Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shkenca, e varur apo e pavarur?

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Shkenca, e varur apo e pavarur? Empty
MesazhTitulli: Shkenca, e varur apo e pavarur?   Shkenca, e varur apo e pavarur? EmptyWed Oct 08, 2008 4:21 pm

Ne lidhje me kete pyetje do te doja te ju tregoje nje ngjarje interesante.

James Wat qe zbuloi trenin me e avull, ai kete zbulim e kishte bere shume kohe me pare se sa e dim ne, nuk me kujtohet se cili vite eshte ky, por qe shkruhet ne librin e Fizikes. Pra ne kete rast zbulimi madhor i Watit eshte mbajtur nen heshtje per vite te tera per arsye te interesit Britanik per ta mos publikuar, kur jane krijuar rrethanat ne te cilat ishin ne favorin e saj atehere e beri zyrtar zbulimin e trenit me avull.

Gjithashtu thuhet se ne departamentin e CIA-s, veqanarisht ne degen e shkences dhe teknologjise, jane bere arritje shume te medha shkencore, por qe nuk behen publike per arsye te caktuara, pra shkence sekrete.

Vetem paramendoni se cfare zhvillimi i madh shkencor do te ishte po te zbulohej jashtokesori dhe anija kozmike qe thuhej se zbriti ne Ruswell me 1947 (nese ka ndodhur vertet keshtu), e gjithe shkenca do te ecte me hapa gjigant, por ja qe edhe po te ishte rrezuara mbahet fsheht per interes. Pra ne kete rast shteti ndikon direkt me perparimin tone te pergjithshem. Kjo eshte shume e demshme mendoje une. Pra falsim gjithmone nese ka ndodhur ajo ngjarje

Te nderuar anetare a mendoni se shkenca eshte e varur nga shteti?
A mendoni se nje zbulim i madh shkencor qe nuk i shkon per shtati shtetit mund te shuhet pa lene gjurme.

Une mendoje qe shume eshte e mundur qe ne departamentet sekrete te fuqive te medha te kete teknologji te avancuar te cilen ne nuk mund ta shfrytezojme, eshte shume e mundur sipas mendimit tim.

Ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Shkenca, e varur apo e pavarur? Empty
MesazhTitulli: Re: Shkenca, e varur apo e pavarur?   Shkenca, e varur apo e pavarur? EmptyWed Oct 08, 2008 7:32 pm

Pershendetje guximi, urime per temen

Fillimisht une them, sic e kam ceke edhe me pare se zbulimet shkencore varen nga intelegjenca njerezore, ndersa njeriu se bashku me intelegjencen e vet, varet nga nje fuqi tjeter absolute, qe s'ka dyshim se eshte Zoti i Madhueruar.
Dhe tash erdhem deri tek konkludimi se edhe shkenca eshte e varur, madje shume. Une e thash ne kete kontekst fillimisht, edhe pse ju pyetjen e keni parashtruar per arsye tjera.
Por edhe nga shteti eshte e varur shkenca. Por une nuk mendoj se jane bere edhe aq zbulime te medha sa thuhet, dhe sa po mendoni ju guximi.

guximi tha:

"...jane bere arritje shume te medha shkencore, por qe nuk behen publike per arsye te caktuara, pra shkence sekrete."

Keshtu nuk e ka shkenca guximi, duhet te tregohet arsyeja, e sheh se edhe shkenca nuk po na tregon te verteten, po perpieqet te na mashtroj, gje qe do te duhej ta bente krejtesisht te kunderten.

"...por ja qe edhe po te ishte rrezuara mbahet fsheht per interes. "

Per qfare interesi i mbane fshehte?

Vazhdim te mire

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Shkenca, e varur apo e pavarur? Empty
MesazhTitulli: Re: Shkenca, e varur apo e pavarur?   Shkenca, e varur apo e pavarur? EmptyWed Oct 08, 2008 8:05 pm

Muhamet te pershendes, e te falenderoje per postimin.

Se pari shkojme te kjo:

Per qfare interesi i mbane fshehte?


Kjo ngjarje pra kjo Ruswellit per te cilen fola, ka ndodhur gjat luftes se ftohte Amerikano- Ruse. Thuhet se objekti i paidentifikuar qe u rrezua ne Roswell permbante arme shkatrrimtare me teknologji shume te avncuar, pra ketu qendron interesi. Por edhe nese nuk ka pasur arme fare atehere mjaftueshem eshte vetem teknologjia qe do te merret prej tij, prandaj them se eshte shume e mundur qe ne bazen ushtarake amerikane te Roswellit te jete ndonje enigme. Ketu ka shume interes.

Te lutem shikoje kete video ne lidhje me kete ngjarje eshte shume interesnate. Ketu behet autopsia e jashtokesorit. Per kete gjirim 10 minutesh jane habitur edhe ekspertet me te mire te kukllave te holliwodit te cilet siq deklaroheshin "kjo eshte e pamundur per tu bere"
Eshte i vetmi gjirim i kesaj ngjarje, kurre nuk eshte gjetur as kamermani, e lere pastaj doktorret qe bejne autopsine. Pra engime shume e madhe jane edhe njerezit qe kane qene prezent aty, nuk jane gjetur kurre. Per kete ngjarje kam pare shume dokumentar.

Shikoje keto video ne lidhje me kete ngjarje te lutem, jane shume interesante, e dyta eshte autopsia:

https://www.youtube.com/watch?v=ZQlpACCcq4Y
https://www.youtube.com/watch?v=kOPZkBad8mQ



Keshtu nuk e ka shkenca guximi, duhet te tregohet arsyeja, e sheh se edhe shkenca nuk po na tregon te verteten, po perpieqet te na mashtroj, gje qe do te duhej ta bente krejtesisht te kunderten.

Arsyet nuk i di askush por vetem dyshohet Muhamet, as une nuk flas me siguri, vetem dyshime, te cilat mendoje se kane vend per te vertet.

Te pershendes.


https://www.youtube.com/watch?v=kOPZkBad8mQ
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Shkenca, e varur apo e pavarur? Empty
MesazhTitulli: Re: Shkenca, e varur apo e pavarur?   Shkenca, e varur apo e pavarur? EmptyWed Oct 08, 2008 11:45 pm

Faleminderit per linkun, edhe pse nuk e shikova te teren, sepse kam pare dic te ngjajshme, por pjeserisht kuptova se c'behet fjale.

Te them te drejten guximi, une jap paksa skeptik se a jane rrezuar ndonjehere alienet ne toke.
Kur kihet parasyshe se shkenca jone mendon se ata kane intelegjence dhe teknologji shume me te avansuar se tonen, vijme deri tek dyshimet se ata edhe nuk kane mundur te rrezohen hic ne toke. Por kjo nuk do te thote se eshte e vertete. Une vetem e dhash nje mendim timin.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Shkenca, e varur apo e pavarur? Empty
MesazhTitulli: Re: Shkenca, e varur apo e pavarur?   Shkenca, e varur apo e pavarur? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkenca, e varur apo e pavarur?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kosova e (pa)varur
» Kosova e pavarur apo jo!?
» SA EFEKTIVE ËSHTË KOSOVA E PAVARUR?
» Pavarsia e Kosoves

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: