Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kafeina pengon formimin e kataraktit...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Merisa
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Merisa

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 28
Vendi : Kosovë
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty
MesazhTitulli: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Kafeina pengon formimin e kataraktit... EmptyThu Jul 01, 2010 12:41 am

Kafeina pengon formimin e kataraktit... Syri2-150x150Një studim i ri ka vërtetuar edhe një tjetër efekt dobiprurës të kafesë. Studiuesit nga Universiteti i Baltimore kanë zbuluar se kafeina mund t’i ofrojë mbrojtje lensit (thjerrëzës së syrit) nga dëmtimi, i cili mund të sjellë deri te formimi i kataraktit të syrit.
Hulumtimet e realizuara te minjtë kanë treguar se kafeina pengon formimin e radikaleve të lira reaktive brenda në sy dhe në këtë mënyrë parandalon formimin e kataraktit.
Ky studimi është i një rëndësie të veçante, sepse është hera e parë që jepen të dhëna për lidhshmërinë e kafeinës dhe shëndetit të syrit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty
MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Kafeina pengon formimin e kataraktit... EmptyThu Jul 01, 2010 12:58 am

Cila kaffe? Mos thuj e turkit se mu kurr ne goj nuk me bjen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Merisa
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Merisa

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 28
Vendi : Kosovë
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty
MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Kafeina pengon formimin e kataraktit... EmptyThu Jul 01, 2010 1:03 am

Nuk eshte e then se cila kaffe, kaffet ne pergjithesi... ty kaffeja e turkut ste bjen kurr ne goje e une asnjeren nga kaffet se pi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty
MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Kafeina pengon formimin e kataraktit... EmptyThu Jul 01, 2010 1:06 am

Lumit burri qe paska me te marr, nuk paska nevoj me te ber kaffe,hahahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Merisa
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Merisa

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 28
Vendi : Kosovë
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty
MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Kafeina pengon formimin e kataraktit... EmptyThu Jul 01, 2010 1:08 am

heheh ja bej une atij kaffen edhe pse se pij vet hehe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty
MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Kafeina pengon formimin e kataraktit... EmptyThu Jul 01, 2010 1:11 am

Nuk eshte marre i ber burrit kaffe, hahahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty
MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Kafeina pengon formimin e kataraktit... EmptySat Jul 03, 2010 12:46 am

Kafja Turke ndikon positivisht te njeriu rrit shtipjen e gjakut te ata qe kan te ulet ,si dhe une per vete kur pij kafe ndihet ne i qlodhur .Tek disa ndikon positivisht te disa negativisht .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty
MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Kafeina pengon formimin e kataraktit... Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kafeina pengon formimin e kataraktit...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: