Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 12:24 am

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Normal_cancer_cell_division_from_NIH

Forumist te nderuar, qfare dini per kancerin?
A mendoni se eshte e sherueshme, apo jo?
Si mendoni se duhet ta parandalojme kancerin, cilat jane masat preventive...?

Mireulexofshim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 2:44 am

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! 331px-Lung_cancer

Kanceri eshte nje klas e smundjes karakteristike te nje pakontrolluar te disa celulave te oragnizmit ,qe pushoin ti pergjigjen funksionit te makines se oragnizmit fisiologjike,e sherushme eshte nese e vrejem me herret te mos behet vone me ndimen e terapive celulat qe pushoin te mos pergjigjen makines e organizmit.!
Por ka shume lloje te kancerit m'varet emri ,dhe ku ndalen celulat kanceroze te mos pergjigjen ne motorin oraganizeme !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 2:55 am

Çfarë e shton rrezikun e kancerit

- Nëse në familje keni histori të kancerit 
- Nëse jeni duke përdor apo keni përdor produkte të duhanit, siç 
 janë cigaret apo llullat e posaçme për të pirë duhan. 
- Konsumimi i rregullt i alkoolit 
- Konsumimi i ushqimit që përmban yndyrë të lartë gjatë tërë 
 jetës tuaj 
- Ekspozimi i lartë ndaj rrezatimeve siç janë rëntgenogram dhe 
 rrezet ultraviolete 
- Përdorimi i llambave diellore dhe aparateve për nxirrje të 
 lëkurës 
- Rrezet ultravioletë e marra nga aparatet për nxirrje të lëkurës 
- Ekspozimi ndaj kimikateve sidomos nëse punoni me to, siç janë metalet apo pesticidet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 3:01 am

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Kanmus10Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Kanmus11
Cfare eshte kanceri i mushkerive?
Kanceri i mushkerive eshte kanceri i trakese, bronkeve (rrugeve te ajrit) ose i alveolave (qeseve te ajrit). Me i shpeshte eshte kanceri i bronkeve.

Vrasesi me i madh
Kanceri i mushkerive eshte kanceri me i madh vrases ne Europe dhe ne te gjithe boten. 20% e vdekjeve nga kanceri i perkasin kancerit te mushkerive ( 28% ne burra dhe 10% ne gra).
Ne grate, kanceri i gjirit eshte shkaktari kryesor i vdekjeve nga kanceri (18%), por ne disa vende si p.sh. ne Angli vdekjet e grave nga kanceri i mushkerive jane me te lartea nga vdekjet prej kancerit te gjirit.

Format e kancerit te mushkerive

Jane dy forma kryesore te kancerit te mushkerive: Kanceri i
mushkerive me qeliza jo te vogla (NSCLC-non-small lung cancer) dhe kanceri i mushkerise me qeliza te vogla (SCLC-small cell lung cancer)
Forma me e shpeshte e kancerit te mushkerive eshte ajo me qeliza jo te vogla(NSCLC),e cila ka mbijetese me te gjate se kanceri i mushkerive me qeliza tevogla (SCLC), qe ka tendence te perhapet me shpejt.

Cfare e shkakton kancerin e mushkerive?

Duhanpirja eshte pergjegjese per afersisht 90% te rasteve me kancer te mushkerive.
Duhanpirja pasive rrit rrezikun per kancer te mushkerive tek ata qe nuk pijne duhan.
Faktore te tjere (“ cancerogjene”) mund te rrisin rrezikun e kancerit te mushkerive vete ose ne kombinim me duhanpirjen (p.sh. asbestoza, rrezatimi dhe substance te ndryshme kimike). Numri i rasteve qe keto te fundit shkaktojne eshte krejt i vogel ne krahasim me kancerin e mushkerive qe shfaqet tek duhanpiresit.

Trajtimi i kancerit te mushkerive
Zbulimi i hershem te kancerit te mushkerive mund te permiresoje mbijetesen, por kjo nuk eshte akoma plotesisht e percaktuar.

Menyrat e trajtimit

Trajtimi mund te perfshije kirurgjine, rrezatimin dhe kemioteapine, te ndara ose te kombinuara me njera tjetren. Trajtimi duhet te jete individual ne varesi te tipit dhe stadit te semundjes.
Kirurgjia
Kirurgjia per heqjen e kancerit pulmonar eshte e mundur vetem ne nje numer te kufizuar rastesh. Nuk eshte e percaktuar nese kanceri eshte perhapur ne pjeset e tjera te trupit ose eshte ne nje pjese te mushkerive qe e ben heqjen e tij te pamundur.

Rrezatimi/kemioterapia

Rrezatimi dhe/ose kemioterapia mund te perdoren per reduktimin e mases tumorale para operacionit ose si mjekim ndihmues ne stadet e avancuara te semundjes.
Kemioterapia eshte kurative vetem ne nje numer te kufizuar rastesh (~5%).

Perhapja ne Europe

Ne Angli te dhenat tregojne se 1 burre ne 13 burra dhe 1 grua ne 23 gra do te vuajne nga kanceri pulmonar.

Rastet e reja

Numri me i madh i rasteve te reja eshte pare ne vendet e Federates Ruse, pasi atje edhe numri i duhanpiresve eshte edhe me i madh.

Shpenzimet

Kostoja mesatare e trajtimit te nje pacienti me kancer pulmonar me qeliza te vogla (SCLC) eshte vleresuar me 17 000 euro.
Hospitalizimi perfshin rreth 50% te ketyre shpenzimeve , ndersa kostoja e kujdesit dhe kemioterapia perfshin 13% te tyre.
Kemioterapia mund te permiresoje shenjat e semundjes dhe cilesine e jetes. Ka pak efekt ne zgjatjen e mbijeteses por aktualisht rralle eshte kurative.

Fushat per veprim
• Parandalimi
Fushata te vazhdueshme qeveritare dhe jo qeveritare per reduktimin e pirjes se duhanit.
• Diagnoza dhe mjekimi
Permiresimi i metodave per zbulimin e hershem te kancerit pulmonar jane te nevojshme per rritjen e numrit te pacienteve qe mund te perfitojne mjekim kirurgjikal, qe eshte provuar se kjo e fundit e redukton vdekshmerine.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 3:03 am

Shum ne regull me temen  te flasim per kete semundje e vecanrisht per kancerin e mushkerive.Mendoj se duke u bere sa me shume faqe me rrezikun e duhanit ndoshta do te ndergjegjesojme nje pjese njerezish qe e pine kete “helm” e duke e bere nje gje te tille mund ti themi lamtumire semundjeve te mushkerise.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 11:06 am

Urime per temen e rendesishme qe keni hapur. Faleminderit Biligoa per informacionin e sjelle, dhe jo vetem ne kete teme. Gjithashtu edhe per nxitjen e luftes kunder duhanit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 27
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 4:57 pm

jko smundje eshte e vjeter sa edhe vet njerezimi, askush nuk ka gjete ilaq per kete semundje.

se fundi jam bindur me vdekjen e Pavarotit, ja ai do te shpetonte ja kurrkush
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 7:31 pm

Rolling, kjo qe thua seshte aspak e vertete, Shume forma kanceri jane tashme plotesisht, ose ne nje mase te madhe, te sherueshme. Leucemia, kanceri i gjoksit etj kane nje perqindje teper te larte suksesi ne terapi kurse ne kancere te tjere, sic eshte ai i mushkerive, ky sukses eshte akoma shume i vogel.  E vertete eshte se rendesi te madhe ka faza e zbulimit te semundjes ne trup.- kurse te kanceri i mushkerive eshte dicka tjeter per zbulimin ???  po nuk jam experte e asaj lemije! (edhe se kam lexuar shum literature per kete lloj kanceri ).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 7:39 pm

rolling shkruajti:
jko smundje eshte e vjeter sa edhe vet njerezimi, askush nuk ka gjete ilaq per kete semundje.

se fundi jam bindur me vdekjen e Pavarotit, ja ai do te shpetonte ja kurrkush
Per kete fjaline e fundit doja tju thom se terapiat e ketyre semundjeve jane te njejte ne tere boten . Pa mos e mohuar se tek  ne pergjithesi Kosove Shqiperi Maqedoni,  ju mungon estetika !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 7:43 pm

Eshte semundja me e urryer nga te gjithe, po sherim KA .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
spirito
Anëtar
Anëtar
spirito

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyFri Oct 03, 2008 8:57 pm

Semundje e rende po. por jo e pasherueshme. Njerezve u eshte futur ne tru se kancer =vdekje. Absolutisht e pavertete. Shume lloje te kancereve tani jane te sherueshme. Sigurisht qe kjo varet nga stadi ne te cilin e kapim semundjen, nga trajtimi qe i behet pacientit nga mosha. Te mbijetuar nga kanceri ka po aq dhe sa te vdekur.
Ok vdiq Pavaroti por mbijetoi Lenc Armstrong duke mos harruar se ishte ne stadin e IV,kishte metastaza dhe ne tru. Po permend keta te dy se po te mar shembull komshijte nuk i njihni.
Si mund ta parandalojme?? Pfffffffff nuk besoj se ka menyra per ta parandaluar.
E pyeta une nje Prof. ''sa jam e rrezikuar nga kanceri'' dhe pergjigja e tij ishte ''50%, per aq kohe sa jeton je e rrezikuar nga kanceri!!
pershendetje, vazhdojme me vone...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 27
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptySat Oct 04, 2008 12:15 am

biligoa shkruajti:
Eshte semundja me e urryer nga te gjithe, po sherim KA .
ne disa raste.

kanderi po e kaploi trupin nuk shpeton me.

duhet ta parandalojme shume heret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
spirito
Anëtar
Anëtar
spirito

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptySat Oct 04, 2008 1:21 am

rolling shkruajti:
biligoa shkruajti:
Eshte semundja me e urryer nga te gjithe, po sherim KA .
ne disa raste.

kanderi po e kaploi trupin nuk shpeton me.

duhet ta parandalojme shume heret
dakord me rrolling vete do te kisha shtuar ''ne shume raste''
prandaj nuk duhet ti neglizhojme simptomat se ne shkojme ne spital vetem kur keputemi fare.
megjithse ketu te ne te vdesin kur te duash dhe pa ta kapluar trupin.
Shocked
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arbermurati
Fillestar/e
Fillestar/e
arbermurati

Male
Numri i postimeve : 2
Age : 27
Vendi : Prishtine
Registration date : 22/07/2013

Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! EmptyMon Jul 22, 2013 1:50 pm

Një ilaç që kuron kancerin dhe jo vetëm atë por edhe një varg sëmundjesh të tjera, pa bujë, por plot efekt pozitiv dhe pa asnjë efekt anësor dhe 100% natyral pa asnje permbajtje artificiale,eco dhe organik,jane te pakten 15 te semure qe jane sheruar plotesisht shumica e tyre vetem per nje muaj perdorim,nder tyre edhe me shume gjendje te rende te cilet sot vazhdojne jeten normale

Nuk ka semundje qe nuk ka sherim !

Kontaktoni :
+377 45 527 564
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty
MesazhTitulli: Re: Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!   Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kanceri, sëmundje e (pa) shërueshme!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: