Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Angli: Xhamia hap dyert për publikun

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Angli: Xhamia hap dyert për publikun Empty
MesazhTitulli: Angli: Xhamia hap dyert për publikun   Angli: Xhamia hap dyert për publikun EmptySat Nov 01, 2014 8:55 am

Angli: Xhamia Keighley hap dyert për publikun

Një xhami në Keighley, Angli, do të hapë dyert e saj në muajin e ardhshëm për publikun.
Xhamia Madinah, në Spencer Street, Highfield, do të organizojnë një ditë të hapur nga mëngjesi deri në mes të pasdites të dielën më 16 nëntor 2014.
Adnan Mahmud, kreu i Komunitetit për Marrëdhënie me Xhaminë, tha se ditët e mëparshme me Xhami të hapura kanë qenë shumë të suksesshme. Ai shtoi se kjo ngjarje për herë të fundit ishte mbajtur katër apo pesë vjet më parë.
"Njerëzit i shohin xhamitë si shumë të mbyllura, dhe mendojnë se çfarë po ndodh atje," shtoi ai.
"Por ne duam t’u themi" ejani brenda dhe shikoni se çfarë bëjmë, bëni pyetje, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar në lidhje me xhaminë".
"Dita e Xhamisë së Hapur do të jetë një ngjarje mjaft relaksuese, dhe ne kemi ftuar deputetin tonë lokal, Kris Hopkins. Ne mund të kemi një prezantim të vogël, një ekspozitë dhe do të keni mundësi për të bërë pyetje. Shpresojmë se ne do të jemi në gjendje t’ju shtrojmë përpara një ushqim të mirë. "
Ai tha se xhamia ka funksionuar për 15 vjet dhe ka një xhemat prej 400 deri 500 për namazin e xhumasë.
Xhamia është pjesë e Misionit Islam në Mbretërinë e Bashkuar, dhe si pjesë e aksionit të ditës së veprimit kombëtar të komuniteti kësaj organizate po e pastrojnë Parkun Devonshire dhe Varrezet Utley këtë të diele.
Keighley është një qytet brenda komunës metropolitane të qytetit të Bradford në West Yorkshire, Angli.

Burimi: The Telegraph and Argus
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë
======================================================




Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Angli: Xhamia hap dyert për publikun
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Muhammed emri më popullor në Angli
» Hapet Xhamia më e madhe në Halondë
» Xhamitë në Gjermani i hapën dyert për të gjithë
» Fragmenti me i vjeter i Kur'anit gjendet ne Angli...
» Hapet xhamia në aeroportin e Mynihut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: