Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Konferencë Shkencore - Dialogu i Kulturave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 70
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Konferencë Shkencore - Dialogu i Kulturave Empty
MesazhTitulli: Konferencë Shkencore - Dialogu i Kulturave   Konferencë Shkencore - Dialogu i Kulturave EmptySun Feb 13, 2011 11:44 pm


Mexhid YVEJSI, Gjakovë

KONFERENCË SHKENCORE -

DIALOGU I KULTURAVE


OJQ kulturore “Kur’ani”, me qendër në Prizren, në bashkëpunim me Këshillin e Bashkësinë Islame të Gjilanit dhe me disa OJQ të tjera, si vazhdimësi e verprimtareve edukative-arsimore-kulturore, organizoi Konferencën Shkencore “Dialogu i kulturave”.
Në këtë ngjarje të madhe shkencore morën pjesë dijetarë të fushave të ndryshme si, teologë, pedagogë, gjuhëtarë, shkrimtarë, publicistë, sociologë, studiues, hulumtues të ndryshëm nga të gjitha trevat e Kosovës.
Sipas organizatorëve, qëllimi i Konferencës Shkencore është vendosja e një komunikimi të ri dhe konstant midis kulturave në Kosovë.
Kjo veprimtari shkencore u zhvillue ditën e shtunë, me 12 shkurt 2011, në sallën e bukur të restorantit “Bojana” në Gjilan, e cila ishte mbushur përplotë.
N’ora 10:15 filloi Konferenca Shkencore, të cilën, me një fjalë, rasti e hapi imami,
z. Agim Hyseni, kryetar i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjilanit, kurse dr.Fahrush Rexhepi, nga Fakulteti i Studimeve Islame në Prishtinë, me një fjalë të shkurtër uroj mirëseardhje...

Seanca e parë e Konferencës Shkencore filloi me me këto kumtesa, me këtë renditje:

1.Mr. Qemajl Morina, Dekan i Fakultetit të Shkencave Islame, Prishtinë.
“Kontributi i Bashkësisë Islame të Kosovës” për dialogun ndërfetarë në Kosovë.”

2. Dr. Muhamed Mala, Fakulteti Filozofik, Universiteti i Prishtinës.
“Konvertimi dhe toleranca fetare tek shqiptarët gjatë kohës së Perandorisë Osmane.”

3. Dr. Sadik Rashiti, Universiteti i Prishtinës.
“Filozofia e diversitetit dhe dialogut kulturor.”

4. Dr.Fahrush Rexhepi, Fakulteti i Studimeve Islame, Prishtinë.
“Toleranca fetare në Islam.”

5. Dr. Muhamed Salihi, OJQ “Kur’ani”, Prizren, Kosovë.
“Forcimi i unitetit si rezultat i dialogut ndërfetar.”

6. Don Domenik Qerimi, meshtar, Drejtor i Qendrës “Don Bosko”, Gjilan
“Paqja nuk është mungesë lufte, por plotësi dashurie”

7. Dr. Resmije Kryeziu, Instituti Albanologjik, Prishtinë
“Përkthimet letrare ndërmjet dy Luftërave Botërore.”

8. Dr. Qazim Qazim, Fakulteti i Studimeve Islame, Prishtinë
“Respektimi i vlerave të ndërsjellta fetare-kulturore...”


Seanca e dytë


1. Dr. Jusuf Osmani, Drejtor i Arkivit të Kosovës
“Lënda arkivore-monument i luftës”.

2. Mr. Besa Ismaili, Fakulteti i Studimeve Islame, Prishtinë
“Roli i grave në zhvillimin e dialogut ndërfetarë.”

3. Mr. Ajni Sinani, Fakulteti i Studimeve Islame”, Prishtinë
“Respektimi i vlerave fetare dhe bashkjetesa e toleranca në shoqërinë multietnike”

4. Nexhar Rexha, publicist, Dardanë.
“Kultura dhe antitezat bashkohore”.

5. Dr. Mustafë Bajrani, Instituti për Hulumtime Shkencore “Victory”, Prishtinë.
“Kultura dhe religjioni në shërbim të afrimit të popujve”

6. Sabit Rrustemi, shkrimtar, Gjilan.
“Letërsia dhe arti – urë lidhëse mes kombeve.”

7. Avni Rudaku, socio-psikolog, Gjilan.
“Pranimi i vlerave të ndërsjellta...”

8. Mexhid Yvejsi, publicist, Gjakovë.
“Kultura dhe Religjioni.”

9. Rrahim Azemi, sociolog, Gjilan.
“Kultura dhe anti-kultura në shoqëri.”

10. Dr.Selim Sylejmani, Universiteti i Prishtinës.
“Përkthimi si urë lidhëse midis popujve.”

11. Dr.Besim Guda, internist, Spitali Regjional, Gjilan.
“Ndikimi i kulturës në evitimin e krizave ambientale.”

12. Mr.Rexhep Suma, kryeredaktor i revistës “Dituria Islame”, Prishtinë.
“ Roli i mediave në afrimin e dialogut ndërkulturor.” (Mungoi)

13. Fahredin Shehu, publicist, Rahovec.
“Letërsia dhe arti si urë lidhëse midis kulturave.” (Mungoi)

Pas dy seancave, të paraditës dhe pasditës, në të cilat u lexuan afër 20 kumtesa, mjaftë interesante dhe të dobishme, Konferenca Shkencore, e organizuar për bukuri,
me dashamirësi, u mbyllë me sukses, me fatbardhësi...

Mexhid YVEJSI, Gjakovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Konferencë Shkencore - Dialogu i Kulturave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturë-
Kërce tek: