Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 PROFETETqo

Shko poshtë 
5 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyTue Nov 16, 2010 5:27 pm

PROFETETqo - Faqe 2 Kujdestaret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyTue Nov 16, 2010 5:28 pm

PROFETETqo - Faqe 2 Kujdestari
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Dec 02, 2010 9:19 pm

Eshte e vertete qe MUhamedi eshte profeti i fundit i cili i ka transmetu fjalet e verteta te krijuesit dhe qe nuk do te kete profete te tjere .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Dec 02, 2010 11:57 pm

Pas Profetit Muhamed .me gjithe suksesin e tyre te transmetimeve te fjaleve te Krijuesitte cilat fjale dhe predikime nuk kishte nevoje te vertetohen sepse kishte fakte te bollshme dhe nuk mund te vertetoheshin sepse nuk kishte nevoje .Krijuesi filloi ti dergonte njerezve qe gjithashtu e flasin te verteten dhe te zgjedhur nga ai ligjet e nen universit te cilat vlenin per gjithe njerezimin dhe kishin nevoje te vertetoheshin perkatesisht shkencen. shume shkencetare e kane pranuar dhe e pranojne se ato ligje u ka derguar dikush ne imagjinaten e tyre dhe do te vazhdoje tju dergoje njerezve edhe ligje tjera por ne kohen e duhur,. Shume shkencetare jane gabuar rende pas sukseseve te para kane filluar te mendojne me koken e tyreduke mos patur durim qe te presin detajet e ligjeve dhe keshtu ka vazhduar vonimi i ligjeve duke i plotesuar te tjeret sikur shembulli te Ajnshtajni, te darvini e tjere, konflikti i pare qe njihet ne histori ne mes shkences dhe fese fillon me galileon dhe vazhdon me te tjeret keshtu krijohet opozita e feve e cila seshte gje tjeter vetem ka te beje vertetimin e predikimeve te krijuesit dhe eliminimin e ligjeve qe ikrijuan pasuesit e profeteve dhe zbulimin indirekt te krijuesit.Edhe shkenca nuk eshte e pagabueshme disa teori te saja nuk kane te bejne me realitetin dhe disa shkencetare te rinj shume ambicioze po nguten me teorite e tyre duke mos pasur fakte reale dhe mbeshtetja ne teknologjine e krijuar nga njeriu nuk eshte e persosur ajo nuk mund te krijoi qenie te gjalla .qeniet e gjalla e kane nje shqise gje te cilen nuk mund ta transmetosh te teknologjia .Njeriut ndonjehere Krijuesi i jep shikimin e shqiponjes.mendjen e lepurit dhe vizionin.gje te cilen teknologjia nuk mund ta beje dhe ti jepet.Pra lirisht keta njerez pas Profetit Muhamed mund ti quajme profete te reformuar ne nje kohe te reformuar.per cdo keqkuptim ju kerkoj falje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyFri Dec 03, 2010 8:21 pm

NASA zgjeron kuptimin e jetës në univers
Richard Solash
Një njoftim nga administrata kombëtare amerikane e gjithësisë, NASA, u ka dhënë fund thashethemeve në media se është zbuluar jetë jashtëtokësore.

Përderisa njerëzit e vegjël të gjelbërt mbeten vetëm në fantazinë e shkencës, një ekip i shkencëtarëve zbuloi një kthesë në mënyrën e të kuptuarit të jetës që e dimë ne, në planetin tonë, dhe ndoshta edhe përtej.

Hamendjet kulminuan të enjten kur NASA lëshoi një komunikatë për shtyp, si “gjetje që do të ketë ndikim në kërkimet e provave për jetën jashtëtokësore”.

Dhe, përderisa pyetje fundamentale “A jemi vetëm në univers?” mbetet për momentin me përgjigjen "po", një ekip i shkencëtarëve e bëri publik një zbulim në Tokë, i cili është më interesant se sa që mendonim.

Felisa Wolfe-Simon, astrobiologe në NASA, e udhëheq ekipin, i cili zbuloi një formë të re të jetës, formë që i është përshtatur dhe gjallon në mjedis toksik.

“Bakteria e bën punën ndryshe dhe ka hapur mundësi për gjëra tjera. Ajo e ka zgjidhur sfidën e të qenët gjallë në një mënyrë krejtësisht tjetër”, thotë Wolfe-Simon.

Mikrobi është një virus i quajtur GFAJ-1, dhe është gjetur vetëm në liqenin Mono në Kaliforni.

Ky nuk është liqen i zakonshëm, sepse në ujë ka sasi të konsiderueshme arseniku, i cili mendohet se është helmues për të gjithë organizmat.

Por, Wolfe-Simon nga NASA ka gjetur se jo vetëm që mikrobi e gjen burimin e jetës tek arseniku, por ai në fakt e integron helmin në ADN-në e vet dhe pjesët tjera themelore të qelizave të veta.

Në fakt, mikrobi e zëvendëson arsenikun për fosforin, i cili është njëri nga komponentet kyçe për strukturat qelizore të të gjitha formave të jetës që njohim.

Lewis Dartnel, astrobiolog nga Qendra për Shkenca Planetare në Universitetin e Londrës, thotë se zbulimi e ndryshon konceptin e njeriut për parametrat e jetës.

“E gjitha që deri sot e kemi ditur për jetën, është se ajo përdor elemente si karboni, hidrogjeni, oksigjeni, azoti, sulfuri dhe fosfori. Jeta e këtillë, në fakt, është kombinim i këtyre elementeve në molekula më të mëdha e më komplekse".

"Prandaj, ky zbulim i bakteries që e zëvendëson arsenikun për fosfor, është një zbulim tejet i jashtëzakonshëm. Ai fillon ta ndryshojë biokiminë bazike, ndërtimin e blloqeve të jetës ashtu siç e njohim ne”, thotë Dartnell.

Për disa dekada shkenca ka pasur njohuri për ekstremofilet, forma të gjalla që mbijetojnë në kushtet më të rënda, i adaptohen acidit të vluar, jetojnë pa diell në shtratin e oqeanit, apo në ujërat e ftohta në brendi të akullnajave.

Sara Seager, nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets, i studion kushtet për jetë në planete tjera. Ajo thotë se deri më sot, shumica e shkencëtarëve kanë kërkuar kushte të ngjashme me ato në tokë, ku ekzistonte vetëm një jetë e njohur. Kjo ka bërë që shkencëtarët t’i studiojnë vetëm Marsin dhe hënat e Saturnit dhe Jupiterit.

Por, tash kërkimet mund të zgjerohen, thotë Seager.

“Kjo hap mundësi të jashtëzakonshme për njerëzit që të paramendojnë forma tjera të jetës në Mars, në Titan (hënën e Saturnit), dhe gjetkë në planete tjera përtej sistemit tonë diellor. Kjo, vërtet, mundëson të mendosh më gjerësisht”, thotë Seager. (v.p.)

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptySun Dec 12, 2010 6:38 pm

Mirembrema .,shtrohet pyetja se a eshte gati qe njerezit ta pranojne besimin e ri total ne KRIJUESIN e tyre ajo nuk eshte religion as fe as besim i kote as fe me pushtet me burokraci ajo do te jete dicka e fuqishme dhe e thjeshte ajo do te jete ndricimi per njerezit nga erresira qe i ka kaplu qe shume kohe dhe e kane te paqarte drejtimin e tyre kundrejt krijuesit te tyre cka jane te shenjta per KRIJUESIN shtepite tone kopshti yne apo kisha e gjamia sinagoga .jo per krijuesin eshte e shenjte shtepia ku lindim shtepia ku rritemi shtepia ku bejme planet e ardhmerise per familje e cka eshte me e shenjta eshte familja familja besimtare ne KRIJUESIN e vet Ku ne mengjes i lutemi qe u zgjuam me nje dite te re nje mengjes kur ta ngreme buken e KRIJUESIT dhe falemi per te kur ta punojme kopshtin dhe rrisim lule farera domaten trangullin etj.Keto gjera jane te shenjta per KRIJUESIN kur ta jetojme jeten te lire pa imponime dhe ligjet e fese cdo kush ka te drejte te zgjedh menyren e jetes se tij ashtu siq e ka krijuar natyra e jo cka i thuhet qe te beje nga te tjeret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Dec 30, 2010 10:08 am

PROFETETqo - Faqe 2 Besimitotal
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Dec 30, 2010 2:30 pm

Nuk di per cilen FE e ke fjalen a po eshte krejtesisht nje fe e re qe po kontribon per ate fe ?.... na trego me shume pra Zoteri Rrimtaf cila eshte menyra e asaj feje qe do te hyje ne mbare boten per nje kohe , dhe me c'fare argumente do ti zhduk keto fete tjera ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 68
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyWed Jan 05, 2011 5:58 pm

Iu lutem, te Luka 19/27 nuk është Iezus ai që urdhëron ti sjellin kundërshtarët e tij dhe ti pres, por është shembëlltyra e Ieyusit për një pasanik, me titull:" Shembëlltyra e dhjetë minave"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Jan 06, 2011 1:07 pm

Nuk behet fjale per fe te re por per besimin total ne Krijuesin e cdo gjeje qe e shofim dhe se shofim /Kurse fete tjera do te futen nen sistemin e ri gjithashtu edhe shkenca do te merr dimenzion tjeter dhe do te futet nen ombrellen e ketij besimi kurse faktet veqse egsistojne .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyMon Jan 10, 2011 11:13 pm

Ndoshta (megjithatë) nuk kemi zbritur nga druri10-01-2011 09:44 CET Shumica e antropologëve mendojnë në mënyrë të pakontestueshme se paraardhësi i njeriut të sotëm është një lloj i majmunëve të vdekur që moti, që edhe me pamje të jashtme i ngjasonin njeriut të sotëm.

Sipas tyre, paraardhësi i njeriut të sotëm është “dikush” nga familja e neandertalëve. (Neandertalët janë lloj i vdekur i njerëzve parahistorikë dhe këtë emër e morën sipas rrafshnaltës Neandertal në Gjermani ku më 1856 u gjetën kafka, skelete dhe eshtra të njerëzve të këtij lloji).

Mirëpo, ka disa zbulime arkeologjike që dëshmojnë se paraardhësi i njeriut të sotëm, pra homo sapiensi, ka jetuar në të njëjtën kohë me neandertalin dhe se është shumë më i vjetër seç mendohet. Këtë e vërtetojnë edhe zbulimet në disa shpella në Palestinë, ku arkeologët kohë më parë gjetën dhjetëra skelete që kishin elemente të përziera edhe të njeriut e edhe të neandertalit, që do të thotë se ishin bashkëdyzuar mes veti. Këto skelete u vlerësuan të vjetra prej 35 mijë e deri 41 mijë vjet.

E gjithë kjo periudhë u dashtë të sqarohet për t’u kuptuar zbulimi i Bernar Vandermershit, nga Laboratoriumi antropologjik në Universitetin e Bordosë, i cili hulumtoi ekzemplarët e këtyre skeleteve me një metodë krejtësisht të re nga të mëparshmet-me metodën e termoluminiscencës. Me këtë metodë mund të përcaktohet saktësisht vjetërsia e skeleteve të gjetur e pastaj matet sasia e rrezatimit që emeton skeleti a eshtrat.

Kjo sasi është e barabartë me vjetërsinë e skeletit a eshtrave. Kështu u dëshmua se homo sapiensi jetoi bashkë me neandertalin por si lloj krejtësisht i veçantë qysh para 100 mijë vjetësh, prandaj antropologët që pohojnë se megjithatë njeriu i sotëm nuk ka zbritur nga dega, me këtë zbulim kanë një atu shumë më të fortë.

Edhe sot po kërkohen dëshmi se njeriu, pra ai i llojit sapiens, ka ekzistuar edhe para 300 mijë vjetësh në tokën e Afrikës së ngrohtë. Dhe, nëse kjo vërtetohet, atëherë do të bëhet shumë e qartë se majmuni nuk është paraardhës i njeriut por se njeriu është shumë më i vjetër se majmuni.
Currently 4.00/5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyFri Jan 21, 2011 5:34 pm

Ne kuran thuhet se nuk dote kete te derguar te Zotit dhe se Muhamedi eshte i derguari i fundit ,por kjo nuk eshte e vertete dhe se sa te eksistoje njeriu do te kete edhe te derguar .Krejt kjo varet nga zhvillimi intelektual i njerzimit dhe kur te jane te pergatitur qe ti konceptojne mesazhet e Krijuesit dhe ti vene ne veper atehere do tu dergohen edhe te derguarit e Krijuesit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2014 10:37 am

Te gjithe besimtareve Islam I uroj KURBAN BAJRAMIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Jul 02, 2015 10:51 am

Urime Ramazanin te gjithe besimtareve Musliman
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyMon Nov 02, 2015 4:15 pm

Pershendetje ju njoftoj se me 16 deri me 20 nentor e hapi ekspoziten e pare ne shtepine e kultures Xhemajli Berisha ne Prizren.ekspozita permban zbulimin dhe deshifrimin e Mona Lises edhe zbulime tjera .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PROFETETqo
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: