Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 parodi rapsodike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
kaqurrelja


Female
Numri i postimeve : 60
Age : 35
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

parodi rapsodike Empty
MesazhTitulli: parodi rapsodike   parodi rapsodike EmptyTue Jun 09, 2009 1:24 pm    Spiunët
    vajtojnë në pleqëri :


    KUR
    JAM KANË ME I VAKT I RI


    (Parodi rapsodike)

    Kur jam kanë me
    i vakt i ri ,


    Veshë e mbathë
    sikur zotni ,


    Me hyqmet zuna
    miqësi ,


    Me UDB-ashë ,
    me milici ,


    Shkojsha natën
    , kishe po rri ,


    Ju kallxojsha për
    kojshi ,


    Për katun e krejt
    nahi ,


    Kush ka pushkë,
    kush ka allti!...


    Shpejt më shkruen
    për hafi ,


    Më dhanë pushkë
    , më dhanë allti ,


    M’ dukej vetja
    si kapedan ,


    N’ krejt nahinë
    s’ ka kush çka m’ banë !


    Ni ditë dola në
    pazar ,


    Për me ble ni
    plis të bardhë,


    Ni kuti, ni qelibar
    ,


    Ni parë tirqi
    me xhurdi ,


    Shokën dredhun
    lahori ,


    Kundra t’ zeza
    për lakmi ,


    Veshë e mbathë
    si kallomoqi ,


    N’ krejt nahinë
    s’ më gjindej shoqi !


    Në katun u bana
    i parë ,


    M’ bajshin gjinja
    iftibarë ,


    S’ bajshin dasma
    , as gazmend ,


    Pa ma ba mue naj
    vend !


    Kund pa mue s’
    bahej konaku ,


    Gjithkund m’
    qitshin n’ ballë oxhaku !


    Kriske pitja e
    kriske flija ,


    Pula t’ pjekne
    e revania !...


    Kur u nissha me
    shkue ndër shokë –


    Bardh si bora plisin
    mbi kokë ,


    Pushkën n’ krah
    e alltinë n’ shokë ,


    Kryet n’ qiell
    - s’ preksha për tokë ,


    Dy parë mustaqe
    kalavesh ,


    Dredhë mi dredhë
    deri mbi vesh !


    Fëmijët më thirrshin
    Katarosh ,


    Gratë më thirrshin
    Aga Kokrrosh !
    Isha i shpejt ,
    ma i shpejt se struja ,


    Qitsha pushkë
    në dasma t’ huja !


    Kur këndojshin
    kangatarët –


    Unë me shokë
    , qitshim ma t’ parët !


    Përmas nesh, qitshin
    fukaraja –


    Rritej nami e sevdaja
    !


    T’ zotit t’
    shpisë kurrë s’ ja kem përshosh –


    Deri ja bajshim
    tavanin shoshë !


    T’ nestret herët
    para sabahit –


    Krejt ja u marrshim
    armët prej krahit !


    Drejt në burg
    i shkokordhojshim ,


    Me dënime i sakatojshim
    !


    Der’ sa rrijshin
    n’ burg ata t’ ngratë –


    Na te shpija ja
    u marrshim gratë !


    Prej burgut kur
    bajshin me u lëshue –


    Gratë e tyne ju
    kanë kallxue :


    “Kokrrosh Aga,
    mos me t’ pas ndihmue –


    Kurrë prej burgut
    nuk t’ kishin lëshue!


    Natë për natë
    ardhke te shpija –


    Mos t’ na i
    ngucin thminë kojshija !”


    Grupe t’ forta
    rapsodike ,


    Knojshin kangë
    patriotike ,


    Me rafale automatike
    ,


    Bahej dasma heroike
    !


    Knojshin t’ shkretit
    der’ n’ orë t’ vona –


    Incizojshim n’
    magnetofona ,


    I çojshim n’
    UDB-e , shiritat falë ,


    Ja u përkthejshim
    fjalë për fjalë !...


    Fill mas dasmave
    , rapsodët e shkretë –


    I priste burgu
    me shumë pendrekë !


    Nëpër hotele
    , ku kish turista –


    Unë përcillsha
    nacionalista ,


    Veshun n’ tirq
    e plis të bardhë ,


    Duhan pijsha n’
    çehlibar ,


    Si çoban , si
    katundar ,


    Nga ni herë si
    rrogëtarë ...


    Vijshin grupe dhe
    turista ,


    Vijshin shumë
    nacionalista ...


    Knojshin kangë
    patriotike –


    Për me ba Shqipinë
    etnike !


    Por pa marrë fund
    mirë banketi –


    Për ta kriske
    i ziu kiameti !...


    N’ vend se t’
    kthehen nëpër shtëpia –


    Përfundojshin
    nëpër çelija !...


    Ditën gjumë bajsha
    në shpi ,


    N’ mbramje n’
    oda nëpër shoqni ,


    Natën n’ UDB-e
    – “Bismilahi” ,


    Me UDB-ashë m’
    çelte sabahi !


    Kur dilsha prej
    UDB-ës n’ sabah –


    Krejt çarshinë
    i shtisha n’ gjynah :


    “Kqyrni vllazën,
    çka jam ty hekë ,


    M’ lypin armë
    , m’ lypin fishekë ,


    M’ kanë ba llom
    ty m’ rrehë pendrekë ,


    Gjithë natën
    s’ m’ kanë lanë me fjetë !”


    Tash na erdh demokracia
    -


    Iku UDB-ja , iku
    Serbia ,


    Pobratimat e kumbaria
    ,


    Më shkoi pushka
    e m’ shkoi alltia!...


    Në pleqni vetun
    kam mbetë ,


    Bash si qeni n’
    kolibë t’ shkretë !


    S’ po m’ do
    grueja, s’ po m’ donë thmija,


    S’ po m’ do
    rrethi, as shoqnija ,


    M’ kanë leqitë
    krejt miqasija ,


    S’ po m’ do
    kisha, as xhamia ,


    Haj medet për
    mentë e mia !


    Zorrtë prej unje
    mu kanë prrekë ,


    M’ asht afrue
    vadja me dekë ,


    Kam me u kalbë
    qitu në shpi ,


    S’ ka me ardhë
    kush n’ dhe me m’ shti !


    Kokrrosh Aga, ni
    fjalë po e flet ,


    Ja u len t’ rive
    ni amanet :


    “Amanet, evladët
    e mi,


    Nipa , mbesa e
    vëllazni ,


    Amanet shokë e
    miqësi ,


    Mos me ba mynafiki
    ,


    Se nuk paska gja
    ma zi !


    Kur t’ vinë
    deka , mos me t’ vorrue ,


    Por me t’ qitë
    si qenin n’ përrue !


    Tash po e shoh
    se jam kanë qorr ,


    S’ kam lanë
    ven kund , as për vorr !


    Se spiunat kund
    s’ kanë ven,


    Dheu mrena nuk
    i len !
Gjilan, më 07
Qershor 2009. Demir KRASNIQI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
parodi rapsodike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PARODI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Muzikë-
Kërce tek: