Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Gojëkëqijtë le të flasin - Shqiptarët le të bashkohen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Gojëkëqijtë le të flasin - Shqiptarët le të bashkohen Empty
MesazhTitulli: Gojëkëqijtë le të flasin - Shqiptarët le të bashkohen   Gojëkëqijtë le të flasin - Shqiptarët le të bashkohen EmptySun Oct 05, 2008 4:37 am

GOJËKËQIJTË LE TË FLASIN - SHQIPTARËT LE TË BASHKOHEN


Shkruan: Agim Gashi

Nëse në Kosovë apo edhe në mërgatë fillon ta flasish realitetin, që dosido nganjëherë është i hidhur për dikend, gjithsesi do të sulmohesh, sepse disa individë megalomanë janë të bindur se vetëm "ata" janë më të "mençurit", më të "dijshmit" dhe se mbi ta nuk mund të jetë askush.

Madje shkohet aq larg saqë, sipas ideve të tyre të thata, edhe historia fillon nga këta, edhe atdheu bëhet me këta, duke mos thënë kurrë asgjë që zë vend, pos sharjeve dhe ofendimeve të poshtra, që dijnë të dalin vetëm nga gojet e tyre.

Dhe shtrohet pyetja: kush janë përçarësit? Kush janë ata që nuk ia donë të mirën edhe bashkimit kombëtar dhe bashkimit të trungut të Arbërit?

Unë ndoshta nuk di shumë, por një e di dhe jam i sigurtë se me sharje, ofendime e denigrime nuk fitohet as shteti e as liria, se lene më bashkimi kombëtar dhe bërja një e trungut të Arbërit.

Luftëtarët e rënë për liri, që nga kohërat e e moçme e deri tek lufta e fundit dhe lufta në vazhdim e shqiptarit me shqiptarinë, nuk ranë dhe as nuk u flijuan të përdoren si xhokerë për të sulmuar të tjerë që mendojnë ndryshe politikisht, dhe as që ranë në alltarin e lirisë të lozin lojrat e "pidpidakut" djelmoshat e këqijë që për synim kanë destabilizimin e situatës ndërshqiptare dhe ndjelljen e dhunës dhe vrasjeve me pagesa të majme. 
Me ata që profesion e kanë bërë krimin ose e ndihmojnë krimin, është e vështirë edhe të flasësh se lene më të ruhet vlera e luftës dhe e gjakut të derdhur për liri.

Ata që sot nuk duan ta shohin realitetin, që kombi shqiptar duhet të këndellet dhe bashkohet fuqishëm për një ardhmëri më të mirë, nuk e kanë vendin në radhët e shqiptarëve, por as në radhët e njerëzve të qytetëruar e të edukuar kombtarisht dhe në frymen e bashkimit të trungut arbëror, për të cilën gjë u derdh gjaku lumë.

Koha nuk pret. Shqiptarët duhet të bashkohen duke i hudhur në njërën anë hasmëritë dhe inatet politike, duhet të bashkohen për hir të kombit, duhet të bashkohen për hir të lirisë dhe për hir të Shqipërisë Etnike. Çdo rrugë tjeter e ndjekur nga shqiptarët do të jetë gabuese dhe vetëmashtruese.

Unë nuk di dhe nuk mund ta marrë me mend se kujt ia ka zënë rrugën Dr. Sali Berisha? Kritikat që iu bënë këto ditë Presidentit shqiptar, nuk iu kanë bërë as qarqeve politike serbe që vizitonin Kosovën e as atyre ruse, greke e të dreqit e të birit. Kosovën e ka vizituar edhe Koshtunica, Drashkoviqi, Shesheli e deri tek kriminelët më vrastarë të shqiptarëve, por fjalori që u përdor për ta diskredituar Dr. Berishën, ua tejkalonte çdo tjetri, thua se Dr. Berisha ishte "kasapi" i shqiptarëve e jo serbët kriminelë e vrastarë. Ky ishte vtëm një shembull !

Me këtë fjalor që po përdor shqiptari ndaj shqiptarit, mos të mendon askush se po u bën nder të rënëve për liri si në Kosovë ashtu edhe në trojet etnike të Maqedonisë, Malit të Zi dhe Luginës së Preshevës! Përkundrazi!!!

Të kthehemi mbrapa vetëm disa muaj, sa ishte gjallë Presidenti i Kosovës Dr. Ibrahim Rugova (Ai s’ka vdekur e as nuk vdes kurrë), kur mu këta gojëkëqijë dhe gojëndyer, me fjalor të rrugaçëve e huliganëve mundoheshin që ta denigronin figurën madhore të Tij. Përdoreshin lloj-lloj etiketmesh, talleshin me sëmundjen e tij, shpifshin aq sa ua zente goja e çka ua mendonte truri. Tani kur për vizitë erdhi edhe Dr. Sali Berisha, mu këta të njejtit huliganë e rrugaçë u munduan të trillonin historina të paqena në mardhënjet mes Presidentit tonë të ndjerë dhe Kryeministrit të Shqipërisë. Athua, vallë, tipat e tillë mendojnë më parë se çka shkruajnë apo i hudhin fjalët e tyre mu si lopa bajgat e saja!?
Të gjenden afera të paqena, të shpifet si është më së keqi, të gënjesh kur nuk është koha e momenti, nuk do të thotë se po bën fushatë për spektrin tënd politik, apo edhe të ndonjë grupimi tjetër, por do të thotë se je duke bërë propogandë antikombtare që me një fjalë ia kryen punën armiqëve të Shqipërisë dhe të Kosovës si shteti më i ri i Evropës, i cili akoma është në fazën e bërjes shtet.

Edhe disa liderë të partive apo edhe të disa OJQ-ve kanë filluar të sillen thua se janë Zoti vetë, pa menduar se autoriteti i tyre akoma nuk i ka kaluar kufijtë e lagjeve të tyre. Ata mundohen që, me deklarata të pa matura dhe aspak serioze të jua marrin meritat të tjerëve, duke u munduar që mundin dhe sakrificën e tjeterkujt të e ngarkojnë mbi veten e tyre. A do t’ia arrinë kësaj, nuk di, por tentimi i tillë jo që çon në kaos tek populli por edhe në sytë e botës del si i mjerë e falso. Askush nuk mund të bartë mbi supe më tepër se sa që ia mbajnë këmbet. Askush nuk mund të dijë më shumë se sa ia perthekon truri i tyre. Andaj ngarkesa e tepërt me merita të pa merituara është mu si stolisja e barinjëve me grada gjeneralësh.

Pra, shqiptarë e shqiptaresha, demokrate e demokratë, antarësi e popullit, të mbeldhim mendjen, sepse është momenti dhe shansi ynë historik të jemi të bashkuar e të besatuar, duke i lënë anash ideologjitë e huaja, duke lënë hasmëritë, sepse shqiptarët janë ata që dinë të fjalosen, por dinë edhe të bëhen tok, kur e lyp nevoja. Shqiptari di të bëjë edhe vepra të mira...

Poqëse arrihet të fitohet lufta për bashkim e unitet, atëherë me siguri se edhe nga varret e luftëtarëve të rënëve pë liri do të dëgjohet kënga e shqiptarit.
Asgjë nuk është më e vështirë se fitorja e LIRISE nga vetëvetja.

Nëse në Kosovë apo edhe mërgatë fillon ta flasish realitetin, që dosido nganjëherë është i hidhur për dikend, gjithsesi do të sulmohesh, sepse disa individë megalomanë janë të bindur se vetëm "ata" janë më të "mençurit", më të "djshmit" dhe se mbi ta nuk mund të jetë askush.

Madje shkohet aq larg saqë, sipas ideve të tyre të thata, edhe historia fillon nga këta, edhe atdheu bëhet me këta, duke mos thënë kurrë asgjë që zë vend, pos sharjeve dhe ofendimeve të poshtra që dijnë të dalin vetëm nga gojet e tyre.

Dhe shtrohet pyetja: kush janë përçarësit? Kush janë ata që nuk ia donë të mirën edhe bashkimit kombëtar dhe bashkimit të trungut të Arbërit?

Unë ndoshta nuk di shumë, por një e di dhe jam i sigurtë se me sharje, ofendime e denigrime, nuk fitohet as shteti e as liria, se lene më bashkimi kombëtar dhe bërja një e trungut të Arbërit.

Luftëtarët e rënë për liri, që nga kohrat e e moçme e deri tek lufta e fundit dhe lufta në vazhdim e shqiptarit me shqiptarinë, nuk ranë dhe as nuk u flijuan të përdoren si xhokerë për të sulmuar të tjerë që mendojnë ndryshe politikisht, dhe as që ranë në alltarin e lirisë të lozin lojrat e "pidpidakut" djelmoshat e këqijë, që për synim kanë destabilizimin e situatës ndërshqiptare dhe ndjelljen e dhunës dhe vrasjeve me pagesa të majme. 
Me ata që profesion e kanë bërë krimin ose e ndihmojnë krimin, është e vështirë edhe të flasësh se lene më të ruhet vlera e luftës dhe e gjakut të derdhur për liri.

Ata që sot nuk duan ta shohin realitetin që kombi shqiptar duhet të këndellet dhe bashkohet fuqishëm për një ardhmëri më të mirë, nuk e kanë vendin në radhët e shqiptarëve por as në radhët e njerzve të qytetëruar e të edukuar kombtarisht dhe në frymen e bashkimit të trungut arbëror, për të cilën gjë u derdh gjaku lumë.

Koha nuk pret. Shqiptarët duhet të bashkohen duke i hudhur në njërën anë hasmëritë dhe inatet politike, duhet të bashkohen për hir të kombit, duhet të bashkohen për hir të lirisë dhe për hir të Shqipërisë Etnike. Çdo rrugë tjeter e ndjekur nga shqiptarët ,do të jetë gabuese dhe vetëmashtruese.

Unë nuk di dhe nuk mund ta marrë me mend se kujt ia ka zënë rrugën Dr. Sali Berisha? Kritikat që iu bënë këto ditë Presidentit shqiptar nuk iu kanë bërë as qarqeve politike serbe që vizitonin Kosovën e as atyre ruse, greke e të dreqit e të birit. Kosovën e ka vizituar edhe Koshtunica, Drashkoviqi, Shesheli e deri tek kriminelët më vrastarë të shqiptarëve, por fjalori që u përdor për ta diskredituar Dr. Berishën ua tejkalonte çdo tjetri thua se Dr. Berisha ishte "kasapi" i shqiptarëve e jo serbët kriminel e vrastar. Ky ishte vtëm një shembull!

Me këtë fjalor që po përdor shqiptari ndaj shqiptarit, të mos mendon askush se po u bën nder luftëtarëve të rënë për liri, si në Kosovë ashtu edhe në trojet etnike të Maqedonisë, Malit të Zi dhe Luginës së Preshevës! Përkundrazi!!!

Të kthehemi mbrapa vetëm disa muaj, sa ishte gjallë Presidenti i Kosovës Dr. Ibrahim Rugova (Ai s’ka vdekur e as nuk vdes kurrë), kur mu këta gojëkqijë dhe gojëndyer, me fjalor të rrugaçëve e huliganëve mundoheshin që ta denigronin figurën madhore të Tij. Përdoreshin llojlloj etiketmesh, talleshin me sëmundjen e tij, shpifshin aq sa ua zente goja e çka ua mendonte truri. Tani kur për vizitë erdhi edhe Dr. Sali Berisha, mu këta të njejtit huliganë e rrugaçë u munduan të trillonin historina të paqena në marrëdhëniet mes Presidentit tonë të ndjerë dhe Kryeministrit të Shqipërisë. Athua, vallë, tipat e tillë mendojnë më parë se çka shkruajnë apo i hudhin fjalët e tyre mu si lopa bajgat e saja!
Të gjenden afera të paqena, të shpifet si është më së keqi, të gënjesh kur nuk është koha e momenti, nuk do të thotë se po bën fushatë për spektrin tënd politik apo edhe të ndonjë grupimi tjetër, por do të thotë se je duke bërë propogandë antikombtare që me një fjalë ia kryen punën armiqëve të Shqipërisë dhe të Kosovës si shteti më i ri i Evropës i cili akoma është në fazën e bërjes shtet.

Edhe disa liderë të partive apo edhe të disa OJQ-ve kanë filluar të sillen thua se janë Zoti vetë pa menduar se autoriteti i tyre akoma nuk i ka kaluar kufijtë e lagjeve të tyre. Ata mundohen që me deklarata të pa matura dhe aspak serioze t’ua marrin meritat të tjerëve duke u munduar që mundin dhe sakrificën e tjeterkujtë ta ngarkojnë mbi veten e tyre. A do t’ia arrinë kësaj nuk di, por tentimi i tillë jo që çon në kaos tek populli, por edhe në sytë e botës del si i mjerë e falso. Askush nuk mund të bartë mbi supe më tepër se sa që ia mbajnë këmbet. Askush nuk mund të dijë më shumë se sa ia përthekon truri i tyre. Andaj ngarkesa e tepërt me merita të pa merituara, është mu si stolisja e barinjëve me grada gjeneralësh.

Pra, shqiptarë e shqiptaresha, demokrate e demokratë, antarësi e popullit, të mbeldhim mendjen, sepse është momenti dhe shansi ynë historik të jemi të bashkuar e të besatuar, duke i lënë anash ideologjitë e huaja, duke lënë hasmëritë, sepse shqiptarët janë ata që dinë të fjalosen por dinë edhe të bëhen tok kur e lyp nevoja. Shqiptari di të bëjë edhe vepra të mira...

Poqëse arrihet të fitohet lufta për bashkim e unitet, atëherë me siguri se edhe nga varret e luftëtarëve të rënë për liri, do të dëgjohet kënga e shqiptarit.
Asgjë nuk është më e vështirë, se fitorja e LIRISE nga vetëvetja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gojëkëqijtë le të flasin - Shqiptarët le të bashkohen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» GOJËKËQIJTË PËRGOJOJNË PERLAT E KËNGËVE TONA POPULLORE
» Muslimanët duhet të flasin kundër terrorizmit
» AUTORET QE FLASIN PER ANTIKEN, KU BEJNE PJESE EDHE ILIRET
» SHQIPTARËT
» SHqiptaret ne SHBA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: