Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Tensionohet situata nė Maqedoni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 EmptyTue May 29, 2012 4:58 pm

shqiptaret servile te huaj e po vuajne nga te gjithe ,kushe po qohet me heret po na rre..
edhe sa keshtu ,qfare njerez jemi ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 EmptyMon Jun 04, 2012 10:44 pm

Tė burgosurit politik-Tė gjithė nė protestė mė 7 qershor!
Moto e protestės do tė jetė “Pėr Dinjitet, vlera Europiane dhe Bashkim”


Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 0EFB688C7F7BABA9FCFF3E466F949F0A
Shoqata e tė burgosurve dhe tė pėrndjekurve politikė shqiptarė nė Maqedoni sėrish bėn thirrje pėr protesta para Qeverisė mė 7 qershor

Shoqata e tė burgosurve dhe tė pėrndjekurve politikė shqiptarė nė Maqedoni sėrish bėn thirrje pėr protesta para Qeverisė mė 7 qershor.

“Me Protestėn e paralajmėruar pėr datėn 07.06.2012, jemi duke pėrgatitur opinionin shqiptar qė nga fillimi i muajt shkurt 2012. Moto e protestės do tė jetė “Pėr Dinjitet, vlera Europiane dhe Bashkim”. Protesta do tė jetė dinjitoze. Nė protestė do tė marrin pjesė meshkuj, femra dhe fėmijė. Ēdo lėvizje do tė koordinohet nga Kėshilli i Protestės, i cili do tė pėrbėhet nga pėrfaqėsues tė tė gjithė asociacioneve dhe shoqatave qė kanė paralajmėruar pėrkrahje. Pėrkrahje kemi nga Shoqata e Historianėve Shqiptarė, Shoqata e Arsimtarėve Shqiptarė dhe shumė shoqata tė tjera. Protesta do tė ketė mesazh mos nėpėrkėmbjen e dinjitetit tė shqiptarėve dhe mos diskriminimin institucional kundėr tyre” shkruhet nė komunikatėn e ShBPPSH.

Kjo shoqatė kėrkon miratim tė ligjit pėr dėmshpėrblimin e tė burgosurve, tė pėrndjekurve dhe tė diferencuarve ideo-politikė shqiptarė gjatė ish sistemit komunist. Qė nga viti 2005,Shoqata pėrgatiti njė Propozim Ligj pėr zhdėmtim dhe kompensim pėr tė gjithė tė burgosurit, tė persekutuarit dhe tė dėmtuarit politik qė nga viti 1944-1991, por ai ende nuk ėshtė pranuar.

“Nuk morėm pėrgjigje pozitive as edhe nga faktori ndėrkombėtar, edhe pse kemi pasur disa dhjetėra takime, dhe ua kemi dhėnė edhe Ligjin pėr Ē’dėmtim dhe Kompensim material tė ish tė burgosurve dhe tė persekutuarve politikė shqiptarė” thonė nga ShBPPSH.

Sipas evidencės sė kėsaj shoqate, mbi 24000 shqiptarė kanė qenė tė persekutuar politikisht nga ish sistemi komunist.

“Nė rast se secili ish i burgosur dhe i persekutuar nė rrethin e vetė mė tė ngushtė ka mė sė pakti 30 individė, del si pėrfundim se pothuajse ēdo shqiptar ėshtė i persekutuar politikisht. Kėtė logjikė fatkeqėsisht nuk e kanė kuptuar tė gjithė shqiptarėt. Ne nė protestė i ftojmė tė gjithė shqiptarėt, pa mare parasysh se cilės partie i takojnė ose ēfarė bindjesh politike kanė” shkruhet nė komunikatėn e ShBPPSH.

Kjo shoqatė ka angazhuar juristė tė cilėt do tė ndihmojnė ish tė burgosurit politik tė padisin shtetin. Ata thnonė se problemin do ta zgjidhin sipas shembullit tė ish tė burgosurve politikė maqedonas duke potencuar rastin e Metodij Antonov-Ēento qė e ka paditur shtetin.

“Padi kundėr pushtetit mundet tė bėjė ēdo ish i burgosur dhe i persekutuar shqiptar. Ėshtė mire qė nė padi tė regjistrohet edhe numri i veprės penale tė tė dėnuarit. Ata qė nuk kanė asnjėfarėlloj dokumenti, Padisė le t’ia bashkėngjisin deklaratat e dy dėshmitarėve tė vėrtetuara nė noter. Paditė duhet dorėzuar pranė gjyqit, i cili e ka dėnuar personin. Paditė do tė dorėzohen pranė gjykatave pėrkatėse duke filluar nga data 01.06-07.06.2012.Sa mė tepėr padi qė do tė dorėzohen nėpėr gjyqe pėrkatėse, aq mė shumė kjo ēėshtje do tė shndėrrohet nė problem politik, dhe aq mė shpejtė do tė zgjidhet” shkruhet nė komunikatėn e ShBPPSH.

Ata thonė se kjo shoqatrė nuk lufton pėr rehabilitim por pėr zhdėmtim pėr dėmin e bėrė nga shteti.

“Ne kėrkojmė kompensim dhe ē’dėmtim material pėr shumė arsye. Si rezultat i burgosjeve dhe largimeve nga puna, shumė njerėz kanė humbur shėndetin ,karrierėn dhe orientimin nė jetė. Shumė familje janė shkatėrruar materialisht dhe shpirtėrisht Merreni me mend, njė student I burgosur nė fillim tė viteve tė tetėdhjeta ,kur del nga burgu pas pesė ose gjashtė vjetėsh, ai ka humbur kontaktin me gjeneratėn e vetė. Ka humbur kontaktin me studimet, dhe e vetmja rrugė qė do ti kishte ngelur ishte kurbeti. Ja se si burgu shkatėrroi me mijėra jetė. Njė i punėsuar, i cili ėshtė pėrjashtuar nga puna, dhe deri nė gjetjen e punės tė re i ka humbur 10-15 vjet pėrvojė pune ,nė kohėn kur ai del nė pension do tė mare 20-30-ose 40%mė pakės pension. Burgosjet e shqiptarėve kanė kontribuar edhe nė zvogėlimin e natalitetit tė shqiptarėve. Shumė ish tė burgosur kanė dale me tė meta fizike dhe psiqike si rezultat i torturave dhe presioneve gjatė vuajtjes tė dėnimit. Sot janė disa qindra ish tė burgosur tė cilėt vuajnė bukėn e gojės pėr tė vetmen arsye se shqiptarėt ,pėr tė cilėt ata dhanė rininė e vetė kanė harruar. shkruhet nė komunikatėn e ShBPPSH. /Portalb/ http://portalb.mk/CategoryContent/RenderSingleContent/3-Lajme/3957-Te-burgosurit-politik-Te-gjithe-ne-proteste-me-7-qershor!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 EmptyFri Jun 08, 2012 7:23 am

pershendetje gjithe shqypetarve ku do qe jan.http://www.lajmishqip.com/wp-content/uploads/2009/10/pbkd-300x293.jpg

FALLANGAT SLLAVOMAQEDONASE DHE MERCENARĖT PUSHTETAR


Komiteti i Ballit Kombėtar pėr Diasporė,ka pėrcjellur me vėmendje dhe indinjatė tė thellė tė gjitha ngjarjet e njėpasnjėshme nė Fyrom,qė nga dhunimi i simboleve kombėtare shqiptare, klithtjet dhe fyrjet publike ndaj shqiptarėve,procese tė montuara politike dhe gjyqsore(rasti i Sopotit e deri tek i ashtuquajturi „radikalizėm islamik“), dhuntimin e pronės kombėtare dhe ate fetare shqiptare(nga kisha nė Kala tek Burmali Xhamia nė Shkup),terrorizimin (Harun Aliun me shokė) dhe pėrndjekjen e atdhetarėve shqiptarė (Xhezair Shaqirin),shantazhimin dhe kėcėnimet ndaj intelektualėve tė mirėfilltė dhe mediave shqiptare atje,shfrytėzimin e taksave shqiptare pėr projekte jo shqiptare (Shkupi 2012),tentativa pėr reduktimin e numrit real( qė ėshtė mbi 35%) tė popullatės shqiptare pėrmes njė regjistrimi tė parapregatitur.Por fatmirsisht dėshtoi, mos ditancimi dhe dėnimin e ish regjimit komunist ( qė nga 1944 e tej),mos shperbėrja e sigurimeve tė fshehta tė trashėguara nga regjimi komunist jugosllav,mospėrfillja e kėrkesave tė Ish tė Pėrndjekurve dhe tė Burgosurve Politik Shqiptarė nė Fyrom,mospėrfillja institucionale e Diasporės shqiptare qė numėron diku rreth 600.mijė,numri tepėr simbolik i pėrfaqsimit tė shqiptarėve nėpėr institucionet qė nga Administrata e deri tek Akademia e Shkencave dhe Arteve, e tėrė kjo na kthen nė ate histori tė hidhur dhe tė dhimbur shqiptare.Na kujton sistemin e diktaturės,regjimin policor,dhe Gjyqėsorin skajshėm tė politizuar.Nga ky kandvėshtrim :

Komiteti i Ballit Kombėtar pėr Diasporė,pėr kte situatė tejet alarmante,ku shqiptarėt janė vėnė para dilemės tė qenurit dhe egzistuarit qoftė fizikisht,qoftė ekonomikisht,ne mendojmė se pėrgjegjėsia mė e madhė ėshtė edhe mercenarizmi dhe servilizmi i pashembullt i partisė shqiptare nė pushtet.Kreu i kėsaj Partie ka momentin tė reflektojė me vetvehten dhe pozicionin e saj,kujtesėn e sė kaluarės,dhe analizėn e programit tė saj,nė tė kundėrtėn,pasojat e rėnda dhe dėshtimet politike dhe konceptet e tyre programore,do tė barten tek mbarė antarsia e saj duke qenė tė goditur rėndė politikisht dhe moralisht.

Komiteti i Ballit Kombėtar pėr Diasporė,mbėshtet fuqishėm thirjet e Shoqatave Atdhetare nė Europė dhe SHBA,pėr bashkimine energjive intelektuale dhe politike nė Atdhe dhe Diasporė. Mbėshtesim ofertėn e z.Dio Guardi dhe njėherit po punojmė qė bashkėrisht tė kontribojmė qė mes Ligės Shqiptaro Amerikane dhe Kėshillit Shqiptaro-Amerikan tė pėrcillet njė rrezullutė nė Senatin dhe Kongresin Amerikan.

Komiteti i Ballit Kombėtar pėr Diasporė,Mbėshtet fuqishėm protestėn e SHoqatės sė ish tė Pėrndjekurve dhe tė Burgosurve Politik nė Fyrom.Mbėshtesim krijimin e njė poli tė ri politik mes Partive mė tė vogla e cila duhet tė ketė kėrkesa dhe ofertė tė qartė politike,jo pėr ndrim pushtetesh dhe konfliktualitete politike ndėrshqiptare,por tė kėrkohen ndryshime rrėnjėsore Kushtetuese pėrmes njė qeverie teknike,dhe jo duke mbėshtetur opozitėn sllavomaqedonase, meqė tashmė eshtė provuar se antishqiptarizmi i tyre ėshtė gjithmonė nė unison.


„SHQIPĖRIA E SHQIPTARĖVE „

Kordinator i Ballit Kombėtar
Eugen Shehu


Attachments
Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 Attachmentpbkd-300x293[1].jpg
You don't have permission to download attachments.
(33 Kb) Downloaded 5 times
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 EmptySat Jun 09, 2012 1:25 am

Ish tė burgosurit: 'Jo rehabilitim, por kompensim'
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Cfn3dekweFg

Rreth 300 ish tė burgosur politik dhe tė persekutuar nga sistemi komunist, protestuan sot para Qeverisė sė Maqedonisė, duke kėrkuar miratimin e njė ligji qė do tė kompensonte vuajtjet e shqiptarėve tė burgosur politikisht nga sistemi komunist. Protestuesit thanė se nuk kėrkojnė lėmoshė e rehabilitim pasi janė krenarė pėr atė qė kanė bėrė.“Diskriminimi tek tė persekutuari politik shqiptar ėshtė i njejtė me atė tė ‘Branitellave’ dhe dėshmorėve tė UĒK-sė. Do tė ishim tė lumtur dhe do tė prisnim qė njė herė tė sillet ligj pėr statusin e dėshmorėve tė UĒK-sė dhe mandej ligj pėr zhdėmtimin e tė persekutuarve politik shqiptar. Njerėzit tė cilėt sot protestojnė dhe tė cilėt ju i pėrkrahni janė ata qė mbrojtėn dinjitetin tonė kombėtar dhe asnjėherė nuk kėrkuan tė shpėrblehen. Ne nuk kėrkojmė as lėmoshė dhe as rehabilim. Ne jemi krenar pėr gjithė ēfarė kemi bėrė. Ne kėrkojmė qė pushteti i sotėm si trashėgimtar i atij tė djeshmit tė na e kompensojė dėmin pėr zullumin qė na ėshtė bėrė”, tha Shpėtim Pollozhani, kryetar i Shoqatės sė tė burgosurve shqiptarė. Pollozhani para protestuesve tha se sot protestojnė kundėr gjitha proceseve tė montuara politike dhe kundėr diskriminimit institucional tė shqiptarėve. Protestuesit shprehėn tė revoltuar pėr neglizhencėn nga ana e subjekteve politike shqiptare pėr tė zgjidhur ēėshtjen e tyre “Mė vitin 1981, mė dėnuan pėr arsye se unė isha si i pari qė hapa shkollėn e parė nė gjuhėn shqipe nė fshatin Vrbjan dhe Zhirovnic dhe kėshtu ata mė dėnuan dhe prej atėherė mbeta pa punė, morra rrugėn e kurbetit. Unė i dėnuar, baba i dėnuar”, u shpreh njė protestues. “Nuk duam rehabilitim, nuk pendohemi. Rehabilitim do tė thotė, kthyerja e gjendjes sė mėparshme. A do tė ma kthejnė ata vuajtjen time qė kam qenė 3 vjet nė internim. Rehabilitim ėshtė term i gabueshėm, ne kėrkojmė dėmshpėrblim”, tha njė tjetėr protestues. “Maqedonia nuk jep tė drejta shqiptarėve. Ne na kanė faj partitė tona jo maqedonasit. Njeriu kur merr njė obligim duhet ta ēon deri nė fund, e jo tė shkojnė tė bėhen biznismen, ajo ėshtė njė tradhti shqiptare, kombin e tradhton. Mos u bėftė ndonjė gjė, unė 76 vjeēar jam, unė tė parėt do ti vras dibranėt e mi, pastaj do tė dal tutje. Ata na tradhtojnė, nuk na tradhton kush ne, unė skam asgjė kundėr Maqedonisė. Kam kundėr popullit tonė, e marrin partinė, bėnė luftėn i vrasin djemt e nėnave edhe prapė shkojnė bėjnė biznese”, u shpreh njė protestues. “Kėtu jam qė tė pėrkrahė ish tė burgosurit dhe persekutuari politik, kjo ėshtė gjėja mė e pakėt qė mund ta bėjmė pėr atė qė e kanė pėrjetuar shqiptarėt deri tani. Unė jam njė anėtare e njė familje qė ka qenė e persekutuar dhe burgosur politikisht dhe shpresojmė ta fitojmė ligjin”, tha njė protestuese. Kėshilli organizativ i protestės sė sotme, nė mėnyrė simbolike Qeverisė i dorėzoi ligjin e pėrpiluar nga Shoqata e ish tė burgosurve politik si dhe 100 padi tė cilat i kanė ngritur nė gjykatat vendore. Nė protestėn e sotme morėn pjesė edhe disa shoqata joqeveritare si dhe pėrfaqėsues tė Bashkimit Demokratik Kombėtar dhe tė Demokracisė sė re.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 EmptyTue Jul 10, 2012 3:37 pm

Cito :
Strugė, 38-vjeēari Gzim Maksuti vret Milica Lazarovska sot nė mesditė ėshtė goditur me thikė para shtėpisė sė saj qė gjendet nė afėrsi tė tė Stopanska Bankės nė qendėr tė Strugės.
http://www.albeu.com/maqedoni/struge-38-vjecari-vret-78-vjecaren/80168/
Cito :
Tetovė, 65-vjeēari rrihet pėr vdekje nga dy persona me nacionalitet Shqiptare
Tetovė, 9 korrik - Njė banor i Tetovės ėshtė vrarė nga dy persona tė njohur pėr policinė nė afėrsi tė varrezave ortodokse nė Tetovė, informon Ministria e Punėve tė Brendshme.
http://www.zhurnal-ks.com/content/?id=12791452032
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tensionohet situata nė Maqedoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: