Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Thu Apr 24, 2008 4:50 am

BASHKIMI ILLIRIAN

''Laureshė gazmore, nė Skard ēurliko
ngazllo zanat, shtojzovallet, na i zgjo -
Zhdremit Omzen e tė omles bletė -
Flutro n'kupė qielli me i mjelun retė!
O Prite n'kreshta agun dritshkreptima!
Mbushi do kupa me vesė plot vizllima!
Kupat mbushi, epja Tė Pavdekshmes,
Asaj qerpikgates, Thanes Pėrėndeshes!
Ajo ta bekojė tanė rrushin nė Dardharė
E tė tanė tė dehemi me vėnė si nektar!
O harpa harkėngrehuna le tė ushtojė,
Ato trimnitė e Dardhanve t'i kėndojė!
- Thirri Eres Nanės sė Stuhisė -
Thirri Dillit - Babės sė Zjarrmisė!
T'vijnė pirustėt me cjep e me drėnė!
Tė kėndojnė dhe tė dehen me vėnė!
Le t'vijnė Paijonet shtat harklakumė,
T'vijnė Drillasit pėr valle t'pėrvlumė -
o ata burraaa me siguna t'mprehta
qė pėr Liri hiē nuk iu dhimbet jeta!
T'vijnė Bardhanėt e Marges shkumzume
Ata tė pėrėndeshes - Thanes bekume!
N'Kreshtabardhė ku zihet mjaltė shumė,
Ku bahet vėna prej rrushit si shkumė -
Nė Ulpianė ku fryhet buka e bardhė,
Edhe piqen rrunxa e ogiē leshvarė -
Atje tė vijnė Mollosėt kordhėtarė -
T'bijt e Pirruas mbretit zulmemadh;
Tė vijnė Kaonėt me ēomanga t'randa,
Bylysarėt qė kurr s'durojnė pranga !
T'vijnė Thesprotėt me pemė bojdilli,
Ata Thaullantėt me shkreptima qilli!
Tė vijnė Ardianėt e Theutes nanė,
Dasaretėt e tė hyjnushmes Thanė!
O krejt illirėt kahdo e kah janė -
Tė vijnė tė tubohen nė Ulpianė!
M'Besė illirėsh sot t'lidhet trimnia
Nga Thesproti - deri te Delmatia!''

Odisƃ©

***kjo kėngė e lashtė bashkimi dhe nė vijim paraqes platformen...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Fri Apr 25, 2008 3:15 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Fri Apr 25, 2008 3:20 am

Nuk e dij a iu hapet, se janė nga dy faqe bashk, e nėse jo, provoj nga njė faqe me skanim...

mirkuptim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Fri Apr 25, 2008 9:38 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 12:13 pm

Te perpiqesh tė bashkosh njė popull dhe komb vetėm nga krijimi i njė vetėdije te prejardhjes se pėrbashkėt racore, jo vetėm qė ėshtė jasht mode, jasht kohe e hapsire, por ėshtė njė argument i papėrfunduar apo i papėrfundueshėm dhe ėshtė sikur t'ia mbyllėsh vetvetės tė gjitha rrugėt tjera te cilat e kanė mbajtur te gjallė e tė bashkuar ketė komb.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 7:55 pm

Pėr cilin komb e keni fjalėn? Ku po sheh vetdije racore, xhavo? Apo ėshtė e modes qė sapo sheh diēka pėr bashkim, e sheh jasht kohe e hapsire, tė papėrfunduar! Argumentoje!

Kush nuk pėrpiqet ta bashkoj kombin e vet, don ta shohė tė vdekur!

Atdhetarėt janė pėrpjekur gjithmonė pėr ribashkimin e kombit shqiptar dhe tjerėt gjithmonė e quajten jasht-mode, jasht kohe e hapsire, proces tė papėrfunduar...

Megjithatė, kombi shqiptar do tė ribashkohet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:00 pm

E keni keqkuptuar dhe si rezultat edhe keqinterpretuar. Unė mendoj se nuk mjafton vetėm vetėdija pėr prejardhje pėr bashkimin kombtar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:06 pm

xhavo_ shkruajti:
E keni keqkuptuar dhe si rezultat edhe keqinterpretuar. Unė mendoj se nuk mjafton vetėm vetėdija pėr prejardhje pėr bashkimin kombtar!

e pikrisht - vetedija pėr prejardhje pėr bashkim kombėtar, qė ėshtė VETĖDIOJA KOMBĖTARE, poqėse tė mungon, e zvarritė ribashkimin!

Keqinterpretimi ma i madh ėshtė kur flet me pėrgjithsime, pa argumente, konkretisht!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:07 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:09 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:13 pm

Po ku po don ti argument me te madh sesa realiteti qe te rrethon ty e mu?
Edhe tek populli mė i thjeshtė ėshtė tejet e mirėnjohur se shqiptarėt kanė te njejten prejardhje, prejardhje nga ilirėt. Mirpo a e dinė shqiptaret se si mund te arrihet bashkimi? A e dinė shqiptarėt se ēfarė te mira na sjell bashkimi? ēfarė interesi kemi nga ai dhe pėr tė? Cilat janė gjėrat qe neve na mungojnė, mungesa e te cilave e zvarritė bashkimin? 

Sepse prejardhje te njejt kanė edhe kroatėt e serbėt, por janė armiq e te ndarė. Po ashtu kombi amerikan ėshtė ndėrtuar pa kurrfar historie apo miti pėr prejardhje.

Pėrveē disa deshirave, nė rrafshin real shumė pak po sheh se ėshtė duke u punuar pėr bashkimin kombtar. Pra vetėdja pėr prejardhje ėshtė njė argument, por jo i mjaftueshėm! Kėshtu po mendoj une!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:17 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:19 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:22 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Sat Apr 26, 2008 8:24 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Tue Apr 29, 2008 1:28 am

xhavo_ shkruajti:
E keni keqkuptuar dhe si rezultat edhe keqinterpretuar. Unė mendoj se nuk mjafton vetėm vetėdija pėr prejardhje pėr bashkimin kombtar!

Xavo_, popullin shqiptar pervec vetedija per prejardhje te perbashket i bashkon edhe gjuha , tradita, kultura... . Populli yne u nda padrejtesisht dhe jo pse zgjodhi vete te jete i tille , e sa i perket popujve sllav , a nuk mendoni se dallojme shume prej tyre???
Edhe Gjermania qe tashme eshte ne boten e "perparuar" beri cmos per t'u bashkuar ... e mos te flasim per te mirat qe sjell bashkimi .
Mendoj se duhet te kemi nje qasje me te arsyeshme sa i perkete qeshtjes se bashkimit.
Vetedijesimi i popullit per domosdoshmerine bashkimit kombetar eshte hapi i pare qe duhet bere .
nderime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Tue Apr 29, 2008 1:35 am

Xhavo, cka na mungon (sipas juve) per bashkimin kombetar?

Respekt per mendimin e shprehur Euridika.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Tue Apr 29, 2008 9:41 pm

Me fal bac nezyry por nuk me hapet kjo faqe nese mundet ndryshe dhe xhavo beru mor bure njeher e pajtohu me realitetin e nese ke platoferme ti me te mire ateher sjelle ta shofem se si mendon ti dot i shofem te gjith se bashku nezyr mirta thjesht ka dhen idet se si ka mundesij ne munde te analizojm e te zgjedhim me te mire e jo drejt ti themi tjetrit jo ti nuk din kjo eshte e keqe e jotja xhavo pse un gjithmon te sulmoj por nuk eshte edhe si thua ti gjithmone se ti mendo cdo gje qe flet ti eshte e drejt jo duhet te dishe se ka njerez permbi njerez andaj bindu njeher e pergjithmone
Inderuar bac nezir kam respekt un besoj se dote jete ide e mire edhe pse nuk e kam lexuar ala por e dij se ti si ke menduar dhe kam besim te plote qe dote ju pelqej gjith antareve te forumit RESPEKT PER TE GJITH
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Tue Apr 29, 2008 10:33 pm

Hapi i parė ėshtė t'ua kthej shpinėn kėtyre politikanėve aktual tė cilėt nuk e kanė nė program Bashkimin Kombėtar... dhe puna sistematike pėr platformėn e Bashkimit Kombėtar.

Hapi i dytė ėshtė shpulla me ua kuq faqet disa Nexhmedinave qė ēirren si politikolog e krijojnė histori falls i cili nuk e dinė as teroremėn e kombit se ēka dmth.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Wed Apr 30, 2008 12:34 am

Nuk e pelqej te luaj rolin e budallės, e t'iu pergjigjem vazhdimisht pyetjeve me bishta. Por meqe nuk shkruaj pėr njė person, por thjeshtė pėr tė gjithė, pėr ta shprehur njė mendim timin, atehere edhe e ndjej obligim te sqarohem.

Askush nuk ia mohoj punėn Nezir Myrtės. Veē te vazhdon. Unė shumė mirė u shpreha mė lartė dhe thashė se vetėdija pėr prejardhjen nuk ėshtė argumenti mė i fortė pėr bashkimin e shqiptarėve edhe pse ėshtė sigurisht i rėndesishėm. 

Pavarsia e Kosovės, pėr mua nuk do tė thotė Bashkim Kombtar, sepse ėshtė njė situatė ku mund tė devijoj drejtimin e saj. Vlerat dhe lufta e Uēk-sė ėshtė njohur vetėm pjesėrisht nga qeveria, me disa dekorata, nderime me teper personale sesa institucionale, por qė nė vendet kur duhet mese shumti nuk gjendet vlerat edhe aspiratat e saj (p.sh. kushtetutė). Mirpo qysh nė esencė ka devijuar nga lufta e Uēk-sė, sepse ėshtė shpallur shtet multietnik, qe nuk ėshtė e drejtė as juridike, as morale, as njerėzore, po as kombtare. S'ėshtė e drejtė juridike sepse 
minoritetet nė pėrgjithėsi pėrbėjnė mė pak se 10% te popullsisė dhe nuk 
plotėsohet kurrfar kushti pėr multietnicitet. Ndėrsa s'ėshtė e drejtė morale 
e kombtare sepse luftėn pėr liri nė Kosovė nuk e kanė bėrė as serbėt, as 
ashkalitė apo dikush tjetėr, por shqiptarėt. Pra Kosova nuk e ka marrė 
realitetin dhe te vertetėn mė tė madhe: luften dhe armiqėsinė shqiptaro-serbe. 

Kjo te jep te kuptoj se jo vetėm qe duhet bėrė lobim ndėrkombtar dhe brendakombtar pėr aspirata  te bashkimit kombtar, por duhet punuar shumė nė rritjen e peshės sė ndikimit rajonal nė ekonomi. Vetėm shtetet me ekonomi te fortė vendosin pėr veten e tyre, te tjerat ose kanė pallavra e jetojne me iluzione (Kuba, Korea Veriore) ose janė thjeshtė piunė shahu. Bashkangjitja kėsaj edhe njė elitė kombtare, te drejt, te sinqertė 
dhe moralshėm para Zotit e ndaj vetvetes. Njė elitė politike te cilen urrejtja ndaj njė grupimi politik apo mendimi nuk e bėn qe tė jetė i padrejtė ndaj tyre.

Njerėzve duhet t'iu bėhet me dije se pėr Bashkimin Kombtar kemi edhe interes, sepse e rritė aftėsinė tonė konkuruese nė rajon dhe botė nė te gjitha aspektet: politike, ekonomike, kulturore, shkencore, sportive etj. ēka janė 8 milion banorė sot nė njė botė me 7 miliard? Njė banesė nė Shanghai. Atėhere ēka do te ishin p.sh. vetėm 4 milion? Prandaj ndarja nuk na shėrben, sepse na bėn te pafuqishėm. Ndėrsa bashkimi do te synoj fuqizimin tonė e te na i heq vuajtjet e tė dobtit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Wed Apr 30, 2008 12:53 am

xhavo_ shkruajti:

Njerėzve duhet t'iu bėhet me dije se pėr Bashkimin Kombtar kemi edhe interes, sepse e rritė aftėsinė tonė konkuruese nė rajon dhe botė nė te gjitha aspektet: politike, ekonomike, kulturore, shkencore, sportive etj. ēka janė 8 milion banorė sot nė njė botė me 7 miliard? Njė banesė nė Shanghai. Atėhere ēka do te ishin p.sh. vetėm 4 milion? Prandaj ndarja nuk na shėrben, sepse na bėn te pafuqishėm. Ndėrsa bashkimi do te synoj fuqizimin tonė e te na i heq vuajtjet e tė dobtit.

xhavo_, te pergezoj sidomos per kete pjese , ke dale tamam ne teme
vazhdim te mbarė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Wed Apr 30, 2008 7:36 am

Momentin historik e bien koha. Askush nuk mund ta pėrcaktoj momentin historik me theori politike, po ai vie nė kohė tė caktuar, qoftė si fat i njė popullit, apo si gjysėmfat, pėr tė cilin pretendohet pėr pavarėsinė e Kosovės. Gjithkush edhe ai ma i thjeshti e din se lufta ēlirimtare nė Kosovė, Kosovė lindore e nė irjm ishin pėr njė ēlirim tė plotė kombėtar, tė tė gjitha trevave shqiptare tė pushtuara padrejtėsisht e tė aneksuara katėr shteteve sllave e shtetit grek - tė ribashkohemi nė njė shtet shqiptar.
Ky ishte dhe ėshtė amaneti historik i shqiptarėve!

E vėrteta qėndron se Lufta Ēlirimtare u bė pėr ēlirimin e bashkimin e kombit e tokave shqiptare nė njė shtet shqiptar! Ky ishte dhe ėshtė amaneti i tė gjithė luftėtarėve tė rėnė e tė gjallė! Deritash u krye veē nė Kosovė edhe aty me ndėrskamca politike nė vijim - qėllimi ishte Kosova tė ribashkohet me Shqipėrinė!

Poashtu dihet pse u bėnė tre luftėra ēlirimtare nga: UĒK, UĒPMB e UĒKombėtare njerapastjetres. Kjo u bė ngase tė gjithė shqiptarėt nuk kishin mundėsi organizimi tė pėrbashkėt pėrnjėherė, tė zhvillojnė njė luftė tė pėrbashkėt, nė tė njejtėn kohė edhe kundėr servėve edhe kundėr maqedonėve edhe kundėr malazezėve edhe kundėr grekėve - por organizimi e lufta filloi sėpari nė Kosovė, me angazhimin e tė gjitha forcave tė mundshme atykėtu, pjesėrisht nga tė gjitha trevat shqiptare edhe me bazė parapregatitjeje ushtarake nga Shqipėria. Organizimi u bė nga jashtatdheu, kryesisht nga Lėvizja Popullore e Kosovės, ku kishte pjesėtarė nga tė gjitha trevat shqiptare - por qė nuk mjaftonte pėr njė organizim tė mirėfilltė mbarėkombėtarė edhe ashtu si e tillė pėsoj disa disfata ndarjeje (jo lėvizja me adresė e ajo pa adresė) dhe krejt nė fund mbeten vetėm njė numėr simbolik shqiptarėsh nga tė gjitha trevat tona, qė mori pėrsipėr formimin e njė ushtrie ēlirimtare!

Pas katėr luftėrave nė ish-rsfj, shqiptarėt mbeten tė fundmit, pėr ta zbrazur pushkėn e lirisė! Rrethanat strategjike bėnė tė veten, ngase shqiptarėt ishin tė ndarė politikisht nė katėr shtete (ashtu sikur janė edhe sot pa Kosovėn, por e njejta asimetri politike).

Lufta me njė numėr mjaftė simbolik luftėtarėsh filloi nė Kosovė (1998/99), pėr tu vijuar tevona nė Kosovėn lindore, nė irjm e deri nė ēlirimin e Arbanisė (Ēamerisė); dhe si pasojė e njė rreziku tė papėrballueshėm ballkanik, pjesėrisht u njoftė me njėmijė ndėrskamca politike e ushtarake - veē lufta ēlirimtare e Kosovės edhe ajo pasoi me demilitarizimin e UĒK-sė - ēka zhgėnjeu gjithė forcat atdhetare ushtarake - ku nė njė Kosovė gjoja tė lirė (12 qershor,1999), si shėmbull i papresedent historik, ushtria ēlirimtare qė bėri luftėn - duhej tė ēarmatosej e tė shpėrndahej posi njė parti politike e njė sistemi tė njė paraluftes (ēka edhe nuk ngjau as me vet LDK e paraluftės ēlirimtare), nga njė forcė ushtarake, nė vend se tė marrshojė krenare mbi Kosovėn e lirė, iu imponua tė riorganizohet nė njė forcė humanitare, trupa mbrojtėse civile TMK. U shua lufta ēlirimtare nė Kosovėn Lindore edhe nė irjm e veē filli nė Mal tė Zi.

Shqipėria ishte e para qė njohu shtetin falls maqedonas me shqiptarė e toka shqiptare. Rrjedhi zhagitja dhjetėvjeēare e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės deri mė 17.02.2008., e edhe kjo pavarėsi e ashtuquajtur multietnike, kushtetutė multietnike, shtet multietnik kur shqiptarėt janė mbi 90% - nuk ka se si tė shprehet ndryshe, por si lojė me njė popull tė ngrirė, pa e pyet as marrė vullnetin e tij - ku edhe kjo Kosovė synohet tė kantonizohet, si njė shtet i improvizuar, ku kurrė nė asnjė praktikė politiko-ushtarake botėrore, nuk realizohet!

Gjithė kjo amulli politiko-diplomatike deri nė skajet ma tė largėta gjeopolitike tė botės, e deri nė pikat ma tė larta tė politikės globale, bėri qė shqiptarėt as tė mos ėndrrojnė bashkimin a ribashkimin kombėtar. Dikujt i pėrshtatet politikisht, udhėheqėsive tona nė kotare tė ndara politike, e deri tek interesat ballkanike e ma gjėrė.

Tashma, lufta politike e tė gjitha elitave shqiptare nėpėr kotare tė ndara, thuaja se ka pėrfunduar dhe si tė tillė politikajt tanė kanė sharruar e fundosur nė kėtė politikė paqėsore tė kompromiseve tė dhimbshme (siē shprehen politikisht), e duke i izoluar, neutralizuar, paaftėsuar tė gjithė ata shqiptarė qė mbajnė gjallė nervin e ribashkimit kombėtar shqiptar, kudo qė ndodhen - e pėr tė mbetur edhe pėr shumė kohė shqiptarėt tė vėrbuar e tė nėnshtruar nga servet, malazezėt, maqedonėt e grekėt, ende si robėr nė tokat e tyre stėrgjyshore - mendohet se ia arriten qėllimit tė harrohet ribashkimi kombėtar shqiptar!

Por, jo! Sepse ribashkimi qoftė i pjesėshėm, gradual apo njė moment historik mbarėkombėtar do tė ndodhė! Do tė ndodhi mu atė kohė ku pakkush e ka parashikuar, sepse forcat atdhetare shqiptare, qė mbajnė gjallė vetėdijen kombėtare dhe ribashkimin, kurrė nuk shuhen! Do tė ndodhi sepse ashtu sikurse sot shihen shqiptarėt nė theatrin politik ballkanik nė mes fuqive Lindje-Perėndim, duke gėrrmuar deri nė ekstrem, se cila po i shtie rrėnjet e interesave tė tyre ma thellė, nė nėntokėn shqiptare ballkanike - shqiptarėt vetėm sa vetėdijėsohen e kaliten nė prizmat politikės kohore, pėr veprim nė hapsirė dhe duhet ditur se nuk ka ma tragjedi shqiptare nėn plaf e nėn perde theatrore tragjike - fshehtas njė bote, ashtu sikur ndodhi me shekuj tė tėrė...!

Argumenti historik kryesor i ribashkimit tė shqiptarėve ėshtė pikėrisht prejardhja e pėrbashkėt gjenetike dhe atdhedashuria ėshtė arma kryesore e ribashkimit - sepse nėse presim argumente tjera veēsa vetmashtrohemi edhe ma shumė! Shqiptarėt janė mjaftė numėrikisht, pėr aq toka sa kanė nė Ballkan dhe ēdo krahasim gjoja shifror, se nuk mjaftojnė dhe qenkan pak pėr tė bėrė gjera madhore - kėto janė vetėm vėrbėri politike e joatdhetare! Ēka ėshtė kombi malazez a maqedon pėr nga madhėsia me kombin shqiptar?

Thirrja atdhetare, se jemi vllazėr tė njė gjuhe, gjaku, historie e gjeogjenetike ėshtė ma kryesorja, qė nuk guxon tė zbehet
si joargument - por ėshtė argumenti kryesor, rreth tė cilit siellen tė gjitha mekanizmat tjera tė argumenteve historike, ekonomike, politike, strategjike etj. na nuk kemi problem se cilen gjuhė ta vendosim brenda kombit tonė, as cilėn gjenetikė e gjenealogji strategjike, as cilėn histori ta vėjmė nė rend tė parė kushtetues, as cilėn kombėsi ta ngritim nė piedestal historiko-politik! Na nuk i kemi kėto probleme, qė i patėn dhe i kanė popujt tjerė e kombet tjera!

Vetėm tė vėrbėrit nuk shohin a nuk duan ta pranojnė se mu kjo prejardhje e pėrbashkėt gjeogjenetike shqiptare, i dalloi shqiptarėt nga servėt dhe mu ky argument primar bėri qė tė ndėrhyj forca e NATO-s, mbi forcat servo-ruse, sepse u argumentua se shqiptarėt e servėt nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt historikisht, as kulturalisht, as gjenetikisht - po janė dy kombe krejtsisht tė ndryshme! Mu ky ishte argumenti qė Kosova anispe zhagaz 10 vjet, erdhi tek shpallja e pavarėsisė! Edhe mu ky argument i pėrbashkėt gjenetik shqiptar, do tė triumfojė me ribashkimin kombėtar shqiptar, nė njė moment historik qė do ta bie koha, nė njė tjetėr hapsirė politike, ashtu sikurse edhe u mendua se as Kosova nuk ėshtė askund afėr pavarėsisė mė 2008!

Projektplatformėn e Ribashkimit Kombėtar Shqiptar, na nuk kemi nėvojė ta pėrkthejmė nė ndonjė gjuhė tjetėr, pėr t'i bashkuar shqiptarėt - por vetėm shqip! Shqiptarėt nė tė gjitha trojet e tyre ballkanike, janė vllazėr tė njė gjuhe e gjaku, ku tok me organizimet nė diasporė, pasi tė rishqyrtohen disa pėrpjekje organizative, ku njė e ardhme do tė ngjajė njė pėrpjekje nė Tiranė (14-15 qershor, 2008), e deri nė njė kompaktėsi kombėtare, qė e bie koha me pėrpjekjet tona atdhetare kudo qė ndodhemi. - Ribashkimi kombėtar do tė ndodhi edhe pa injoruesit, pa kukuvajkat politike, e edhe pa mashtruesit e hipokritėt diplomatik shqipfolėsa!

Detyra jonė primare ėshtė: nėse ke forca intelektuale, politike, atdhetare e ekonomike-finansiare - hyn nė radhėt e kombit - nėse jo, hesht e mos pshtyjė pėrpjetė, mos denigro atdhedashurinė, mos qit pengesa, se vet bėhesh pengesė dhe dukesh sikur i vėrbon sytė tuaj me duart tuaja!

Vendose njė gur nė kėshtjellen kombėtare - e mos rrėxo gur!

Vepro - ose - hesht!

***
ky ishte vetėm njė shenim rasti dhe platformen do ta botojmė pjesėrisht nė forum... kėrkojmė ndjesė pėr ata qė nuk iu hapet lidhja!
Projektplatforma ėshtė ndėr ma tė pėrsosurat, por nėse dalin tjera, tė gjitha do tė vlerėsohen e kompletohen tok! Udha ėshtė e hapur dhe veprimi nuk pushon!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Wed Apr 30, 2008 9:29 pm

Ndryshe eshte pune me shqipetarine,kur behet fjale per albanizimin(shqiptarizimin)e elementit sllav,me sa dime,elementit shqiptar nuk mund t'i njihet epersi shpirterore mbi sllavet dhe natyrisht qe askush nuk mund te mendoje per ndonje favorizim te tyre nga pushteti politik.Ne asnje kohe shqiperia nuk ka qen qeverisur aq shume, te pakten ne kuptimin e zakonshem.
Tere ky problem na duket se ende nuk eshte pjekur per t'u zgjidhur dhe kerkon nje njohje me te sakte e te hollesishme te kushteve te ketij vendi,ne krahasim me ate qe kemi deri tani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Wed Apr 30, 2008 9:35 pm

Hana shkruajti:
Ndryshe eshte pune me shqipetarine,kur behet fjale per albanizimin(shqiptarizimin)e elementit sllav,me sa dime,elementit shqiptar nuk mund t'i njihet epersi shpirterore mbi sllavet dhe natyrisht qe askush nuk mund te mendoje per ndonje favorizim te tyre nga pushteti politik.Ne asnje kohe shqiperia nuk ka qen qeverisur aq shume, te pakten ne kuptimin e zakonshem.
Tere ky problem na duket se ende nuk eshte pjekur per t'u zgjidhur dhe kerkon nje njohje me te sakte e te hollesishme te kushteve te ketij vendi,ne krahasim me ate qe kemi deri tani.


e nderuara hana, ku ėshtė qėllimi juaj? Pėr ēfarė albanizimi tė elementit sllav bėni fjalė? Pėr ēfarė epersie shpirtėrore mbi sllavėt po mendoni?

A ka mundėsi ta spjegoni shkrimin tuaj sipėr?


Edituar pėr herė tė fundit nga Nezir Myrta nė Thu May 01, 2008 10:29 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   Thu May 01, 2008 9:28 am

athua paska prarua hana a?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PLATFORMĖ E BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: