Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse vendosim te shkollohemi?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Pse vendosim te shkollohemi? Empty
MesazhTitulli: Pse vendosim te shkollohemi?   Pse vendosim te shkollohemi? EmptyMon Nov 10, 2008 12:57 pm

Edukimi eshte baze per nje shoqeri te shendoshe. Pergatitja per nje karriere dhe pune te suksesshme eshte hap i domosdoshem per cdo individ. Edukimi ne shkallen Bachelor, Master dhe Doktorature na ndihmon te pajisemi me mjete te nevojshme per te qene konkurues ne tregun e punes. Eksperienca ne studime na ndihmon ta shpalosim talentin dhe ambiciet, t'i permiresojme konceptet e gabuara ne profesion dhe pune ne te ardhmen dhe te perballemi me njerez e kultura te ndryshme. Ajo qe une synoj te arrij nga Universiteti nuk eshte vetem paisja me njohuri te reja rreth profesionit tim, por edhe rritja e vetebesimit ne aftesite e mia si person ne nje shoqeri me pretendime integruese ne gjirin europian dhe me gjere. Arsyeja e edukimit nuk eshte e njejte per te gjithe. Disa njerez vazhdojne shkollimin sepse duhet te mbajne familjet e tyre, disa te tjere sepse ne kete menyre sigurojne nje te ardhme me te mire individuale, te tjere sepse fitojne eksperienca te reja, njohuri dhe profesionalizem, permbushje nevojash dhe deshirash, por sido qe te jete midis ketyre njerezve nuk ka perplasje interesash sepse arsyeja kryesore eshte e qarte: Edukimi eshte celesi drejt nje ardhmerie me te ndritur!

Shkollimi ne nje fushe te caktuar i ndihmon njerezit te specializohen ne ate fushe dhe te behen zot te profesionit te tyre. Ne kete menyre ata pavaresohen, prandaj investimi ne edukim eshte shume i vlefshem. Vlera e tij reflektohet kudo: ne nje shkalle me te ulet te papunesise, ne kuadro te pergatitura mire per tregun e punes dhe konkurencen e ashper, ne nje shkalle me te ulet te dukurive negative dhe ne nje shoqeri me moderne. Sektori i arismit te larte ne Kosove dhe Shqiperi ka nevoje per disa nderhyrje, sepse aktualisht rreth tij jane mbledhur mjaft elemente turbulluese. Gjendja ekonomike eshte indikatori kryesor ne perzgjedhjen e cilesise, prandaj roli i klases udheheqese duhet te jete me stimules per ata qe i rreken studimeve. Asnjehere mos haroni te theksoni ne famijen dhe shoqerine tuaj se para se gjithash rendesi te vecante ka edukimi i brezave te ardhshem!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse vendosim te shkollohemi?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: