Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Marksizëm - Leninizmi!

Shko poshtë 
+17
Leka i Madh
Luki
njonidrenica
Trimi
istogalia
zeriatdheut
Eva0506
besim78
MARIA
MUHAMETII
tom sojer
**Lumi_
lilu
guri1
stabili
Beton
Guximi
21 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptySun Sep 28, 2008 7:33 pm

Qy vetem duke e pare qenjen e tij, o shok , une po te them se nuk ka fakte hiq, nuk ka te beje ketu me pamje vizuale apo dicka tjeter, nuk ka asnje fakt per ekzistencen e zotit.

Duhet te shyrtohen te gjitha te m mundurat apo te gjitha mundesin para ses te dalesh te e pamundura, keshtu qe me e mundur eshte qe kjo vetem te jete nje shpifje e nje genjeshter per ti terhjekur besimtaret, se e lidhja e Muhamedit me zotin, kjo eshte jo shkencore, keshtu qe shqyrtoj te gjitha te mundurat per te dalur te e pamundura, mos vrapo, ece.

Nuk argumenton fakti qe Muhameti e ka ditur ate ligje,dhe ishte analfabet, se ai ka pasur lidhje me zotin.
Por kjo argumenton se kjo eshte nje genjeshter, nje propagand per te terhequr besimtaret, a e dine se sa me e mundur eshte qe kjo te jete genjeshter se sa ajo far perralla per te cilen po flsini.
E shini se sa jo te rregullt jeni ju.

Fakti qe muhameti ishte analfabet dhe kishte njohuri per ate ligje , verteton se kishte lidhje me zotin- shihhhh...


Problemi eshte se ti nuk e di te verteten o shok, po mos u ngut bre se ti nuk e di, bile je shume larg prej saj, kupto njeher e pergjithmone. E verteta qe nuk hahet kerkund ne bote nuk eshte e vertet ose eshte e vertet e brishte. Jam i gatshem ne menyre shkencore ta argumentoj rolin negativ te fese ne shoqeri.

I palekundur rri sepse kam te drejt.

Me t'mira gjithashtu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 1:34 am

Pershendetje guximi, kerkoj qe te me mirekuptoni ne vazhdim.

O zoteri, sa here duhet te te them se fakti qe dic nuk shihet nuk do te thote se nuk ekziston, kete kuptoje njhere e pergjithmone, sepse nuk ta them dot me. Ok.

Guximi sic po shihet ty te eshte erresuar zemra e shpirti, ashtu sikurse ne nje shkretetire ku e ka mbuluar rera e bie shi, nuk i ben dobi. Po me duket edhe ti fatkeqesisht ke ardhe ne kete gjendje. Por shpresoj se do dalesh se shpejti nga ajo erresire qe te ka kapluar.

Guximi tha:
"Nuk argumenton fakti qe Muhameti e ka ditur ate ligje,dhe ishte analfabet, se ai ka pasur lidhje me zotin. "

Po qfare argumenton ore zotri. Pikerisht pse ka qene analfabet argumenton se ka pasur lidhje me Zotin, dhe jo e kunderta (do te kishte me qene me e dyshimt, sidomos per ty).
Po si ore genjeshter, nuk jeni ne dijeni, se shkenca e ka vertetuar kete ligj, qe ne Kur'an eshte thene para 14 shekujsh. E tmerrshme.
Po qfare te drejte, po lere drejtesine tuaj.
Shpresoj se nuk me jeni hidheruar...

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 12:30 pm

Jo i hidhruar hiq, do te mundohem ta mbaj ta mbaj gjak ftohtesin.

Muhamet a thash une ne ndoonje vend se dicka qka nuk shihet nuk ekziston, thtash dicka cka nuk perceptohet ne asnje menyre, keshtu qe mos mi keqinterpreto fjalet, se eshte dicka shume e keqe.

Zemra im eshte nje oqean i ndriquare jashtezakonisht shume, ndonje gje per te shtuar...

O Muhamet mos u shit bre kaq i padijshem se nuk jeni ashtu siq ju njoh...
Shkenca nuk eshte merrur kurre me ate pune o zotri se e njoh mire sepse kam lexuar mbi qendrimin e shkences ndaj librave fetar, harroje ate pune menjehere, se te mposhti drejteperdrejt me fakte.
Pastaj shkenca ende shkencerisht nuk e dine sigurt ate pune pra krijimin e universit,vetem teori e hipotezi, cfare nese ne eksperimentin e CERN-it del se Universi ka ekzistuar gjithmone, ose vetem dicka ndryshe me dogmat fetare, une te garantoj me jete se Kurani perseri do te ndryshoj dhe do ti pershtatet ligjeve me reja shkencore. Kjo eshte hilja e fese.
I perdore me rejat shkencore, duke ne thene neve ja se kete na e ka thene edhe Muhameti, po kjo nuk hahet hiq (
te pakten nga une e shume e shume njerez te tjere)...
Fakti qe Muhameti e ka shkruar ate (qe eshte e pamundur pa ndonje fuqi te mbinatyrshme), nuk verteton se ka pasur lidhje me zotin, kjo verteton vetem se eshte genjeshter, ju po i kaloni te gjittha te mundurat e po dilni tek e pamundura, te lutem lexoja edhe nje here shkrimin tende.

Kjo eshte njesoje sikurse sot apo dje te zgjohet ne njeri ne kembe e te thot ja se ku e kam shkruar ligjin e Njutonit 15 shek me pare, tash simbas logjikes tende peshkore te gjith duhet besojne se ai vertet paska paska ndonje lidhje me zotin, jo o zotni, me ate smerret askush sepse ai genjen me syte e tij ne balle, kjo eshte shkencorja.

Me t'mira gjithasahtu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 1:32 pm

Pershendetje, the se do ta mbaje gjakftohtesine, por nuk e mbate, pasket filluar me fyerje, por aq me ben.

O zoteri guximi, po ne pergjithesi ateistet, kur mbesin pa asnje kunderfakt, e marrin si arsyetim mosbesimi, padukshmerine e qenies se Zotit. E ti s'di qfare thua.

Si ore nuk eshte marre, nuk paket lexuar per shkencen ashtu sic kam menduar, ja tash do e kuptosh te verteten e shkences apo te shkencetareve per kerkimin e Zotit:

-Astronomi italian Galile Galileu ka thene :"Natyra padyshim eshte nje liber tjeter i Zotit, i cili duhet te lexohet dhe ku nuk mund te heqim dore".
-Themeluesi i astronomise moderne Kepler ka thene :" Qellimi im eshte ta shijoj shijen e veprave te krijuesit"
-Nje nder shkencetaret me te medhej boteror Isak Njutni ka thene:" Qellimi im eshte ta gjej e ta njoh Zotin"
-Themeluesi i matematikes moderne Paskali ka thene :"Zoti eshte krijuesi i cdo gjeje , nga matematika deri ne renditjen e elementeve , per kete shkak ne i studiojme".
-Zhorzh Kivie ka thene " Llojet e gjalla jane te krijuara nga Zoti "
-Lui Paster ( shkencetari me i njohur i mikrobiollogjise ) ka thene:" Materia jo e gjalle nuk mund te krijoje jete kjo tregon egzistimin e Zotit"
-Max Plan ka thene :" Shkencetaret nuk mund te heqin dore nga imani "
-Albert Anshtajn ka thene :'' shkenca pa fe eshte sakate (gjysmake )"
Te gjithe keto shkencetare perkundrejt ndikimeve te jashtme kane pranuar egzistimin e Allahut gjegjesisht e kane mohuar evolucionin(pasi evolucioni i Darvinit mohon egzistimin e Allahut ).
Gjithashtu duhet ditur se shumica e filozofeve kane qene idealista, ndersa si materialiste te perbetuar kane qene Marksi, Engelsi dhe Darvini. Marksi dhe Darvini kah fundi i jetes se tyre kane pranuar egzistencen e Zotit ne nje fare menyre.
Pra te gjitha mashtrimet e evulucionit u bene shkak i reklamava ne media, disa filma te ndryshme, loja te ndryshme etj.Sikur njerezit ti dinin keto fjale qe shkruajta me larte , besoj se nuk do te mashtroheshin nga kjo teori. E them fjalen mashtrim, pasi njerezit qe besojne ne kete teori gjegjesisht mohojne egzistencen e Zotit, nuk kane fare meshire per njerezit e tjere. Shembull per kete keni Hitleri ( lexoni librin e tij Main Kampf ), Musolinin, Stalinin etj. Pervec personave politike "shkencetaret" qe perkrahnin kete teori kishin mendimin te vritnin te gjithe aborginet ( njerezit vendas te Australise ).


Si thua...?

O zoteri si ore pritni te del qe gjithesia ka ekzistuar gjithmone, po e din se CERN-i, provon ta argumenton teorine e Big Bengut, e jo marrezirat, supozimet, hipotezat, iluziohet e materialisteve, kuptove!? Shpresoj.

Kurani, do mbetet i pandryshueshem.
Fakti qe e ka thene ate ne ate kohe te gurit e te drurit, eshte njeri prej argumenteve, normal jo i vetmi, per ekzistencen e Zotit. Sepse ai nuk ka mundur ta dije.

Shembulli i fundit eshte aq i tmerrshem dhe absurd, sa nuk ia ka vlejte as keta dy rrjeshta ti bej per ate.
Ta ruajme gjakftohtesine!!!

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 1:44 pm

Une nuk kam fyer askend e nuk e kam ndermend ta fyeje.

O zotni ti vec po argument se nuk ke lidhje se cfare shkenca, dhe historia e saj, dhe arsyeja pse eshte krijuar, hiq nuk paske lidhje me kete pune.
Te njejtin gabim e bere, dhe me vjen keq per kete.
O zotni shkenca eshte tersia e njohurive mbi ligjet natyrore e shoqeorore te cilat jane te ndertuara mbi fakte te pakundershtueshme.
Nuk te pyeta se cfare thone shkencetaret o djal i mire sepse rrjedhojat shoqerore kane bere keto fare marrezirash.
Por une te pyeta se cfare thot shkenca si ideologji si institucion i larte shteteror, si tersi njohurishe mbi fakte te pakundershtueshme.
Shkenca nuk merre asnje qendrim ne lidhje me kete pune, sepse nuk merret me te ka, pune me te rendesishme dhe se e ka te ndaluar te merret.

O zotni 90% e evolucionit eshte e pranuar shkencerisht, ti ndash thuaj mashtreim, e ndash fantazi materialiste...

Une nuk e ve ne dikutim faktin a eshte i vertet big bangu apo jo, besoje qe nuk eshte i vertet, kaq. Por une me kete e nderlidha per arsye se desha te tregoje qendrimin e fese nese del e kunderta.

Eshte te mire te merresh

Ta ruajme pra.

Me t'mira gjithashtu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 3:47 pm

Shpresoj se nuk do fyeni...

Qenka i njejti tekst (90% e tij) sikurse tek tema tjeter: "Pse shkenca deshton ne spjegimin e Zotit".

Une nuk po e kopijoj ate qe kam shkruar atje, nuk po e shoh te arsyeshme.

Ndersa, une te them, o zoteri ju mund te thuani 100%, por sa eshte e vertete?
Vete hartuesi i teorise se evolucionit - charl darvin, teorine e tij e ka quajtur, supozim, dhe asgje shkencore. Ndersa t'i thua se 90% e evolucionit pranohet shkencerisht.
Sic po duket nuk qenkeni ne dijeni, se ne Amerike e ne shume vende perendimore, me nuk mesohet se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni. E qarte besoj.

E sheh se si the, "Une nuk e ve ne dikutim faktin a eshte i vertet big bangu apo jo besoj qe nuk eshte e vertet"
prap po lidhesh tek besimi, o zotri, besimi apo mosbesimi ne dic te caktuar, nuk do te thote se ai dic i caktuar nuk ekziston, e njejta vlene edhe per teorine e "Big Bengut".

Njeri prej klasikeve te psikologjise se personalitetit, Carl Jung, ka thene: "Une nuk besoj ne Zot, por e di se ai ekziston"
E kuptove qellimin e asaj qfare dua te them, pse dy persona qendrojne ne nje gramine, dhe nuk kane pare drite me sy, me muaj apo vite, dhe fakti se njeri person nuk do qe ti bindet tjetrit, se ai me te vertete e ka pare driten, kjo nuk do te thote se drita nuk ka ekzistuar, thjesht ky personi personi i pare nuk ka pase deshire te besoj se drita ekziston jashta atij vendi, shtrohet pyetja: A e ka ndryshua driten mosbesimi i tij!?
JO ZOTERI JO, DRITA PRAP KA MBETUR DRITE, POR THJESHTE AI NUK KA PASE DESHIRE QE TE BESOJ.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 8:11 pm

Qenka i njejti tekst (90% e tij) sikurse tek tema tjeter: "Pse shkenca deshton ne spjegimin e Zotit".

Ja edhe kjo eshte te kapesh ne fjale, leri keto me mua o zotni se nuk jeni femije, ne dash diskutim te mirefillt po diskutojme.

O zotni lere ti se cfare ka thene Darvini se nuk me intereson hiq, une po te tregoje se 90% e evolucionit pranohet, ja po t'i permendi me emra:

1.Mutacioni
2.Ndryshueshmeria
3.Izolimi
4.Lufta per mbijetes
5. Evoluimi

Keto jane te vrertetuara shkencerisht, dhe nuk me intereson se cfare thone idelaistet e fetaret si ti.

Pse bre po perzine pune kur nuk eshte e nevojshme. Drita eshte e vertetuar me shkence, dhe ai qe thot nuk diskuton eshte i semure, cfare shembulli qe nuk lidhet me dikutimin tone.

Me t'mira gjithashtu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 9:07 pm

Kisha kerku ne don diskutim te mirefillte sic e quan edhe ti, te dalim nga kjo teme, sepse nuk ia vlene te diskutohet ne te. I paske mesuar keto procese a!!!?

O zoteri mos e le ne gjysme por behu me i qarte, e harroje teorine e darvinit si te vertetuar shkencerisht, sepse kete edhe nje femij 5 vjec e kupton se eshte teori e deshtuar, ashtu sic, edhe vet hartuesi i tij e ka quajtur.
Po mos u trafsformouat nga thelbi i debatit tek darvini o zoteri. Populli thote: "kur ske qfare i ben gomarit, i bie samarit".
Nga qeshtjet paresore, po zhvendosesh ne ato dytesore, zaten ky eshte njeri prej principeve te mohuesve, e perdorin kur mbesin thate.

Po kush te tha se, qe nuk eshte e vertetuar?

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 9:56 pm

O zotni pikat qe i permenda jane afro 90% i teorise se Darvinit dhe kane hyre ne akademine e shkencave, une po te them po, ti jo. Kane hyre ato, ti ndash quaje teori te deshtuar, ndash edhe absurde, sepse siq te thash nuk me intereson, sigurte i besoje vetem shkences...

Kush tha? Mos Skenderbeu? Po ti the o zotni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyMon Sep 29, 2008 10:33 pm

Domethene ju deshtimin e nje teorie e shihni vetem kur atehere ajo pranohet shkencerisht ???
Nese po atehere shume mire pajtohem me ju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyTue Sep 30, 2008 12:19 am

Une nuk mund ta ndryshoj mendimin. Po t'i besoj shkences por edhe shkenca nuk mund te shpjegoj gjithcka o zoteri.

Nuk e pasket kuptuar punen e drites.

Guximi tha:"Domethene ju deshtimin e nje teorie e shihni vetem kur atehere ajo pranohet shkencerisht ???
Nese po atehere shume mire pajtohem me ju."


Kogja si mire po e dredhoni

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyTue Sep 30, 2008 2:39 pm

...

Kthehmi tek Marksizem - Leninizmi sepse mendoje se moderatoret po na shikojne mrrolet Very Happy.

Per ta hapur nje diskutim te ri ne lidhje me kete ceshtje une do ta shtroje nje pyetje te thjeshte:

Teorikisht, a pranoni Komunizmin, leri praktikimet njehere, si eshte praktikuar ne Rusi apo Shqiperi (sepse shkojme me vone). Komunizmin ashtu siq e ka shkruar Marksi a e pranoni si te dobishem per shoqerine?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyTue Sep 30, 2008 6:38 pm

O lere komunizmin, sepse vetem emrin kur ia degjoj rrenqethjet fillojne.

As teorikisht e as praktikisht, te gjitha te mirat po t'i kishte, edhe pse nuk i ka, une nuk do ta pranoja vetem pse nuk e lejon lirin e shprehjes fetare. Po qfare i dobishem ore zoteri komunizmi, po mos ta ndien kush me, po te ishte i dobishem, sot te gjitha shtetet do ta perqafonin, por ja qe nuk e bejne, sepse e varferon popullin.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyTue Sep 30, 2008 6:42 pm

Edhe dicka, komunizmi ndoshta teorikisht deri diku ka qene i mire, por nuk praktikimi devijohet, sepse mohohet Krijuesi i gjithesise, dhe si rrjedhoje, mundesite jane me te medha qe njerezit te te pandergjegjshem e si rezultat i papergjegjesise, vie edhe papergjegjshmeria, dhe kutu fillon devijimi edhe me i madh i tyre.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 3:43 pm

O Muhamet me sigure te teper te them se t'i nuk ke lidhje nga komunizmi shoku. Une nuk jam njohes i komunizmit, por jam njohes 1000000 here me i mire se ti, sepse ju nuk keni haber hiq.
Si guxon ore te thuash edhe te gjitha te mirat po ti kishte sdo ta pranoja, per kete apo ate arsye? Po shiko se cfare po shkruan e mos fol banalitete.
Si guxon te thuash komunizmi i keq teorikisht kur ky synon qe boten ta boshkoi ne nje vend pa dalllime racore, krahinore, fetare etj etj.
O shok komunizmi nuk e kundeshton fene kuptoje njehere e pergjithmone as nuk e mohon praktikimin e saj.
Ne Rusi ka pasur Kisha dhe eshte lejuar besimi.
Ne Shqiperi edhe pse jane rrezuar kishat e xhamiat jane kryer ato fare praktikimet ne shtepi.
Edhe ne vendet tjera keshtu eshte.
Marksi fene e quan nje gje vdes vete ne komunizmem sepse eshte e panevojshme.

Po ti a a dine fillimisht se cthot komunizmi teorikisht? Jo nuk ja ke idene fare shoku, vetem po flet ne hava.
Makrsi thot se ne komunizem, gjeja qe mua me ka dhene nje shtytje shume te madhe te besoje ne kete sistem, eshte se ai thot se do te eleminohet paraja.
Prandaj nese eleminohen prezenca e ketyre, atehere shanca nuk ka qe te kryhen dukurite negativem, sepse vetem per keto te shkreta kryhen.
Ne komunizmem Njeriu punon sipas nje rregulle dhe merr aq sa t'i nevojitet ( E si mund te jete sistem negative per sohqerine, po mendo pak se nuk eshte mire vetem te fasesh)

O zotni a ka papergjegjshmeri sot, dhe pranohet krijuesi, mos fol bre pa pike logjike.
Po ne komunizmem nuk mund te kete aso perosna, per kete arsye ( per zhdukjen e atyre personave e per ndertimin e kushteve qe te vije komunizmi) Marksi shpiku socializmin is sistem paraprak, pra ne socializme ka te till persona, por punohet me zell qe te zhduken e mos te lene gjurme.

Nese shkon shoqeria njerezore ne komunizem (dhe patjeter qe shkon) nuk mund te kete me devijime, ajo eshte shkalla me e larte dhe me e persosur njerezore.


Me t'mira gjithashtu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 6:06 pm

guximi shkruajti:
O Muhamet me sigure te teper te them se t'i nuk ke lidhje nga komunizmi shoku. Une nuk jam njohes i komunizmit, por jam njohes 1000000 here me i mire se ti, sepse ju nuk keni haber hiq.
Si guxon ore te thuash edhe te gjitha te mirat po ti kishte sdo ta pranoja, per kete apo ate arsye? Po shiko se cfare po shkruan e mos fol banalitete.
Si guxon te thuash komunizmi i keq teorikisht kur ky synon qe boten ta boshkoi ne nje vend pa dalllime racore, krahinore, fetare etj etj.
O shok komunizmi nuk e kundeshton fene kuptoje njehere e pergjithmone as nuk e mohon praktikimin e saj.
Ne Rusi ka pasur Kisha dhe eshte lejuar besimi.
Ne Shqiperi edhe pse jane rrezuar kishat e xhamiat jane kryer ato fare praktikimet ne shtepi.
Edhe ne vendet tjera keshtu eshte.
Marksi fene e quan nje gje vdes vete ne komunizmem sepse eshte e panevojshme.

Po ti a a dine fillimisht se cthot komunizmi teorikisht? Jo nuk ja ke idene fare shoku, vetem po flet ne hava.
Makrsi thot se ne komunizem, gjeja qe mua me ka dhene nje shtytje shume te madhe te besoje ne kete sistem, eshte se ai thot se do te eleminohet paraja.
Prandaj nese eleminohen prezenca e ketyre, atehere shanca nuk ka qe te kryhen dukurite negativem, sepse vetem per keto te shkreta kryhen.
Ne komunizmem Njeriu punon sipas nje rregulle dhe merr aq sa t'i nevojitet ( E si mund te jete sistem negative per sohqerine, po mendo pak se nuk eshte mire vetem te fasesh)

O zotni a ka papergjegjshmeri sot, dhe pranohet krijuesi, mos fol bre pa pike logjike.
Po ne komunizmem nuk mund te kete aso perosna, per kete arsye ( per zhdukjen e atyre personave e per ndertimin e kushteve qe te vije komunizmi) Marksi shpiku socializmin is sistem paraprak, pra ne socializme ka te till persona, por punohet me zell qe te zhduken e mos te lene gjurme.

Nese shkon shoqeria njerezore ne komunizem (dhe patjeter qe shkon) nuk mund te kete me devijime, ajo eshte shkalla me e larte dhe me e persosur njerezore.


Me t'mira gjithashtu
Ti s'di ç'flet mor çun,qit vetem kumbulla te tharta nga goja.
Ku banon zotnia jote,ne nje banese pallati o shtepi perdhese,si thu zotnia jote o ti bejme me shpi perdhese te gjithe dhe me bahçe e oborr,apo ti mbyllim ne apartamente kafazi ne pallate.Ky eshte problemi,o njoni o asnjoni,je i zoti ta zgjidhesh,po e zgjidhe me ke bind.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 6:21 pm

O zotni, a po del ne teme apo jo?
Cka jane keto far oborresh e kafazesh, nqeofse shtron ndonje pyetje apo problem thuajese troq, shkurt, e ne menyre shkencore, mos perdore figuracione e simbolika te pakten jo ne kete teme. pastaj shikojme a do te pergijgjem apo jo, sepse nuk lodhem te bind njerez te tille. Ndash diskutim po diskutojme, ose shko e shkruaj tek temat e humorit.
Bile ky postimi i yti them qe moderatoret ta dergojne po ne keto tema (pra te humorit)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 6:34 pm

Pse mor se kuptoke,a thu qe komunizmi i do gjithe njelloj,se ne komunizem do jene gjithe njelloj,qe s'do kete pare,se njerezit do marrin aq sa kane nevoje,e une po te pyes,po per shpine qysh do ja bejme hallit,duhet me i bo gjithe njelloj,se s'eshte e mundur,qe nji person te kete 100-120m2 banese me oborr dhe bahçe e nji tjeter 50-60 metra katrore ne pallat,o te gjithe me bahçe e me oborr o hiç.
Po tani a e kuptove?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 7:29 pm

Thuaj ti me qfare do sigurie. Eshte e vertete se une nuk jam edhe aq njohes i komunizmit, por une nuk kam nevoje te pres nje dite derisa te gjej material per te kundershtuar.
Ndoshta edhe jeni 1000000 here, njohes me i mire se une! Por jam paksa skeptik.

Nuk kam thene kurfar banalitetesh, nese vec e keni te njohur termin banalitet. Eshte e vertete se nuk e pranoj as nje ideologji cfare do lloji te jete ajo, nese e mohon Krijuesin, dhe perpiqet te zhduke fene e Tij.
Ritualet jane kryer ne shpi, por e di se qfare ka ndodhur nese e ka kuptuar xhaxhi juaj, regjimi i tij!?
A po ma shpjegon eleminimin e parase me shume?
O zoteri, marksi, fene e ka qujtur opijum per masat e gjera, sa mendim i shumtuar qe eshte ky!
Parulla e komunisteve "Secili sipas nevojave, secili sipas aftesive", s'ka dyshim se teoritikisht shume e mire ka qene, e sheh po mire po i rri, por a eshte zbatuar!?
Ka pandergjegjshmeri si rrjedhoje papergjegjshmeri, sepse nuk praktikohet fjala e Krijuesit.
marksi thote se do te zhduken klasat, o zotri po kjo eshte e pamundur.

Zoti na ruajt, te kthehet edhe njehere komunizmi, as ne enderr mos e shih, ose, shihe te pakten ne enderr nese mundesh, sado pak ndoshta te ben te ndihesh mire.
Si mendove dhe patjeter qe shkon. Mos u shtir kaq i padijshem, sepse nuk te pershtatet me prestigjin qe mendon se e ke, dhe ndoshta e ke.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 7:32 pm

Hahahahhahahahahaahhahahahahahahahahaha, jo ti thuaj floket kur ti prejne te berberi a i prejne gjithe njesoje, hahahahaha.
O shok ja se cfare thash Njeriu punon sipas nje rregulle dhe merr aq sa t'i nevojitet , une as kund nuk e kam permend se te gjithe jane njesoje apo barabart ne komunizem, te gjithe marrin sa te ju nevojitet.
Lexoja pak me mire shkrimin tim, e mos ja fute kot se eshte e panevojshme, apo pi luse moderatoret ta dergojne shkrimin tende tek kategoria e humorit Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 7:44 pm

Per nje ceshtje qe nuk e di dhe nuk merr vesh per te eshte mire te mos ta gjykosh, sepse pastaj gjykimi eshte qesharak.
O Muhamet a po kupton t'i qe Marksi fene e konsideron si te panevojshme dhe e cila vdese vete, jo te cilen shoqeria duhet ta eleminoje. Une me shembuje po flas po t'i per cdo faktin timin po e bene veshin e shurdher dhe sikur nuk e lexova.
Ne Rusi ka pasur edhe xhamia edhe kisha, dhe pothujse kane qene te gjithe besimtare.

Parulla e komunisteve "Secili sipas nevojave, secili sipas aftesive", s'ka dyshim se teoritikisht shume e mire ka qene, e sheh po mire po i rri, por a eshte zbatuar!?

O, po t'i a dine sa here te kam thene qe komunizmi nuk eshte zbatuar ne asnje vend boteror, vetem a mund ta marresh me mend sa here te kam thene.

marksi thote se do te zhduken klasat, o zotri po kjo eshte e pamundur


Zotni pse nuk po shkon t'i tregosh Marksit qe eshte e pamundur, a ai i shkreti ka bere studime shkencore shoqerore per kete, t'i prej kompjuterit tende me nje fajle ja hodhe poshte, bravoooo.
Jo Marksit po une te tregoje shkencerisht se eshte shume e mundure, ti fol fjale palidhje.

O Muhamet mendja jote ndoshta e thot qe jam idiot fare, por une edhe kete pike ne menyre shkencore te spjegoje se bota me garance do te shkoje ne komunizmem, vetem kohezgjatja ndryshon, nese eshte e nevojshme ta shpjegoje, por nuk eshte e arsyeshme.

Me t,mnira gjithashtu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 8:01 pm

Pershendetje
Pse bre po gutesh ore guximi, mos mu hidhero, por me duhet te te them se teresisht ju ka humbur busulla. Nuk e di pse. Ndoshta qe u ngute te thuash dic.
Dhe a ka vdeke feja vete zotri? hahaha, me ben te qesh, te admiroj, sepse sot kesh pak nervoz.

O zoteri po qfare rendesie ka se sa here me keni shpjeguar qe nuk eshte zbatuar ne teresi komunizmi ne asnje vend. Mua s'me ben dot per kete. Por pyetja qe shtrohet eshte se a te ka shkuar mendja pse nuk zbatohet, dhe as qe ka filluar dhe nuk fillon se zbatuari???

A marksit i tregon Zoti, Zoti tash merret me te, jo qe ia hedhi une poshte, po vetevetiu eshte hedhur posht, apo me mire te themi nuk ka pase se si te hedhet posht, sepse asnjehere nuk eshte ngritur lart. Shent.

Zoti na ruajt, te te quaj ty idiot, jo bre zoteri nuk jam asi personi une. Mire do kishte me qene ta shpjegoje, por, edhe une e vleresoj se vetem shpenzon kohe kot, sepse kurrfar faktesh shkencore nuk tregojne se bota do i kthehet komunizmit ndonjehere.
Punen e parave nuk ma shpjegove!?
Aq shume qe je ngute, shih si ke shkruar ne fund:

"Me t,mnira gjithashtu."

Per ata duhet te jemi te qete, vigjilent, te kjarte.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyWed Oct 01, 2008 8:25 pm

Hahahaha Pershendetje.

Une mendoje qe jam teper i kjarte.

Po nuk ka vdeke feja per arsye se nuk ka komunizem, thjeshte bre shqip po flas.

Por pyetja qe shtrohet eshte se a te ka shkuar mendja pse nuk zbatohet, dhe as qe ka filluar dhe nuk fillon se zbatuari???

PO nuk mund nuk mund te zbatohet te kapitalizem vec te paqe ba njet me vra veten Very Happy. Kjo parulle eshte vetem per sistemin komunziste, pra pas permbysjes se borgjezise.

Marksi e ka siguru vizen per gjenet Very Happy
O ztoni une shkencerisht e shpjegoje.

A po punen e parave, me fale se vertet u nguta.

Pra pasi qe te rrezohet klasa borgjeze dhe te vendoset diktatura e proletariatit, atehere fillojne te krijohen disa kushte per arritjen deri ne komunzim.
Ne komunizem nuk ka para sepse nuk jane te nevojshme perderisa te gjitha kushtet per jetes shume te mire i siguron pa to.
Sepse paraja eshte nje gje qe nuk duhet te kete vlere, eshte thjeshte nje leter, qe nuk duhej te shfrytezohej kurre, por ja qe keto jane hapat e njerezimit.
Pra kjo zhduket edhe duke pasur parasysh se me kete potez zhduken 100% dukurite negative sikurse krimi e trafikimi, ne munges te tyre kjo vperimtari nuk ka arsye te zhvillohet.

Shume shpesh i kam degjuar qe disa thone: Jo bre se ashtu pa pare hin gjinja vjedhin, edhe i marrin ka 20 pare kepuce.

Pra po mos te ishte zhdukur paraja atehere kjo eshte shume e logjkshme, sepse ai i shet dhe perfiton ne tjetren ane.
A neqofse nuk do te ekzitonin atehere ai me vjedhjen e tij, vetem se kryen nje gjest humanitare sepse ja shperndan te tjerve (se ai 20 kepuce nuk mundet me i mbathe, beli edhe me u kalb nuk i len sepse nuk eshte i smeure mendor).

Pra komunizmi e zhduke absolutisht parane per arsye se eshte dicka qe nuk duhet te kete vlere dhe eshte shpikur per te forcuar kapitalistet e per te dabesuar puntoret.

Me t'mira gjithashtu. Very Happy


[/i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MARIA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 117
Registration date : 10/07/2008

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyThu Oct 02, 2008 12:26 pm

Shoku Guxim nuk flisja per Marxin qe i ka futur ai vete me zor ne ta them shqipshe fare me zor budallalliqet teorise se Marxit ja ka futur Vladimir Lenin,Josef Stalini dhe cdo Diktator qe i interesonte ta bente Teorine e Marxit corap per interesat e veta.Mundohu te lexosh ndonje liber origjinal qe te kuptosh cfare tamam ka dashur Marxi . Marxi kerkoi barazi diktatura e dha disi por mos me thuaj ate qe Marxi e quante liri nga borgjezia nenkuptonte skllaveri nga diktatoria.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 EmptyThu Oct 02, 2008 5:13 pm

Se pari Meria lexoje shkrmin tim sepse une nuk po flisja per Lenin e Stalinin qe e kane zbatuar praktikisht por po flsija per Marksin personalisht, dhe per komunzimin si teori.
Jo nuk e them ate asnjehere qe Marksi e quante liri nga borgjezia, dhe qe nenkuptonte skllaveri nga diktatura, sepse nuk eshte e vertet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Marksizëm - Leninizmi!   Marksizëm - Leninizmi! - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Marksizëm - Leninizmi!
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Sociologji-
Kërce tek: