Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 kriza financiare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dan_3118
Fillestar/e
Fillestar/e
dan_3118

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 31
Vendi : ne token e zotit
Registration date : 30/10/2008

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: kriza financiare   kriza financiare EmptyThu Oct 30, 2008 1:16 pm

Cfare mendoni per kete krize?Sa do te zgjase?Kush mund te jete zgjithja?Nga se u shkaktua?jepni mendimet tuaja dhe me pas do te shkr dhe un disa fjale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyThu Oct 30, 2008 8:22 pm

Teme e qelluar dan_3119, por nuk e di pse nuk po diskutohet. Njeri prej shkaqeve relevante qe ka shkaktuar kete krize financiare eshte kamata.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Oct 31, 2008 12:05 am

Eshte e vertet muhametiii pasi qe kamata eshte ajo qe e ka sjell kete krize, pasi qe ne amerike jane dhene kredi shume te medha dhe me kamata fare te ulta apo edhe po to fare.
Kosova dhe Shqiperia nuk jane prekuar nga kjo krize, pasi qe ne kosove nuk ka tregje financiare, perveq trustit pensional i cili te gjitha kursimet e puntoreve shqiptar i ka investuar ne bankat e huaja te cilat jan prekur nga kjo krize, deri me tani Trusti Pensional i ka humbur me duket 29 mil. euro (keshtu e lex. ne gazete) ndersa aty thuhej se keto para do te kthehen vetem po qe se ndodh ndonje mrekulli :lol
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dan_3118
Fillestar/e
Fillestar/e
dan_3118

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 31
Vendi : ne token e zotit
Registration date : 30/10/2008

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Oct 31, 2008 11:45 am

Kriza financiare qe po trondit ende seshte ndier tek ne.kjo per arsye se ne nuk kemi tregje financiare.ne jemi ende ne fazen e 2-te zhvillimit ekonomik qe jane zhvillimi i bankave te nivelit te dyte.
Ne te gjith boten eshte ulur prirja marzhinale per kursim dhe ky fakt po e shqeteson boten.
Ne ate kendveshtrimin tin mendoj se si cdo perandori tjeter dhe kjo e sotmja,amerika ka per ta dorezuar stafeten dhe sdo te jene te largeta ditet kur superfuqi e botet do te behet kina.kjo gje mund te ndodhi pas pak vitesh.
Po cdo behet me krizen????
Kush eshte zgjidhja me e pershtatshme???
here tjeter do shkruaj se si mund te dilet nga kriza.e kam lexuar nje nje artikull te nje gazete shqiptare e perkthyer nga nje ekonomist ekspert amerika.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptySat Nov 08, 2008 6:03 pm

'Fat ne fatkeqesi' u cilesua roli i Kosoves ne gjithe kete krize qe ka luhatur tregjet amerikane dhe me gjere. Popullsia amerikane e zhytur borgj deri ne fyt me kredi dhe hipoteka ka ndjere kembet tek i dridheshin kete vit me shume se kurre me pare. Analistet e quajten kete faze Depresioni i Dyte i Madh. Nga cdo tre shtepi, dy ishin te futura hipoteke. Frika kaploi kursimtaret, bursistet, biznesmenet, politikanet, madje edhe lypsaret. Paul Krugman, kundeshtari kryesor i polikes fiskale te Bushit (fitues i cmimit Nobel per ekonomi per vitin 2008) nuk hezitoi ta akuzonte Bushin tashme akoma me i bindur se me pare ne ate qe thoshte. Perderisa kamata mesatare ne Kosove eshte 14% per shkak te rrezikut te madh te kthimit te huase dhe tregjeve te dobeta, ne Amerike ajo sillet shume afer zeros (ne Japoni 0%). Kjo ka ndikuar qe nje perqindje e mire e rezervave neper banka te thithet nga klientet, duke bere qe bankat te zbrazeshin pa u hetuar. Cdo banke duhet te mbaje fondet rezerve ne kontot e saj, poashtu fondet per friza dhe konflikte ne bankat qendrore. Te gjithe e kemi te njohur fenomenin Domino Effect tashme, apo efektin zingjiror qe karakterizon falimentimin e bankave. Kjo u reflektua ne Amerike mjaft qartas, sidomos ne banken Lemon Brothers. Populli i frikesuar u versul drejt bankave qe te nxirrnin kurimset e tyre, te tjere ishin ne shok per shkak se shtepite e lena peng mund te hidheshin ne ankande dhe te bliheshin me cmime shume te uleta. U hetua nje inflacion gati ne cdo lloj produkti, e vecmas ne nafte. Pa nderhyrjes se bankes qendrore ne Amerike, e cila ishte e paevitueshme, kriza eshte zbutur paksa, duke lene pas shume pikepyetje por edhe shume qartesime dyshimesh. Te pakten pas kesaj, bota e di qe Amerika ka ndjere keto luhatje si pasoje e keqmenaxhimit me politikat fiskale, dhe fatkeqesisht ndikimi i saj eshte ndjere kudo. Koha do ta deshmoje nese presidenti i 47 i Amerikes, akfrikano-amerikani Obama, do ti jape nje kahje tjeter Amerikes, politikave dhe popullit te saj. Fushta e tij 21 muajshe kishte nje sllogan te qelluar "CHANGE". Amerika dhe bota ka vertete nevoje per ndryshime!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyTue Dec 16, 2008 12:20 am

Kriza ekonomike po gjarperon edhe ne tregjet europiane. Ne Slloveni, ne fillim te vitit te ardhshem do te shkurtohen 62 000 vende te punes, si pasoje e inflacionit dhe mungeses se parase ne treg. Ky disbalans po tremb edhe ekonomite me te qendrueshme ne Europe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyTue Dec 16, 2008 1:34 pm

Kaloi Projektligji per tatimin mbi vleren e shtuar ?!
" BRAVO " BURRA, DESHMUAT PA-AFTESINE.
Konsumatori edhe njehere, ne Kuvendin e Kosoves, I vene ne lajthitje
nga Qeveria dhe MEF-I, perjetoi t ia fusin doren ne xhep.
Kuvendi I Kosoves miratoi te enjten rritjen per 1% te tatimit mbi
vleren e shtuar ( TVSH ). Kjo ngarkese do te jete barre e madhe per
konsumatorin qe nuk gezon perkujdesje shteterore-institucionale, per
konsumatorin me telashe te te medha sociale.
Eshte ngarkese aq me e madhe kur kuptojme se shkilet dinjiteti I Tij.
Ky formacion I popullit, I neperkembur kur paraqitet ne formacionin e
elektoratit, harrohet se eshte takspagues, se eshte gjenerues I
buxhetit te Kosoves, eshte Zot shtepie qe ia ka transferuar te drejtat
perfaqesuesve te tij te cilet, edhe ne kete menyre, e godasin fort pas
shpine.
Tmerr dhe e pabesueshme t I ndodhe kjo popullit I cili lirise dhe
themeleve te ketij shteti ia dha djemt me te mire, I fali shume
sakrifica, por edhe heshti shumeçka !?
Po nese pushon heshtja ?
U kursyen te gjithe ata qe nuk ia duan te miren Kosoves e
konsumatorit, edhe ashtu te sterlodhur, per te cilin ne kuadrin e
fushates per MBROJTJEN E KONSUMATORIT ( Organizuar nga OSBE-si
kujdestare e te drejtave te njeriut, Kuvendi I Kosoves qe ka miratuar
Ligjin per mbrojtjen e konsumatorit dhe Ministria e Tregtise e
Industrise e cila e vetme ka Zyren per mbrojtjen e konsumatorit. Çfare
hipokrizie ?) u tha se KA ADRESE KU MUND T I USHTROJE ANKESAT DHE KA
KUSH TE MBROJE KONSUMATORIN ( sic ?!).
Ndersa :
-Ne Kosove papunesia eshte afro 50 % e qeverite deklarohen se nuk
eshte brenge e tyre per te ngritur punesimin ?!
-Ne Kosove konsumatori: pacient, shfrytezues I sherbimeve ligjore, I
sherbimeve te trafikut e komunikacionit, I sherbimeve te tregut, I
sherbimeve te arsimit, I sherbimeve administrative qeveritare e
lokale, I sherbimeve…nuk ka ku dhe nuk kujt ti ankohet-poerveç
KONSUMATORIT. S ekziston adrese as person ( juridik ose te pakten
fizik ) I cili do t ia qante hallet- perveç KONSUMATORIT.
-Ne Kosove mund te importohet e qarkullohet material ndertimor,
karburante kancerogjene?!
-Ne Kosove mund te jene gadi gjysma e bizneseve e karakterit informal?!
-Ne Kosove nese nuk te pelqen mund edhe te mos paguash tatime taksa e
kontribute, mund te mbash punetore " ne te zezen " DHE SHTETIT TEND
TE MOS I KONTRIBUOSH ASGJE?!
-Ne Kosove flitet lirshem e pa drojtur per korrupcion e " mitologji "
si te ishin kenge dasmash ?!
-Ne Kosove miratohen ligjet, si ky per mbrojtjen e konsumatorit por
nuk I leverdise dikujt qe ligjeve t ju siguroje edhe mekanizmat e
veprimit ?!
-OJQ KONSUMATORI paralamjmeroi vjeshte te " nxehte " per shkak te
trysnive soiale dhe moszgjedhjes se shkaktareve te tyre, ndersa
kompetentet harrojne se ky 1 perqindeshi simbolik mund ta marre rolin
e " lekures se lepurit mbi devene e sterngarkuar ".
Doni ta hudhni konsumatorin ( lexo popullin ) ne rruge ?!
Shiqoni BURRA se çka I ofrohet konsumatorit nga KEK-u, nga tregu, nga
inspeksionet, nga gjyqesori, shiqoni se sa police jane duke u hetuar
dhe sa jane larguar nga policia, shiqoni BURRA…
Mire e keni. Konsumatorit nuk I ofrohet asgje, nga konsumatori mund te
merrni sa te doni dhe çka te doni.
Jo, jo. Mbani mend se OJQ KONSUMATORI eshte ofruar qe ne partneritet t
I identifikoje e zgjedhe problemet.
Ky 1 % eshte problem shume I madhe dhe Ju qe keni propozuar, ju qe e
keni miratuar do ta zhbeni !!!
Eshte turp te luani me dinjitetin e konsumatorit e t I toleroni hajnat !
12.12.2008 OJQ KONSUMATORI, Prishtine,

Selatin Kaçaniku, thmelues,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arber01
Fillestar/e
Fillestar/e
Arber01

Male
Numri i postimeve : 34
Age : 39
Vendi : arberia
Registration date : 20/12/2008

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptySat Dec 20, 2008 3:04 pm

Kjo krize mendoj se do te reflektohet sepse eshte ne fokus te shtipit ditore te dhenave ekonomike ,nuk kemi te bejem me nje lufte siç ka qene e lufta e pare Botrore e dyta botrore ,do te jete kaluse e gjithe kjo krize ,ekonomia Evropiane ajo Amerikane jane te shendosha e nuka ka vend per panike ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 33
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Feb 20, 2009 12:48 am

kjo krize eshte vetem nje fjale, mos u lodhni kot duke e studiu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Feb 20, 2009 12:37 pm

Pershendetje Aldo, mendon qe kriza nuk ekziston dhe se po flitet me teper se c'duhet per te?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 33
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Feb 20, 2009 9:09 pm

Veneta shkruajti:
Pershendetje Aldo, mendon qe kriza nuk ekziston dhe se po flitet me teper se c'duhet per te?

po Veneta ashtu mendoj sepse vetem po flitet nuk po ndjehet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Feb 20, 2009 9:20 pm

Aldo Wikipedia enciklopedia me e forte ne bote, eshte prane falimentimit per shkak krizes se fundit financiare. Bile ka kerkuar nga shteti amerikan te financohet perndryshe nuk ka shpetim. Matematikisht pohimi yt bije poshte.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 33
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Feb 20, 2009 9:45 pm

Guximi shkruajti:
Aldo Wikipedia enciklopedia me e forte ne bote, eshte prane falimentimit per shkak krizes se fundit financiare. Bile ka kerkuar nga shteti amerikan te financohet perndryshe nuk ka shpetim. Matematikisht pohimi yt bije poshte.

Te pershendes.
pershendetje Guxim, matematikisht bie posht po mentalisht nuk bie asnjehere posht.
mund te falimentojn shume ndermarje etj, po ka gjithmon nje rruge tjeter.
eshte sikur te falimentoje firma jote ku punon dhe ngelesh pa pune por gjen nje pune tjeter. po theksoj nje gje ,shkaktaria kryesore e ksaj "Krize" eshte media dhe me pas njerezit qe bien nga morali . sa me shume te flitet per krize aq me shume do te kete,nuk do mbaroj asnjehere.
te pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Feb 20, 2009 9:54 pm

Aldo nese phoimi bije poshte, me anen e induksionit matematik, atehere ai eshte i pavertete, ky eshte ligj qe pranohet nga te gjith.

Aldo sa per kuriozitet po te tregoj, ne qofse mikrosoftit do t'i mbyllet dera sante, ekonomia amerikane shkaterrohet dhe merr nje goditje kolosale e cila do te kete gjurme edhe pas 50 viteve. Sepse ketu nuk eshte qeshtje pune, ku do te shkoj te punoj, sepse Wikipedia, Mikrosofti, etj, e mbajne krejt ameriken, amerika eshte e tyre, e askujt tjeter, e neqofse keto mposhten ekonomia goditet deri sa nje korporate tjeter ta merr tregun. Aldo i gjith shteti mbahet nga ta, nuk eshte qeshtje pune. Shteti amerikan (bugjeti i Amerikes) thuajse 500 milion dollar i merr ne muajt dogane, nga Wikipedia, paramendoje tash neoqfse mbyllet wikiepedia cfare behet.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 33
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare EmptyFri Feb 20, 2009 10:07 pm

Guximi shkruajti:
Aldo nese phoimi bije poshte, me anen e induksionit matematik, atehere ai eshte i pavertete, ky eshte ligj qe pranohet nga te gjith.

Aldo sa per kuriozitet po te tregoj, ne qofse mikrosoftit do t'i mbyllet dera sante, ekonomia amerikane shkaterrohet dhe merr nje goditje kolosale e cila do te kete gjurme edhe pas 50 viteve. Sepse ketu nuk eshte qeshtje pune, ku do te shkoj te punoj, sepse Wikipedia, Mikrosofti, etj, e mbajne krejt ameriken, amerika eshte e tyre, e askujt tjeter, e neqofse keto mposhten ekonomia goditet deri sa nje korporate tjeter ta merr tregun. Aldo i gjith shteti mbahet nga ta, nuk eshte qeshtje pune. Shteti amerikan (bugjeti i Amerikes) thuajse 500 milion dollar i merr ne muajt dogane, nga Wikipedia, paramendoje tash neoqfse mbyllet wikiepedia cfare behet.

Te pershendes.

Guxim ,nuk po e vazhdoj me kete bisede sepse sic thashe ,sa me shume te flitet per krize aq me shume do kete.ne fund te fundit nje korporat falimenton por vjen nje korporate tjeter ne zhvillim e siper.me vjen keq neqoftese kjo krize ka arritur atje te ju ne amerik por nuk duhet me bo shume debat per keto gjera por per rimekembje ,zhvillim.
pse nuk flitet per zhvillim ditet e sotme???pse nuk flitet per te gjetur menyra per tu zhvilluar ekonomikisht???
pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
kriza financiare Empty
MesazhTitulli: Re: kriza financiare   kriza financiare Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
kriza financiare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: