Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 PROFETETqo

Shko poshtë 
5 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyTue Oct 05, 2010 11:18 am

Qofshin te nderuar keta profete te ZOtit .Keta profete ika derguar KRIJUESI qe tu bejne me dije nerezve te cilet kane pasur shqisen e te kuptuarit dhe inteligjencen per dallim nga qeniet tjera .I ka derguar qe te kuptojne se eksiston vetem nje KRIJUES.shume profete nuk kane pasur sukses qe te bindin njerezit por nder ta me te suksesshmit kane qene MOISIU.JESUSI dhe MUHAMEDI.Ata kane vepruar ne kohe dhe kushte te ndryshme dhe kane predikuar fjalet e KRIJUESIT.Disa prej atyre predikimeve jane shenuar dhe regjistruar ne librat e shenjte . pas nderrimit te jetes se tyre pasuesit kane filluar te abuzojne me aoutoritetin e ZOTIT.si psh duke shenuar ligje te reja te cilat ju kane konvenuar atyre dhe sunduesve te atyre vendeve pra filloi abuzimi me te madhe dhe keshtu ne emer te ZOTIT ata kryen krime te renda ndermjet popujve.Hebrenjte nuk pranonin popujt tjere si te barabarte me ta dhe i konsidreonin barbar prifterinjte e tyre ishin krenare dhe arrogante . prifterinjte katolike me qender ne vatikan dhe me ligjet etyre vrane me miliona njerez dhe shkurtuan mendimin e lire si heretizem.Feja islame ekspansioniste u nderroi shume popujve fene me dhune ,dhe perandoria turke ne emer te ZOTIT vrau 1 milion armene etj .Ateher KRIJUESI e nderroi metoden duke iu derguar njerezve te caktuar mendje ndritur zbulime shkencore ose ligje te pandryshueshme dhe te cilat vlejne per tere njerzimin e jo vetem per nje pjese te popujve .Keto ligje ai i dergoi per ti reduktuar ligjet qe i bene njerezit apo pasuesit e profeteve dhe i reduktoi ne mase te madhe deri te predikimi i fjaleve te profeteve te cilat jane fjalet e verteta te KRIJUESIT.sot neper kisha sinagoga dhe xhami jane vend takime per tu lutur per ceremoni martesore per dite te shenjta dhe prifterinjte apo hogjallaret predikojne vetem fjalet e profeteve .Kane mbetur edhe pak shoqeri te cilat besojne ne ato ligje por edhe per pak kohe do te kete ndryshime edhe te ata.Per cdo keqkuptim kerkoj falje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
amir
Fillestar/e
Fillestar/e
amir


Male
Numri i postimeve : 9
Age : 58
Vendi : Gjermani
Registration date : 26/09/2010

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyWed Oct 06, 2010 11:23 pm

I nderuari rrimtaf!

Se pari une nuk e kuptoj ate prapashtes "qo" pas fjales " "PROFETET".. Nese ben nje sqarim.

Se dyti une kam nje verrejtje te vogel. Ne shkrimin tuaj ju e theksoni "Hebrejte nuk pranonin popuj tjere si te barabarte....." "prifterijte katolike me qender ne vatikan dhe me ligjet etyre vrane me miliona njerez dhe shkurtuan mendimin e lire si heretizem...."
dhe "FEJA ISLAME ekspansioniste u nderroi shume popujve fene me dhune...."
Me intereson per cfare arsye ne dy rastet e para i veconi "Hebrejte" dhe "priftat katolike" kurse ne rastin e trete e pergjithesoni, paushalizoni fene islam si fe te dhunes???
Mua nuk me pengon kur thuhet se perandoria osmane, apo keto udheheqes kane kryer keto apo ato masakra se cdo perandori, cdo superfuqi, shume udheheqes si ne te kaluaren ashtu edhe sot kane perdorur dhune dhe kane vepruar ne menyre jo te drejte. Por me pengon kur thuhet se feja islame e ka perdorur dhunen!! I nderuar rrimtaf, Feja islame nuk njeh agresion dhe as okupacion por njeh vetem lufte per te u vetembrojtur. Nese perandorite, fuqite e ndryshme, udhehqesit e ndryshem i kane thyer keto ligje per te i arritur qellimet e tyre, atehere nuk eshte mire qe te akuzohet ne menyre te pergjithshme feja islame!

Se fundi, edhepse edhe me siper e ceka se nuk e perjashtoj perdorimin e dhunes, duke e keqperdorur fene ne arritjen e qellimeve te ndryshme, deshiroj qe te pyes:
-Me tregoni ju lutem se cila ushtri muslimane hyri ne Indonezi dhe e detyroj kete vend qe te behet me shumice muslimane??
-Me tregoni ju lutem se cila ushtri muslimane hyri ne Malezi dhe poashtu e detyroi kete popull me dhune qe te behet muslimane??
-Perse India edhepse ishte gati 1000 vjet nene sundimin e muslimaneve, kurre nuk u be me shumice muslimane?
-Egjypti, Siria, Libanoni kane patur si ne te kaluaren ashtu edhe sot nje numer te konsiderueshme te besimtareve krishtere...Perse keta kurre nuk u detyruan me dhune qe te e nderonin fene e tyre?

E perseris edhe njehere: Nuk them qe nuk eshte perdorur dhune nga udheheqes te ndryshem, por e them qe nuk eshte mire qe te e paushalizoni, pergjithesoni fene islame si fe te dhunes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyThu Oct 07, 2010 12:00 pm

shtesen qo nuk e di si ka dale por mjafton per mua qe je real kur thua se ka pasur krime ne emer te fese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyFri Oct 08, 2010 6:03 pm

profetet nuk kane pasur kontakte te drejteperdrejta por dikush ju ka folur ne koken e tyre dhe kane pasur shenja nga KRIJUESI.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
amir
Fillestar/e
Fillestar/e
amir


Male
Numri i postimeve : 9
Age : 58
Vendi : Gjermani
Registration date : 26/09/2010

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptySun Oct 10, 2010 4:09 pm

Tjeter eshte te thuash: "ka pasur krime ne emer te fese" dhe krejt tjeter: "Feja islame ekspansioniste u nderroi shume popujve fene me dhune.." Ne shprehjen e pare flitet per krimet qe i kane bere njerezit ne emer te fese, kurse na ate te dyten ne akuzen e pergjithshme se "feja islame eshte fe e dhunes"! Pra fillimisht ju e perdoret shprehjen e dyte gje e cila nuk eshte aspak ne rregull sepse nuk ka te bej fare me realitetin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptySun Oct 10, 2010 6:02 pm

Muhamed-Most influenc Men in the world,with eni Army!
Muhamedi-Njeri ma me influenc ne Bot, pa ushtri!

Pra te gjitha perandorit botrore kan pas ushtrit e veta, dhe dihet se e kan shkel boten njiher me ushtri, dhe tani kan shti fejen e dim te gjith ket.

Cilen perandori ka pas Muhamedi , qe e pranuan miliona njerz ne at koh ket fej dhe tash miliarda njerz.

Lexone ket liber te siper permendur per Muhamedin -RRIMTAF -te gjitha fet tjera jan me dhun perveq, kjo Muslimane.
Amerikan e ka shkru jo une.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptySun Oct 10, 2010 6:08 pm

RRIMTAF- Ne BIBEL lexo 19.27 (Lukas)
Jesus- te gjith kundershtaret e mi, mi sjell te perkulen para kembeve te mija
dhe te i pres!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyMon Oct 11, 2010 7:38 pm

se kam lexu asne liber fetar se 99per qind jan shkrime te njerezve e jo te KRIJUESIT
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyTue Oct 12, 2010 9:52 pm

te gjithe profetet kane qene te dashur per KRIJUESINm por jesusi ka qene me i dashuri i tij
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyThu Oct 14, 2010 9:17 pm

jesusi ka qene nen mbrojtjen e krijuesit qe nga dita epare shume kane bere pyetje edhe sot si ka linde pa babe shume e thjeshte edhe drita ediellit hyn neper xham e kalon brenda rrezet ai ka mundurta shpetoje nga vdekja por ai e qoi drejt ne vdekje dhe fjalet e fundit qe itha jesusi ishin fali o babe se nuk jane duke ditur cka jane duke bere kjo u vertetua pas 300vjetesh kur vete romaket e moren dhe e pranun jesusin si shpetimterine tyre.dhe ishte i vetmi qe zotin e quajti babe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
amir
Fillestar/e
Fillestar/e
amir


Male
Numri i postimeve : 9
Age : 58
Vendi : Gjermani
Registration date : 26/09/2010

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyThu Oct 14, 2010 10:02 pm

"te gjithe profetet kane qene te dashur per KRIJUESINm por jesusi ka qene me i dashuri i tij"Perse Jezusi paska qen me i dashuri i Zotit kur krishterimi Jezusin e konsideron si Zot?
Perse ky kundershtium me vetvehten??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyThu Oct 14, 2010 10:45 pm

ne te gjitje jemi pjese ezotit eperse ekonsiderojne ate si zot e kane gabim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyThu Oct 14, 2010 10:59 pm

Pyetja e Amirit ishte ndryshe Rrimtaf , nuk ka te beje me kete pergjigje qe e dha Ti !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyThu Oct 14, 2010 11:04 pm

pergjigjja e amirit eshte ne pershkrimin qe e kam be per jesusin nuk e kam stil te pergjigjem dy here nje pyetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
amir
Fillestar/e
Fillestar/e
amir


Male
Numri i postimeve : 9
Age : 58
Vendi : Gjermani
Registration date : 26/09/2010

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyFri Oct 15, 2010 10:02 am

Se paku e shoh qe rrimtaf i theret arsyes kur distancohet nga njerezit qe Jezusin e konsiderojne si Zot. Megjithate, une mendoj qe te gjithe profetet kane qene te zgjedhurit dhe te dashurit e Zotit. Qe nje Profet (ne kete rast sic e vecon rrimtaf Jezusin) do te kete qene me i dashur te Zoti, eshte vetem nje mendim i bazuar ne mrekulline e lindjes se Isait (jezusit) a.s. dhe jo ne te verteten absolute qe eshte vetem ne dijenine e KRIJUESIT absolut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptySun Oct 24, 2010 10:51 am

profetet kane qene mendjendritur dhe e kane fole te verteten dhe vetem te verteten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptySun Oct 24, 2010 6:13 pm

profetet jan ata shka kan fol para nji mij viteve ne shkojm ende pas fjalve te tyre, keshtu dot shkoj dhe me mija vite tjera.
shka kan dit ata ateher ne nuk dim dhe nuk e kuptojm ende as sod.

jan te pa zavendsushem gjer me tani.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyThu Oct 28, 2010 10:41 pm

ata kane predikuar vetem ate qe u eshte thene nga krijuesi e asgje tjeter
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyFri Oct 29, 2010 11:54 pm

po per veq se e kan than te verteten, kan kan luftarak, intelegjent, dhe biznisi ju ka shku shum mir,sepse dihet mir se M. as ka qen tregtar i fort.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptySat Oct 30, 2010 8:14 pm

krijuesi ka zgjedhur ata njerez qe te jene profete qe vetem kane folur te verteten dhe te jene te bindshem nuk ka qene me rendesi puna e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptySun Nov 14, 2010 1:38 pm

PROFETETqo Thirrja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyMon Nov 15, 2010 2:17 pm

PROFETETqo Apel
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyTue Nov 16, 2010 10:32 am

PROFETETqo Intriga
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyTue Nov 16, 2010 11:38 am

PROFETETqo Parajsa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo EmptyTue Nov 16, 2010 5:22 pm

PROFETETqo Kujdestaret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

PROFETETqo Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PROFETETqo
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: