Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Mirėsia duhet te ngrihet nė dinjitet dhe tė kryefjalėzojė….

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Mirėsia duhet te ngrihet nė dinjitet dhe tė kryefjalėzojė…. Empty
MesazhTitulli: Mirėsia duhet te ngrihet nė dinjitet dhe tė kryefjalėzojė….   Mirėsia duhet te ngrihet nė dinjitet dhe tė kryefjalėzojė…. EmptySun Jun 17, 2012 9:42 pm

Mirėsia duhet te ngrihet nė dinjitet dhe tė kryefjalėzojė….

Njė spikatėsi e traditės sė lidhėsisė plot frymėmarrje qė duhet tė kenė familjet e vėrteta shqiptare dhe njerėzit tane, tė cilėt, nė ēdo moment, duhet tė frymėmarrin me njėri - tjetrin me “oksigjen” humanizmi, dashurie njerezore dhe virtyte te larta . Kjo fotografi e shpreh mė sė miri kėtė motivim, duke e lexuar me botė. . Janeė dy zonja tė vėrteta dhe bashkėshortet e tyre, qė japin njė pasqyrim tė asaj tė vėrtete, ku duhet tė jemi, ēfarė duhet tė bėjmė; si duhet tė pasqyrojmė etikėn e familjes sonė shqiptare, njė familje, e cila ka njė parim tė lartė : respekt tė dinjitetit tė saj, respekt tė tjetrės, tė shoqėrisė , tė vendit dhe tė Kombit...
Kozeta Zavalani, kjo zonjė dinjitoze superplanshe me origjineė nga Korēa dhe Jozefina Traboini kjo zonjė e hekurt, inteligjente dhe indulgjente, tregojnė njė model shembėlltyre se si duhet tė jemi.... Ėshtė njė kėnaqėsi qė tė shprehesh njė frazė tė tillė apo shumė fraza tė kėtij sensi.... Ka ardhur koha tė marrim shembulll tė gjithė , se humanizmi po na ikėn nga dora, njerėzoren shpesh herė e lėmė tė na iki nga dora, virtytet dhe tiparet tona karakteristike, tė cilat shprehim individualitetin dhe identitetin e kėtij kombi , shpesh i trajtojmė keqas... Duhet tė kthehemi tek "identiteti" ynė... Vetem kėshtu do tė pėrparojmė, vetėm kėshtu me kėtė vullnet, shoqėrizim dinamik tė mirėfilltė do tė progresojmė.... Modeli i shpirtėrimit tė mirė gjithmonė ėshtė i pagabueshėm...
"Njeri sa bukur , tingėllon kjo fjalė!" ta bėjmė tė tingėllojė ashtu sikundėr duhet tė tingėllojė.... Ne jemi tė zgjuar ndaj duhet tė reflektojmė tė gjithė ... Nderimi i marrėdhėnieve bėhet mbi bazė shpirti, dinjiteti dhe respekti reciprok... Mirėsia duhet te ngrihet nė dinjitet dhe tė kryefjalėzojė….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Mirėsia duhet te ngrihet nė dinjitet dhe tė kryefjalėzojė….
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: