Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar Empty
MesazhTitulli: Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar   Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar EmptyWed Jul 15, 2009 5:19 pm

Zbulohet flet arresti i Hasan Prishtinës


Shtuar: 15.07.2009 10:45
Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar Mail Dërgoja një miku
Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar Printo
Version i printueshëm
Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar KomentKomento këtë lajm:
Emri Mbiemri:
E-maili:

P u b l i c i t e t


Anila Limani
Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar Dokument
Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në arkivat e
Beogradit, ndërkaq që një kopje e tillë gjendet edhe në arkivin e
Maqedonisë. Ndërkaq, në arkivin e shtetit shqiptar, dosja e Hasan
Prishtinës nuk përmban asnjë dokument, pasi regjimi komunist i Enver
Hoxhës e ka anashkaluar këtë figurë markante të popullit shqiptar.
Historiani Skënder Hasani, që ka rënë në gjurmët e këtij dokumenti,
faksimilen e të cilit po e botojmë në “Lajm”, thotë se ky dokument
është i dërguar prej Shkupit në Beograd disa ditë pas arrestimit të
Hasan Prishtinës. “Ky dokument përmban të dhëna për burgosjen e Hasan
Prishtinës, dhe Said efendi Hoxhën ku thuhet se u burgosën
nacionalistët më të mëdhenj shqiptar”, thotë Hasani, duke shtuar se
Hasan Prishtina është burgosur para 14 tetorit të vitit 1912, ku
vendosej për fatin e shqiptarëve. Dihet mirë se Hasan Prishtina kishte
legjitimitetin edhe të Shqipërisë së Jugut, edhe atë të Veriut, edhe
atë të vilajetit të Kosovës për të marrë hapat e mëtutjeshme për të
vendosur për fatin e kombit. Hasani sqaron se më 14 tetor 1912 në
Shkup, në shtëpinë e Sali Çukës u vendos që kërkesa e deriatëhershme
për autonomi të shndërrohet në akt për pavarësi. “Burgosja e Hasan
Prishtinës ishte shkak pse pavarësia nuk u shpall në Shkup”, thekson
ai. Hasan Prishtina bashkë me Said efendi Hoxhën nga fshati Moranë i
Shkupit, i një periudhë ka qenë pro qeverisë osmane, ndërsa pas hyrjes
së kryengritësve në Shkup, iu bashkëngjitet Hasan Prishtinës dhe prej
asaj kohe deri në vdekje i qëndron besnik nacionalizmit shqiptar cili u
arrestuan në fshatin Bllacë dhe u dërguan në burgun e Kalemegdanit në
Beograd. “Burimet e ndryshme kërkimore na japin të dhëna se në Shkup do
të mbahej një kongres i përgjithshëm i të gjitha viseve etnike ku do të
vendosej për shpalljen e pavarësisë. Burgosja e Hasan Prishtinës i
ndryshon të gjitha rrjedhat e ngjarjeve”, sqaron historiani Skënder
Hasani. Ndërkaq, në fillim të vitit 1913, tre Qeveritë, ajo e Italisë ,
Anglisë dhe Austro -Hungarise me anë të një memorandumi kërkuan në
mënyrë ultimative lirimin e menjëhershëm të Hasan Prishtinës nga burgu
dhe ajo ndodhi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar Empty
MesazhTitulli: Re: Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar   Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar EmptyWed Jul 15, 2009 5:20 pm

Po mire more shqiptar a e burgosen serbet apo kush te gjorin Hasan ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fletë arresti për burgosjen e Hasan Prishtinës gjendet në ar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: