Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Tensionohet situata nė Maqedoni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 1:01 am

Tensionohet situata nė Maqedoni

Analistėt politikė nė Maqedoni vlerėsojnė se fyerjet e fundit ndėrfetare pas karnavalit tė Vevēanit, djegia e flamurit maqedonas nė Strugė, protestat e shqiptarėve kundėr fyerjeve nė ndeshjet sportive, janė tė nxitura pėr tė kamufluar problemet serioze me tė cilat pėrballet vendi, siē ėshtė moszgjidhja e kontestit tė emrit, bllokimi i procesit integrues dhe gjendja e rėndė ekonomike.

"Nė situata tė kėtilla, ku paraqiten incidente, do tė thotė se diēka nuk ėshtė nė rregull dhe nuk duhet anashkaluar mundėsinė se mund tė vihet nė pikėpyetje serioze siguria e shtetit"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 1:03 am

Gostivar : Polici Sllavo-maqedonas vret dy shqiptarė

Gostivar, 28 shkurt – Dy tė rinj shqiptarė, 26 dhe 29 vjeē, janė vrarė nė Gostivar nga ana e njė polici maqedonas , raportojnė mediat nė Shkup.

Deri te ky akt i shėmtuar mėsohet se ka ardhur pėr motive krejtėsisht banale, pėr shkak tė parkingut, dhe habit fakti se kjo ėshtė kryer nga polici i cili nuk ka qenė nė detyrė.

Jacim Triunfkovsi, 39 vjeē ėshtė arrestuar dhe ndaj tij pritet tė ngritet kallėzim penal pėr vrasje tė dyfishtė.

Dy tė rinjtė janė vrarė nė afėrsi tė salonit pėr mobilie “Montenegro”. Tani pėr tani nuk dihet nėse dy tė rinjtė janė vrarė me revole zyrtare dhe pėr motivet deri te e cila erdhi vrasja e dyfishtė.

Nė vendin e ngjarjes mbikėqyrje kanė bėrė gjykatėsi hetues, Prokurori dhe policia e Gostivarit.

Zėdhėnėsi i MPB-sė, Ivo Kotevski ka kėrkuar kohė qė tė shqyrtojė rastin, ndėrsa nuk ka mundur tė konfirmojė vrasjen e dy personave. Ndryshe, MPB ka paralajmėruar informacione mė tė hollėsishme brenda ditės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 1:06 amMbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 1:09 am

Familja e policit vrasės braktisė GostivarinFamilja e policit vrasės ka braktisur Gostivarin pėr shkak tė frikės sė tyre dhe pasigurisė, bėn tė ditur televizioni 24 orė. Polici Jakim Trifunovski gjendet nė paraburgim nė burgun e Shutkės pasi qė ndaj tij u shqiptua akuza e ngritur pėr vrasjen e dy tė rinjve shqiptar nė Gostivar, pas njė zėnke banale pėr parkimin e makinave, raporton Ina.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 8:18 pm

Tensionet e fundit rezultat i politikės sė Qeverisė ‘Gruevski’

Politika qė po bėnė qeveria aktuale ėshtė fajtori kryesor pėr incidentet ndėretnike nė vend, pėrfshi kėtu edhe vrasjen e dy tė rinjve shqiptarė nė Gostivar nga njė polic Sllavo maqedonas.


Shkup, protestuesit kėrkojnė dorėheqjen e Jankullovskės
Tensionohet situata nė Maqedoni Thumbnail.php?file=Protesta_Shkup_1_874571567

Edhe sot vazhduan protestat kundėr vrasjes sė dy tė rinjve shqiptarė 26 vjeēarit Besnik Shehapi dhe 30 vjeēarit Imran Mehmeti nga polici Jakim Trifunovski. Kėrkesa e protestuesve, ashtu sikurse njė ditė mė parė ishte dorėheqja e Ministres sė Brendshme Gordana Jankullovska dhe zėdhėnėsit tė saj Ivo Kotevski. Megjithatė ndryshe nga protestat e djeshme, protestuesit shqiptarė sot nuk deshėn t’i bashkoheshin ‘Lėvizjes kundėr brutalitetit policor’, pjesėtarė tė sė cilės janė qytetarė tė tė gjitha nacionaliteteve dhe pėrkatėsive fetare. Protestat filluan nga Ēairi ndėrsa pėrfunduan nė sheshin Skėnderbeu.

“Apeloj nė emėr tė nėnave shqiptare, motrave shqiptare, Jankullovska dhe Kotevski tė japin dorėheqje, Bajrami tė mos rijė nė fotelje. Apeloj te parlamenti i Maqedonisė, ta dinė se ne jemi tu vuajt, ato tė mos rinė nėpėr karrige, neve po na i rrahin fėmijėt, po na vriten djemtė, motrat deri ku mė”.

Protesta e sotme nuk kurseu as sharjet dhe fyerjet ndaj drejtuesve tė institucioneve dhe politikanėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 11:09 pm

Po te kishin qen viktimat, sllavo maqedon te vrar nga shqiptaret, ishte thirrur kshilli i sigurimit OKB.
E per shqipetare heshte edhe Tirana e Prishtina. Turpppppppppppppp
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyThu Mar 08, 2012 2:36 am

Incident i rėnd 15 nxėnės shqiptarė pėrfundojnė nė spital


Rreth 20 persona tė maskuar rreth orė s 19.30 mė shufra druri janė futur nė autobisin numėr 58 me tė cilin janė transportuar nxėnėsit shqiptarė tė fshatit Ciflik dhe kanė filluar ti rrahin pa kurfar arsye. 15 nxėnėsit shqiptarė kanė pėrfunduar nė spitalin e qytetit me lėndime tė rėnda . Tre prej tyre kanė pėrfunduar nė shok dhomė. MPB nuk ėshtė prononcuar sonte pėr Alsat M rreth kė tij incidenti . Prindė rit e fė mijė ve tė rrahur tė cilėt i intervistoi sonte ekipi ynė dukshėm tė shqetėsuar kėrkojnė nga autoritet mbrojtje pėr fėmijėt e tyre dhe nxjerrjen e autorėve para organeve tė drejtėsisė. Pėr mė tepėr rreth kėtij incidenti tė rėnd nė edicionet e nesėrme tė lajmeve nė Alsat M.
http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/119517.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyThu Mar 08, 2012 7:42 pm

Tirana e Prishtina heshtin pėr dhunėn ndaj shqiptarve nė Maqedoni

Tensionohet situata nė Maqedoni Albin_kurti3_330_2301

Lėvizja “Vetėvendosje” reagoi sot nė lidhje me dhunėn ndaj shqiptarėve nė Maqedoni. Sipas lėvizjes rrahja e 15 nxėnėsve shqiptarė nė Shkup, pikėrisht nė ditėn e 7 marsit qė ėshtė edhe dita e shkollės pėr shqiptarėt, pėrbėn njė ngjarje shqetėsuese. Vetėvendosja thotė se nxėnėsit janė rrahur prej personave tė maskuar, teksa ktheheshin me autobus prej shkollės, dhe tre prej tyre janė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore.

“Vetėvendosja uron shėrimin sa mė tė shpejtė tė nxėnėsve, e nė tė njėjtėn kohė bėn thirrje pėr gjetjen dhe dėnimin e autorėve tė kėtij krimi me pėrmasa tė rėnda njerėzore, dhe kombėtare. Dhuna e ushtruar ndaj shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė pasojė e drejtpėrdrejtė e politikave tė pushtetarėve maqedonas, tė Gruevskit e tė partnerėve tė tij shqiptarė. Diskriminimi i shqiptarėve dhe “supremacia” maqedonase janė frytet e hidhura tė projekteve megalomane tė kėtyre pushtetarėve, tė cilėt pėrpiqen ta mbulojnė padrejtėsinė me simbole e me statuja.

Vetėm nė ditėt e fundit ka pasur njė seri krimesh ndaj shqiptarėve, nė 24 shkurt janė rrahur katėr fėmijė nė autobus nė Shkup, nė 28 shkurt janė vrarė dy tė rinj nga njė polic nė Gostivar, nė 29 shkurt njė grup tifozėsh maqedonas kanė rrahur dy kalimtarė shqiptarė, dhe mbrėmė janė rrahur 15 nxėnėsit e fshatit Ēiflik”, thuhet nė deklaratė. Vetėvendosja thotė se faktor kryesor nė mosmbajtjen e pėrgjegjėsisė prej pushtetit maqedonas janė edhe pėrfaqėsuesit e forcave politike shqiptare, tė cilėt tė pėrēarė nė luftėn e tyre pėr tė kapur njė copė prej pushtetit qė ofrojnė maqedonasit, nuk hezitojnė tė bėjnė aleanca e koalicione nė dėm tė popullit shqiptar nė Maqedoni, nė dėm tė interesave kombėtare e qytetare.

“Dhuna ndaj shqiptarėve po bėhet njė krim i zakonshėm nė Maqedoni, ajo po shfaqet qė prej kėngėve tė tifozėve tė sportit, te planifikimi urban e te investimi nė zonat e banuara, te pjesėmarrja nė nivelet e ndryshme tė qeverisjes, te punėsimi e arsimimi, e tek dhuna brutale, si ajo qė po shohim. Ky shtet i dalė prej njė kompromisi, siē qe Marrėveshja e Ohrit, nuk e ka zbatuar as atė kompromis. Lėvizja VETĖVENDOSJE! i bėn thirrje tė gjithė shqiptarėve nė Maqedoni tė bashkohen nė solidaritet, e tė dėnojnė aktet e dhunės tė gjithė sė bashku, duke pasur parasysh se kundėr njė politike tė diskriminimit etnik, siē ėshtė ajo maqedonase, nuk mund tė fitohet pėrveēse tė organizuar e tė bashkuar. Po ashtu Lėvizja VETĖVENDOSJE! dėnon heshtjen e Prishtinės dhe Tiranės zyrtare pėr kėtė rast si dhe pėr mosangazhimin serioz nė mbrojtje tė tė drejtave tė shqiptarėve nė Maqedoni”, thotė Vetėvendosja.
http://www.graviteti.com/?p=44792
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyFri Mar 09, 2012 11:11 pm

Tentimi i shqiptareve per hakmarrje

Situata e sigurisė nė Shkup mund tė del nga kontrolli

Rreth njėzet shqiptarė kanė sulmuar disa qytetarė maqedonas pranė Bankės Komerciale nė Ēair tė Shkupit, bėjnė tė ditur dėshmitarė ocular pėr ‘Lajm’. Sipas tyre, sulmi ėshtė bėrė nė shenjė hakmarrje pėr incidentin qė ndodhi mbrėmė nė njė autobus ku u sulmuan fizikisht 15 nxėnės shqiptarė.

Ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska ka dėnuar ashpėr rrahjen e nxėnėsve shqiptarė nė linjėn e autobusit me numėr 58 si dhe incidentet tjera qė pasuan pas kėtij. Ajo me kėtė rast apeloi deri tek tė gjithė qytetarėt pėr gjakėftohėsi dhe tė kontrollojnė reagimet e tyre pasi dhuna mund tė pėrfundojė tragjikisht.

"Sa i pėrket kėtij incidenti janė marrė tė gjitha masat e nevojshme nga policia dhe besojmė se shumė shpejtė do ti kapim kryerėsit e incidentit me qėllim qė tė japin pėrgjegjėsi pėr veprėn e bėrė penale", ka thėnė ministrja Jankullovska.

Numri njė i policisė Jankullovska nuk hedh poshtė mundėsinė pėr skenarė tė mundshėm nga qarqe dhe njėrėz tė ndryshėm qė dėshirojnė prishjen e marrdhėnieve ndėretnike por me kėtė rast porositi se numri i atyre qė nuk e dėshirojnė kėtė gjė ėshtė shumė mė i madh.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nuk vonon hakmarrja, dy orė pas sulmohet autobusi nė Ēairēanjė

Shkup, 8 mars - Dy orė pas incidentit nė lagjen Kisella Vodė, dy persona kanė rrahur njė tjetėr nė autobusin numėr 57, teksa ka kaluar nėpėr lagjen Ēairēanjė, informon Ministria e Punėve tė Brendshme.
Rasti ka ndodhur nė ora 00 e 40 minuta, kur dy persona kanė hipur nė autobus dhe i janė sulur njė tė riu i cili ka qenė i shoqėruar nga njė vajzė me inicialet K.D (25). Pasi kanė rrahur me grushte dhe kanė tentuar ta nxjerrin jashtė, ata kanė sulmuar edhe ngasėsin e autobusit V.D (37).
Mė pas, dhjetėra persona kanė hedhur gurė pas autobusit duke ia thyer xhamat anėsor dhe tė pėrparmė.


================================================================


Tetovė si hakmarrje per incidentet nė Shkup sulmohen sllavet


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Edhe njė incident i radhės ėshtė shėnuar sot nė mėngjes, kur njė grup tė rinjsh kanė sulmuar dy persona tė ndodhur nė autobusin numėr 65, para stacionit nė Bit Pazar.

Sipas informacioneve tė policisė, tė rinjtė, qė supozohet tė jenė nxėnės tė shkollės sė mesme “Asuc”, kanė hipur nė autobus nė lagjen “Autokomandė” dhe para arritjes nė Bit Pazar kanė sulmuar dy udhėtarėt, raporton “Zhurnal”. /Telegrafi/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Regjistrohen incidente tė reja

Rreth orės 23, tė enjten mbrėma nė bulevardin "Armata e Kuqe" nė afėrsi tė stadiumit "Maqedonia" nė Komunėn e Gjorēe Petrovit, gjashtė deri shtatė persona me gjėsende prej druri, shufra metalike dhe thika i kanė sulmuar (Sllavet e rrahur ne lagjen e sllaveve ) D.T. (28) dhe vėllain e tij B.T. (31) nga Shkupi, duke i goditur nė trup, me ē'rast ju kanė shkaktuar lėndime trupore. D.T. dhe B.T. u ėshtė ofruar ndihmė mjekėsore nė Qendrėn pėr urgjencė nė Shkup, ku janė mbajtur pėr shėrim tė mėtejmė.MPB kumtoi se janė ndėrmarrė masa pėr zbulimin e kryerėsve.Nė Shkup mbrėmė nė bul. "Nikolla Karev" nė afėrsi tė mbikalimit kėmbėsor "Svetllost" njė kryerės i panjohur ka gjuajtur njė gurė drejt njė autobusi tė NPT nr. 65 i cili ka qarkulluar drejt fshatit Stajkovc, nė tė cilin ka pasur udhėtarė, me ē'rast janė thyer dy xhama, ndėrsa nuk ka persona tė lėnduar. Nė Tetovė mbrėmė rreth orės 21, tre persona tė panjohur i janė afruar 17-vjeēarit B.P. duke i kėrkuar shkrepėse, ndėrsa mė pas e kanė sulmuar fizikisht, duke e goditur nė kokė dhe trup duke i shkaktuar lėndime tė dukshme. Policia e Tetovės po ndėrmerr masa pėr zbulimin e kryerėsve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptySat Mar 10, 2012 10:56 pm

Populli i SHQIPĖRISĖ nė pėrkrahje tė shqiptarėve nė Maqedoni

PROTESTE PARA AMBASADES MAQEDONASE KUNDER DHUNES SISTEMATIKE NDAJ SHQIPTARE NE MAQEDONI !

Diten e marte me date 13 mars ne ora 12 : 00 Kuvendi i Patrioteve Civil, pjese perberese e Kuvendit Civil ne bashkepunim me UNIKOMB do te realizojne reagimin e pare konkret me nje proteste te madhe para ambasades te Maqedonise ne Tirane
Tensionohet situata nė Maqedoni 424083_199504016821541_103882726383671_290496_2116295163_n
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptySun Mar 11, 2012 11:28 pm

Une nuk po mundem te kuptoi ket heshtje te shqiptarve, ndai torturave sllavomaqedone, jo vetem ketu ne forumin BK por kudo ne medja i kushtohet shum pak vemendje ketyre provokimve.
Nuk po di pse po heshtim ...?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptySun Mar 11, 2012 11:38 pm

Keq eshte ajo Drini .
Megjithse ne Tirane kane paralajmeruar protesta , por reagimi i Tiranes dhe Prishtines zyrtare eshte pothujse nje HIQ .
Sidoqofte , po duket qe shqiptaret e Maqedonise e kane marre fatin e vet ne duar e tyre dhe deri me tani sipas te dhenave mire po u perballojne sllaveve .

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Incidente te reja lajmerohen ne Shkup :

Rrihen dy Sllave ne lagjen Cair te Shkupit ne internet Caffe
Kane marre lendime te renda , sipas TV Sllave : http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=88349


Shkup,
Sulmohen sllavet ne lagjen e tyre nga shqiptaret , te lenduarit ne Spital . Ngjarja ka ndodhur ne rrugen Orce Nikollov :http://www.time.mk/read/a2e01e9b85/8...7d2/index.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptySun Mar 11, 2012 11:49 pm

Arber sido qe te jet ne shqiptaret duhet te reagoim te gjith kudo qe jem, e ngado qe jem. Aq sa ka bes qeni, aq ka edhe sllavi gabel i maqedonis.
Ne cdoher te vonur, e te ndar, Zoti na ndihmoft, e na afroft.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyThu Mar 15, 2012 10:11 pm

Per vllezrit ne Ilirid.
Jem ne trojet tona qe
me mija vjet
nji shqipri e kemi
AMANET.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyFri Mar 16, 2012 10:38 am

hiq mos u bani merak se keshtu qe 3500 vjet jetojne shqiptaret ne te gjitha trojet shqiptare.
na kan vra kan me na vra tan jeten.
Se servil tradhtare shpijuna bashkpunetore te huajit jem kan dhe jemi.
Kurgja ska me pas..a su msut hala aaaa..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 12:51 am

Shqiptarėt po i pėrdhosin, po ua rrėmbėjn territoret e tyre, po i rrafin e shajn, cenojn e kushtėzojn, po u mbajn zgjedhje nė territor tė tyre dhe askush nuk po tronditėt nga ky kushtėzim sovraniteti.


I pari do jetė Kryeministri i Kosovės njė javė mė parė qė mori guximin dhe tha:
"Nė rastė ndarjeje tė Kosovės, Shqiptarėt do tė duhej tė jetonin nė njė Shtet".
Pėr ta korigjuar pak orė mė vonė zėvendėsi dhe njėherit kėshilltari kryesor e miku mė i ngusht i tijė Hajredin Kuqi me njė JO tė fuqishme.
Pasuar mė vonė nga i gjithė spektri politik Shqiptar gjithandej me moton "kshtu si jemi mirė nuk jemi, por ndryshe s'bon".
Nga Tirana ka kohė qė i kan kapluar ethet e frigės nga vdekja.

Njė pėrjashtim tė vogėl bėnė kėtu njė djalosh qė nuk e lėpin tė pshtyren e vetė,pėrkundėr presionit ndėrkombtar dhe thotė:


Lideri i lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, duke folur rreth situatės politike dhe ekonomike nė vend, ritheksoi edhe njėherė se popullit i duhet zhvillim ekonomik, ndėrsa Kosova nuk ka nevojė qė t`i ndryshohet emri dhe t`i vihet nė dyshim shtetėsia. Sipas Kurtit, Kosova, po as Serbia nuk janė shtete normale, ndėrsa dialogun nė Bruksel ai e quajti proces tė normalizimit tė raporteve ndėrmjet kėtyre dy vendeve.

“Kosova nuk ėshtė shtet normal, sepse ėshtė shtet i dobėt me protektorat ndėrkombėtar e pa ushtri tė vetėn, me Mitrovicėn e ndarė dhe me varfėrinė mė tė madhe ne Evropė. Por, as Serbia nuk ėshtė shtet normal, sepse ajo nuk distancohet dhe as nuk ballafaqohet me tė kaluarėn e saj kriminale dhe nuk heq dorė nga strukturat ilegale nė Kosovė dhe nga planet antishqiptare tė saj”, tha Kurti.

Ndėrsa, rreth paralajmėrimit tė Serbisė pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė Kosovė, lideri i Vetėvendosjes tha se me kėtė gjest, Serbia po ia dikton agjendėn e saj tė brendshme Kosovės dhe po e i jep guxim Maqedonisė pėr tė ushtruar terror ndaj shqiptarėve atje.

“Pėr tė qenė edhe mė keq se kaq, dobėsimi i shtetit tė Kosovės duket se po e trimėron edhe Qeverinė e Maqedonisė me ekspeditat e saj shoviniste antishqiptare kundėr shqiptarėve autokton nė Maqedoni”, potencoi Albin Kurti.

Kurti, veē tjerash, kritikoi Qeverinė e Republikės sė Kosovės edhe pėr privatizimin, siē tha ai, tė dėshtuar, ngecjen e zhvillimit ekonomik nė vend, rritjen e varfėrisė, kompromiset e arritura me Serbinė, qė sipas tij, Serbia ende po pėrfiton nė kurriz tė Kosovės.
Shkrim i huazuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 1:06 pm

na myten bre ,kushe po qohet me heret po na vret e po na meshon!
E ne qyqaret vetem thojme e denojme e denojme si ne kohen e Titos.
servil te medhenje ishim kane..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 11:40 pm

Kush te ka tregu? Ty per kohen e tites.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 11:48 pm

une lexoje o Drini,lexoje ,lexoje
dhe babi em e migja jem kan qen te denuar nga ai rezhim dhe nga shqiptaro titistat.
qe moti jetojme ne gurbet..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 11:55 pm

Eshte mir me lexu, edhe titiste ja vlen...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptySat Apr 14, 2012 12:32 am

Pesė tė vrarė afėr Shkupit!


Shkup, 12 prill - Pesė veta janė vrarė nė afėrsi tė liqenit tė Hekuranės sė Shkupit.

Burime tė pavarura tė Zhurnal bėjnė tė ditur se tė vrarėt janė tė moshės 20 vjeē dhe 42, dhe qė tė gjithė janė tė nacionalitetit maqedonas.

Trupat e pajetė janė gjetur nė afėrsi tė dy veturave, ndėrsa janė zbuluar nga peshkatarė 30 minuta para orės 22. Aty pranė nė liqenin e fshatit Smillkovski tė Shkupit, janė vėrejt njolla gjaku dhe gėzhoja dhe sipas informacioneve tė para nga policia bėhet fjalė pėr vrasje.
Zona ky ėshtė kryer vrasja vazhdon te jetė e rrethuar me forca policore, ndėrsa MPB nuk jep informata lidhur me rastin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon Apr 16, 2012 7:54 pm

Protestues maqedonas marshojnė nėpėr Shkup, brohoritje antishqiptare

18:48 Mė shumė se 500 forca speciale para pak ēastesh e shpėrndan turmėn e cila e filloi protestėn para Qeverisė, nuk kishte sukses qė tė depėrtojė nė Bit Pazar dhe gjuante me gurrėz nė qendrėn e Shkupit. Sipas gazetarėve qė gjenden nė pjesėn qendrore tė qytetit janė dėmtuar shumė bilborde, kurse policia ka arestuar edhe disa protestues.

18: 27 Forcat speciale tė policisė nuk iu lejuan protestuesit maqedon qė tė depėrtojn nė Bit Pazar. Ata i bllokuan tė gjitha hyrjet dhe sipas disa reporterėve janė lėnduar edhe disa protestues.
Protestuesit tash mė janė drejtuar ka qendra dhe sipas gazetarėve prezent gurėzit fluturojnė nga tė gjitha anėt.

18:00 Gjendje e tensionuar nė Shkup. Protestuesit maqedon janė nis ka Bit Pazari. Sipas informatave te fundit policia nuk ėshtė nė gjendje ti kontrolloj. protestuesit.17:48 Protestuesit kanė ndaluar para Qeverisė duke thirrur parulla anti shqiptare dhe kundėr policisė "Shqiptar i mirė, shqiptari i vdekur", "Policia e shqiptarėve", "Vdekje pėr shqiptarėt".

Protestuesit janė kryesisht tė rinj me fytyra tė mbuluara dhe kapela tė ashtuquajtura 'fantome', tė cilėt kanė theksuar se me ta pritet tė solidarizohen edhe banorėt e lagjes sė Radishanit, nga ku janė viktimat e vrara.
Policia ėshtė nė vėzhgim tė situatės dhe se po mbahet nė kontroll turma e grumbulluar me pankarta para Qeverisė. Rrugėt e kryeqytetit janė tė boshatisura nė pjesėn qendrore dhe se vėrehen lėvizje tė pakta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon Apr 16, 2012 11:15 pm

Tipik sikur se ne kosove ,keto parolla ishin edhe ketu ! vertet eshte situat e rend atje, gje ce duhet te na shqetesoj te gjithve ...po ishalla i hapin syt elita politike atje e behen unik se kam frik nga kjo v rasja se ndodhi tani mos do e pesojn te pa fajshmit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Vrasja e pesėfishtė, protesta nė Shkup   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon May 14, 2012 12:00 am

Danaj pėrshėndet protestat e shqiptarėve

http://zhurnal.mk/content/?id=125111920336
Tiranė, 11 maj – Kreu i Listės pėr Shqipėri natyrale, Koēo Danaj ka theksuar se pėrshėndet protestat e shqiptarėve qė kanė ndodhur sot nė disa qytete tė Maqedonisė.

Tensionohet situata nė Maqedoni 581335_10150841315392221_53444627220_9244219_2135123699_n

“Mijėra shqiptarė sot i treguan shovinizmit maqedonas, bashkėsisė ndėrkombėtare dhe politikanėve shqiptarė se kėrkojnė dinjitet, kėrkojnė barazi, kėrkojnė tė jetojnė si shqiptarė. Lista pėr Shqipėri natyrale pėrshėndet qindra anėtarėt e saj tė cilėt sot ishin nė ballė tė protestave nė Shkup, Tetovė e Kumanovė, duke i dhėnė protestave karakter te theksuar kombėtar. Incidentet sporadike nuk ua ulin vlerat kėtyre protestave. Ato do tė eliminohen nė protestat e radhės. Lista pėr Shqipėri natyrale I porosit anėtarėt dhe simpatizantėt e saj, si edhe gjithė shqiptarėt qė aderojnė nė parti tė ndryshme politike, qė tė pėrgatiten pėr protestėn e radhės. Ajo duhet tė jetė mė masive, mė e organizuar, mė me vendosmėri dhe mė me shumė rregull”, ka thėnė nė deklaratėn pėr media Danaj.

Ai ka ftuar qė nė protesta nė tė ardhmen tė?marrin pjesė edhe anėtarėt e BDI-sė dhe PDSH-sė.

Video .
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YcqJg9qyQhM#
https://www.youtube.com/watch?v=3OL4jwwloX0
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Protesta do tė mbahet nė Shkup,ditėn e enjte,nė orėn 13:00   Tensionohet situata nė Maqedoni EmptyMon May 28, 2012 11:44 pm

Nė 07.06.2012, Shoqata e tė Persekutuarve politikė, Shoqata e Historianėve,Shoqata e Arsimtarėve dhe disa dhjetra shoqata tė tjera do tė organizojnė protestė.

Moto e protestės do tė jetė:
PĖR DINJITET,VLERA EUROPIANE DHE BASHKIM.


Pėr tė marė pjesė nė protestė janė tė ftuara edhe tė gjitha partitė politike nė vend.

Protesta do tė mbahet nė Shkup,ditėn e enjte,nė orėn 13:00, pėrpara Qeverisė tė Maqedonisė. Protesta ka njė Kėshill organizativ,i cili do tė vendosė pėr parullat dhe ecurinė e Protestės. Ftohen tė gjithė shqiptarėt qė e ndiejnė veten tė diskriminuar dhe tė persekutuar,bashkė me familjet e veta tė marin pjesė nė Protestė.

Qėllimi i Protestės do tė jetė dėrgimi i njė mesazhi tė fuqishėm botės demokratike pėr vlerat,virtytet dhe vendosmėrinė e popullit shqiptat pėr liri dhe demokraci.

Protesto sot qė tė mos ketė nesėr Brodecė, Sopotė, Vreshta tė Rashtakut, Smilkovcė, fyerje nėpėr tekste shkollore,enciklopedi poshtėrruese.......Protesto sot se nesėr mundet ti ta kesh
radhėn ti.
Gjumi ėshtė vdekje .Rebelimi prodhon adrenalinė,adrenalina pėrmirėson punėn e zemrės.
Jepi zemėr Protestės tė 07.06.2012. Bėhu edhe ti pjesė e protestės.
BĖHU PJESĖ E HISTORISĖ.... NA PRIFTĖ E MBARA!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Tensionohet situata nė Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata nė Maqedoni   Tensionohet situata nė Maqedoni Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tensionohet situata nė Maqedoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: