Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kacimix
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 104
Age : 40
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Sporti , Muzika
Registration date : 26/10/2008

MesazhTitulli: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Wed Jul 22, 2009 2:06 am

Tė synosh nė qėllim tė mirė dhe ta duash gjallėrimin ėshtė mase e qartė. Madje tė punosh denjėsisht pėr arritjen e kėtyre qėllimeve fisnike, ėshtė mė shumė se besnikėri. Por, ta pėrkrahsh dhe ta duash qėllimin sublim, e nė tė njėjtėn kohė tė punosh pėr tė kundėrtėn e saj, ėshtė mė shumė se demagogji. Pastaj, spontanisht rrjedhin hipokrizitė e radhės, kur disa njerėz me shume fytyra trumbetojnė dhe flasin pėr vendin e tyre tė tej-varfėr dhe tė tej-korruptuar, qė shumė shpejtė do t'i bashkėngjitet familjes sė madhe dhe progresive evropiane. Trumbetuesit hipokrit harrojnė qėllimisht, se vendi i tyre ndoshta veē mė gjendet buzė greminės. Me kėsi lloj kontradiktash dhe anomalish, aktualisht ėshtė duke u ballafaquar Republika e Maqedonisė! Shumė njerėz nė kėtė shtet, u bėnė tė diplomua, magjistra dhe doktorė, nė temėn, "Integrimi i Republikės sė Maqedonisė nė Bashkimin Evropian", apo nė tema tė kėsaj natyre. Por, gjithēka ishte e kotė nė aspektin integrues shtetėror. Sepse, ata tė cilėn e kishin dhe fatkeqėsisht ende vazhdojnė ta kenė nė dorė timonin shtetėror dhe adresėn e aderimit pėr nė Evropė, si duket kėtė timon shtetėror e kanė orientuar pėr nė Ev(g)ropė. Po tė ishin orientuar realisht drejtė Evropės, nuk do tė ngurronin dot nė realizimin dhe jetėsimin e standardėve tė cilėt i kėrkon Bashkimi Evropian. Aspak nuk ėshtė vėshtirė tė plotėsohen standardet tė cilėt i ka propozuar Kėshilli Evropian, ku dihet mirėfilli se ky shtet nuk ėshtė hiq mė i madh dhe i populluar sa njė qytet i Gjermanisė, apo njė familje nė Kinė.
Kėrkesėn zyrtare pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian, Maqedonia e ka dorėzuar mė 22 mars tė vitit 2004. Me kėtė Qeveria e Maqedonisė e ka shprehur vullnet shtetėrore dhe tė qytetarėve tė saj qė tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian. Republika e Maqedonisė paralel me kėrkesėn zyrtare pėr anėtarėsimin nė BE, duhet t'i pėrmbush standardet, tė cilėt kėrkohen nga BE-ja dhe qė njėherit janė kushte fikse qė njė shtet tė integrohen nė kėtė organizėm gjigant. Cilat pra, janė kushtet apo standardet qė njė shtet, konkretisht Maqedonia tė bėhet anėtare e BE-sė? Ato janė: kėrkesa nė Kėshillin Evropian, tė jetė i njohur ndėrkombėtarisht (tė mos jetė i kontestuar pėr diēka), realizimi i plotė i Marrėveshjes sė Ohrit, reformat rrėnjėsore nė sistemin politik dhe ekonomik, zhvillimin e institucioneve tė shtetit tė sė drejtės, zhvillimin e ekonomisė sė tregut, ndėrtimin e marrėdhėnieve tė njėjta tė mira me fqinjėt dhe pjesėmarrjen aktive nė tė gjitha iniciativat rajonale, si dhe ca kritere shtesė qė njihen si, "Kritere tė Kopenhagės". Plotėsimi i kėtyre standardėve, Maqedoninė pa mė tė voglin dyshim do ta shpijnė nė Evropė. Kėtė, tashmė tė gjithė po e dimė! Por, nuk duhet pėrjashtuar mangėsitė nė vetė sistemin integrues evropian, ku kemi lėshime dhe tolerime tė qėllimshme pėr hir tė interesave gjeostrategjike, siē ishte rastisi me Bullgarinė dhe Rumaninė. Fatkeqėsisht, Maqedonia nuk e ka njė epėrsi tė tillė strategjike, ku do t'i bėhet i mundur integrimi nė BE, pa i plotėsuar standardet dhe kushtet e propozuara nga Kėshilli Evropian. Meqė ky shtet nuk e paska njė fat tė tillė strategjik, atėherė qenka i detyruar t'i plotėsoj standardet e lartcekura. Por, vallė sa i ka plotėsuar ky shtet kushtet dhe standardet pėr integrim nė BE? Tė gjitha unanimisht jemi tė pajtimin dhe njėkohėsisht jemi dėshmitarė se pėrpos kėrkesės pėr anėtarėsim nė BE, Maqedonia asnjė standard tjetėr nuk e plotėson. Ky shtet nuk ėshtė i njohur ndėrkombėtarisht si tėrėsi (kemi konteste tė ndryshme), Marrėveshja e Ohrit si duket ėshtė nė ēastet e fundit tė jetės sė saj (edhe pse asnjėherė nuk pati jetė tė plotė dhe tė shėndoshė), sistemet politike dhe ekonomike, jo qė nuk kanė pėsuar fare reforma, por nė vazhdimėsi janė duke e pjekur dhe vendosur sistemin monist partiak me vendimmarrje monopoliste politike, si dhe sistemi ekonomik ėshtė duke e pėrjetuar njė centralizim qė dikur i pėrkiste vetėm sistemit tė shekullit tė kaluar (ndėrhyrja e kryeministrit nė kompanitė e huaj SWEDMILK dhe EVN dhe shumė ndėrhyrje centraliste tjera), zhvillimin e shtetit tė sė drejtės e dėshmojnė montimet klasike pėr burgosjen e shqiptarėve tė pafajshėm, mbushja e gjykatave me lėndė tė cilėt i takojnė shekullit tė kaluar si dhe mosrespektimi i asgjėje me vlerė, pėr paraqitjen dhe kuptimin e zhvillimit tė ekonomisė sė tregut nuk do na mjaftojnė fjalėt, as Adam Smithi nuk do mundte ta shpjegonte kėto mjegulla rreth situatės aktuale ekonomike, si duket nė kėtė shtet aktualisht ėshtė duke u vendosur dhe mishėruar sistemi i dikurshėm merkantilist, se sa Maqedonia i ka marrėdhėniet e mira me fqinjėt e saj, pėr kėtė mjaft qartė flasin dhe dėshmojnė kontestet e shteteve fqinjė ndaj kėtij shteti, si dhe pėr kriteret shtesė tė Kopenhagės do tė ishte qesharake tė flasim! Pra, ata tė cilėt pandehin dhe shpresojnė se Maqedonia nė vitin 2041, mė falni nė vitin 2014 do tė bėhet anėtare e BE-sė, do ta gėnjenin vetėn mjaft rėndė. Sepse, me mendėsinė, "dy hapa mbrapa, njė pas" mundė tė bėhesh sportistė i spikatur nė vrapim pėr mbrapsht, por asnjėherė maratonist i suksesshėm me njė shpejtėsi konstante deri te caku final.
Pra, ne fare pa doreza dhe pa huti, mund tė aludojmė se ky shtet me synim teorik drejtė Evropės, me automjetin rus, me nostalgjinė jugosllave dhe me hipnozėn antike, praktikisht dhe realisht ėshtė duke shkuar drejt Ev(g)ropės. Shkaku i kėsaj mendėsie tė mbrapsht, si duket edhe pėr varrmihėsit do tė jetė mjaftė vėshtirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Mon Feb 22, 2010 11:34 am

Ka mbet as te Shpija as te Stani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Mon Feb 22, 2010 1:56 pm

maqedonja jo por ne jem ma afer gropes sepse ata poi arrisin qellimet e veta po e shprazin maqedonin; aste nji shqiptar spo rrin te gjith po e marrin boten ne sy nga fukarallaku ata po i arrisin qellimet, por ne???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Mon Feb 22, 2010 8:49 pm

Xhem,edhe kosoven e pate leshu shum shqiptare.qe iken ne evrop.nuk do thot se nuk do mbes asnje shqiptare i kosoves lindore.qe po ikin ne evrop.ke sa te duash shqiptare,por thua e mir se mires do ishte sikur politikanet e kosoves lindore te jen tok se jan shum te perqare kan kriju shum parti e jan shum te perqare mese veti.kan shum gjera pezull.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Mon Feb 22, 2010 10:38 pm

Kosova lindore fiona n“pozit ma te keq esht e kum cek ma heret ,se kto liberalizime te vizav jan ber ne kordinim me serrbin , dhe me nji koh te caktuar na bin ne nji pozicion shah mat ,apo pora njiakti te kryer ska me shqiptar atje fare dhe thojn skem shka te flasim ,ta shohim kjo esht prapavija e ktyre ......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Tue Feb 23, 2010 5:50 pm

AZILKĖRKUESIT fals!

Apeloj te tė gjithė liderėt e partive politike shqipfolėse tė FYROM-it, duke filluar nga Ali Ahmeti, tė mos lejojnė ēmendurinė, pastrimin etnik tė shqiptarėve naiv: Tė lajmėrojnė ambasadat Perėndimore dhe subjekte tjera relevante ndėrkombėtare qė pa marr parasysh fashizmin - shovinizmin e qeveritarėve kolonialistė tė FYROM-it, azilkėrkuesit shqiptar nė ato shtete, nuk janė azilkėrkues politik por ekonomik, si tė tillė tė dėbohen prej atyre pėr keqpėrdorimin e vizitės dhe riatdhesohen menjėherė. Apeloj te tė gjithė shoqatat shqiptare tė diasporės, secila nė at qytet e shtet ku vepron, tė lajmėroj qeverinė lokale dhe at qendrore tė atyre shteteve pėr kėtė qė thash mė lartė. Veproni mu njashtu siē bėni Ibrahim Rugova kur shqiptarėt e Kosovės filluan tė braktisin atdheun. Ne nuk mund tė rijmė duarkryq nė kėtė rast, sepse fundi fundit aventuristėt dhe tė manipuluarit do tė dėbohen 100% ama pasi t`jua shesin tokat tona sllavo”maqedonėve”. Kjo qė apeloj ėshtė obligim atdhetar edhe pėr arsye se me ikjen e aventuristėve ekonomik, u pamundėsohet marrja e azilit tė atyre atdhetarėve qė janė tė detyruar tė ikin pėr shkak se jetėn e kanė nė rrezik vdekje. Asnjė shtet nuk u jep azil atdhetarėve shqiptarė qė u rrezikohet jeta dhe u duhet mbrojtje, nėse kėtyre u konkurrojnė azilkėrkuesit fals – ekonomik.

Shkruan: Aurel Dasareti, 2010-02-22, Arizona


Ligji ndėrkombėtar pėr azil thotė qartas:

{Tė drejtė azili kanė REFUGJATĖT tė cilėve iu ėshtė pranuar ai status sipas ”TĖ DREJTĖS NDĖRKOMBĖTARE” (neni 1. i KONVENTĖS sė ZHENEVĖS, pėr situatėn e refugjatėve prej vitit 1951), dhe gjithė ata qė gjenden jashtė shtetit tė vet nė tė cilin nuk mund tė kthehen pėr arsye se do t`i nėnshtrohen dhunės dhe persekutimit.}

Si mund tė arsyetohen aventuristėt shqiptar se kur tė kthehen nė FYROM do t`i vrase Gruevski, kur Gruevski vet u dha pasaportė qė tė dalin lirisht nga FYROM-i? Ku do tė merrni ju aventuristė dėshmi tė besueshme me shkrim se me tė vėrtetė bash ju do tė vriteni nga qeveria e Gruevskit kur tė ktheheni? Prej vet Gruevskit? Kur Azem Vllasi rrezikonte jetėn 1988 dhe u pėrpoq tė ik nga ish Jugosllavia, e burgosi UDB-a. Krahasoni vetėn me te.

Shtetet Perėndimore i kanė tė regjistruar nė listėn e zezė shtetet e kėqija tė ikurit e tė cilave pas shqyrtimit individual tė lėndės mund tė marrin azil, thash “mundin” ama jo fitojnė azil. Ata janė disa shtete a

frikane, aziatike ose latino-amerikane. Azil nuk i jepet asnjė qytetari tė shteteve evropiane.
PRA QE SHKA NA KAN KURDISUR ME LIBERALIZIMIN EVIZAVE E HANGSHIM ME TE SHNOSH.............ej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Tue Feb 23, 2010 9:34 pm

Apeloj te tė gjithė liderėt e partive politike shqipfolėse tė FYROM-it, duke filluar nga Ali Ahmeti, tė mos lejojnė ēmendurinė, pastrimin etnik tė shqiptarėve naiv
Kjo (naiv) aspak nuk tingllon mir .Askushe nuk eliron vendin nga e mira ,Edhe per shqiptaret Kosovar ka pase thirrje tilla per mos lirimin e vendite ,por siq thot populli kur te vien laku ne fyte ske qte besh duhet dorzu. Ne radhe te pare me eshte ber qefi se i eshte bere liberalizimi i vizave per Maqedonin,
eshte nje( plus) per ne si shqiptare.edhe pse nje gje till nuk ju leju Shqiperis.te jetoshe me sllave ne si Shqiptare te Kosoves edim me mire se te gjithe.jemi ne shekullin e 21 ende vazhdon dhun per shqiptaret.Evropa na ndau shum koh me pare sepse nuk ishim tok.por e keqja eshte se ne vazhdojm tjemi te perqar edhe sote.
Nuk edi si votohen nje politikan si Mendu Thaqi,njeri i shitur. njeri anti kombetare,njeri anti fetar,Maqedonija po shkon ne hapa te Kosoves fatkeqsisht.ashtu siq kan bere serbet ne ks.atj po perseritet e njeta gje.
cfar mendon aje zotriaj,te rrime ne nje vende ku cdo investim qe behet shkon ne favor te Maqedonve.
ku per nje dukemntacion duhet te presesh me muja .e per maqedonet ndodhe e kunderta.tatimet paguan simbas rregullave shtetrore.shkollat nuk jan ase per se afer me ato te maqedonve.e cfar mendon zotrote per kete diskriminim qe ju behete shqiptare?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Wed Feb 24, 2010 2:48 pm

kto jan politika tekurdisura qe te lihet vendi ne duar te atyre qe na eksplatojn ne aspektin global, kjo esht pa pergjegjsi e injorantve tan ne kordinim me sllav mir jan tue lujt rrolin politikualt tan veq perpara!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   Tue Mar 16, 2010 1:03 am

Sopoti’, Gjykata e Apelit nuk e pėrfill raportin e grupit parlamentar?!

15/03/2010

Jozyrtarisht mėsohet se Gjykata e Apelit nė Shkup ka hedhur poshtė kėrkesėn e shtatė tė akuzuarve pėr rastin e ‘Sopotit’ dhe ka lėnė nė fuqi vendimin e Gjykatės sė shkallės sė parė pėr dėnimin e kėtyre personave.
Vendimi pritet qė tė nėnshkruhet nga trupi gjykues brenda kėsaj jave.
Kėrkesa nė Gjykatėn e Apelit ishte parashtruar nga pala mbrojtėse e shtatė tė akuzuarve, nga 11 gjithsej. Pėr rastin e ‘Sopotit’, 6 persona janė dėnuar me nga 15 vjet burg, ndėrsa njėri me 14 vjet. Vendimin e Gjykatės sė Apelit nuk e kanė marrė ende avokatėt mbrojtės.

Me kėtė vendim, Gjykata e Apelit nuk ka marrė nė konsideratė raportin e grupit tė punės sė formuar nga Parlamenti, qė kishte grumbulluar dėshmi pėr pafajėsinė e tė akuzuarve pėr rastin e ‘Sopotit’. /alsat-m/

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/30825.html

*****************************************************

Apeli vėrteton: Njė shekull burg pėr sopotasit

15/03/2010

Gjykata e Apelit ka vėrtetuar dėnimet e shkallės sė parė pėr tė burgosurit e rastit tė Sopotit, tė cilėt janė tė dėnuar me 150 vite burg.

Lajmi bėhet i ditur nga burime tė kėsaj gjykate, dhe se ėshtė komunikuar pėr disa media maqedonase. Njė burim i gjykatės pėr Kanal 5 ka kumtuar se trupi gjykues ka vėrtetuar dėnimet pėr shtatė tė dėnuarit e Sopotit, nga gjithsej 11 tė dėnuarit, pėr mjetin shpėrthyes tė vendosur nė vitin 2003 nė dalje tė fshatit ku humbėn jetėn dy ushtarė tė NATO-s dhe njė banorė civil.

Gjykata e Shkupit nė mungesė me nga 15 vjet burg ka dėnuar gjashtė banorė tė Sopotit: Samet Limanin, Shaqir Sulejmanin, Afrim Ukshinin, Bashkim Ukshinin, Selman Jahiun dhe Musa Klaiqin, ndėrsa i arrestuari Zenel Klaiqi ėshtė dėnuar me 14 vjet burg. Vendimi i gjykatės pritet tė komunikohet gjatė ditėve nė vijim.

Pėr rastin e Sopotit ėshtė formuar komision i posaēėm parlamentar dhe miratuan njė raport, i cili flet pėr shkelje tė tė drejtave tė njeriut dhe kėrkohet pėrsėritja e procesit gjyqėsor. (INA)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Maqedonia ndėrmjet Evropės dhe Ev(g)ropės!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: