Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 29
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptyThu Apr 23, 2009 10:40 pm

Me interesojn emrat e vjetra te qytetave nga Kosova, po du me than emrat Shqip e jo sllavisht.

Kosova = Dardania
Prishtina = Ulpiana
Suhareka = Theranda
Prizreni = Prizreni
...

A e dini edhe ju naj nje?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptyThu Apr 23, 2009 11:00 pm

Burimi ish Itog

Dardanë ish Kamenicë
...


po ua la juve të tjerat...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arbeni24
Anëtar
Anëtar
arbeni24

Male
Numri i postimeve : 246
Age : 35
Vendi : Slloveni (Lublan)
Profesioni/Hobi : Biznisman
Registration date : 13/04/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptyThu Apr 23, 2009 11:06 pm

valmir9 shkruajti:
Me interesojn emrat e vjetra te qytetave nga Kosova, po du me than emrat Shqip e jo sllavisht.

Kosova = Dardania
Prishtina = Ulpiana
Suhareka = Theranda
Prizreni = Prizreni
...

A e dini edhe ju naj nje?

me se pari Prishtina esht fjal shqip dhe vjen prej fjalise (Prish) (nga nje terrmet ne ket rajon esht ngjitur ky emer. dhe Ulpiana esht VETEMM nje pjes e Prishtines:-))


Ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 29
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptyThu Apr 23, 2009 11:15 pm

arbeni24

aha ok FLM pr Info.

Prizreni esht emer i vjeter dhe Shqip...keto e di...

Pra deri tash:

Kosova = Dardania
Prishtina + Ulpiana
Suhareka = Theranda
Prizreni = Prizreni
Kamenic = Dardane
Obilic = Kastriot
Uroševac = Ferizaj
Istog = Burim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptyThu Apr 23, 2009 11:29 pm

arbeni24 shkruajti:
valmir9 shkruajti:
Me interesojn emrat e vjetra te qytetave nga Kosova, po du me than emrat Shqip e jo sllavisht.

Kosova = Dardania
Prishtina = Ulpiana
Suhareka = Theranda
Prizreni = Prizreni
...

A e dini edhe ju naj nje?

me se pari Prishtina esht fjal shqip dhe vjen prej fjalise (Prish) (nga nje terrmet ne ket rajon esht ngjitur ky emer. dhe Ulpiana esht VETEMM nje pjes e Prishtines:-))Ju pershendes

ju pershendes edhe Arbenin edhe Valmirin dhe deshta tju ndihmoj pakës.<<

Pas termetit të vitit 527 para erës sonë Ulpiana ka qen qytet (sot lagje e Prishtinës)


kaloni shkëlqyeshëm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
alban kita
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 23
Age : 31
Vendi : korce
Profesioni/Hobi : nacionalizem
Registration date : 01/05/2008

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: hi   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptySun Apr 26, 2009 4:07 pm

jupershendes nga korca.qytete te tjera jane dhe: Podujeva=Besiana,Leposaviq=Albaniku,Dragashi=Sharri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 29
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptySun May 03, 2009 5:06 pm

Kosova = Dardania
Prishtina + Ulpiana
Suhareka = Theranda
Prizreni = Prizreni
Kamenic = Dardane
Obilic = Kastriot
Uroševac = Ferizaj
Istog = Burim
Podujeva = Besiana
Leposaviq = Albaniku
Dragashi = Sharri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 29
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptySun May 03, 2009 5:07 pm

Kosovo Polje = Fushë Kosova
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 29
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptySun May 03, 2009 5:14 pm

Glogovac = Drenas
Vitina = Viti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri Tr
Fillestar/e
Fillestar/e
eri Tr

Male
Numri i postimeve : 50
Age : 31
Vendi : Shqiperi
Registration date : 20/04/2009

Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip EmptySun May 03, 2009 5:17 pm

Llogaritni edhe keto:

Skupi,
Tetove,
Goca e Tivarit
Uraniku
Uskana
Lihnida
...
deri ne

Ashaua dhe
Astibo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip   Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Emrat e qytetave nga Kosova! Shqip
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: