Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptySun Apr 05, 2009 3:41 am

METUSH KRASNIQI;SIMBOL I REZISTENCËS SHQIPTARE
------------------------------------------------------------------------------------
Shkruan:Shaban Cakolli
Metush Krasniqi u lind ne Dajkoc të Dardanës më 19.8.1928.Lindja e tij ishte gëzim i papërshkrueshëm
në familjen Krasniqi kur ky djalosh lind pas tri vajzave.Trungu i tij familjar me rrënjë të
thella dhe shumë degë ishte i pregaditur per atdhedashurinë pa marrë parasyshë sakrificat.
Ata kurdoherë u gjindën të gatshëm me armë në dorë në mbrojtejen e tokave shqiptare ngapushtuesit.Babai i Metushit Asllani
më 1912 ishte dënuar nëgjykatën turke të Gjilanit me 101 vjet burgim.
Metushi fëmijërinë e kaloi në vendlindje,kurse mësimet fillore i kreu në Hodonoc,ku mësimi mbahej në gjuhën serbe.Pastaj ndërpreu mësimin
e rregullt por lexoi me një zell të madh.Në këto rrethana e gjeti shpërthimi i Luftës së Dytë Botërore,kur u bënë ndryshime të mëdha,në GJilan
hapet shkolla shqipe ku kreu shkollen e plotë fillore semimaturen dhe disa kurse pedagogjike.Martohet në moshën 16 vjeqare,pa dasmë,shoqëri dhe miq,nga se kështu ishin martesat në rrethana luftes.* Në vitet 1947-49 kreu një kurs pedagogjik në Pejë e në Gjakovë, ndërsa në vitin 1950 merr diplomën e mësuesisë në Shkollën Normale të Gjakovës. Në vitin 1950-51, filloi punën si mësues në shkollën fillore në Shipashnicë të Epërme. I frymëzuar nga veprimtarët e LNDSH, në Shipashnicë së bashku me kolegët e vet themelon orgnaizatën ilegale "Partia Revolucionare për Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amë". Autoritetet e arsimit, vetëm një vit më vonë Metush Krasniqin e transferojnë në shkollën e Strezovcit. Aty punoi një vit dhe u transferua në Hogosht, ku e gjeti arsimtarin e gjuhës shqipe Ndue Nekajn dhe Hogoshti e mirëpriti ngrohtësisht ardhjen e tij. Pas një viti Metush Krasniqin e transferuan në shkollën fillore të Muçivercit dhe në vitin shkollor 1955/56 me vendimin e organeve arsimore të Rrethit të Dardanes(ish-Kamenicë), shkolla 8 klasëshe e Muçivercit me gjithë arsimtarët e mjetet mësimore u bart në Roganë dhe për çudi po me atë vendim Metush Krasniqi u emrua drejtor i shkollës në këtë fshat shkollë e cila sot mban emrin e këtij dëshmori.

* Në vitin 1957 pas ndjekjeve dhe burgosjeve detyrohet të shpërngulet në Shkup. Atje krahas punës në arsim me përkushtim vepron në organizatën "Partia Revolucionare..." Në nëntor 1958 Metush Krasniqi burgoset dhe dënohet me 18 vjet burg të rëndë, prej të cilave i mbanë vetëm 8 vite. Pas daljes nga burgu Metush Krasniqi i kaloi disa vjet në fshatin e lindjes në Dajkoc ku i kryente të gjitha punët e fshatit. I entuziazmuar nga hovi që kishte marrë shkollimi, Metushi më pas regjistrohet në Fakultetin Juridik në Prishtinë, dhe në vitin 1970 u punësua në shkollën e mesme teknike "19 Nëntori" në Prishtinë. Mirëpo, atë nuk e lanë të punoj qetë. Me vendim të Dushan Ristiqit - Kryetar i KK të LKJ të Prishtinës dhe të kryeudbashit në Gjilan Aleksandar Cana Periq, Metush Krasniqi u largua nga arsimi.

* Metush Krasniqi meqë gëzonte një autoritet të madh në mesin e rinisë shkollore dhe universitare në Kosovë por edhe në Maqedoni, ai kishte formuar një rreth të gjerë shokësh besnik,ishin ata si: Hasan Dermaku, Rexhep Mala e Skender Kastrati nga Hogoshti; Njazi Korça nga Gëmica, Kadri Zeka nga Poliçka, Ethem e Fehmi Bajrami nga Malisheva e Gjilanit; Rexhep Elmazi e Rafet Bajrami nga Gjilani; Jusuf Gërvalla, Zeqir Gërvallën e Sabri Novosellën në Prishtinë e shumë të tjerë.

* Në vitin 1976 Metush Krasniqi vihet në krye të Organizatës "Lëvizja Nacional-Çlirimtare e Kosovës dhe e Viseve tjera Shqiptare në Jugosllavi" LNÇKVSHJ. Gjatë atyre viteve bënë përpjekje për bashkimin e të gjitha grupeve ilegale në një organizatë të fuqishme. Metush Krasniqi gjatë viteve të 80-ta punoi në ilegalitet të thellë, por megjithatë UDB-a permes informatoreve shqiptar,dinte për aktivitetin e Metushit dhe më 4 nëntor 1981 burgoset, torturohet rëndë nga udbashi Selim Brosha e shume të tjerë. Pas katër muaj lirohet në gjendje të rëndë shëndetësore.

* Më 4 nëntor 1985 Metush Krasniqi sërish burgoset dhe gjatë shtatë muaj e pesëmbëdhjetë ditëve sa e mbajtën në burgjet e Prishtinës e të Mitrovicës, rrahet e torturohet në mënyrat më mizore. Pasi ishte i dërmuar për vdekje UDB-a më 16 qershor 1986 e liron nga burgu dhe më 15 tetor 1986 ky atdhetar i devotshëm duke mos pasur shërim ndërroi jetë. Varrimi i tij u bë në fshatin e lindjes në Dajkoc.

P:S:Ky shkrim eshte marrur nga rrefimi i te ndjerit babait tim,i cili nderroi jete sot ne 23.30.Babai im kapasur miqesi me familjen e Metush Krasniqit.

I ndjeri kishte lene shume rrefime per Metushin,por une arrita vetem kete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptySun Apr 05, 2009 4:02 am

Innderuar z.shaban Cakolli,

Ngushllimet e mia për babain tënd dhe bëhu burrë e te mos merzitesh,dekën e kemi hak te gjithe dhe asaj rruge nuk mundemi me iu shmangurasnjë.

tema lidhur me shkrimin tend;

më vie mirë kur lexoj për trevat e anamoravës e sidomos për emrat si bacës Metush që e kam njohur tejet mirë sepse jam i atij gjaku. Këte qe e solle këtu unë e kam pergaditur një kohe me dy Hogoshtas Ramadan Latifaj,Njiazi Biqkun dhe gazetarin nga Ramiz Dermakun nga Shipashnica ne vitin 98 para ta themelonim shoqaten me emrin e bacës Metush ne Gjermani. nuk dua te them më shume pos me vie qejfi qe e e keni dashte dhe qe e doni bacen Metush dhe kam lexu poezite tuaja tek "Dardana,djepi im"rrespekte vetem te mos ia humbim vlerat e punuara autorit apo autoreve edhe pse ne emer te Ramadan Hogoshtit kane publikuenjerezit shume por te drejten autoriale nuk ja kane marrë.Vizitoja zyren ne Dardanë dhe aty gjen material te bollshem edhe letrat nga burgu te femijeve te heroit tone Metush Krasniqi dhe shpresoj qe tani e keni kuptuar esencën.

te fala te perzemerta

Rrespekt nga Unë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptySun Apr 05, 2009 4:12 am

Metush Krasniqi - Dajkoci • Metush Krasniqi ka lindur më 19 gusht 1928 në fshatin Dajkoc të Komunes së Kamenicës(Dardanës). Shkollën fillore (4 klasat e para)e kreu në gjuhën serbe në fshatin Hodanoc, ndërsa katër klasët tjera 1942-1946 i kreu në Gjilan në gjuhën shqipe.


METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Metush_Krasniqi
Metush Krasniqi


 • Në vitet 1947-49 kreu një kurs pedagogjik në Pejë e në Gjakovë, ndërsa në vitin 1950 merr diplomën e mësuesisë në Shkollën Normale të Gjakovës. Në vitin 1950-51, filloi punën si mësues në shkollën fillore në Shipashnicë të Epërme. I frymëzuar nga veprimtarët e LNDSH, në Shipashnicë së bashku me kolegët e vet themelon orgnaizatën ilegale "Partia Revolucionare për Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amë". Autoritetet e arsimit, vetëm një vit më vonë Metush Krasniqin e transferojnë në shkollën e Strezovcit. Aty punoi një vit dhe u transferua në Hogosht, ku e gjeti arsimtarin e gjuhës shqipe Ndue Nekajn dhe Hogoshti e mirëpriti ngrohtësisht ardhjen e tij. Pas një viti Metush Krasniqin e transferuan në shkollën fillore të Muçivercit dhe në vitin shkollor 1955/56 me vendimin e organeve arsimore të Rrethit të Dardanes(ish-Kamenicë), shkolla 8 klasëshe e Muçivercit me gjithë arsimtarët e mjetet mësimore u bart në Roganë dhe për çudi po me atë vendim Metush Krasniqi u emrua drejtor i shkollës në këtë fshat shkollë e cila sot mban emrin e këtij dëshmori.


 • Në vitin 1957 pas ndjekjeve dhe burgosjeve detyrohet të shpërngulet në Shkup. Atje krahas punës në arsim me përkushtim vepron në organizatën "Partia Revolucionare..." Në nëntor 1958 Metush Krasniqi burgoset dhe dënohet me 18 vjet burg të rëndë, prej të cilave i mbanë vetëm 8 vite. Pas daljes nga burgu Metush Krasniqi i kaloi disa vjet në fshatin e lindjes në Dajkoc ku i kryente të gjitha punët e fshatit. I entuziazmuar nga hovi që kishte marrë shkollimi, Metushi më pas regjistrohet në Fakultetin Juridik në Prishtinë, dhe në vitin 1970 u punësua në shkollën e mesme teknike "19 Nëntori" në Prishtinë. Mirëpo, atë nuk e lanë të punoj qetë. Me vendim të Dushan Ristiqit - Kryetar i KK të LKJ të Prishtinës dhe të kryeudbashit në Gjilan Aleksandar Cana Periq, Metush Krasniqi u largua nga arsimi.


 • Metush Krasniqi meqë gëzonte një autoritet të madh në mesin e rinisë shkollore dhe universitare në Kosovë por edhe në Maqedoni, ai kishte formuar një rreth të gjerë shokësh besnik,ishin ata si: Hasan Dermaku, Rexhep Mala e Skender Kastrati nga Hogoshti; Njazi Korça nga Gëmica, Kadri Zeka nga Poliçka, Ethem e Fehmi Bajrami nga Malisheva e Gjilanit; Rexhep Elmazi e Rafet Bajrami nga Gjilani; Jusuf Gërvalla, Zeqir Gërvallën e Sabri Novosellën në Prishtinë e shumë të tjerë.


 • Në vitin 1976 Metush Krasniqi vihet në krye të Organizatës "Lëvizja Nacional-Çlirimtare e Kosovës dhe e Viseve tjera Shqiptare në Jugosllavi" LNÇKVSHJ. Gjatë atyre viteve bënë përpjekje për bashkimin e të gjitha grupeve ilegale në një organizatë të fuqishme. Metush Krasniqi gjatë viteve të 80-ta punoi në ilegalitet të thellë, por megjithatë UDB-a permes informatoreve shqiptar,dinte për aktivitetin e Metushit dhe më 4 nëntor 1981 burgoset, torturohet rëndë nga udbashi Selim Brosha e shume të tjerë. Pas katër muaj lirohet në gjendje të rëndë shëndetësore.


 • Më 4 nëntor 1985 Metush Krasniqi sërish burgoset dhe gjatë shtatë muaj e pesëmbëdhjetë ditëve sa e mbajtën në burgjet e Prishtinës e të Mitrovicës, rrahet e torturohet në mënyrat më mizore. Pasi ishte i dërmuar për vdekje UDB-a më 16 qershor 1986 e liron nga burgu dhe më 15 tetor 1986 ky atdhetar i devotshëm duke mos pasur shërim ndërroi jetë. Varrimi i tij u bë në fshatin e lindjes në Dajkoc.
Burimi i të dhënave


Ish shoqata atdhetare "Metush Krasniqi" me seli në Dortmund (përïloi-Kryesia;Shaip Thaqi,Ramadan Latifaj,Ramiz Dërmaku,Asllan Krasniqi,Bajram Kallaba)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ramizi
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ramizi

Male
Numri i postimeve : 158
Age : 40
Vendi : Tirona
Registration date : 23/02/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyWed Apr 08, 2009 2:26 pm

shaban cakolli shkruajti:
METUSH KRASNIQI;SIMBOL I REZISTENCËS SHQIPTARE
------------------------------------------------------------------------------------
Shkruan:Shaban Cakolli
Metush Krasniqi u lind ne Dajkoc të Dardanës më 19.8.1928.Lindja e tij ishte gëzim i papërshkrueshëm
në familjen Krasniqi kur ky djalosh lind pas tri vajzave.Trungu i tij familjar me rrënjë të
thella dhe shumë degë ishte i pregaditur per atdhedashurinë pa marrë parasyshë sakrificat.
........
.........

* Më 4 nëntor 1985 Metush Krasniqi sërish burgoset dhe gjatë shtatë muaj e pesëmbëdhjetë ditëve sa e mbajtën në burgjet e Prishtinës e të Mitrovicës, rrahet e torturohet në mënyrat më mizore. Pasi ishte i dërmuar për vdekje UDB-a më 16 qershor 1986 e liron nga burgu dhe më 15 tetor 1986 ky atdhetar i devotshëm duke mos pasur shërim ndërroi jetë. Varrimi i tij u bë në fshatin e lindjes në Dajkoc.

P:S:Ky shkrim eshte marrur nga rrefimi i te ndjerit babait tim,i cili nderroi jete sot ne 23.30.Babai im kapasur miqesi me familjen e Metush Krasniqit.

I ndjeri kishte lene shume rrefime per Metushin,por une arrita vetem kete.

S'po tè vie turp o shaban cakolli, e paske pasur babanè e mençur shumè sa qè i paske ga edhe ti interesant qè ai e paska ndrru jetèn para pak çastesh e ti pas vdekjes sè tij po gjen kohè pèr forum!!!!!

ti qenke hajni i hajnave dhe me shnet titulli i ri.

boll me artikuj tè vjedhur more shaban dhe stafi ta dinè se me kènd ka te beje me njeriun qe vjedh ne wikipedi dhe nen emrin e tij sjell artikuj se gjoja kujtim e amanet nga babai i paska ^perderisa ti pô ne ket forum ke kerkuar shume here nese dikush din diqka per Metush Krasniqin, ti e paske edhe ni forum tendin me sa lexova dhe per çudi atje nuk e ke sjellur artikullin e vjedhur edhe pse e ke titulluar me emnin e tij!!!

turpi per ty s'kish peshè sepse po jetojshe me èndrra shaban.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ramizi
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ramizi

Male
Numri i postimeve : 158
Age : 40
Vendi : Tirona
Registration date : 23/02/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyWed Apr 08, 2009 3:29 pm

ja kundershtimi i yt shaban dhe i artikullit ku i falenderon te tjeret per vepren e autorit perderisa ne 2 forume e nise me vetveten si autor; TURP.

Metush Krasniqi - Dajkoci

 • Metush Krasniqi ka lindur më 19 gusht 1928 në fshatin Dajkoc të Komunes së Kamenicës(Dardanës). Shkollën fillore (4 klasat e para)e kreu në gjuhën serbe në fshatin Hodanoc, ndërsa katër klasët tjera 1942-1946 i kreu në Gjilan në gjuhën shqipe.

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Metush_Krasniqi
Metush Krasniqi

 • Në vitet 1947-49 kreu një kurs pedagogjik në Pejë e në Gjakovë, ndërsa në vitin 1950 merr diplomën e mësuesisë në Shkollën Normale të Gjakovës. Në vitin 1950-51, filloi punën si mësues në shkollën fillore në Shipashnicë të Epërme. I frymëzuar nga veprimtarët e LNDSH, në Shipashnicë së bashku me kolegët e vet themelon orgnaizatën ilegale “Partia Revolucionare për Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amë”. Autoritetet e arsimit, vetëm një vit më vonë Metush Krasniqin e transferojnë në shkollën e Strezovcit. Aty punoi një vit dhe u transferua në Hogosht, ku e gjeti arsimtarin e gjuhës shqipe Ndue Nekajn dhe Hogoshti e mirëpriti ngrohtësisht ardhjen e tij. Pas një viti Metush Krasniqin e transferuan në shkollën fillore të Muçivercit dhe në vitin shkollor 1955/56 me vendimin e organeve arsimore të Rrethit të Dardanes(ish-Kamenicë), shkolla 8 klasëshe e Muçivercit me gjithë arsimtarët e mjetet mësimore u bart në Roganë dhe për çudi po me atë vendim Metush Krasniqi u emrua drejtor i shkollës në këtë fshat shkollë e cila sot mban emrin e këtij dëshmori.


 • Në vitin 1957 pas ndjekjeve dhe burgosjeve detyrohet të shpërngulet në Shkup. Atje krahas punës në arsim me përkushtim vepron në organizatën “Partia Revolucionare…” Në nëntor 1958 Metush Krasniqi burgoset dhe dënohet me 18 vjet burg të rëndë, prej të cilave i mbanë vetëm 8 vite. Pas daljes nga burgu Metush Krasniqi i kaloi disa vjet në fshatin e lindjes në Dajkoc ku i kryente të gjitha punët e fshatit. I entuziazmuar nga hovi që kishte marrë shkollimi, Metushi më pas regjistrohet në Fakultetin Juridik në Prishtinë, dhe në vitin 1970 u punësua në shkollën e mesme teknike “19 Nëntori” në Prishtinë. Mirëpo, atë nuk e lanë të punoj qetë. Me vendim të Dushan Ristiqit - Kryetar i KK të LKJ të Prishtinës dhe të kryeudbashit në Gjilan Aleksandar Cana Periq, Metush Krasniqi u largua nga arsimi.


 • Metush Krasniqi meqë gëzonte një autoritet të madh në mesin e rinisë shkollore dhe universitare në Kosovë por edhe në Maqedoni, ai kishte formuar një rreth të gjerë shokësh besnik,ishin ata si: Hasan Dermaku, Rexhep Mala e Skender Kastrati nga Hogoshti; Njazi Korça nga Gëmica, Kadri Zeka nga Poliçka, Ethem e Fehmi Bajrami nga Malisheva e Gjilanit; Rexhep Elmazi e Rafet Bajrami nga Gjilani; Jusuf Gërvalla, Zeqir Gërvallën e Sabri Novosellën në Prishtinë e shumë të tjerë.


 • Në vitin 1976 Metush Krasniqi vihet në krye të Organizatës “Lëvizja Nacional-Çlirimtare e Kosovës dhe e Viseve tjera Shqiptare në Jugosllavi” LNÇKVSHJ. Gjatë atyre viteve bënë përpjekje për bashkimin e të gjitha grupeve ilegale në një organizatë të fuqishme. Metush Krasniqi gjatë viteve të 80-ta punoi në ilegalitet të thellë, por megjithatë UDB-a permes informatoreve shqiptar,dinte për aktivitetin e Metushit dhe më 4 nëntor 1981 burgoset, torturohet rëndë nga udbashi Selim Brosha e shume të tjerë. Pas katër muaj lirohet në gjendje të rëndë shëndetësore.


 • Më 4 nëntor 1985 Metush Krasniqi sërish burgoset dhe gjatë shtatë muaj e pesëmbëdhjetë ditëve sa e mbajtën në burgjet e Prishtinës e të Mitrovicës, rrahet e torturohet në mënyrat më mizore. Pasi ishte i dërmuar për vdekje UDB-a më 16 qershor 1986 e liron nga burgu dhe më 15 tetor 1986 ky atdhetar i devotshëm duke mos pasur shërim ndërroi jetë. Varrimi i tij u bë në fshatin e lindjes në Dajkoc.


Burimi i të dhënave
Ish shoqata atdhetare “Metush Krasniqi” me seli në Dortmund (përïloi-Kryesia;Shaip Thaqi,Ramadan Latifaj,Ramiz Dërmaku,Asllan Krasniqi,Bajram Kallaba)
_________________
mundohem t’i kuptoj të tjerët
Sh.Cakolli.
I Jam mirënjohës autorit të shkrimit me pseudonim andi,për ndriqimin e veprës së simbolit të rezistencës sonë kombëtare z.Metush Krasniqi.Unë jam shumë i interesuar të zgjërohem dhe thellohem në mbledhjen e sa më shumë materialeve të vepres dhe jetes se këtij veprimtari të madh. Një material mjaft të mirë rreth jetës dhe veprës së Metush Krasniqit e kam gjetur edhe te monografitë e Xhavit K.Kryeziut,tëdashurit ish profesorit tim të gjuhës shqipe ku bënë fjalë për”PISHTARËT E ARSIMIT NË SHKOLLAT E DARDANËS”:I jam mirënjohës shumë të madhit,të rrespektuarit,intelektualit dhe profesorit tim Xhavit Kryeziu që solli këtë ndriqim për bacën Metush,si dhe për monografitë që mi dërgoi.

Postuar diten E Hënë, 6 Prill 2009 ne oren 6:25 am dhe kategorizuar nen Pa kategori. Ndiqi pergjigjet ndaj ketij postimi nepermjet burimit RSS 2.0.

Marr◄ nga Forumi yt me titullin.

SH.Cakolli; Djepi im-Dardania
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ramizi
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ramizi

Male
Numri i postimeve : 158
Age : 40
Vendi : Tirona
Registration date : 23/02/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyThu Apr 09, 2009 6:09 pm

Ne disa forume tjera ku i thot vetes moderator xhaxha Shabani në moshë por me mend fmijësh posa e shef se dikush i replikon ato i largon me nguti dhe nuk i ka ngelur pune tjeter se sa te rrej dhe vjedh artikujt e te tjereve.

marre met ardh o plak i gjorë ja kush eshte Shaban Cakolli/

Shaban Cakolli,
U lind më 22.o7.1958 në fshatin Krilevë të malësis të Dardanës(ish-Kamenicë)
Shkollën e mesme e kreu në Dardanë,kurse studimet në Univerzitetin e Prishtinës i vijoj por kurrrrrr nuk mundi me i kryer.

Me shkrime ka filluar nga fëmijëria dhe mirret me poezi,prozë dhe publicistikë por në asnjë lami nuk ka haber hiç.Punimet e tij janë botuar në gazetat dhe revistat tona në Kosovë dhe diasporë:Deri më tani ka botuar:
TOKË DARDANE
LOTI I ATDHEUT
DETI I QIELLIT
KRISMA E FJALËS
Jeton dhe vepron në NRW të Gjermanisë në qytetin e Gladbeckut.
METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE U1_ShabanCakolli


Ky eshte xhaxha Shaban Cakolli


Ne shikim burrë por në mendje
shifet se eshtë i njomë fare
dhe nuk ndalet së kopjuari gjynahu i Zotit!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: METUSH KRASNIQI ;SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyThu Apr 09, 2009 8:54 pm

keta te mjere nuk kuptojne se biografite e simbolit te rezistences sone Metush Krasniqit nuk mund te ndryshohen,kudo biografite mirren ne cilendo faqe,ashtu edhe krijimtarite,ato mbeten te pa ndryshuara.Une kam bere nje shkrim per te madhin Metush Krasniqin,ku e mora ky eshte problemi imi,por jo ne Wikepedia ku po akuzohem,fundja u mundova te jep diqka per kete njeri te madh,dhe tema mbetet e hapur dhe eshte mire per kete burre qendrese te sillen sa me shume materiale,qe njerezit te dijne sa me shume per kete projektues te lirise.Mirepo stafi i forumit ose duhet te ruaj postimin tim te pa prekur,ose ka dore te lire te e fshij.Ndryshe une nuk lejoj qe kujdo qe i teket te luaj me emrin tim,kete duhet te e kene te qarte qdonjeri.Se ka pasur ne forumin tone bresheri individesh qe jane munduar me lloj lloj emrash dhe nickesh te me sulmojne kete e di mire qdonjeri nga forumistet dhe stafi,por ia kemi dalur te ua qepim.Andaj me z.andin nekemi disa tjera mosmarreveshje te cilat eshte dashur te i shqyrtojme me mesazhe private,jo te thyajm rregullat e forumit,ashtu si e njoh kundershtarin tim tjeter si para pasqyres,por i lus edhe njehere mos te luajn me emrin tim,sepse loja tani mund te vazhdon.Mundohem te beje aq sa kam takat,kudo nuk jam bonjak te duroj kamqikun e huaj.Te gjitha i deshmoi me pune.

Ne shikim burrë por në mendje
shifet se eshtë i njomë fare
dhe nuk ndalet së kopjuari gjynahu i Zotit!!!![/quote]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyThu Apr 09, 2009 9:06 pm

Sh.Cakolli.
I Jam mirënjohës autorit të shkrimit me pseudonim andi,për ndriqimin e veprës së simbolit të rezistencës sonë kombëtare z.Metush Krasniqi.Unë jam shumë i interesuar të zgjërohem dhe thellohem në mbledhjen e sa më shumë materialeve të vepres dhe jetes se këtij veprimtari të madh. Një material mjaft të mirë rreth jetës dhe veprës së Metush Krasniqit e kam gjetur edhe te monografitë e Xhavit K.Kryeziut,tëdashurit ish profesorit tim të gjuhës shqipe ku bënë fjalë për”PISHTARËT E ARSIMIT NË SHKOLLAT E DARDANËS”:I jam mirënjohës shumë të madhit,të rrespektuarit,intelektualit dhe profesorit tim Xhavit Kryeziu që solli këtë ndriqim për bacën Metush,si dhe për monografitë që mi dërgoi.

--------------

I nderuar Shaban Cakolli, unë nuk të njoh personalisht por rreshtat qe une i solla ne kte postim jan te kopjuar nga web.-i juaj,te flm për falenderimet tuaja por realiteti po deshmon ndryshe po i krahasuam me rreshtat qe ju sollët ne postimin tuajte fundit.

Nuk del njeri qe ta ndrroj pos ta shtoj veprimtarinë e Bacës Metush por edrejta autoriale meriton rrespektin ashtu siq e bëre ne "dardania,djepi im" ne kete menyrëe ben edheketu ngase nese e veshtrojme artikullin e wikipedisë dhe kte ae ju sollet,eshte i njejti.

Shpresoj në mirekuptimin tuaj dhe fundja qfare shkruajne emrat apo pseudonimet e ndryshme ne forume mos u merr me ata sepse nuk janë rangu i duhur.

Me rrespekt A.K.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyThu Apr 09, 2009 9:29 pm

padyshim i nderuar se biografite per bacen Metush mirren dikund,sepse ne nuk ishim me te te i njohim,une e mora nga gojedhanat,padyshim pak e ndryshova nga ato,dhe tani kur hyra ne ate faqen qe po akuzohem se e kam vjedhur,bverejta se shkrimi im sado pak po ndryshonte nga ai.Natyrisht vepra e ketij kolosi nuk mund te ndryshohet,por mund te zgjerohet,une me gezim do e percillja nje zgjerim rreth vepres se tij.Ndryshe une kam pes faqe te mijat personale ne net,dhe qdo shkrim qe kam marrur diku i kam ruajtur autoresine.Ne forume ne sjellim tema nga shume faqe ,ketu eshte ndryshe.Andaj une nuk shkruaj per emrin tim neper forume,mundohem qe te jap diqka nga vetja,nuk sulmoj te tjeret,nuk thyaj rregulla forumesh,por mbroj personalitetin tim. Une ju therras me kenaqesi juve dhe stafin e forumit,te fshijne temen time per bacen Metush,ne vend te saj te filloni ju te shkruani nese vertete njihni diqka me teper bacen,kete do e percillja me kenaqesi dhe do te mesoja me shume,por lutem njerezisht te mos luhet me emrin tim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: METUSH KRASNIQI ;SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyThu Apr 09, 2009 11:17 pm

Me shkrimet e mija nuk duhet te luhet,me mire te fshij postimet une dhe te hapni ju tema te reja,sesa te shtoni ju mesazhe ne emrin tim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptySun Apr 12, 2009 12:03 am

shaban cakolli shkruajti:
padyshim i nderuar se biografite per bacen Metush mirren dikund,sepse ne nuk ishim me te te i njohim,une e mora nga gojedhanat,padyshim pak e ndryshova nga ato,dhe tani kur hyra ne ate faqen qe po akuzohem se e kam vjedhur,bverejta se shkrimi im sado pak po ndryshonte nga ai.Natyrisht vepra e ketij kolosi nuk mund te ndryshohet,por mund te zgjerohet,une me gezim do e percillja nje zgjerim rreth vepres se tij.Ndryshe une kam pes faqe te mijat personale ne net,dhe qdo shkrim qe kam marrur diku i kam ruajtur autoresine.Ne forume ne sjellim tema nga shume faqe ,ketu eshte ndryshe.Andaj une nuk shkruaj per emrin tim neper forume,mundohem qe te jap diqka nga vetja,nuk sulmoj te tjeret,nuk thyaj rregulla forumesh,por mbroj personalitetin tim. Une ju therras me kenaqesi juve dhe stafin e forumit,te fshijne temen time per bacen Metush,ne vend te saj te filloni ju te shkruani nese vertete njihni diqka me teper bacen,kete do e percillja me kenaqesi dhe do te mesoja me shume,por lutem njerezisht te mos luhet me emrin tim.

I nderuar Shaban Cakolli,

Rrespekt punën tënde dhe juve njështu në lëmin e letersisë,jeni poet dhe këtë e keni dëshmuar me punë e fakte, dy fjalitë tuaja të selektuara me tekst të trashë flasin shumë, asgjë nuk kërkova nga ti pos aty ku janë marrë shenimet,burimi i i nformacioneve, ajo të figuron në autorësi e jo të thuash e morra dikund dhe rezultati e vën veten autor!

Të përshëndes, uroj shëndet dhe suksese të reja.

A.K.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dardan01
Fillestar/e
Fillestar/e
dardan01

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 61
Vendi : deutschland
Registration date : 11/04/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptySun Apr 12, 2009 3:55 pm

mua mu eshte dashur pak kohe te analizoj kete shkrim,te njoh shpejt ata qe kaneprekur kete shkrim dhe te nxjerr konkluzionin tim.Cakollin e njoh dhe kam lexuar shume nga ai,nuk dua te mbroj ate se embron vepra e tij,por te shprehu mendimin tim rreth keti shkrimi ndoshta me lejoni: SHaban Cakolli,i cili ka me shume faqe shqiptare ne net,se sa ka forume shqiptare te ne,askund nuk eshte paraqitur
me nicke por me emerdhe mbiemer te plote,qe qdo gje qe i bie mbi supe,te e pranoj me emer dhe mbiemer pa fshehur asgje pas nickut.Njeri qe ofroj biografine e tij
ne forumin tuaj nuk kishte nevoje te bente ate,sepse se pari Cakolli askund vet nuk ofroj biografi qe do te mundte te bente vet,e dyta biografine e tij ky rrefuesi e kopjoj dikund,dhe eshte e pergjysmuar
kishte si qellim te njolloste figuren e Cakollit,e cila nuk njolloset se Cakolli e ndriqon vet me pune.Se fundi stafi i forumit tuaj do te duhej te mos e leshoj kete njollosje ndaj tij,sepse e kishte kontribues mjaft aktiv dhe besnik

i cili asnjehere nuk njollosi askend,por disa qe nuk e duan sahere ai hapi tema te reja,u munduan te e kundershtojne,por nuk ia dolen,disa nga inatet u shporren te tjeret sollen helm genjeshtrash mbi te dhe u perjashtuan nga forumet.

Fundja hedhja e biografise te Cakollit ne shkrimin per Metush Krasniqin nuk kishte vend,andaj stafi do te duhej te te moderonte shkrimet,dhe kete njollosje mbi veprimtarin e juaj te pa lodhshem Cakollin te e fshinte,sepse replikuesit e temes nuk
iu perbajten temes,por shkelen me dy kembet rregulloren e forumit,pa ia vra syrin stafit te forumit,por ate qe demtonin ishte Cakolli,te cilin ne vend te e ngushellonin per vdekjen e babait,hodhen sulm mbi biografine etij.Miqet qe shkonin te e ngushellonin
per babain,i benin me dije per kete sulm,dhe ai me dhimbjen e vet u detyrua te futej ne forum per disa sqarime.Lajmi se Cakolli ka vjedhur nje shkrim nga Wikepedia per
Metush Krasniqin na terhoqi vemendjen edhe ne,por fillimi i shkrimit te Cakollit nuk i ngjante aspak faqes Wikepedia,ndersa biografia e Metushit eshte e njejtekudo qe eshte botuar.Cakolli nuk do te mundte te i ndryshonte biografine baces Metush,nga se pastaj
nga sulmuesit qellimkeq do te akuzohej edhe me keq,se i paska ndryshuar dhe trilluar biografine baces Mertush!!

shume zhurme,per nje nisme!!!Cakolli kishte qellim te nise nje teme per bacen Metush,ku me pas tere forumi te diskutojne
per keteteme,te zgjerohen dhe te hedhin me shume drite mbi projektuesin e lirise bace Metush Krasniqin.Akuzimi se Cakolli vodhi nje shkrim te Wikepedia per Metush Krasniqin eshte qesharake.Ne Wikepedi nuk ka shkrime per bacen Metush,pos njebiografi
andaj biografia eshte biografi,ajo nuk ndryshon askundi,dhe te akuzosh dikend se ke vjedhur nje biografi eshte jo normale dhe qesharake.!!!

Fundja aq shume zhurme per asgje,ku mund te akuzohej Cakolli per nje biografi,kur tere shkrimet e ketij forumi jane marrur direkt nga Google,dhe vet stafi qe detyruar te alarmoj qe shkrimet e vjedhura te mos sillen ne forum!!!Por eshte per te ardhur keq,pse u lejua qe ne kete shkrim te hudhet biografi urrejtje mbi Cakollin?A nuk eshte kjo shkelje e rregullores se forumit?

Fundja as une nuk e njoh mire biografine e Cakollit,por di me teper se ky qe me qellim u mundua te njollos Cakollin!
Ai Ramizi ,nuk tha per shume antologji poetike gjermane dhe shqiptare qe eshte i perfshire Cakolli,nuk tha se Cakolli ka shkruar ne gazeta e revista qe nga femijeria
dhe kurr deri me sot kush nuk e akuzoi per vjedhje shkrimesh.Cakolli shkrou nga femijeria ne "Zeri i Rinise";Rilindja,Bota e Re,Kosovarja,Republika,Kosova press,Rruga Jone,Zeri,EMIGRANTI sHQIPTAR,"Bota sot";ETJ::::::Kur Cakolli bashkepunoi me"Bota Sot" ne mergim pese vite me radhe
qdo dite kishim nga nje shkrim te tij,kurse keta qe njollosin Cakollin u desh tepriten intervenime nga dy muaj,qe nje shkrim i tyre i gjysmuar te sheh driten.

Ramizi shkoj aq larg me helmin e tij,sa ne fund shkrou Cakolli vazhdoj studimet ne Univerzitetin e Prishtines,qka nuk arriti te i kryaj kurre!!!!!Urrejtje cinike,do te gezohej Ramiz mjeri sikur te ishte ashtu,po Cakolli ka arritur shume tjera gjera
duke kryar edhe shume mesime tjera neper universitetet gjermane

Nuk dua te mbroj Cakollin,se ate e mbron vepra e tij,por me vjen keq si stafi i forumit mbylli syte dhe lejoj qe biografia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dardan01
Fillestar/e
Fillestar/e
dardan01

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 61
Vendi : deutschland
Registration date : 11/04/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptySun Apr 12, 2009 4:02 pm

Se Cakolli njeh ngapak veprimtarine e Metush Krasniqit,kete e mesova te nje shkrim i tij ne faqen pize-zo, thethe Dardania,ku cakolli shkruante:


Kur kujtoi te kaluaren nga mergimi


Kohen kur une isha nxenes,nuk kishim shkollen e plote fillore ne fshat.Si femije udhetoja kembe nga Krileva ne Strezovc;per
te ndjekur mesimet fillore.Udhetimi dy drejtimesh ishte 15 km.Ne fshatin tone punonin disa mesues nga Anomorava,te cilet ne pamundesi
udhetimi,banonin ne fshatin tone,nga se shkolla kishte nje banese per mesues.Ne Strezovc ishtenje furre buke,ku une qdodite ua bartja mesuesve
qe banonin te ne buken nga kjo furre.Thene drejt mesuesit vuanin edhe nga uria,buken mund te ua sjellja vetem pas ores 16,pas mesimit dhe udhe
timit qe beja.Ishin mesues intelektual dhe burra te ndershem.Ne fshatin tone mesues qe punonin dhe banonin te ne,qe ishin miq te shtepise tone qe shpesh
i vizitonim dhe na vizitonin ishin:Osman Krasniqi-Dajkofci,vella i Metush Krasniqit,te cilet nje kohe burgu e kishin bere bashk,dhe me insistimin e babait tim
i ndjeri mesuesi = Osman Krasniqi rrefente per perjetimet e veta dhe vellaut te tij METUSHIT.Babai im shkonte ne shtepine e tyre,dhe po njihte me mire
perjetimet e ketyre atdhetareve te shquar.Nga mesuesit tjere banonin te ne isht po ashtu i ndjeri Habib Hasani nga Malisheva
e Gjilanit,Ejup Hasani nga Dheu iBardhe Gjilan,ky ishte ish kujdestari im per kater vjetete para fillore,Ismail Xhelili dhe Arif Qerimi nga Perlepnica,si dhe Kadrush Ajvazi.

Me vone une isha ne sherbimin ushtarak ne Shibenik te Kroacise,ku aty njoha ushtarin nga Dajkoci Shemsi Krasniqin,ku me vone
mesova se ishte djali iOsman Krasniqit.Baca Osman me ka dashur dhe sahere i shkruante leter te birit Shemsiut,me shkruante edhe mua.Une kam biseduar edhe me Shemsiun
per bacen Metush dhe kam pasur disa te dhena per veprimtarin e tij.Shkurt te miqesoheshe me familjen Krasniqi nga Dajkoci ishte krenari.Kohen pas sherbimit kisha disa kontakte
edhe me Habib Hasanin ish mesues i yni,tani punonte sekretar ne SHLP ne Gjilan,dhe nga pershtypjet qe kishin mbetur gjate
kohes se punes ne fshatin tone mallengjimshem me pyeste per shume gjera.Pastaj lindi rruga e kurbetit gjarper,dhe ne mergim kam marrur kumtin per vdekjen e mesuesve atdhetar
dhe intelektual z.Osman Krasniqi,Dajkoci dhe Habib Hasanit,te cilat i kam perjetuar dhimbshem,e lehte ju qofte mesuesve dhe bijeve te dashur te atdheut.

se Cakolli nuk kishte marrur shkrimin ne Wikepedia deshmon kjo:

Metush Krasniqi u lind ne Dajkoc të Dardanës më 19.8.1928.Lindja e tij ishte gëzim i papërshkrueshëm
në familjen Krasniqi kur ky djalosh lind pas tri vajzave.Trungu i tij familjar me rrënjë të
thella dhe shumë degë ishte i pregaditur per atdhedashurinë pa marrë parasyshë sakrificat.
Ata kurdoherë u gjindën të gatshëm me armë në dorë në mbrojtejen e tokave shqiptare ngapushtuesit.Babai i Metushit Asllani
më 1912 ishte dënuar nëgjykatën turke të Gjilanit me 101 vjet burgim.
Metushi
fëmijërinë e kaloi në vendlindje,kurse mësimet fillore i kreu në
Hodonoc,ku mësimi mbahej në gjuhën serbe.Pastaj ndërpreu mësimin
e
rregullt por lexoi me një zell të madh.Në këto rrethana e gjeti
shpërthimi i Luftës së Dytë Botërore,kur u bënë ndryshime të mëdha,në
GJilan
hapet shkolla shqipe ku kreu shkollen e plotë fillore
semimaturen dhe disa kurse pedagogjike.Martohet në moshën 16 vjeqare,pa
dasmë,shoqëri dhe miq,nga se kështu ishin martesat në rrethana luftes.kete pjese nuk e gjeta kund ne wikepedia,kurse biografia kuptohet shkruan kudo njejt dhe Cakolli nuk do te mund te ndryshonte,apo shtremberonte biografine e te madhit,baca Metush Krasniqit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptySun Apr 12, 2009 9:56 pm

Dardan,

ca lidhëza,parashtesa,prapashtesa e ca ndryshime i bejne te gjithë por falenderimin qe ma ka bër shaban cakolli eshte deshmi se ai kete shkrim nuk e ka poseduar para se ta merte në wikipedia.

1.deshmija;

Burimi i të dhënave
Ish shoqata atdhetare “Metush Krasniqi” me seli në Dortmund (përïloi-Kryesia;Shaip Thaqi,Ramadan Latifaj,Ramiz Dërmaku,Asllan Krasniqi,Bajram Kallaba)
_________________
mundohem t’i kuptoj të tjerët
Sh.Cakolli.
I Jam mirënjohës autorit të shkrimit me pseudonim andi,për ndriqimin e veprës së simbolit të rezistencës sonë kombëtare z.Metush Krasniqi.Unë jam shumë i interesuar të zgjërohem dhe thellohem në mbledhjen e sa më shumë materialeve të vepres dhe jetes se këtij veprimtari të madh. Një material mjaft të mirë rreth jetës dhe veprës së Metush Krasniqit e kam gjetur edhe te monografitë e Xhavit K.Kryeziut,tëdashurit ish profesorit tim të gjuhës shqipe ku bënë fjalë për”PISHTARËT E ARSIMIT NË SHKOLLAT E DARDANËS”:I jam mirënjohës shumë të madhit,të rrespektuarit,intelektualit dhe profesorit tim Xhavit Kryeziu që solli këtë ndriqim për bacën Metush,si dhe për monografitë që mi dërgoi.

Postuar diten E Hënë, 6 Prill 2009 ne oren 6:25 am dhe kategorizuar nen Pa kategori. Ndiqi pergjigjet ndaj ketij postimi nepermjet burimit RSS 2.0.


SH.Cakolli; Djepi im-Dardania

Aty ka pasur edhe komente dite me vonë por shaban Cakolli i fshiu!!

Dëshmia 2.

Po në këte forum,shaban cakoli paska falenderuar ni BUL që ai paskasjellur dicka per Bacën Metush e që qenka knaqë së lexuari,tema;

figura te njohura te historisë kombetare.

I lumi ai-ajo që shkruan për atdhetarët por së paku të jemi të sinqertë para vetvetes dhe opinionit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dardan01
Fillestar/e
Fillestar/e
dardan01

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 61
Vendi : deutschland
Registration date : 11/04/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyMon Apr 13, 2009 10:42 pm

i nderuari andi,
Qdonjeri qe hkruan nje shkronje te vetme per veprimtaret si Metush Krasniqi ka rrespektin tone.JU edhe muk jeni sjellur qnjerezisht me Cakollin,si e ka bere bashkbiseduesi juaj.Jemi vendas dhe nuk dua te kemi as me te voglin keqkuptim.Une i njoh gjithe hartuesit e kesaj biografie,ndersa Bajram Kallaben e kam pasur mesues te BAT-it.Ju keni qene nje grup hartuesish kur keni
hartuar biografine e baces Metush,podeshe me thuaj:E njihnit ju vet biografine e tij,apo e moret nga dikush?Lus per mirekuptim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 168
Age : 92
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyTue Apr 14, 2009 12:10 am

Unë nuk isha hartues por i njoh ata qe kane ecur dhe hartuar dhe punuar, pra,nuk kam qenë në at grup siq e thoni ju.
Unë e njihja ma shumë se ata biografinë ....por punën e benin të tjeret që kishin prirje. E di se ata kurrë nuk e morrën artikullin në fjalë nga Z. Shaban Cakolli por e kunderta hahahaahh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dardan01
Fillestar/e
Fillestar/e
dardan01

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 61
Vendi : deutschland
Registration date : 11/04/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyTue Apr 14, 2009 1:48 pm

andi shkruan:

Unë e njihja ma shumë se ata biografinë ....por
punën e benin të tjeret që kishin prirje. E di se ata kurrë nuk e
morrën artikullin në fjalë nga Z. Shaban Cakolli por e kunderta
hahahaahh.
_________________

Z:Andi te kuptoj se ti nuk ishe hartues,te kuptoj se enjihje me mire se te tjeret biografine etij,as Cakolli nuk thoshte kurre se e njeh biografine e baces,perkundrazi.As ju dhe as Cakolli nuk e njihnit biografine e baces,ju e moret nga te paret tuaj,kurse i ndjeri babai i Cakollit xha Azemi,e mori nga vellau i Metushit,Osman Krasniqi i cili nuk ishte me pak veprimtar se vellau i vet dhe se babai i Cakollit ishte i pa ndashem shume vite me bacen Osman.Cakolli kishte ende te dhena per bacen Metush,jo aq sa i kufizoni ju ne faqen e folur Wikepedia,por kohen kur po shkruante kete shkrim une isha ne mesin e tyre dhe ai nuk po hynte ne asnje faqe,por po mirrte shenime nga nje leter te cilen mezi e lexonte,dikund ku nuk mund lexonte lente zbrazetira si thoshte ai te i kthehej edhe njehere.Ate kohe mori kumtin e vdekjes se babait te tij dhe vetem klikoi send dhe postoj ate postim.Kohen kur po priste ngushellimin e babait,njerez qe ju shkonte per shtati po e njoftonin per sulmet qe po i beheshin ne "Bashkimi Kombetar!!!!


Se paku ju para sulmit i shprehet ngushellime per babain,por loja qe beri ai Ramizi ne fatkeqesine e babait te tij,nuk i shkon per shtati deklarates se nje intelektuali dhe as deklarates se nje postieri.Ne e dijme kush eshte ai dhe ai dhe qpeshe kane njeri dhe tjetri.

Cakolli nuk kishte qellim te vjedh ndonje shkrim sepse tere opinjoni njeh shkrimet e tija,ai kishte qellim te jipte pak te dhena per projektuesin e lirise te madhin Metush Krasniqi,pa qene ne njohuri se diqka te tille keni dhene ju ne Wikepedia.Fundja nje shkrim forumesh,forume neper te cilat jane stervjedhur shume punime historike dhe shkencore nga google dhe jane sjellur forume.Ky Cakolli i gjori nuk do mund te ndryshonte biografine e baces Metush per ju,sepse biografite mbeten te pandryshuara te kujdo qofshin.Cakolli ka shpirt te madh,don te njeh vlerat e te tjereve,sidomos atyre te Dardanes,ai ka bere shkrime per qdo Dardanas per te cilin ka vle te shkruhet diqka,si:Sevdai Thaqin,XhavitKryeziun,Bajram Kosumin,Demir Krasniqin,Nexhat Rexhen,Beqir Buzukun,Fitore Bunjakun,Ibrahim Ibishin,e shume tjere qe tani mua nuk po me kujtohen.....

Disa fjale fyese qe jane bere mbi Cakollin ne rastin e vdekjes se babait tij,plakut te menqur xha Azemit,te cilin kush nuk ia doli te fyej per se gjalli,nuk i shkojne pershtati ketij forumi,eshte dashur te i heq stafi,por pasi ai nuk i ka bere do te duhej te i hiqnit vet ju,sepse jetes nuk i dihet,mund te ndesheni edhe ju ne fatkeqesi te tilla,kur me rastin e dhimbjevete juaja familjare do te tallen te tjeret.Fundja beni si juve ju duket me mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dardan01
Fillestar/e
Fillestar/e
dardan01

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 61
Vendi : deutschland
Registration date : 11/04/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyMon May 04, 2009 12:55 am

Nuk matet strinca dot me shqiponjat

Nese sot bene nje hap kontributi kombetar,ka njerez qe bejne dy hapa kunder ndaj teje.Kur kam pa se qka kabere Sh.Cakolli per kete forum,dhe jo vetem per kete por per shume forume shqiptare,kur shoh disa njerez qe shkruajn kunder tij,kur i njoh mire ata,them me vete:O zot a mund te matet strincat me shqiponjen?Cakolli eshte nje shqiponje nen hijen e te cilit nuk guxojne te rrijne keto strinca te vogla.Fundja rreth Metush Krasniqit Shaban Cakolli ka prenuar disa here publikisht se nuk di me teper se nga te dhenat qe ka degjuar nga te vjetrit,por kur Cakolli shkruante neper gazeta per bacen Metush,ate kohe keta qe po flasin sot lirshem,nuk guxonin te permendnin emrin e tij.Mire"Kerceva gardhin,te p***** konakun",thonin dikur bukepermbysesit.Sot stafi i "Bashkimit kombetar",ka te drejte qe te sulmon,por edhe me kenaqesi te zgerdhihet me sulmuesit
e Cakollit,sepse Cakolli ia kishte dhene formen ketij forumi,tani kur thesi i forumit eshte plot,forumi me nuk ka nevoje me per te.Sido qe te jete eshte koha kur njeriu nxjerr mesime nga vet kontributet e veta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dardan01
Fillestar/e
Fillestar/e
dardan01

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 61
Vendi : deutschland
Registration date : 11/04/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyWed May 06, 2009 2:18 pm

an-di shkrou:

SH.Cakolli; Djepi im-Dardania

Aty ka pasur edhe komente dite me vonë por shaban Cakolli i fshiu!!

Dëshmia 2.

Po
në këte forum,shaban cakoli paska falenderuar ni BUL që ai paskasjellur
dicka per Bacën Metush e që qenka knaqë së lexuari,tema;


figura te njohura te historisë kombetare.ME vjen keq zoteri,por si mund te e akuzoni z.Cakolli perse ka fshi komentet nga faqja e vet:SH.Cakolli,Djepi im Dardania!!!

Ajo eshte faqja e tij personale,ai e ka ate te drejte,te shkruaj ne faqen e vet mendimet e veta,çka i pëlqen,mund te fshij gjithqka qe nuk i pelqen,sepse eshte faqe e tij personale.Te akuzosh edhe per faqen e tij njeriun,te mundohesh te mbash diktat mbi mendimet e tij ne faqen e tij personale,kjo eshte diqka qe nuk behet kund pos te ne!!!


Ajo akuze duhet te bie mbi ju,ju nuk keni pasur te drejte te kopjoni faqen personale te Cakollit dhe te e sillni ketu ne"Bashkimin kombetar" dhe ate te deformuar,duke ia ndryshuar biografine atij sipas deshires suaj.Nuk e di a e kuptoni ju kete:Kopjimi i nje faqeje te huaj eshte i ndaluar me ligj,nese e beni kete pa marreveshje me autorin,per kete ai mundte ju ndeshkon me gjyq,por ju e dini se Cakolli nuk e bene kete,ai eshte i afert me te gjithe dhe per kete ju e keqperdorni.Fundja "Bashkimi kombetar",i cili bene thirrje te ndaloj kopjimin e shkrimeve,si ua lejoj juve te sillni kopjimin e faqes se Cakollit,aq me keq,kur ju kishi shtremberuar biografine e cakollit,dhe kishi bere nje vjedhje te cilen me pas e kishit shtremberuar si u konvenonte juve?!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
kaqurrelja

Female
Numri i postimeve : 60
Age : 33
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE EmptyTue May 12, 2009 12:22 pm

hmmm,me qe jam nga ky rreth,une njoh shume nga keta qe janë nxënë rreth kesaj teme,njoh edhe biografinë e baces Metush,dhe
sipas asaj qe figuron ne kete shkrim,në të cilin nuk është dashur kaq zhurmë,të drejtë paska z.Cakolli,jo këta zhurmagjinjët sa për të thënë diqka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty
MesazhTitulli: Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE   METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: