Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pula apo Veja?

Shko poshtë 
+20
Agrone
socratus
Poeti
ELIE
Kushtrimi86
Ali Baba Tepelena
Martina
Beton
Argent
Mergimtari
Pirro i Epirit
njonidrenica
beti
che
E_Bukura
stabili
MUHAMETII
zeriatdheut
rolling
Guximi
24 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Sep 06, 2008 3:57 pm

Përshëndetje!

Një pyetje e tillë, kërkon të sqarohen me shkencë torike apo më konkretisht me shembuj evolutiv. Kjo pyetje është diskutuar shumë nga shkencëtarët Darvinist dhe atyre te cilët e kundërshtojn teorinë e Evolucionit. Pra bëhet fjalë se a është krijuar e para Veja apo Pula?

Ja mendimi im sa i perketë kësaj pyetje...

Kjo pyetje është identike me pyetjen se a është krijuar e para foshnja apo njeriu i rritur. Atëherë mendoj se Veza eshte krijuar e para.
Dihet se njeriu ka evoluar nga nje krijese tjeter, nuk është me rëndësi se cila është, se pastaj fillojn replikat, në një pikë të parëndësishme. Evolucioni thot evoluimi nuk sjell ndryshime ne disa piika sikurse baza trasheguese, pra qenja primitive kur te persoset do ta ketë disa pika te njëjta, ndër të cilat është edhe lënja e pasardhësit.
Pra paraardhësi i pulës lënjen e pasardhësit e ka pas te njëtë me Pulën, pra parardhësi e ka krijuar vezën prej se cilës ka dalur Pula- krijesë me e persosur se paraardhësi i saj, nuk di sa jam i qart.

Si mendoni ju, ësht krijuar e para Pula apo Veja?

Tung.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Sep 06, 2008 6:14 pm

une nuk pajtohem me ty guxim, veza e permban pasardhesin e pules pra pula e ka krijuar vezen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Sep 06, 2008 6:35 pm

jo s dini po gjeli e ka bee pulen edhe vezen hahahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Sep 06, 2008 6:42 pm

Pikerisht kjo pyetje na jepe te kuptojme se mendja e njeriut eshte e manget, nuk mund te kuptojme cdo gje, prandaj kur ne nuk mund te arrijme te kuptojme se eshte veja apo pula e para, - nje krijim qe e shohim, shume i thjeshte, pra te dime pra per zanafillen e njeres, atehere si mund te dime per zanafillen e Krijuesit.

guximi, kjo pyetje nuk eshte identike me petjen se a eshte krijuar njeriu i pari apo femiju, sepse nga njeriu del personi i dyte, ndersa nje veze shendrrohet ne pule, do te thote nuk eshte e njejta.

rolling, nuk mjafton ajo qe keni cekur, sepse dikush mund te thote se veza ka qene paraardhesi i pulet prandaj ajo eshte para saj,...

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Sep 06, 2008 7:02 pm

Veza ka qene e paraardhesit te pules.

Muhameti ne punen tone qe po diskutojm identike eshte, ta lem anash nje here menyren e lenjes se pasardhesit.

A eshte krijuar me pare foshnja apo i rrituri, sigurisht që foshnja e cila eshte krijuar nga paraardhesit njereozor- majmunet apo dikush tjeter. Keshtu mendoj, per kete arsye dy shembujt jane identik.

Tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Sep 06, 2008 7:16 pm

Edhe une me shume anoj nga ideja se veza eshte krijuar e para, por jap paksa skeptik, ende nuk kam mendim te prere.

Prap nuk e keni specifikuar, pikerisht pse nuk mund te specifikohet e te qartesohet sepse shembulli eshte jo i qelluar, nuk krahasohet me ate qe thash.

Me t'mira
______________

EKSKLUSIVE


SEKRETI MBI MATERIEN


http://play-ks.net/?dir=./-%20%20Feja%20Islame/Dokumentare/Sekreti%20Mbi%20Materien
Formusist te nderuar kerkoj nga ju qe ta analizoni dhe studioni me vemendje te plote kete dokumentare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili


Male
Numri i postimeve : 459
Age : 64
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySun Sep 07, 2008 12:04 am

Nje teknolog qe shpjegonte proceduren se si nga lopa e gjalle behet suxhuku njeni e pyeti:
"Po a ka mundsi qe prej suxhukut te dal lopa ?"
Teknologu iu pergjegj:
" Po - kjo ka ndodhe vetem nje here- me ty !"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 34
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyThu Sep 11, 2008 1:01 pm

Me e logjikshme eshte te pranohet veza.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
che
Fillestar/e
Fillestar/e
che


Male
Numri i postimeve : 8
Age : 31
Vendi : istog
Registration date : 15/09/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyTue Sep 23, 2008 1:48 am

GUXIM NESE PO MUNDOHESH ME SHEMBUJ EVULOTIV ME SPJEGU PUNEN SE VOJA O MA E VJETER ATHER UNE TY PO TA BOJ VEQ NI PYTJE ADAMI E EVA A JON KAN FOSHNJE A TE RRITUN ? KQYR GUXIM QKA PO SHKRUN BURR MOS JA FUT KOT
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyTue Sep 23, 2008 2:24 pm

Nese i konsiderojme Adamin dhe Even njerez qe jane krijuar nga evolucioni- njerezit e pare ( dhe jo siq thone disa perralla te stergjysherve) atehere Adami dhe Eva kane qene nje here foshnje ( nese flasim me shkencen bashkohore) per arsyet qe i permenda me lart, lexo nese do ta kuptosh, nuk ja fus kot une shoku, as kurre nuk do te ndodhe kjo, kjo varet vetem sa di ti ta kuptosh ose edhe ta lexosh shkrimin tim.

Hajt klm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
beti
Anëtar i ri
Anëtar i ri
beti


Female
Numri i postimeve : 103
Age : 40
Vendi : maqedonij
Registration date : 10/09/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyTue Sep 23, 2008 5:43 pm

pula
Mbrapsht në krye Shko poshtë
njonidrenica
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyTue Sep 23, 2008 6:32 pm

pula po dhe gjeli hahahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pirro i Epirit
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Pirro i Epirit


Male
Numri i postimeve : 135
Age : 31
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyTue Sep 23, 2008 8:02 pm

guximi shkruajti:
Veza ka qene e paraardhesit te pules.

Muhameti ne punen tone qe po diskutojm identike eshte, ta lem anash nje here menyren e lenjes se pasardhesit.

A eshte krijuar me pare foshnja apo i rrituri, sigurisht që foshnja e cila eshte krijuar nga paraardhesit njereozor- majmunet apo dikush tjeter. Keshtu mendoj, per kete arsye dy shembujt jane identik.

Tung
Mos te nin kush si po thu qe njeriu eshte i krijuar nga majmuni more Guxim mesoj do sene djali i mire
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyTue Sep 23, 2008 10:38 pm

Haha Pirro i Peririt je nje tip krejtesisht anti-shkencor, anti-faktik, anti-logjik etj etj. Nuk je ne dijeni se cfare thote shkenca per kete pune keshtu qe kalofsh mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
njonidrenica
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyTue Sep 23, 2008 11:08 pm

pirro dhe guximi tregoni kush asht me i vjeter pula apo gjeli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
che
Fillestar/e
Fillestar/e
che


Male
Numri i postimeve : 8
Age : 31
Vendi : istog
Registration date : 15/09/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyThu Oct 02, 2008 11:05 pm

o kusho se e lam krejt gjuhen standarde ky guximi nashta te paret e vet i ka pas majmuna e na jo qe besa e sa per ata se menon se adami e eva jon kan nihere foshnje veq mkish interesu me dit athu kush ju ka dhan gji hahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 109
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptyThu Oct 02, 2008 11:10 pm

Hahahah ti nuk dinë as të maskohesh more istogali , pirro i epirit , che , ademi , Ibrahim Rugova , etj... i ke bë 100 nofka e nuk po t'i mbaj në mend.

Kurrë nuk kam pa kësi lloj fëmije kaq qesharak dhe kaq të paditur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pirro i Epirit
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Pirro i Epirit


Male
Numri i postimeve : 135
Age : 31
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Oct 04, 2008 12:34 am

Mergimtari shkruajti:
Hahahah ti nuk dinë as të maskohesh more istogali , pirro i epirit , che , ademi , Ibrahim Rugova , etj... i ke bë 100 nofka e nuk po t'i mbaj në mend.

Kurrë nuk kam pa kësi lloj fëmije kaq qesharak dhe kaq të paditur.
more mergimtari nese ke deshire mund te takohem ndoj dite ku te duash ti vetem te jete ky vend ne trojet shqiptare e do te na shohesh te gjithve se kush jena ne jemi te gjithe nga istogu dhe mund te themi se nihem ngapak po nuk jemi i njejti person por me te vertet do te doja qe te takoheshim me ty dhe ndoshta ateher mendja e jote e do te bindej...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Oct 04, 2008 12:42 am

che shkruajti:
o kusho se e lam krejt gjuhen standarde ky guximi nashta te paret e vet i ka pas majmuna e na jo qe besa e sa per ata se menon se adami e eva jon kan nihere foshnje veq mkish interesu me dit athu kush ju ka dhan gji hahah

Haha, une e di prejardhjen e njeriut, a te tenden besa jo, as shkenca e as une, prandaj ti nuk hyne ne kete kategori (njeriut), me te vertet po...

Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 45
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Oct 04, 2008 12:51 am

Me rendesi eshte veza mos del para pules
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 109
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Oct 04, 2008 1:01 am

Pirro i Epirit shkruajti:
more mergimtari nese ke deshire mund te takohem ndoj dite ku te duash ti vetem te jete ky vend ne trojet shqiptare e do te na shohesh te gjithve se kush jena ne jemi te gjithe nga istogu dhe mund te themi se nihem ngapak po nuk jemi i njejti person por me te vertet do te doja qe te takoheshim me ty dhe ndoshta ateher mendja e jote e do te bindej...
Bashë kam dëshirë të takohem me ty dhe me këta shokët e tu(ndoshta imagjinar , mbetet të shihet dhe të vërtetohet kjo).
Kur të vi në Kosovë do të njoftoj dhe shpresoj që t'a mbash fjalën , ti marrësh shokët e tu dhe të dalim e të dikustojmë direkt.
(Vendi nuk ka rëndësi, kur të vi në Kosovë e caktojmë vendtakimin)


Mos vazhdo më në këtë temë në qof se dëshiron të shtosh ndonjë gjë , më kontakto përmes mesazheve private.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Oct 04, 2008 1:12 am

Gjeli Very Happy !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Martina
Anëtar
Anëtar
Martina


Female
Numri i postimeve : 297
Age : 34
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Oct 04, 2008 1:21 am

PULA Sad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Oct 04, 2008 1:28 am

gjeli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 66
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? EmptySat Oct 04, 2008 6:25 pm

guximi shkruajti:
Përshëndetje!

Një pyetje e tillë, kërkon të sqarohen me shkencë torike apo më konkretisht me shembuj evolutiv. Kjo pyetje është diskutuar shumë nga shkencëtarët Darvinist dhe atyre te cilët e kundërshtojn teorinë e Evolucionit. Pra bëhet fjalë se a është krijuar e para Veja apo Pula?

Ja mendimi im sa i perketë kësaj pyetje...

Kjo pyetje është identike me pyetjen se a është krijuar e para foshnja apo njeriu i rritur. Atëherë mendoj se Veza eshte krijuar e para.


Tung.
I dashur Guxim! Ti vetë thua se: Shkencëtarët e kanë diskutuar shumë! Por edhe i kanë dhënë zgjidhje kësaj pyetjeje.Atëherë përse del kundër arsyetimit të drejtë shkencor?Ti ose nuk ke lexuar fare ose nuk do të pranosh shkencën dhe spiegimin shkencor të Evolucionit të jetës së gjallë në Tokë.
Përgjigja e drejtë është se, e para erdhi Pula e cila bëri vezën.Pula erdhi si rezultat i Evolucionit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pula apo Veja? Empty
MesazhTitulli: Re: Pula apo Veja?   Pula apo Veja? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pula apo Veja?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: