Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 SI LINDI EVOLUCIONI.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptyFri Oct 15, 2010 4:05 pm

Ne fillet esaj toka ka qene nje planet pa jete perveq fenomeneve qe kane ndodh si reshje shiu bore erera et. Me ardhjen e asteroideve ndryshon gjitcka .Me ardhjen e asteroideve vijne edhe elementet e jetes ne fillim fillon te zhvillohet flora bari perimet pemet bjeshket dhe malet fillojne te gjelberohen ato ne fillim kane prodhu oksigjen sa per vete per te bere fotosintezenn e duke u rritur kane filluar te prodhojne edhe per atmosferen.Oksigjeni eshte faktikisht nja gas natyror i prodhuar nga flora. Ky material nga asteroidet ka veti te veqanta ato jane ne gjende te fusin rrenjet ne toke dhe te terhjekin mineralet me ane te ujit si perques dhe duke i shnderruar ato ne inde flete dhe frute me farera .Faktikisht ato jane fabrika te vogla qe prodhojne dhe ja ndryshojne formen mineraleve kurse baza kruesore e tyre eshte uji si percues dhe lidhes i indeve fleteve frutit dhe farerave te mbeshtjella me mbeshtjelles te forte qe tu rezistoje kohes dhe goditjeve te ndryshme,ekane edhe nje veti shume interesante jane antigravicionaleNdermjet natyres dhe kristaleve eshte bere seleksionimi natyror se ku duhet te jetojne ato prodhime dhe sa do te jete gjatesia ej etes se tyre psh disa fryte rriten vetem ne vendet tropikale me temperatura te nxehta konstante disa si drunjet kane zgjedhur bjeshket dhe malet sepse kane minerale me shume se jane toka te reja kurse rrafshina ne perimet bari sepse nuk kane nevoje per shume minerale dhe jane te shkurtera.Po ashty eshte bere seleksionimi natyror edhe ne perberjen e ture disa fryte e kane indin me te forte disa kane sheqer me shume disa jo e jane te njejtat fryte.DMth qe keto kristale jane ne gjendje te pershtaten me kushte e rrethines dhe bashke me natyren kane krijuar kodin gjenetik se sa te rriten cfare ngjyre te kete etj.Me ardhjen e ketyre kristaleve vijne edhe kristalet e qenieve te gjallapor ato vinje ne pyetja pas zhvillimit te flores dh sasise se oksigjenit ne natyre .Shume prej tyre shkaterrohen qe ne fillim se kur te lindin nik kane oksigjen e vdesin e ato kristale qe kane mbetura neper toka te thate si ne afrike australi dhe neper shkembinj te mbuluar kane mbijetuar derisa jane formuar kushtet per linden e tyre .keto kristale te qenieve te gjalla kane pasur te njejtat veti si me floren per ndryshim rrenjet i kane pasur organike gjithashtu edhe ato jane futur ne toke kane krijuar barkushen me se pari nje pike gjaku ku ne bashkeveprim me natyren kane formuar ADN dhe pastaj me nje zorre te holle kane filluar te ndertojne frytin ajo pike gjaku ka qene e degezuar me zorren ku ikane kopju kodin gjenetik frytit ne gjak si eshte zhvilluar fryti eshte zhvilluar edhe barkushja edhe te gjita qeniet e para kane qene femra dhe gjithashtu te mbarsuarane moshen e pjekurise ecila ka qene vareshisht prej qenies te njeriu ka zgjat 13 vjet pas ketyre viteve te kaluar ne barkushe ata kane dale perjashta barkushes konfuz me rrethin se ku jane por nje gje ekanepasur te perbashket te gjithe kane vrapuar te gjejne ushqim te hane ku edhe ka pasur me bollek peme edhe perime duke mos ditur se jane te mbarsuara .Kristalet kane bartur me vete kodin gjenetik te zbrazur ne bashkeveprim me natyren kane formuar kodin gjenetik te kompletuar kodi gjenetik eshte varur shume prej proteinave dhe mineraleve dhene baze te saj eshte percaktuar lloji i qenies .Te lidhemi pak me teorine e Darvinit ai thote se rastesisht kane lindur qeniet e gjalla duke u shendrruar prej nje qenie ne tjetren ,une nuk e fajesoi Darvinin se ne ate kohe nuk ka qene i zbuluar kodi gjenetik per te ndryshuar qenien me se pari duhet tia ndryshosh kodin gjenetik.kurse kush do te perkujdesej per nje fmi te njeriut apo te majmunit e shume tjerave do te vdisnin te gjithe sepse organet etyre nuk kane mund te pranojne ushqime tjera per veq qumshtit por ne anen tjeter kemi edhe qenie qe perkujdesen qe nga lindja si krokodillet breshkat peshqit e shume tjere .Per kete arsye ka detaje qe qojne ne ndarje te qenieve te gjalla pra kemi qenie te cilat jetojne pikerisht vetem ne toke kemi qenie te cilat jetojne ne toke dhe uje qenie qe jetojne vetem ne uje dhe ktu mund te nxjerrim perfundime se te gjitha gjallesat e kane te njejtij sistem te prodhimit me gjithe floren te cilat na bejne konfuz mbi teorite e evolucionit .Vetem seleksionimi ndryshon duke iu pershtatur kushteve rrethit dhe ku seleksionim nuk eshte ber pa ndihmen e kristaleve.Psh breshkat bejne deri ne 100 veze sepse shumica etyre nuk do te mbijetoje do te jene pre e grabitqareve nena nuk mund ti mbron po disa prej tyre mbijetojne sie kuptojne qe duhet shkuar ne drejtim te detit kete ende nuk e dine sepse breshkat i bejne folete e vezeve afer detit dhe te vegjelit i ndijne valet dhe shkojne ne drejtim te detit.
kurse krokodilli i ben folete large grabitqareve por e din kohen e lindjes dhe shkon i merr i sjell ne uje me gojen e vet sikur mos ta benin kete ata do te vdisninpra ne baze te rrethanave eshte bere seleksionimi i qenieve .Per breshkat e sapolindura krokodillet dhe peshqit etj e kane organizmin e zhvilluar sidomos sistemin s tretjes ato qenie qe gjenden afer ujit kane ushqim me bollek nga planktonet barera te ndryshem etj ato mund te gjuajne vete pa ndihmen e kerkujt .pra sistemi i zhvillimit te flores dhe f qenieve eshte i njejte me pak ndryshime ne jemi nje familje e ardhur direkt nga mini big banget qe zhvillohen ne hapesire konkretisht ndermjet trekendeshit te galaktikave.per cdo keqkuptim ju kerkoj faljeFATMIR LUSHAJ 15-10-2010
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptyFri Oct 15, 2010 4:13 pm

SI LINDI EVOLUCIONI. Evoluciond
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptyMon Oct 18, 2010 11:27 am

a ka shansa ti gjejme kristalet e jetes .mendoj qe duhet ti kerkojme ne vende te thata dhe shkembore vende qe sika prekur lageshtire ne toke e neper keto vende skane mundur te leshojne rrenjedhe kane mbetur ne ate gjendje qekane aerdhur .vendet me ideale jane afrika dhe australia. veten ne ato vende ku si ka prekur uji apo shiud mth qe do te mund te zbulojme identitetin tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptyWed Oct 20, 2010 1:34 pm

Ajane qeniet epara dinosauria ne toke eshte pyetje qe cdo kush do te thote po kurse une them jo.qeniet epara qe skane lene asnje gjurme perveq dickaje kane qene mutantet edhe ate me madhesi marramendese te mesme dhe te vogla per ate arsye nuk ndeshemi me kockat e tyre sepse nuk kane pasur por cka kane lene pas kane lene derivatet 90 per qind e derivateve tokesore jane te tyre .ato nuk e kane pasur sistemin tone te tretjes jashteqitja e tyre ka qene derivat po ashtu edhe vete kane qene derivate me rastin esulmit te asteroideve .dinosauria vetem 10 per qind kane kriju derivate sepse indi dekompozohet dmth vetem nje perqindje e vogel e yndyres se tyre ka dhene derivat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptyWed Oct 20, 2010 4:55 pm

pse koncentrimi me i madhe i derivatece eshte ne lindjen e mesme per nje arsye sepse gjitmone ka dominuar nxehtesia dhe per kete arsye edhe koncentrimi i mutanteve ka qene atje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptyWed Oct 20, 2010 10:17 pm

perse ne europe dhe ne disa pjese te afrikes nuk ka nafte edhe pse ka qene nxehte sepse ne afrike nuk ka pasur uje kurse ne europe ka qene ftohte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptyThu Oct 21, 2010 10:15 pm

mutantet fmite e tyre i kane lindur por ata kane qene ne gjendje qe vet te ushqehen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptySat Oct 23, 2010 9:09 pm

ne kohen e mutanteve nuk ka pasur shpeze vetem shpeze nese mund ti quajme ashtu kercimtare nga njeri dru ne dru
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. EmptySun Oct 31, 2010 10:48 pm

Darvini asht baba i evolucionit sidomos ka te drejte ne seleksionimin natyror ajo eshte nje e vertete e madhe kurse ne transformim te qenieve ne qenie tjera kjo asht e pamundshme .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

SI LINDI EVOLUCIONI. Empty
MesazhTitulli: Re: SI LINDI EVOLUCIONI.    SI LINDI EVOLUCIONI. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SI LINDI EVOLUCIONI.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» KUSH LINDI SOT?
» Vanessa Krasniqi *lindi nje Yll i ri*
» SHQIPJA - GJUHA QE LINDI GJUHET INDO - EVROPIANE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: