Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:28 am

Djathts: Mefaili i Vogël

Në Mes: Mefaili i Madh

Majtas: Begzat Vuli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:29 am

Fotot e BashkëngjituraKërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Attachment
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:30 am

Ferit RAMADANI :KANË FLIJUAR JETËN(U kushtohet legjendarëve të Kërçovës
Që ranë heroikisht për Shqipërinë Etnike )Ndër breza armiqve
U kalben gurmazët
Kur n’ Zabel Kuvendet
Mbajnë – Mefail Zajazët !

Njëri – sy shkëndijë
Mban shikim n’ Drenovë !
Tjetri nga Qelojca –
Hapin – në Kërçovë !

Pas tyre kaurrët
Vërdallë shkojnë rrëpinës,
Në komandim të Tempos
Vrapojnë bijtë e shkinës !

Por, thyhen e vdesin
Gjithkund nëpër shkurra !
Kur nga majë e Shqipes –
Dëgjojnë : Me dorë o burra !

Dhe prijnë Mefailët
Trimat zemër –guri,
U bëjnë ballë zaptuesve
Të mbrohet sinuri !

Shqipja e Skënderit
Valon tek Kalaja,
Dridhen bijtë e shkinës
Plasin ndër ograja !

Kërçova të robërohet !
Zajazi të shembet !
S”lejojnë Bijtë e Ballit
Syri kurrë s’u trembet !

Dhe hidhen në luftë
Kundër pansllavisë
Që coptonte kombin
Dhe trojet e Shqipërisë !

Dalin prapë nga shekujt
Dalin prapë jehonë !
Në Zabel mbajnë Kuvendin :
-At Dheun tonë mbrojmë !

Skenderbe - i Madhi,
I pamposhtur kurrë !
Mic Sokol – i vogëli
Digjet për Flamur !

Dhe luftëtarët e Ballit
Tek u rrijnë rrethuar !
-Jo ! Trimat nuk thyhen,
Jetën kanë flijuar !

Kanë flijuar jetën
T’u prijë për liri !
Ne nuk jemi sllavë,
Por, shqiptarë – Shqipëri !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:33 am

„Vendimi i Lidhjes shqiptare " Qëndresa e Kombit” Kërçovë

Nr. 01-28.11/2000-SH

Kërçovë


Në bazë të Vendimit Nr.01-28.11/2000 Kuvendi i Lidhjes Shqiptare "Qëndresa e Kombit " Kërçovë , solli :


D E K R E T

Për shpallje të konkluzionit

Për miratimin e emrimit të rrugëve , shesheve, fabrikave, shkollave ku jetojnë shqiptarët, me emra dëshmorësh dhe heronjsh të periudhës 1940 - 1946.

I.
1. Sheshi i Qytetit emrohet : Dëshmorët e Kombit

2. Në Rajonin Nr.1 Rruga Marshall Tito , emrohet Mefaili i Madh - Zajazi
3. Në Rajonin Nr.1 Rruga Kuzman Josifoski , emrohet Mefaili i Vogël - Zajazi
4. Në Rajonin Nr.1.Rruga Jordan Piperka, emrohet Ibrahim Ali Dedja
5. Në Rajonin Nr.1.Rruga Goce Delçev, emrohet Habib Kaleshi
....
....
II.
1. Në rajonin Nr. 2 Rruga Jane Sandanski , emrohet Hamit Ramë Dedja
2. Në rajonin Nr. 2.Rruga Drage Karbuniçanec , emrohet Medin Letniku
3. Në rajonin Nr. 2.Rruga Belgradska, emrohet Daut Selimi - Braja
4. Në rajonin Nr. 2.Rruga Skopska , emrohet Dervish Llokaçi

III.

Kitino Kale, emrohet Kalaja Usakana
Muzeu - Sulltanë Qafa

....
....

IV.

Në pajtim me Qëndrimet për Veprim të Lidhjes Shqiptare "Qëndresa e Kombit ", Kuvendi miratoj vendimet.

V.

Në bazë të kërkesave të Propozim Projekteve për tërësinë e rajoneve do të vendosë në mbledhjen e radhës.


Lidhja Shqiptare " Qëndresa e Kombit" Kërçovë
Kryetari,

Gjakush TANA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:34 am

Lista e dëshmorëve të rënë në këtë periudhë për të mbrojtur idealet shekullore të terësisë së territorit të Shqipërisë, dhe emrin e Kërçovës ta ndryshojnë në Kicevo, e , dita sot , qëndrojnë në shkolla, fabrika, rrugë, sheshe ku mbi 90 % e popullatës janë shqiptare, emrat e llojlloj vrasësish të shqiptarëve.

Këta janë bijtë e Kërçovës që ranë gjatë 1940 - 1945, luftëtarët e Ballit Kombëtar, që Kicevo bër çka mos të mos kenë as nam e as nishan !

1.Abedin Dagoja
2.Abedin Kalosh Braha
3.Abdullah Shehu
4.Adem Jagodini
5. Ahmet Bekteshi
6.Azem Veli Llani
7.Adem Ramiz Llani
8.Azem Veli Kasa
9.Ali Aliu
10.Ahmet Zyli
11.Ahmet Biseri
12.Ahmet Xhaferri
13.Ahmet Osmani
14.Ali Hyseni
15.Abedin Limani
16.Ahmet Sejdini
17.Hamdin Zendeli
18.Rexhep Litoja
19.Begzat Vuli
20.Brahim Vuli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:34 am

21.Bedri Osmani
22.Beqir Muharremi
23.bajram Murati
24.Brahim Xhaka
25.Baki Neli
26.Baki Ipçja
27.Bexhet Heta
28.Bajram Veliaj
29.Bajram Haliti
30.Brahm Jakupi
31.Bajram Veseli
32.Beqir Ramçja
33.Dalip Arifi
34.Daut Dauti
35.Dan Shabani
36.Demir Luta
37.Destan Qafa
38.Dervish Muçku
39.Dervish Llokaçi
40.Demir Pinjolli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:35 am

41.Dut Selimi
42.Demir Lena
42.Destan Sula
43.Daut Halimi
44.Dalip Ferati
45.Emro Xeku
46.Emro Pinjolli
47.Emin Nebiu
48.Fazli Bexheti
49.Faik Saliu
50.Faik Halimi
51.Muharremi
52.Fazli Bekteshi
53.Fetije Çeliku
54.Fatime Xhelili
56.Gani Jusufi
57.Gani kasa
58.Hajdin Xhaka
59.Hasan Murati
60.Hajdin Mehmeti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:36 am

# 41. Daut Selimi

61.Hysen Jahoja
62.Hajdin Liçi
63.Halil Shahini
64.Hamit Dedja
65.Ibrahim Dedja
66.Muadin Dedja
67.Hamdin Dedja
68.Selim Selimi
69.Rufat Abduli
70.Kamerr Fejza
71.Xhaferr Fejza
72.Sadet Fejza
73.Esat Musliu
74.Nuredin Bajrami
75.Hajro Rushiti
76.Imer Fejza
78.Habib Kaleshi
79.Mefail Shehu - I Madhi
80.Mefail Tufka - I Vogëli
.............
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:36 am

.............
.............
.............
303.Ismail Çaushi

Janë këta meteorët që ngriten në qiellin e lavdisë heroike që do të kthehen në emra shkollash, sheshesh, rrugësh, fabrikash. Këta janë poezia, rrëfimi , drama e qëndresës ! Varganit të tyre u bashkangjiten edhe shumë e shumë të tjerë që përjetuan burgjet, përndjekjet...!

E tillë ishte Kërçova e plagosur në zemër e shpirt nga Kicevo për një shekull! Por kurrë nuk u mposht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:40 am

http://video.google.com/videoplay?docid=9058853349109381439&q=&hl=en
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:41 am

Feneri, Biligoa dhe gjakushi ju falenderoj njeqindmijehere nga zemra qe shkruat ne kete teme. Teper ju falenderoj sepse me kenaqet shpirtin me keto te dhena e njohuri per Kercoven.

Mua me Kercoven me lidh dicka e vecante. Njeri nga familjaret e mi ne vitin 1942 Sadik Rama, kapiten i regjimentit 'Skenderbeu' me shoke ideali u nis nga fshati Z.i Shtimes (prej nga dhe jam) per te mbrojtur kufirin lindor te Shqiperise, atje ne Kercove. Kapiteni Sadik Rama (nga dera e familjes sime pra) me njohuri e zgjuarsi te medha luftarake bie Deshmor ne fshatin Zajaz me 1942 ne perpjekje me hordhite bullgare tek hekurudha e Zajazit.

Pra, kjo eshte arsyeja qe me lidh me kete vis te Shqiperise natyrale. Me vone Kercoven e kam vizituar shpeshhere, dhe ate ne fshatin malesor te Greshnices ku kam shume te njohur. Kam qene edhe ne Leshnice, ne Zajaz ne Tuin, etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:42 am

http://video.google.com/videoplay?docid=9058853349109381439&q=&hl=en
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 11:49 am

feneri shkruajti:
BLIC : TËRËSIA TERRITORIALE E KËRÇOVËS

Uskana e dikurshme, sot Kërçova shtrihet në luginën e Kërçovës. Më 1996 , e ndanë në pesë Njësi të administrimit lokal :

1.NJVL. Komuna e Kërçovës
2.NJVL. Komuna e Zajazit
3.NJVL. Komuna e Osllomesë
4.NJVL. Komuna e Dërgovës
5.NJVL. Komuna e Vraneshticës

feneri te falemnderes he burre i dheut qe solle kaq e kaq shenime per Uskanen tone shqiptare. Z.Fener une ne cdo shkrim qe kam bere ne publicistike (jo ne gaztetat e felliqura unmikiste, por ne pamfletet antiunmikiste, besoj se e din per ku e kam fjalen) kam bere shume shkrime per ceshtjen e shqiptareve dhe problemin e decentralizimit si ne Kosove si ne Iliride. Ne njerin nga keta shkrime kam permendur:

'Po andej nga vëllëzërit tanë në Iliridë kemi gjë? A ka
ndonjë organizim apo kryeneqësi në mesin e shqiptarëve? A ka ndonjë padëgjueshmëri,
mosbindje a bojkot ndaj autoriteteve maqedonase të cilat shqiptarin e trajtojne
në mënyrë zoologjike? Policia sekrete e Maqedonisë bënë përditë terrorizime në
lagjet shqiptare në Shkup dhe në fshatrat rrotull Shkupit. Në Kërçovë ku numri
i elementit shqiptar është thekshëm më sipëran se të tjerët, shqiptarët nuk
gëzojnë as postin e kryebashkiakut të qytetit. Përse? Sepse, në Kërçovë peshoja
politike e shqiptarëve është copëzuar në disa komuna të decentralizuara
(Zajasi, Osllomeja) dhe kjo çon ujë vetëm në mullirin e maqedonasve për ti
mbajtur shqiptarët të nënshtruar. Nësë decentralizimi në Kosovë veçse e etnizon
Kosovën dhe e përforcon pakicën serbe (deriçkën
e Beogradit) në Iliridë decentralizimi e suprimon etninë shqiptare dhe e
asgjëson peshën e tyre politike.

Nderkaq, ne nje shkrim tjeter edhe keto kam permendur:

'Bile
këtë vit, u shuan përfundimisht gjasat që shqiptarët e Maqedonisë qendrore dhe
jugpërëndimore të mësojnë shqipen në shkolla të mesme. U ndalua shqipja si në
Manastir (ku 5% e popullsisë ose 4.164 banorë janë shqiptarë), në Veles (ku
4.17% ose 5000 banorë janë shqiptarë), Krushevë (ku 21.32% ose 5.680 janë
shqiptarë), Dolnen (ku 26.65% ose 3616 janë shqiptarë), Çashka (2703
shqiptarë).Suma
sumarum numri i shqiptarëve në këto komuna është më shumë se 20.000 banorë duke
u mbështetur në statistikën zyrtare e cila numrin real të popullsisë shqiptare
me kast e zvogëlon ose e deklaron si popullsi turke a boshnjake. Merreni me
mend këtë kontrast: Në Prizren kur as 1% e popullsisë nuk e përbëjnë turqit,
turqishtja na është zyrtarizuar si gjuhë e dytë menjëherë pas shqipes.I
vetmi reagim për këto shkelje ka qenë ai i gjimnazistëve shqiptarë në Gjimnazin
e Kërçovës ‘Mirko Mileski’ më 19 shkurt të këtij viti, të cilët u pëleshën me
disa gjimnazistë kokëkrisur maqedon që thërrisnin parulla raciste kundër
popullit shqiptar'.
z.Fener desha t'ju pyes dicka. A jane shumice shqiptaret ne njesite nenkomuanale te Drugoves dhe Vranecishtit. Po ne qytetin e Kercoves qe eshte njesi e pervecme komunale si qendron ceshtja demografike?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 12:46 pm

Statistikat e bëra nga institucionet shtetrore janë të falsifikuara.
Me regjistrimin e fundit Kërçova kishte 53ooo e diçka banorë

Shqiptarë - 26 310
Mako - 20 829
Turq - 3 840
dhe të tjerë 2021
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 12:48 pm

Realisht do të dihen shqiptarët kur ne ta bëjmë Ansamblenë Kombëtare Shqiptare, dhe përfaqësuesit e saj të jenë shqiptarë që punojnë pë Shqipërinë e Bashkuar, jo si Pratenikët e Sobranies së Skopjes!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 12:49 pm

Për Heroin Sadik Rama do të përpiqemi të ndriçojmë që në varganin e gjatë të liridashësve të Shqipërisë të ndriçoj si yll!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 27
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 2:17 pm

a di dikush se sa perqind e qyteteve te macedonise jane em shumice shqiptare, pra kryetari i komunses eshte shqiptar??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 3:02 pm

Image hosted by servimg.com
Në foton lart ma motor është Legjendari Mefaili i Madh dhe luftëtarët e tij të Ballit Kombëtar që administruan që nga viti 1939 deri më 1945 , Kërçovën në përbërje të Shqipërisë Etnike .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 3:03 pm

gjakushi shkruajti:
Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 1

Mefaili i Madh , në mes
Mefaili i Vogël, djathtas,
Begzat Vuli, majtas
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptySun May 18, 2008 9:14 pm

https://www.youtube.com/watch?v=Sd7ZH0PlFQI&feature=related


Në fillim të kësaj pamje te Xhamia e fshati Llag që administrata e quan Trapçindoll, jetoj unë ! Urdhëroni e më vizitoni!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptyMon May 19, 2008 12:13 am

gjakushi shkruajti:
Për Heroin Sadik Rama do të përpiqemi të ndriçojmë që në varganin e gjatë të liridashësve të Shqipërisë të ndriçoj si yll!

Te falemnderoj nga zemra ore burre i dheut. Me te vertete ma kenaqe zemren Gjakushi. Sepse as sot e kesaj dite ne familjaret e tij nuk e dime ku i ka eshtrat ku trim i madh i Shqiperise natyrale. Gazeta Lajm parvjet pat botuar nje reportazh - interviste me djalin e Sadik Rames, (I.M) dhe mbante titullin 'Ne kerkim te varrit te babait'. Ndaj, Gjakushi i bashkangjitem edhe une grishjes sate: Lavdi Deshmoreve te Kommbit qe rane per mbrojtjen e kufinjeve te Shqiperise natyrale!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptyMon May 19, 2008 12:18 am

rolling shkruajti:
a di dikush se sa perqind e qyteteve te macedonise jane em shumice shqiptare, pra kryetari i komunses eshte shqiptar??

Rolling, te falenderoj per pyetjen. Mendoj se edhe une mund t'ju jap nje pergjigjje. Me shumice derrmuese shqiptare dihet se jane Tetova dhe Gostivari (ku elementi shqiptar mberrin mbi 95%), pastaj Shkupi, Dibra, Kumanova dhe Kercova (ku numri i popullsise mberrin prej 70 - 85%), Struge (mbi 70%), pastaj Krusheve, Dolnen dhe Resnje (ku numri i shqiptareve mberrin 30 - 40% te popullsise). Gjithsejt shqiptaret jane 37% e popullsise se Maqedonise ose 750.000. Nderkaq, udheheqin vetem ne keto komuna urbane (Tetove, Gostivar dhe Diber). S'po permend ato komunthat e vogla rurale sepse ato jane vecse formale, sepse s'kane kurrfare pushteti real.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptyMon May 19, 2008 12:27 am

Forumiste te nderuar, Biligoa, gjakushi, feneri, rrolling po ju sjell nje pasqyre historike per Kercoven te shkruar ne anglishte, vecse eshte shume realiste. E pata marrur nga nje forum kercovar (tashme i mbyllur) nga nje shok - anetar imi me emrin Tonii. Kush di anglishte le ta lexoje dhe te nxjerr mesime:

The city of Kërçova is located in the center
part of Ilirida, and it lies at an altitude of 620-650 m. above sea level. The
population of Kërçova is 60 000 inhabitants. With the arrival of Slavic Gypsies
in the region, the population of Kërçova got mixed. Today, Kërçova population
contains only 20% Slavic Population, 3% Turkish, 1% other nationalities, and
the rest of 77% of population are indigenous Albanians. The name of Kërçova
originates from Albanians words “Kë” that means who, and “Çova” that means
send. The meaning has to do with a question who did you send.

Kërçova is a mining town that started to develop very intensively after the
World War II. There are manufacturing industries of metals and other products.
It is important to mention that the pollution in manufacturing industry is not
controlled, and the population of Kërçova is exposed in a dangerous of many
harmful materials released by the industry. Wastewater produced by the factory contains
heavy metals and other pollutants and is discharged into a local waterway
without any treatment or sedimentation. Among the population, the uncured
diseases such as cancer and tourbeculousses are not rare.Kërçova is isolated
from all sides by high and gorgeous mountains. Nevertheless, the city
represents a main link of traffic communication in Ilirida. All the roads are
on an intersection in Kërçova, and from there can be gone in any part of
Ilirida.

Kërçova in ancient time was known under the name of Uskana. For the first time,
Uskana was mentioned in the war of the ancient king Persej in 2-century BC. The
city of Uskana through the mountainous paths was linked to the other cities
such as Skupi, Stobi, Lichnidos and other important centers of the time. Uskana
had the same important traffic communication role in ancient time. Many
travelers, business people of the time that were traveling from south toward
north and from north toward south passed through Uskana. Many ancient writers
described Uskana as a very beautiful city.

The people who lived in and around Uskana were of different tribes of Illyrian
and some Thracian tribes. The most predominantly tribes were Peonet who lived
near the river Vardar, Lynkeset who lived south of Uskana all the way to
Manastir, Deriopet who lived on the eastern part of Uskana, and other tribes.
To days Albanians, of the geographical territories of Kërçova, are
autochthonous and ancient population that are successors of those Illyrian
tribes. This is confirmed by the number of the Albanian toponym or the names of
the villages and the dwellings preserved from the ancient times that testify to
the relevant fact that the Albanians in their ethnic regions in Kërçova
represent the essential element, and they are bearers not only of rural life
but even of urban one. For example, the toponym such as Trojet, Panagjuri,
Arbanasi, Arbanasinec, Gjuteti, Përroj Gjutetiti etc. In the villages around
Kërçova, there are still the remains of Illyrian graves. Those graves are found
in Zajas, Trojet, Kalesh, and Manastiri Shen Arangjell.
During the third century AD, many people of Uskana sided with Constantin the
Grate and converted themselves into the orthodox religion. Many monasteries
were built in Uskana and surroundings which later for taken by the Slavic
Gypsies. Most of the monasteries that contained elements of ancient Illyrian
civilization were demolished or totally destroyed. Among the monasteries that
survived the evil of the Slavic Gypsies and Asiatic Turkey is the monastery of
St. George, build in 12 centuries AD, and it is located in the suburban area of
Kërçova. The monastery was burned by the Asiatic Turkey and rebuilt by the
Albanians of Kërçova specifically by the tribe of Bresjanet. The Albanian word
“Bres” means a generation.
In the 14-century AD, the city of Kërçova felt under the rules of Ottoman
Turkey. In the documents left by the Ottoman Turkey, the city appears under the
name of Kërçova, specifically in the documents of Turkish geography person
Haxhi Kalfa. However, it is believed that the name Kërçova appeared before the
arrival of Ottoman Turkey in Balkan Peninsula. The Ottoman Turkey converted the
city into a main military base. According to the register of the Ottoman Turkey
dating in 1468-1469, Kërçova had 18 965 Christian Albanian inhabitants and 143
villages.

The figure of population is increased to 19630 inhabitants based to the
register of population dating from 1569. This register has registered 480
Turkish military personnel and it called them the Muslim people. However, the
register mansion and some Albanians being converted to the Islam. In 1889, the
Turkish member of parliament Sami Frasheri of Albanian origin, described the
city being under the Province of Manastir and having 34 000 inhabitants. The
Ottoman Turkey has used the famine and their wealth as a power to convert the
Albanians to Islam. Today, Kërçova is predominantly populated by the Albanian
Muslim, and the Orthodox Albanians were assimilated to Slavs. The uprising of
Albanians in other places against Ottoman Turkey was a cause to justify the
revolutionary movement of Albanians in Kërçova for liberation of their city
from the Ottoman Turkey. Many Albanians from Kërçova participated in all
Albanian movements and wars for liberation of Albanian Territories. It is
important to mention the battle of August 4, 1903 in the villages of Kaladniku
and Karbunica where in the clashes between Turkish and Albanian soldiers many
soldiers died in both sides. The Slavic soldiers threw their rifles and swords
running away from the battle, and they betrayed the Albanian soldiers. However,
the Albanians continued their battle, and the victory was achieved with the
assistance of Albanians from Demir Hisar lead by the Albanian military leader
Jordan Piperi. The Albanians managed to liberate the city of Ottoman Turkey in
1912. In the same time, the Slavic terrorists led by the Russian terrorists
attacked Kërçova and occupied. According to Dr. Murati and Dr. Mejdiu and other
historians, the Slavic terrorists committed ethnic cleansing, murderings,
rapea, massacres and other actions against humanity. Many villages were burned,
and the people were massacred in groups and thrown into the wells. Around 70
villages, Albanians were totally wiped out from this world. Many children,
women, elderly people, and other innocent people were burned to death by the
Slavic terrorists and Russian terrorists. Nevertheless, the Albanians survived
and continued their battle against the Russian Gypsies called Serbians and
their brother’s Russians.

During the World War II, Kërçova was occupied by the Italian forces and
Bulgarian forces. The Albanian legendary Balli Kombtar managed to fight and
clean Kërçova from the Bulgarians, and established the municipality of Kërçova
and joined the mother land Albania. In 1945, Kërçova again was occupied by the
Russian terrorists and the communism spread all over the area. The legendary
organization Balli Kombetare was betrayed by the Albanians proleters of
communism, and Albanians legendary Balli Kombetare had to move temporarily from
Kërçova. Even though, the city of Kërçova was damaged and people of Kërçova
were killed, Kërçova and Kërçovars still remains strong and will be strong
forever.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptyMon May 19, 2008 12:28 am

Kur te kem kohe te lire ndonje dite do te orvatem qe ta perkthej ne shqip kete dokument te vlefshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 EmptyMon May 19, 2008 12:29 am

Ja dhe nje tjeter ne shqip:Kërqova për herë të parë përmendet në shekulin e dytë para
erës së re gjegjësisht në kohën e luftërave Romake më mbretin të Maqedonisë
Perseun, dhe atë më emrin USKANA
Ky emër i vjetër nuk mundi të mbijetojë , por u zhduk gjatë kohës së
depërtimeve dhe pushtimeve sllave, ashtu si u zhdukën edhe dymbëdhjetë
kështjella romake në afersi të Kërçovës.Përveç gjurmëve të vjetra arkelogjike,
të cilat deshmojne lashtësinë e elementit shqiptar (krahaso Arbanasi,
Arbanisec, Arbanashki në fshatrat Atishtë) mund të përmendim po ashtu varret
ilire në Zajas, Trojet në Kaleshe,Manastirishten në Arangjell.

Me gjithë përmbytjen sllave që ndodhi në këto vise prej shek. 7 e më këndej dhe
sundimit të egër bizantim, elementi autokton shqiptar nuk u asimilua i tëri,
por arriti ta ruajë bërthamën e tij të fortë dhe kështu ta mbijetojë
mesjetën.Më vonë në gjysmën e dytë të shekullit të XIII ,Kërçova bie nën
sundimin serb dhë atë për një shekull (1283-1394). Me fillimin e sundimit turk,
edhe Kërçova përjeton fatin e vendeve të tjera të Ballkanit.Është me rëndësi të
përmendet se Kërçova në kohën e sundimit otoman në shekullin XIV në strukturën
e saj shoqërore-ekonomike ka pasur ma tëper shqiptarë më shpërndarje më të
gjerë gjeografike se sa sot.Psh. në deftëret turq , në Kërçovë përmendet lagja
shqiptare, me 71 shtëpi.Shenimet më të sakta mund ty gjojm tek vepra e Sami
Frashërit, Kamus al Alam 1889, ku Kërçova paraqitet si kaza e Sanxhakut në
vilajetin e Manastirit. Piriudha e re fillon me çlirimin e Ballkanit nga
sundimi i Perandorisë osmane. Kërçova gjer më sot kaloi nëpër sundimet të reja
sllave , përcjellur me reprezalje të mëdha . Viti 1913 për Kërçovarët është vit
i trshtimeve .

Ky është vit i një masakri kunder populliut pafajshëm ,kundër pleqëve,grave e
fëmijëve, të cilët u prenë nëper xhamia dhe u dogjën nëpër kasollet, ose u
varrosën në varreza kolektive, të cilët akoma nuk jan të zbuluara.Në këto krime
janë dalluar çetniket e Mikajl Brodit dhe Boshko Virianecit , nën komanden etë
cilëve janë kryer masakrat në Qafë,Zajaz,Greshnicë,Cërvicë,etj. Kët terror e
masakër e dëshmon edhe letra e një ushtari ,të cilën me 9 tetor 1913 e botoi
"Radnicke novine" "Këtu po ndodhin gjëra të tmerrshme.Rrënqethem
e flokët më ngriten përpjet e gjithë pyes veten a është e mundur që njeriu të
jetë kaq barbar. Nuk guxoj dhe nuk kam kohë të shkruam më gjerësisht...Kudo
kufoma, hi e pluhur.Ka fshatra ku kishte me nga 100,150,e 200 shtëpi por ,ku
nuk ngeli asnjë njeri i gjallë.I mblidhin njerëzit grupe grupe 40-50 veta dhe i
copëtonin që të gjithë me thika." Një episod më vehte është rasti i
fshatit Qafës nga ana bandavë të çetnikëve ku sipas burimeve të sakta janë
vrarë 92 fshatarë.Dukë e parë kët masakër mbi popullsinë e pafajshme të fshatit
veçanërisht të babës së saj Sulltanë Qafa merr gërshërët e dhenëve , del në
shkallë , vret rojen, plagos rëndë 3 banditë dhe kështu krijon një tollovi të
paparë prej nga banditët detyrohen të largohen nga fshati.Në përleshje direkte
vritet dhe babai dhe bija e Mazllamit, Sulltanë Qafa.Më këtë akt heriok,
Sulltana mund të llogaritet ndër heroinat e popullit shqiptar.Për hir të kësaj
, populli i ngriti përmendore të meriitueshme në fshatin e saj Qafa. Në mesin e
dy luftërave u dogjën shumë fshatra rreth Kërçovës .

Në periudhën 1939-1945 populli shqiptarë ishtë i angazhuar në luftë për
pavarsinë ,por fati historik deshi që , për njëjtin qëllim të nisen kryesisht
nga dy rrugë të ndryshmë, rrugë prokuminzmit dhe rrugë antikomunizmit. Lufta e
Dytë Botërore perfundoi me ngadhënjimin e komunizmit, në vitin 1945, por,
pikërisht ai komunizëm , që gjatë luftës ishte telall i vëllazërimit të ghjië
popujve , në Kërçovë njëlloj sikurse edhe në vendet tjera të mbetura jashtë
shtetit shqiptar, nuk e ndali luften antishqiptare.

Në pikëpajme demografike, shqiptqret përbejnë popullsinë më të vejtër
autoktone, dhe për nga numri asnjëhere nuk ka qenë pakice. psh më 1889 sipas
Sami Frashërit kazaja Kërçoves ka pasur rreth 34000 banore prej të cilëve 14000
shqiptar e e tjerët .Më 1921 quteti Kërçoves ka pasur 28228 nga cilët 14454 ka
qenë shëno si pravosllav kurse 13774 të besimit muslliman.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: