Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pula apo Veja?

Shko poshtë 
+20
Agrone
socratus
Poeti
ELIE
Kushtrimi86
Ali Baba Tepelena
Martina
Beton
Argent
Mergimtari
Pirro i Epirit
njonidrenica
beti
che
E_Bukura
stabili
MUHAMETII
zeriatdheut
rolling
Guximi
24 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 8:26 pm

Ali Baba tepelena pershendetje.

Gabohesh zotri, sepse po te pranojme evolucionin, atehere veja eshte me pare kuptohet.
Ne cfare forme erdhi pula nga evolucioni, paseardhesi i pules nuk u be pule gjat procesit jetesor, sepse nuk eshte e mundur, teorikisht evolucioni e hedhe poshte kete. Por pasardhesi i pules krijoi vezen dhe nga ajo lindi pula me karketeristikat e saja.

Nje qenje nuk evoluon gjat procesit jetesor, por ajo evoluon duke e lene pasardhesine qe eshte me i zhvilluar

Mbetesh i pershendetur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 66
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 9:28 pm

guximi shkruajti:
Ali Baba tepelena pershendetje.

Gabohesh zotri, sepse po te pranojme evolucionin, atehere veja eshte me pare kuptohet.
Ne cfare forme erdhi pula nga evolucioni, paseardhesi i pules nuk u be pule gjat procesit jetesor, sepse nuk eshte e mundur, teorikisht evolucioni e hedhe poshte kete. Por pasardhesi i pules krijoi vezen dhe nga ajo lindi pula me karketeristikat e saja.

Nje qenje nuk evoluon gjat procesit jetesor, por ajo evoluon duke e lene pasardhesine qe eshte me i zhvilluar

Mbetesh i pershendetur.
Ja hapi edhe një herë librat i dashur dhe mos nxirr konkluzione kot,sepse ashtu do ti!Jam 200% i bindur sepse nuk është hera e parë që ndeshem me këtë pyetje dhe tjetëra,e kam dhën provim teorinë e evolucionit,kështu që e kam studiuar pavarsishtë se ka kaluar një periudh e gjatë.
përshëndetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 9:33 pm

Provimin e paske dhene me te njofshem, kaq.

Kjo qendron, sepse keshtu thot vete Dravini me toerine e tij, nuk di se cfare ke studiuar:

Nje qenje nuk evoluon gjat procesit jetesor, por ajo evoluon duke e lene pasardhesine qe do te jete me i zhvilluar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 9:36 pm

Pershendetje

E shihni se sa ka njeriu dije, ende ka dilema se a eshte pula apo veja e para. Kur ne ende dyshojme dhe nuk dime, per zanafillen e nje krijese te dobet te Krijuesit, atehere, si mund te dime per zanafillen, ekzistencen e vet Krijuesit.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 12:13 am

MUHAMETII shkruajti:
Pershendetje

E shihni se sa ka njeriu dije, ende ka dilema se a eshte pula apo veja e para. Kur ne ende dyshojme dhe nuk dime, per zanafillen e nje krijese te dobet te Krijuesit, atehere, si mund te dime per zanafillen, ekzistencen e vet Krijuesit.

Me t'mira

Pajtohem plotesisht me ty Muhamet...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 66
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 11:24 am

Vetëm budallai, trëmbet nga budallai.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ELIE
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ELIE


Female
Numri i postimeve : 163
Age : 52
Registration date : 10/03/2008

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 11:28 am

ncncncnc nuk e dij !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Poeti
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Poeti


Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 11:48 am

Rikthim ne gjenezen e themelimit te botes dhe transformimeve te medha gjenetike...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 8:11 pm

qe te dy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 12:56 am

Socratus, nuk munden me qene qe te dy Razz. Duhet te jete fillmisht njeri prej se cilit krijohet tjetri, une vazhdoj te kem bindjen se veja ishte e krijuar me perpara i kam treguar arsyet me larte, qe sipas bindjes time, nuk bien ne kundeshtim me parimet shkencore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 1:17 am

Tungjatjeta.

Z.Guzimi, jame munduar ti lexoj shkrimet tuaja.
Duket e logjikeshme te thuhet se veja eshte e pare nese si parim bazohemi sipas ecurise evolucionare.
Parimi baze i evolucionit ashtu siq e shprehet edhe ju eshte seleksionimi natyror, pra favorizon individet qe mund te pershtaten me mire.
Deri ne kete pike besoj se jemi te nje mendimi.
Por te supozojm se shkrimi i siperm eshte i vertet, nga kjo duhet te perfundojm se veza pra vetem veza eshte dashur te jetoj nje kohe te gjate duke u shendruar shkall shkall deri sa arijem ne individin me te persosur por pa u shendruar ne pule. Tani me kjo veze e persosur do mund te shendrohej ne pule.
Nje gje e tille nuk eshte e mundur besoj. Apo ndoshta diku ne mes rreshtave logjika ime ka bere loje me mua.

Socratus
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 1:29 am

Socratus tungjatjeta, edhe nje postim se ika, se nese me pret schoola, hahaha.

Po me duket e gjeta gabimin tende Socratus, puna nuk eshte qe veza duhet te qendroje nje kohe te gjate per te pesuar ndryshime. Evolucioni thot se mutacioni nuk pesohet gjate procesit jetesor, por trashegohet, domethene, paraardhesi e pason nje element me te mire qe e pershtat me mire ne ambient e kohe, tek pasardhesi. Domethene pershtatshmeria ndodhe me ane te trashigimise, jo gjat procesit jetesor.

Kete e kam permend edhe nje here edhe perseri eshte mire ta riperseris. Nese kishim me pas mundesi me levize token per 1 mm me afer diellit, pas miliarda vjetesh kur toka do te jete shume afer diellit jeta nuk do te zhdukej. Pse? Parime te thjeshta shkencore. Organizmi duke e pare nevojen te dosmodoshme per ekzistence peson mutacion, ndryshim ne organizem qe i pershtatet ambientit te ri. Por neqofse Toka levize per nga 1 km, nuk te le kohe qe te pesohet ky mutacion prandaj e zhduke jeten teresisht.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 2:29 am

Tungjatjeta
Z.Guximi

Falenderoj perpjekjet e juaja.

Nuk e kam qellimin ti identifikoj gabimet, por me duhet te ceki se ne kete teme eshte duke ndodhur nje gabim logjike ne ecurin e analizimit.

Shkrimet e tuaja jane me te vertet te kapshem dhe nuk mund te kundershtohen duke i ndare vecmas thenjet tuaj, sipas meje gabimin te vetem qe e keni bere gjate shpalosjes se mendimeve tuaja eshte se:

Veja nuk eshte nje lloj nje specje tjeter nje specje e ndryshme nga pula, veja eshte e barabart me pulen. Pra do e shfrytezoj shembullin e dhen nga ju: Per nje qaste te konsiderojm se veja eshte nje foshnje ndersa pula eshte njeriu. Duke u bazuar ne shebullin ketu nuk ka asnje sekret nuk ka asgje te pa kapshme per ne, pra sikurse njeriu qe kalon neper faza te ndryshme si faza embrionale, foshnjeria, rinia, dhe pleqeria ashtu duhet te konsiderojm edhe vezen si nje faze zhvillimore ku pjekuria arihet ne momentin kur shfaqet pula.
Si cdo gjalles tjeter qe nuk vije ne jete i ritur apo i pjekur ashtu edhe pula nuk vije. Ketu rendesi te veqant duhet ti japim te kuptuarit te procesit neper te cilin ndodh ky transformim. Nese vezja behet pule kete nuk duhet te konsiderojm si nje transformim nga nje lloj apo specje ne nje lloj tjeter, thjesht kjo eshte nje faze zhvillimore neper te cilen kalon pula.
Nga kjo prespektiv nese shiqohen gjerat besoj se ky mister vertetohet qe as qe ka egzistuar ndonje here, se eshte nje proces shume i thjesht dhe natyror, sikurse qe nuk habitemi kur lind nje njeri ashtu nuk duhet te habitemi me ate se cila eshte me e vjeter. Ketu shfaqet nje iluzion per shkak te lojes se fjaleve. Kur permendet veja dhe pula truri yne keto po i percepton si dy lloje si dy gjallesa te ndryshme. Gjithmon me i vjeter dhe i pari eshte prindi.
ilustrim:
P.sh se pari ta bejme nje ilustrim me ven dhe pulen
1. E kemi nje veze e cila shendrohet ne pule.
Ne momentin e shtrimit te pyetjes se cili eshte me i vjeter ne gabojm ngase edhe veja edhe kjo pule jane nje pra eshte i njejti indivit. Thjesht qe te dy jane nje por ne faza te ndryshme.

2. Tani le te supozojm se eshte nje foshnje me emrin ARTAN e cila shendrohet ne njeri te pjekur me emrin ARTAN.
Nese vazhdojm me logjiken e perdorur ne ilustrimin e pare verehet me qarte gabimi.
A eshte Artani foshnje me i vjeter apo Artani i ritur? E sheh se sa e palogjikshme tingllon kjo pyetje.

Me siper u mundova ti sqaroj mendimet personale kame shpresen se se paku te kam qene i kuptueshem, ndoshta me interesant eshte analizimi i paraardhesit te pules sesa kjo loje fjalesh, sepse te gjitha procedurat e evolucionit si mutacioni apo seleksionimi natyror nuk mund te verehet duhe analizuar pulen dhe vene kjo veshtersi eshte e njejt sikurse te fillosh te kerkosh evolucionin tek njeriu. Koha eshte e shkurter qe ne te mund ti verejm gjurmet e evolucionit si tek pula (veja) ashtu edhe tek njeriu (foshnja) ngase ka te beje me ndryshime mbrenda llojit. Por kur flasim per paraardhesin e njeriut p.sh majmunin gjerat ndryshojn.


=====
Per fund dua te shprehem se pajtohem me shembullin e diellit.
Nese dikush ka veshtiresi ne te kuptuarit te atije shembulli le te provoj kete eksperiment.

Prova 1
E marim nje bretekoce dhe nje kazan me uje te vluar.
Ne kete prove hidheni bretekosen ne ujin e vluar dhe shiqone reagimin. Bretkosa do hidhet sapo te kontaktoj me ujin e vluar pra kercen nga kazani.

Prova 2
E marim nje bretekos dhe e vendosim ne nje kazan i cili eshte i mbushur me uje ne temperatur normale. Ne kete rast bretkosa nuk do tentoj te largohet. Pasta fillojm gradualisht ta nxejme ujin p.sh cdo 5 minuta e risim per disa shkall temperaturen e ujit. Siq mund ta merni me mend bretkosa nuk do kercej nga uji fare digjej e gjalle ngase organizmi i saj adaptohet me lehte me ndryshime te vogela per te cila ndryshime ajo nuk do jete e vemendeshme.


Te falenderoj per leximin e kujdeseshem, dhe njeheresh te kerkoj ndjes per kete shkrim te zgjatur pasi qe nuk kisha kohe te shkruaj shkurt.

U shperblefsh ashtu siq e ke zemren
Socratus
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 7:46 am

ateher nese e krahasojm ket gje me ne ehst gabim nese mendojm se ne jemi kruar te gjith nga natura dhe jo nga zoti rreth pules e vezes esht e shtir te thojm se kush ka arrllur me para se nga toka mund te jet formuar veza e para nga e cila ka dalur pula o e dryshta un personaliht besoj te ket arllur veza si flutura qe nuk lind flutur por krymb pra gjallesa me ne kontakt me token e si shum gjallesa te tjera ce gjat jetes se tyre nrrojn form
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 1:08 pm

Tungjatjeta Agrone!

Kritike:
NUk me takon mua qe te ju kritikoj per cilsin e te shkruarit tuaj, por me duhet te shtoj se jeni duke bere gabime tragjike ne te shkruar, kjo do ju sjell probleme ngase do keqkuptohen fjalet e juaja.
Ilustrim:
ne textin tuaj shkruani kete fjale: "se ne jemi kruar te gjith"
dhe kuptimi i kesaj eshte qesharak dhe shume large asaj se qfar keni dashur te shkruani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 1:56 pm

pershendetje sokratus

te falenderoj per vretjen, ajo ishte "krijuar" e di se bej shum gabime ortografike, do i vej me shum vemendje heres tjeter
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySat Feb 28, 2009 4:55 pm

Tungjatjeta

Jemi ketu qe te dikutojm, vlersoj mequrin e treguar nga ju
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySat Feb 28, 2009 8:14 pm

tungjatjeta

e unj jam ketu qe te ndihmoj te kuptoni me mir
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ngadhenjimi
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ngadhenjimi


Male
Numri i postimeve : 198
Age : 41
Vendi : gjilan
Registration date : 24/12/2008

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySun Mar 01, 2009 5:04 am

veza eshte e para nuk diskutohet nga perberja qe ka veza mendoje se eshte me pare se pula dhe gjeli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySun Mar 01, 2009 12:51 pm

Tungjatjeta

Cito :
ngadhenjimi shkroi:
veza eshte e para nuk diskutohet nga perberja qe ka veza mendoje se eshte me pare se pula dhe gjeli
E gjitha perberja materiale e vezes gjindet edhe tek pula.
Sigurse qe perberja juaj materialenuk ka ndryshuar nga foshnjeria juaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptySun Mar 01, 2009 4:04 pm

normalisht veza..
po pula nga do dali ...nga lakna?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyWed Mar 11, 2009 8:03 pm

Tungjatjeta

Ndoshta.... i nderuari Aldo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyTue Aug 04, 2009 6:46 pm

perveq disa insekteve dhe disa zvarranikeve qe me te lindur kujdesen per veti .qeniet tjera nuk e kane kete luks.edhe zogjte e pules kujdesen nga dita e pare per ushqim ,nena eshte sa per ti mbrojtur nga grabitqaret dhe per orientim.qeniet qe nuk mund te kujdesen jane te shumte.mamuni i sapo lindur i rri afer nenes ta ushqeje me qumesht ,macja ,qeni ,derri ,viqi etj. isapo linduri i femijes se njeriut gjithashtu nuk mund ti ndihmoje vetes .ku po deshirojme te dalim ,qe ne fillim te evoulucionit ka pase nevoje qe dikush te kujdeset per ne .dhe per ne eshte kujdesur natyra vete nukeshte veja qe ka lindur vetem pulen por ajo i ka lindur te gjitha qeniet e gjalla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 EmptyWed Aug 05, 2009 11:31 am

Kerkushi nuk e di se a pula eshte e para apo veza ,eshte enigme e pa zbulume,siq eshte genjeshtra e pavaresise se kosoves!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pula apo Veja?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: