Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:06 pm

Letër e hapur

Tepër e nderuara, zonja Anxhela Merkel!

Kancelare Republikës Gjermane.Duke iu uruar, në radhë të parë, një shëndet të plotë, për të mirën, si Tuajën, ashtu edhe të vet popullit mik gjerman, marr guximin t’Ju shkruaj, unë, një ish emigrant, në Republikën Gjermane, gjatë viteve 1992, 93. Atje, ku jetova dhe punova, krijova një respekt reciprok, jo vetëm me ata, që punova, por edhe me njerëz gjermanë edhe të tjerë, të thjeshtë, ose funksionarë, që njoha, gjatë kohës të qëndrimit tim dhe njëkohësisht, më vonë këtu në Shqipëri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:06 pm

Si njëzet vjet më parë, ëndrra e popujve për liri dhe demokraci u realizua dhe kjo përkon me mbarimin e “Luftës së Ftohtë“ dhe rënien e “Murit të Berlinit“. Kjo ishte një ngjarje e madhe, jo vetëm për popullin mik gjerman, por edhe për vetë popullin shqiptar dhe gjithë popujtë e tjerë, për të ndërtuar një shoqëri demokratike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:06 pm

Është e vërtetë se Muri ndarës i Berlinit u shemb, por u shemb vetëm fizikisht? Apo u shemb edhe ideologjikisht, moralisht. A duhet që, ky mur edhe sot mbas njëzet vjetëve të shembjes ideologjike, të ekzistojë akoma koncepti i murit ndarës, duke ndërruar formën e tij:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:07 pm

“Popuj që, e meritojnë të ecin krah për krah vendeve të zhvilluara me një demokraci më të lartë dhe popuj që nuk e meritojnë, këtë rrjeshtim“.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:07 pm

Marr shkas nga përgjigjia e fundit e Këshillit të Europës, për “Vizën e Kuqe“, të dhënë popullit shqiptar, në drejtimin e lëvizjes së lirë të tij. A meriton vallë një dënim të tillë kolektiv një popull që, më shumë se, një e treta, punon dhe jeton jashtë kufijve të atdheut të tij dhe që është integruar në jetën Europiane dhe më gjerë, duke shpalosur vlerat më të mira, cilësitë më të mira të tij?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:08 pm

A mendoni me të vërtetë, vallë, që dhënia e një të drejte të tillë popullit shqiptar, do të prishë vlerat demokratike dhe të përparuara të familjes së përbashkët të popujve të tjerë evropianë? A i takon një populli, që me një histori të dhimbëshme, por të lavdishme, gjithmonë paqedashës dhe liridashës, sot në shekullin e njëzet e një, njëzet vjet pas rënies së murit të Berlinit, të quhet “Delja e Zezë“ evropiane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:08 pm

Tepër e nderuara, Shkëlqesi!

Duke e konsideruar, jo vetëm unë, por mbarë populli shqiptar, miqësinë ndërmjet dy popujve tanë, si një urë lidhëse të fortë, mbetemi me shpresë se, do të merrni vetë inisiativën në dorë për të drejtat e shqiptarëve, jo vetëm brenda kufijve, por edhe jashtë tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:09 pm

Duke kujtuar një thënie të një miku tim gjerman:

“Shqiptarët, më tepër se, Markat gjermane, sot më tepër se kurrë, kanë nevojën e mbështetjes së fuqishme, jo vetëm nga populli, por edhe nga shteti Gjerman, që të ecin në rrugën e demokracisë dhe të zhvillimit“.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:09 pm

Marr shkas, jo nga shqyrtimi i përgjigjes politike dhënë nga Këshilli i Evropës, por nga shikimi i situatës nga ana morale, jo për brezin tim, natyrisht, por për brezin e fëmijëve tanë dhe atyre që do të vinë nga pas që, nesër ata, kudo që të jenë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:10 pm

Të jenë krenarë që janë Shqiptarë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:10 pm

Të kenë të drejtë të mendojnë, mësojnë dhe punojnë si qytetarë të barabartë Evropianë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:11 pm

Shqipëria është një vend i bukur dhe i pasur, jo vetëm nga resurset natyrore, por mbi të gjitha ato shpirtërore!

Me respekt të thellë për JU dhe Popullin Mik Gjerman
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka EmptySat Feb 20, 2010 2:12 pm

Themeluesi i Shoqatës së Miqësisë, Shqipëri - Gjermani.

Dega Gjirokastër

Astrit Reçka
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content

Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty
MesazhTitulli: Re: Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka   Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Letër e hapur Kacelares Merkel nga Astrit Reçka
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dy skicime interesante nga Astrit Reçka
» Veteranët e Luftës së Kosovës adresojnë letër të hapur Veter
» Feja apo Kombi.?
» Drejt, hapur, qartë!
» Anthology poetical “KORSI E HAPUR” (OPEN LANE” 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Emigracioni-
Kërce tek: