Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyMon Oct 06, 2008 3:29 am

Këshilla mjekësore… 

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!

 

Konsumi televiziv te fëmijët parashkollor te nxënëset dhe 

nxënësit të shkollës fillore.

  Prind të dashur

  Gati çdo i pesti fëmijë që shkon në kopsht parashkollor është i trashë! Mësuesit e sportit dhe mjekët e fëmijëve vërejnë përveç kësaj, që lëvizjet e shumë fëmijëve janë të pamjaftueshme dhe se shumë të rinjë e kanë një qëndrim të keq të trupit, që mund të çoj deri te dëmtimi i kurrizit.

  Mënyra jonë e jetës, por edhe ambienti jonë ka ndryshuar shumë në dhjetëvjetëshin e fundit. Kështu është shtuar trafiku rrugor dhe dendësia e ndërtimit, gjë që ka bërë, që fëmijët të mos munden të luajnë në rrugë apo vende tjera, përveç vendeve posaçërisht të parapara për lojë. Hapësira e aksioneve të fëmijëve dhe mundësit e tyre që ta njohin ambientin në mënyrë aktive dhe ta „robërojnë“ atë janë fortë të kufizuara, dhe kështu nevoja për lëvizje natyrore është e penguar. 

  Është bërë një mbartje e lojërave nga jashtë brenda, që përmes konsumit medial po bëhet më e fortë.  
Një ofertë e gjerë e mediave qëndron sot në dispozicion. Mediat në përditshmërinë e fëmijëve janë sot të natyrshme. Aty bënë pjesë televizori, radio, CD- Player, videolojërat dhe videofilmat, DVD, revistat, Handys dhe kompjuteri deri te interneti. Konsumi medial do të thotë kufizim për aktivitetin trupor. Për këtë arsye fëmijët dhe të rinjët duhet të mësojnë aktivisht si të sillen me këto media. 
Sjellja e vërtetë nuk do të thotë veç, që të dinë të shërbehen me këto media, por para s´ gjithash, të mësojnë që me shumë masë dhe në mënyrë kritike t´i shfrytëzojnë.
E pranishme duhet të jetë loja, lëvizja, ecja, bëritma dhe takimet me shoqëri, por ashtu si qëndrojnë që nga vendi ë parë!

  Nëse fëmijëve ju afrohet mundësia që jashtë (p.sh. në oborr, në hyrje të shtëpisë, në rrugë apo vendloje) të rrinë, kështu harrojnë ata disa emisione të „rëndësishme“në televizor. Jepuni pra ju fëmijëve tuaj mundësin, që të takohet me shokë, apo ftoni fëmijë tjerë që të vinë të luajnë te ju. Fëmijët kanë mjaftë fantazi, që të gjejnë lojëra, ata nuk duhet gjithmonë të jenë në përkujdesje.  
Fëmijët që e shikojnë shumë televizorin shpesh nuk kanë tjetër veprimtari. Por e shikojnë televizorin nga monotonia apo luajnë videolojra.

  Rreziku, që këta fëmijë të trashen është shumë i madh, sepse lëvizin shumë pak dhe mjerisht një pjesë e tyre hanë edhe sheqerka dhe chips para televizorit.

  Kështu vie rreziku, që fëmijët pa zgjedhur dhe pa kontrolluar shikojnë çdo gjë që transmetohet. Disa Talkshows, që transmetohen në mëngjes që në asnjë mënyrë nuk janë të dedikuar për fëmijë, apo skena të dhunës që paraqiten në film, munden te fëmijët të shkaktojnë frikë dhe agresivitet.
Që edhe në programet e fëmijëve tregohet dhunë, është e rëndësishme që prindërit të dinë, çka shikojnë fëmijët e tyre dhe të flasin me ta mbi këto programe.
Në çka duhet të mendohet te programet televizive?
Fëmijët munden vetëm një pjesë të sasisë të informacioneve t´i përpunojnë. Televizori me ndërrim të shpejt të pamjeve shkakton një vërshim ngacmimesh, që para s´gjithash fëmijët e njomë nuk mund t´i përballojnë. Fëmijët reagojnë për këtë me shqetësim.
Fëmijët e njomë nuk munden po ashtu ta bëjnë dallimin në mes të vërtetës dhe trillimit. Dhuna në televizor i tremb dhe i frikon ata.

  S´pari diku në moshën 9 vjeçare munden fëmijët, filmin dhe realitetin ta dallojnë, si dhe shtjellimet e komplikuara t´i kuptojnë.
Fëmijë janë marrës të mesazheve publicitare dhe nuk munden absolutisht përbërjen e të vërtetës të këtyre mesazheve në mënyrë kritike t´i gjykojnë.

  Mjerisht para s ´gjithash edhe transmetuesit e programeve private që financohen kryesisht nga blloqet publicitare, bile edhe programet për fëmijë ndërprehen nga këto bloqe publicitare.
Fëmijët dhe të rinjët janë gati blerësit më të fortë të informacioneve, të cilat janë të dedikuara posaçërisht për një publik të caktuar. Ne nuk kemi mundësi në ditët e sotme, që publicitetit plotësisht t´i shmangemi,për këtë duhet që prindërit me fëmijët e tyre të diskutojnë mbi kuptimin dhe qëllimin të këtyre mesazheve dhe sipas mundësisë sasinë ta pakësoni.  
Mardhëniet me televizor duhet të mësohen.

  Këtu disa propozime:  
Televizori nuk duhet nevojën e fëmijës për sport dhe lëvizje ta zëvendësoj! 
Lëvizja dhe shfryrja i takojnë zhvillimit të shëndetshëm. 
Fëmijët (por edhe të rriturit) nuk duhet të hanë para televizorit.
Televizori nuk ka vend në dhomën e fëmijëve.
Njeriu do të duhej fëmijëve në ditë t´ju lejoj një emision ta shikojnë, por fëmijët duhet me vetëdije të përcaktohen për një emision. Pastaj televizori duhet të ndalet. Nuk duhet të shëtitet nëpër kanalet e tjera.
Fëmijët duhen atëherë ta shikojnë televizorin kur t´i kenë kryer detyrat ë shtëpisë si dhe ndonjë punë të vogël në shtëpi. 
Fëmijët e vegjël nuk duhet të lihen vetëm para televizorit. Vetë programet speciale për fëmijë munden nganjëherë të shkaktojnë frikë. Pastaj është shumë merëndësi, që fëmija të ketë mundësi të flas me prindërit për atë.  
Televizori nuk duhet të jetë kujdestar i fëmijëve!

  Për fëmijë të njomë ka shumë emisione të mira, që janë pa publicitet dhe janë me mësime të vlefshme. Për fëmijë prej 5 vjeç është p.sh. emisioni me miun (Maus), rruga sesam apo dhe klubi kapiteni ariu i kaltër. Për fëmijët prej 7 vjeç është emisioni dhëmbi i luanit-lule e verdhë apo dhe pasqyra e botës së fëmijëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
njonidrenica
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyMon Oct 06, 2008 1:02 pm

biligoa ti nekit tem i ke perfshi te fjitha pergjigjjet, po un vetum po i ceki disa, femit metvretet jon te rezikum prej automjeteve sidomos ne prishtin, se ne pr ka vetura shum ma shum se ne tjera qytete, por dhe ambijenti asht ne pr shum i ndotun ajri dhe ska apsir me lujt femit ton, ne te gjith jem te vedishum se femit ne kosove jon a ardhma e jon, por ne as gjo spo nrmarim per shendet te tyre, respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptySun Oct 12, 2008 11:31 am

Teme e qelluar biloga, televizori sot me shume sherben per degjenerimin e femijeve, sesa per socializimin e femijeve.
Per kete fajtore jane edhe prinderit, qe nuk i vezhgojne femijet e tyre se qfare po shikojne, ose fatkeqesisht ka raste kur prinderit bashk me femije ndalen dhe i komentojne serialet degjeneruese latino-amerikane.
...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptySun Oct 12, 2008 2:07 pm

Tv eshte shume i mir se aty e kemi me nje sust dhe po i ndrrojm programet , po dihet shkoll e par dhe e vazhdushme per femijet jane prinderit, kshtu qe mendoj se femijet kan qa msojn shum nga tv kuptohet per mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptySun Oct 12, 2008 2:24 pm

Aty varet prej prinderve dhe varet qfar kulture kultivon ajo familje, perndryshe TV eshte shume i mire dhe ka shuem gjera per te mesuar aty.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptySun Oct 12, 2008 2:53 pm

TV-te jane te dobishme, per ata qe dine t'i shfrytezojne, ndersa tek ne druaj se nuk po ka ndikim socializimi TV-ja.

Po edhe nuk emitojne aq shume emisione sociale edukative.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 12:33 am

Nje femije mund ta vrasesh po i mare kohe me kotesira te TV. Por nese femiut i krijon kultur te te shikuarit per te TV do te jete nje dere me shume per njohjen e botes.
Psh. Nese e mban femiun pran vetes prindi gjersa shikon Tv do te ndikoj negativisht tek femiju se sdo te pershtatet ne moshe, ndersa nese e edukon te shikoj programet e moshes dhe nivelit te tij do ta avancoj ne nivelin progresiv social.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 12:40 am

Koha e ben te veten! Une kur kam qen femije, vetem filma te vizatuar kam shiku, edhe ate e kam pas te caktuar kohen, ahahahah. E sot...?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 12:42 am

Ju zt. Premtim jeni talent i lindur dhe ende shuem pak i zbuluar, dmth. kjo shkon me tradite.
Respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar


Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 12:47 am

[quote="Luki"]
Aty varet prej prinderve dhe varet qfar kulture kultivon ajo familje, perndryshe TV eshte shume i mire dhe ka shuem gjera per te mesuar aty.

[/quot

me plot të drejt dhe pajtohem me kët mendin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 12:49 am

Faleminderit i nderuar
Respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 1:04 am

Luki shkruajti:
Ju zt. Premtim jeni talent i lindur dhe ende shuem pak i zbuluar, dmth. kjo shkon me tradite.
Respekt

Jo taman ashtu. Sepse, sot po ndodhe shpesh here e kunderta. Kishin pas rrejt kur kan thene se "dardha pik ner dardh", ahahahah.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 1:08 am

Me te vertet ndodh shume raste kur prindrit jan te shkolluar, edukuar kurse femiju del rrebel, ose e kunderta, por jo gjitheher.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 1:40 am

Premtimi shkruajti:
Koha e ben te veten! Une kur kam qen femije, vetem filma te vizatuar kam shiku, edhe ate e kam pas te caktuar kohen, ahahahah. E sot...?


PRemtimi prej ora 19:20 deri ne 19:30 kan qene filmat vizatimor dhe u gezojsha shume kur kishte dy filma me radhe haha
PErgezime po ashtu per temen sepse vertete sot televizioni mund dhe po ka shume ndikim ,gjithesesi prinderit jane ata qe nuk duhet lejuar qe fmijet te shohin programe qe nuk iu perkasin femijeve t'i shohin .
Eshte shume shqetesues fakti qe shume femije rrijne gjithe diten para TV-se pa asnje kotrolle nga me te medhenjte .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 62
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! EmptyTue Oct 14, 2008 8:59 am

Faji eshte jetim-thot nje fjale e urte !
Televizori eshte objekt e prindet subjekt !
Me e lehte dhe me e padhimbshme eshte te kritikosh,fajesosh objektin(nuk kundershton)se subjektin !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty
MesazhTitulli: Re: Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!   Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Televizori - vrasës i lëvizjes së fëmijëve!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: