Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptyThu May 15, 2008 11:57 am

Po e hap kete teme per keto qytete ne lindje te hapesires sone etnike, sepse shume pak flitet per to. As nuk dihet shume per to sepse jane lene ne margjina te harrimit.

Kercova eshte qytet ne qender te Ilirides. Popullsia rrenjese shqiptare numeron mbi 70% te popullsise se pergjithshme. Nje ogur i keq per kercovaret. Sllavo- melezo - bullgaret Kercoven e kane ndare ne shume pjese komunale duke e pergjysmuar numrin e shqiptareve, pra duke iu falur shqiptareve komuna te brishta, kurse duke ruajtur per vete pushtetin e forte - komunen qendrore te Kercoves.

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë 25

Nje gjendje e tille parqitet edhe ne qytetin shqiptar te Kumanoves, ku numrin e shqiptareve metojne ta pergjysmojne permes komunave te reja dhe kesisoj ta ulin peshen politike te elementit shqiptar ne kete qytet strategjik.

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Kumanova

Nderkaq, cka dini per Dolnenin? Dolneni eshte nje qytet shqiptar ne Maqedonine qendrore, ku perbejne 33% te popullsise gati gati sa maqedoanist, ndersa po e morren bashke me turqit shqiptaret e kane te fituar kete komune. Ja nje harte nga Dolneni:

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë 120px-Karta_Dolneni

Ju lutem forumiste te nderuar te shkruani ne kete teme, te sillni materiale te reja informimi per keto qytete, sepse te njohesh gjeografine e vendit tend eshte detyre e cdo shqiptari.

Vazhdim te kendshem ne kete teme!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:34 pm

KËRÇOVA - TRIUMFI I NDËRGJEGJES...........

Fotot e BashkëngjituraKërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Attachment

Me ndarjen territoriale, Njësia e Vetadministrimit Lokal - Komuna e Kërçovës , pa komunat, Zajaz, Osllome, Dërgovë dhe Vraneshticë, ka mbajtur 49 km katror, dhe mbi 29000 banorë.

Nëpër të kalon magjistralja rrugore Ohër - Shkup, dhe nis vija hekurudhore Kërçovë - Shkup.

Nën këmbët e Kalasë shtrin shpatullat e zhvillimit e dikurshmja Uskanë e Ilirëve, që sot, nga planimetria shtypëse Kicevo (shiko harën lart! ), ngritet administrata e cila për një shekull ka ushtruar dhunë dhe krim, për t'ia ndryshuar pamjen e ngritjes Ilire, e në vend të saj të mbijetojë pamja ortodokse sllave.

Deri dje, asnjë mbishkrim shqiptar nëpër institucione, në emrat e rrugëve, të shkollave, spitalit, dhe organizatave prodhuese e tregtare! Edhepse nëpër rrugët e saj, përditë rendin mbi 60 % e shqiptarëve duke kërkuar mirëqenien dhe mbijetimin !
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:35 pm

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Attachment
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:37 pm

U S K A N A - K Ë R Ç O V A - TRIUMFI I NDËRGJEGJES !

1.

Shumkush Kërçovës duke dashur t'i falë diçka vetëm i ka marrë ! Në realitet, çka është e çfarë synon të jetë Kërçova ?!

E shndërruar në planimetri grabitjeje e pushtimi , për një shekull Kërçova i nënshtrohet dhunës që i bëhet në emër , dhe administrata sllave e quan Kicevo !

Gjithnjë e ma tepër bëhet kjo stërkeqje - jehonë e pushtuesëve ! Nëpër dokumente, nëpër shenja rrugësh , nëpër sistemin e prodhimtarisë, administratës, informimit, konsumit! Nëpër...!

Gjithnjë e më tepër oshëtin Kërçova të ngadhnjejë me identitetin real ku valon shqiponja dykrenore :
- Në Shesh , ku kërkohen të drejtat për shqiptarët,
- në varganin e gjatë të dasmorve,
- në karvanin e mërgimtarëve !

Kërçova dhe Kicevo dy emra që veprojnë !

Kërçova - edhepse synohej të zdhukej, nga çdo anë e nga çdo skaj mblodhi mallin, dhe derdhi djersën e gjakun që të rindërtohet !

Kicevo - edhepse synoj të dominojë - grabiti e shkatërroj pasuritë nëntoksore të hekurit, qymyrit, të maleve, të ujërave !

Kicevo - sa plagë e sa dhembje krijoj , sa krime mbi shqiptarët...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:38 pm

2.

Unë do të flas për Kërçovën time të robëruar ! Kërçovën që përjetoj tmerrin në shumë periudha pas të ashtuçuajturës Luftë nacional çlirimtare e vëllazërim bashkimit !

Do të flas për periudhat rankoviçiane ku pasi kishin mbushur bunarët me trupa të vrarësh shqiptarë të Kërçovës, hijenat sllave bënë krim tek " Gështenjat "!

Do të flas si i therën me thika shqiptarët tek "Sokollana ", i torturuan e dhunuan, t'i shpërngulin për në Anadol.

Pastaj i nisën shtigjeve të mërgimit ! Dyerve të burgjeve dhe të përndjekjeve, përse ishin shqiptarë !

Do të flas çka ndjeu intima e Kërçovës për të mbijetuar kundrejt atyre që triumfalisht kapërdiseshin me toborre zagarësh, përse vranë martirët e Ballit !

Kërçova si në atë kohe: si koha e turkut, koha e sërbit dhe koha e kaurrit të shartuar nga bullgarosërbët , i kundërvihet asaj embleme të rrejshme e pushtuese ! Ajo përballet përherë me luftën e qenësisë denbabaden dhe përpiqet të mbijetojë me vargjet e Naimit : Oj Shqipëri o nëna ime ...!

Kundrejt paçavurave : Druzhe Tito mi ti se kunemo !, dhe sojoit të palaçve se : jemi për bashkëjetesë dhe për integrim ...!

Arkitektët e kësaj pozite vazhdimisht tërfullijnë ta dorëzojnë Kërçovën në shtratin e pushtimit ! Ata i mbështet fuqishëm Kicevo të bëhen përndjekës të Kërçovës !

Arkitektët e Kërçovës ranë për të edhe në beteja, edhe në mërgim , edhe në veprim edhe në krijim !

Të tillëve , u këndon populli shqiptarë, sado Kicevo ka hedhur anatema , anatema , anatema, të mos u mbesë as nam e nishan, duke ngritur hibridët, larashët dhe udbashët në buste, në kapital, në pozita. Prandaj, për bijtë e Kërçovës, as varr e as vend pune, s'patën, siç s'patën rehati ! Se Kicevo - i shpërbleu me plumba, kërbaç dhe dajak !

Kërçova - do t'ua këndojë këngët , do t'ua thotë lavdinë...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:39 pm

E KUJT ËSHTË KËRÇOVA ?

Sa hipotetike aq e domosdoshme është kjo pyetje ! E kujt është Kërçova ?

Sepse jo rastësisht në Kërçovë kanë ndodhur fushëbetejat . Edhe ato të luftës, edhe ato të pas luftës ! Janë nisur vargani i gjatë i pushtuesve për ta mbërthyer kërthizën e Atdheut të robëruar ! Me gurkufi e kanë ndarë Vilajetin nga Vilajeti ! Shqiptarët nga shqiptarët !

Ata që lindën dhe u rritën në Kërçovë e panë së çka bën stratofia e pushtuesëve !

Pas 1945 u zhvilluan shumë beteja që vendasit e Kërçovës të pësojnë disfatë.

Ardhacakët që i solli Kicevo, u vendosën nëpër pallatet që ngriteshin vargan. Edhe ''egejcit'' e sjellurit nga Greqia , edhe zyrtarët e federatës nga Sërbia dhe Mali i Zi, një qëllim e kishin ! Ta mbjellin Kërçovën me sorrollopin e tyre , që të mbijetojë Kicevo ! Dhe vendasit, veçmas shqiptarët, t'i bëjnë zap, e t'i shkulin !

Kishte edhe prej sojit që kishin lindur në Kërçovë por, që s'mendonin si Kërçova. Ata me yshtjet e Kicevos, për t'u bërë me pushtet, i krijonin plagë të mëdha Kërçovës! Kërçovës së brumosur me idetë e Rilindjes Kombëtare ! Ata që ishin me dinjtetin shqiptarë !

Nëpër këtë llahtar, shqiptarët e Kërçovës bashkoheshin me idetë që synomin pavarësinë për ta penguar gjithë hovin e Kicevos që ndrydhi çdo gjë. Dhe zhvilloj projektet e sjellura nga Komitetet e Beogradit dhe Skopjes që t'i godasë deri në shfarim orientimet e ideve të shqiptarëve që i kishin trashëguar nga të parët e vet.

Kërçova nuk e urren Kicevon ! Ajo u thotë jo vetëm projekteve djallëzore që e nëpërkëmbin zhvillimin e tyre. Kicevo , ndërtoj gjithkah ku s'ishte shqiptare. Infrastrukturën e tërësishme e bëri edhe në fshatrat me dy banor e që s'ishin shqiptarë.
Në të kundërtën, për vendbanimet shqiptare , edhe kur kishte iniciativa për ndërtime me vetëkontribute, i vështirësonte procedurat !

Sot Kërçova është simboli i dërgesës së mesazhit për bashkëjetim !

Ajo me dashamirësi kërkon që të kthehen rrjedhat në rrugën e mbarë ! Sepse ajo është e vërteta ! Është obcioni i vetëm që u farkua në rrethana të jashtëzakonshme, në luftë , në burgje, në mërgim ! Vetëm për një qëllim :
- Ma pak vuajtje, s'kamje e tortura në Vatrat tona shekullore !
- Ma shumë gëzim, pasuri dhe lumturi për të gjithë ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:40 pm

http://video.google.com/videoplay?docid=7399595088212308512&hl=en

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë 0

KËRÇOVA-USKANA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:44 pm

U S K A N A D J E - KËRÇOVA SOT ...!


Nëpër shekuj ke qëndruar , nëpër histori
Nga Kalaja rrezet e agmisë ta shpërndanë dritën
Maja e Shqipes si kreshnik rri
Zajazi zë pritat të flasë për rritën !

Uskanë e Ilirëve - as etja e uria s'të shporri
Çfarë meditimesh ke pasur , e cilën gjuhë flet?
Një hap e bën - të jehojë Tomorri
e të shembet nga jehona - çdo pushtues i shkretë !

Sa halle ke bart n'udhëkryqe - kryqëzata,
kur niseshin udhëtarët n'mëngjes dhe i zinte nata !
Të lidhen Vilajetet , I kënduan lirisë
Të valojë shqipja - Pollogut dhe Pellagonisë ...!

Për mes teje lidheshin Manastiri e Kosova
Të fala e shëndet pranonte Plava dhe Gusia !
Se Lidhja shqiptare u bë jehonë Rilindjeje
Të bëhen bashkë trojet - të mos ketë grindje !

Ashtu të veprojnë , të gjithë për Atdheun
Në Ballë me Dy Mefailat, martirë të Lirisë!
Një kushtrim shekullor e zgjon sot Kërçovën :
- Perandorë ! Jashtë prej Ilirisë...!
Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë User_offline
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:44 pm

Ja ca vargje të një kënge të harruar :


Mefalilët çorapët me pika
morën Kërçovën për pesë dakika

Shkonte Rexha o nga rrëpina
nuk mbahet Kërçova me kaurrë e shkina

Hikni ju o sërb e bugarë
se n'Kërçovë na vjen shqiptarë !

Hej hej hej Shqipria po vjen...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:46 pm

BLIC : TËRËSIA TERRITORIALE E KËRÇOVËS

Uskana e dikurshme, sot Kërçova shtrihet në luginën e Kërçovës. Më 1996 , e ndanë në pesë Njësi të administrimit lokal :

1.NJVL. Komuna e Kërçovës
2.NJVL. Komuna e Zajazit
3.NJVL. Komuna e Osllomesë
4.NJVL. Komuna e Dërgovës
5.NJVL. Komuna e Vraneshticës
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:46 pm

POZITA E KËRÇOVËS

Ndodhet në Lindje të Shqipërisë, e shkëputur prej saj, dhe në administrim të IJRM, në pjesën perëndimore.

I takon rrjedhës së epërme të lumit Ilirida ( Treska).
Në veri kufizohet në majëmalet e Bistrës me Gostivarin tek Kufiri ( Strazha).
Në jug lumi Ilirida kalon matanë, përskaj malit Maja e Shqipes (Ilinica ).
Në veri lindje tek malet e Qelojcës kufizohet me Poreqën !
Në perëndim bashkë me Dibrën , Ohërin dhe Strugën përbëjnë vazhdimësinë e shkëputur nga Shqipëria , ku edhe matanë kufirit edhe në këtë anë , që nga lindja dhe vaja e parë e deri në vdekje , veprohet, jetohet dhe vdiset shqip !

Vetëm administrata , dokumentet zyrtare , çertifikatat, fletëpagesat, tatimet, pasaportat... janë në maqedonisht !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:47 pm

STRUKTURA DEMOGRAFIKE

Tërësinë e strukturës demografike të popullsisë së Kërçovës, do ta sjellim pas rrumbullaksimit të treguesve dhe faktorëve të tjerë, që ndikuan fuqishëm me dhunë e tirani, ta zhbëjnë popullatën shqiptare, e cila, qyshkur ka qenë mbi 60 përqind në Kërçovë.
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:47 pm

KLIMA E KËRÇOVËS

Klima është nën ndikimin e nxehtë kontinental dhe ndikimin e klimës malore.
Temperaturat mesatare arrijnë prej 10,7 deri në 40,5 gradë celsius.
Lagështia mesatare e ajërit arrin deri 74 %.

Kërçova shtrihet në brezin malor me 600 - 900 m lartësi mbidetare.

Ka mundësi për kultivime të ndryshme të kulturave të drithërave dhe pemëve. Ndërsa për perime ka mundësi të kufizuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:48 pm

https://www.youtube.com/watch?v=1K0nRTycYKE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:49 pm

KËRÇOVA NËPËR HISTORI


1.

Daton qysh herët në kohën Ilire me emrin USKANA.
Qysh në vitin 170-169 janë shënimet për egzistencën e saj.
Sundimtarët Bizantin e përmendin Kërçovën më 1018.
Luftërat e kryqëzatave e kanë shkatërruar kulturën dhe veprimtarinë e banorëve vendas, duke dashur të humbin gjurmët e egzistencës, për të ngritur kulturën e tyre okupuese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySat May 17, 2008 9:50 pm

2.

Shteti sërb dhe Krali Millutin më 1924 e shpallin sundimin mbi Kërçovën si dhuratë e dhanë nga forcat vendosëse në Ballkan dhe Evropë.

Në realitet, që nga shekulli 14 Kërçova është nën pushtimin e turqve. Ata eksplloatuan minierat e pasura të saj, veçmas bakrin dhe manganin. Por, motivuan zhvillimin. Ndërtuan qytetin dhe në shkallë të Kalasë Sahat Kullën. Ndërsa në qendër të qytetit shadërvanin e bukur dhe tri xhami moderne.

Vlen të theksohet , se në atë kohë pothuajse mbi 80 % e popullatës i takonin fesë islame.
Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë User_offline
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 12:12 am

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Mapana10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 12:17 am

1.
Image hosted by servimg.com

2.
Image hosted by servimg.com

3
Image hosted by servimg.com

4
Image hosted by servimg.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 11:19 am

3.


Ma vonë , me përkrahjen e Rusisë, u zhvilluan shumë luftëra. Nga dredhia dhe pabesia e sllavëve u damtuan shqiptarët, turqit dhe përkatësi të tjera që predikonin përkatësinë islame.

Më 1912 , Kërçova nuk u përfëshi në pjesën e Pavarur të Shqipërisë. Mbetja e saj me shumë territore që nga Manastiri, Përlepja ,Velesi e Kumanova, përjetuan robërinë e tmerrshme, por zhvilluan njëkohësisht edhe përballjet e qëndresës për mbijetim.

Më 1919 Konferenca e Versajit padrejtësisht vendosi që këto vise si dhe Kosova , të administrohen nga Mbretëria e sërbëve, kroatëve dhe sllovenëve, të cilët ndoqën një politikë rigjide për asimilimin e vendasve dhe sjelljes së kolonëve sërbë në këto vise.
Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë User_offline
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 11:20 am

4.

Më 1941, Kërçova e përjetoj pavarësinë dhe deri më 1945 e udhëhequr nga Balli Kombëtarë dhe aleatët italianë dhe gjermanë, jetoi në administrimin e Shqipërisë Etnike.
Sërish, pas 29 nëntorit 1945, Kërçova dhe viset e lartpërmendura , Manastiri, Përlepja, velesi, Kumanova, ndodhen në okupimin kolonial makosllav
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 11:23 am

Është i dukshëm qëllimi dominues i Kicevos !

Nëpër gjashtë regjionet e saj ku ecin përditë qytetarët për të krijuar lumturinë ndeshen me qëllimet kobzeza të politikës shtypëse ! Ashtu siç u dalin përpara emrat dhe mbiemrat e rrugëve të saj që mbajnë emrat e xhelatëve :Sepse ata kundër shqiptarve bënë shumë vepra kriminale !

Do të pyesin brezat kush ishin ? Ja !

Rajoni 1
1. Bulevar na osloboduvanje - Sheshi i Kërçovës
2.Vasil Nikolloski
3.Vele Zmejkoski
4.Goce Delçev
5.Dushan Joveski
6.Engelsova
7.Ibe Palikuqa
8.Jordan Piperka
9.Josif Josifoski Sveshtarot
10.Karaxhica
11.Krushevska
12.Kuzman Josifoski
13.Lubica Bogeska
14.Marshal Tito
15. Mehmed Mehmedoski
16.Niko Pusoski
17.Sande Shterioski
18.Tane Caleski
19.Cvetko Jakovleski
20.11 Oktomvri
21.11.Septemvri
22.15 Noemvri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 11:24 am

Rajoni 2.

1. Amit Çelopeçanec
2.Bukoviq
3.Belgradska
4.Drage Karbuniçanec
5.Zagorje
6.Ilinica
7.Isein Akioski
8.Jane Sandanski
9.Kraguevaçka
1o.Latif Sulejmani
11.Mehmedalija Velijoski
12.Ohridska
13.Prilepska
14.Raim Lika
15.Rexho Rushit Zajazi
16.Skopska
17.Stojan Bozhinoski
18.Strushka
19.Tetovska
2o.Një Maji
21. 29 Nëntori
22. Marshal Tito
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 11:25 am

https://www.youtube.com/watch?v=WIkdazjs9ow
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 11:25 am

I dham në tërësi këto dy rajone të banuara me mbi 90 % shqiptarë ku nuk gjindet asnjë emër shqiptari nëpër rrugët që mbajnë emra personash që as kanë lindur e as kanë vepruar në Kërçovë, përveç krimeve që kanë bërë kundër shqiptarëve ku kanë mundur !

Ndërsa në katër rajonet ka emra si Car Samoili, Mara Ugrinova - Gina, |Arso Vojvoda, Pirinska, Egejska, Meçin Kamen...

Të gjitha me një qëllim dhe me një strategji ! Si të krijojnë tragjedi dhe shfarim mbi shqiptarët ! Si të zhduket Kërçova !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë EmptySun May 18, 2008 11:27 am

Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë 1
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë   Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kërçova, Kumanova, Dolneni - Viset në lindje të Shqiprisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: