Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NE TE THENEN E DY MALLEVE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Brunilda BOCOVA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 35
Vendi : SHqiperi-Fier
Profesioni/Hobi : -------------------------------------------------
Registration date : 29/10/2009

MesazhTitulli: NE TE THENEN E DY MALLEVE   Sat Nov 28, 2009 8:14 pm

NE TE THENEN E DY MALLEVE

Trėndafila
maji, thyer nė brinjė tė vėshtrimit tim...,Ngrihet
e bie loti qė s’e fshive njėherė...,
njėherė s’e pe...,Tani
dhe koha ėshtė me mua nė pėrthyerje tė heshtjes,Ngatėrruar
marrin erėra resh nė kaltėrsitė e vrara tė shpirtit,Shtypur humbet netėve...,netėve ku shkrin
malli,....,dhe dora qė dridhet kėput petalet e virgjėra
tė majit,Varur
si njė gozhdė e ndryshkur nė derė tė kohės,Harrohet
me dhembjen e kėputur, dashuria e shpirtit njeri !2-Nė tė
thėnėn e dy
malleve
E shtrydhur nė sy tė mendimit marr fjalėn pėrdore,E dita humbet nė shikimet fallco tė hėnės....,....,Kėputur nė cepa yjesh, ngatėrrohen tė hidhurat lotė,Zhveshur nga mėritė e klithmave tė mėngjesit
harraq.Nis tjetėr ditė nė humbėtirė tė tė qėnit nė kėtė
jetė,Nis tjetėr jetė nė zbrastėsinė e tė thyerit
respekt....,As ti e as unė s’jemi, s’kemi qenė, a s’do tė jemi
kurrė,Nė tė thėnėn e dy malleve :“DASHURI ME SHIKIM TE
PARE”!
3-Ishte vegim
moshe, a....,....,

Dhe nata po ikėn e zhvirgjėruar nė
sup tė hėnės...,Dhe fjalėt mbėrthyen heshtjen e
strukur yjeve....,....,Do tė thotė mė tepėr, se puthja qė
ti mė le mbi buzė,Qarė e prekur nga hija e lamtumirės
sė shpirtit tim.Kėputet si kokėrr e pjekur mėni,
loti qė mė shkaktove ti.Tretur nė dy largėsi, qė s’patėn
kurrė bashkim....,....,Nė tė ikurėn pa kthim,TI s’ma kuptove dot DASHURINE !!

[size=24]
4-Mėngjesi pendė-rėnė[/size]Rėnė nė faqe tė ajrit, mavijosur diku nga retė,Dherazi shtrin krahėt tė mbulojė natėn e shkuar,T’ia shtrydh dhe vesėn e pakėt....,orėve tė mėngjesta,Ecėn i tronditur, lodhur hap sytė prej qerpikėve tė
vesuar.Diku rrezja e parė e ngre ditėn e re heshturazi nė
fluturim.Dhe koha nis tė punojė, nė krah tė rrezes shkon
sekondat.5-S’jam dhe jam.....,.....,

S’jam dhe jam njė gjethe
vjeshte.....,
Rėnė pa rėnė, ngjyra e kaftė veshur trupit.Jam dhe s’jam njė gėrmė me shumė kuptime,
Tė heq zvarrė sy-lajkatarė e gojėra egoiste.
S’jam dhe jam....,jam dhe s’jam....,....,dikush qė gėrvish me mendje
kartėn e bardhė,
Larg nga ju tė qėnit me
emėr....jam tjeter !!


6-Ēast mbrėmjejeFund-dita pėrthyhet nė mes yjeve e shkon e lakuar,Njė dritėz e largėt mė nis urime e pikėla malli xhamit,Blujtėsia e qiellit mė pėrplas frymėn e galaktikės nė sy,...,dhe nata bie e kėputur si njė petale luleje mbi parmak.Aty mbetem ngujuar nė mendime, nė pritje tė agimit tė ri!7-E nesėrmja
ndryshe...,.....,

U
kėput dita, si reja e bardhė nė kaltėrsinė qiell,Kalonte
kodrat, pėrshėndeste vėshtrimi pishat e larta,E
ndiqte nė fshehtėsi rėnien e diellit detit, nė perėndim...,Shkoi
dita...,dhe njė pjesė tė orė-jetės mori pa ndjerazi,Buzėqeshja
e agimit nisi e pėrfundoi shumė shpejt fund-ditės!E
nesėrmja, sigurisht do tė jetė ndryshe nė tė aguar mes vese!

8-Thinjat e
para !Kur shoh qė mė janė zbardhur flokėt,Vende-vende krėhėri ngec dhe hutohet...., s’di pse !?Merr tė mbulojė thinjat memece....,....,Me dorė lėmon flokun, e ēon mbi to !Kur shoh portret-vitin tė ulur para meje,S’mė rėndon, jo, jam mė e qetė me vehten,Veē mė trembin thinjat e para....,....,Si sahati kur troket murit nė qetėsinė e mesnatės !9-Ylli qė
shuhet para meje !
Tani drita s’kemi, po mua errėsira s’mė tremb,Vij anės parmakut me lule, qiellit me yje bredh vėshtrimin,Numėroj pllakat gri, qė me errėsirėn janė bėrė trup,Njė yll shkėputet nga lart e mbi parmak lė gjurmė....,...,ndėrsa unė (ende) e mbetur pa fjalė humbas fillin e dėshirės,E ylli shuhet para meje, si fėmija qė qesh e meket pas lotėve !
10-Ditė
e ngarkuar

Ngarkuar iku dita qė priste “bileta” fallco nė derė tė fjalės,E mori hapėsirės si erė e tėrbuar e fund-marsit, zemėr poeti,Dielli, jo, s’tė ngrohte ai diell i vrarė me gurė prej letre,S’tė ngrohte ai diell i prerė me penėn e sinqertė tė poetit,Si tym i bardhė qė merr retė rrėmbimthi iku dita pa fjalė,Nė kujtesė tė ditės qė iku, pret tė vijė tjetėr ditė...,
vall a do tė vijė!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NE TE THENEN E DY MALLEVE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: