Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Universi, Materja, dhe Koha

Shko poshtë 
+11
luan mreti
Orfe@
murturi
rroni
Alberti
E_Bukura
Beton
xhavo_
rolling
idol
Guximi
15 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyTue Jun 10, 2008 6:02 pm

Vec vazhdo...

Se sic i thash edhe nje shoku edhe kokefortesia eshte virtyt...........i ... Arrow .
Keshtu qe vec vazhdo je ne rruge te drejt.

Mendjemadh une a po ti?

E riperseris pyetjen:

A ka ndonje fakt qe nuk mund ta kundershtohet ne asnje menyre, ne lidhje me ekzistencen e zotit?

Vazhdo konkluzo, e mos me trego per profesorin tende te biologjise se nuk po me intereson, pyetja eshte konkrete.
Ani de le te habiten shkencetaret nga madheshtia e Universit, e cfare tash?
Ti me the mos te konkludoj , ok, e jo te mos behesh kokefort ne shkence e fe, shiko postimin tende, e pastaj konkludo.
Konkluzionist Arrow
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyWed Jun 11, 2008 2:15 am

Shkenca nuk e ka krijuar as univerzin, as materien apo kohen, por përpiqet te kuptoj te verteten rreth tyre e për to; një të vertetë të madhe qe veçse ekziston.

Xhavo _

shume e vertet eshte se shkenca nuk e ka kryjuar universine ,por eshte pikrishte ajo qe e z'buloje ate,shum mire e ka spjeguar guximi po qe te lexojme me vemendje qe kurre vetem tha Galileo se dielli eshte ne qender dhe se planetet rrotullohen rreth tij qe binte ne kundershtim me doket e fese.

C'fare me te vertet ndodhi me Galileon o xhavo me thuaj nuk ishte feja ajo qe e zhduki nga toka kete filozofe e sote ne vatikan e nderojne me busitin e tije..?

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyWed Jun 11, 2008 1:51 pm

kjo eshte nje nga shume e shume paftyresite e fese me te madhene bote
, ne nuk kemi faj qe njerezit shpesh hipnotizohen e nuk shohin me larg se hunda.

lexojeni "kodi da vinci" ose nje nga shume librat per gralin eshenjte dhe vertetoni se kisha eshte me e keqe se hipokrizia.

"ku ka tym ka edhe zjarr''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyWed Jun 11, 2008 10:22 pm

Beton shkruajti:
Shkenca nuk e ka krijuar as univerzin, as materien apo kohen, por përpiqet te kuptoj te verteten rreth tyre e për to; një të vertetë të madhe qe veçse ekziston.

Xhavo _

shume e vertet eshte se shkenca nuk e ka kryjuar universine ,por eshte pikrishte ajo qe e z'buloje ate,shum mire e ka spjeguar guximi po qe te lexojme me vemendje qe kurre vetem tha Galileo se dielli eshte ne qender dhe se planetet rrotullohen rreth tij qe binte ne kundershtim me doket e fese.

C'fare me te vertet ndodhi me Galileon o xhavo me thuaj nuk ishte feja ajo qe e zhduki nga toka kete filozofe e sote ne vatikan e nderojne me busitin e tije..?


Beton unë pajtohem plotësisht me ty. Po përse me drejtohesh mua, kur unë nuk identifikohem me atë fe? çfarë me intereson mua qe janë tranu dy-tre priftrinj e jane qu per ta djegur Galileon? çka ka lidhje këtu "grali shenjt"? Unë nuk di as çka është ky send.
O zotni, unë jam musliman, i përkas fesë Islame. Mos i perzieni gjërat kështu. Vazhdimisht kam vënë në dukje se "feja" është koncept shumë i gjërë dhe i nduardurshëm, nuk është diçka skematike, shabllon, nuk është një gjë qe ka një "kornizë" ku futet çdo gjë. 
Për kete arsye duhet te jeni konkret, sikur ne kete rast: kisha katolike
djegu Galileon; u morr vesh për çka është fjala, jo me fol kodra pas bregut. 
Në kohen kur kisha ka djegur Galileon, në Andaluzinë muslimane përhapej 
shkenca, shkenctarët europian shkonin atje për te studiuar, mesuar dhe perkthyer.

Shumë mendimtar janë te mendimit se Islami s'mund te përkthehet në termin "fe" në kuptimin europian te fjalës e as në kuptimin e ngusht të saj, përshkak te pikëpamjeve te tij, përshkak te botëkuptimit dhe zhvillimit te tij. Islami nuk pranon te quhet "religjion", e as prijesit e saj "klerikë", sepse janë terma joadekuat dhe te papranueshëm. 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyThu Jun 12, 2008 12:47 am

Xhavo _ pershendetje

Nuk tu drejtova ti o lal vetem isha ne debate me xhavon te pakten pajtohu e me jep vullnet te beje replika siç beje me te gjithe antaret tjere kam deshire edhe me tije e mbi te gjitha me pelqen te debatoje me ti xhavo.

O zotni sipas mendimit tende po qe je musliman nuk duhet te respekjtohen fete tjera apo te analizohen ?secili per fejen e vete eshte musliman siç je ti !(nuk ekzistoin tjera feje ) qe ti nuk te interesoin te tjerat ?????

O zotni fundja e fundit te njejtit jemi te njejtit xhavo mos i koplikoni gjerat kure mire e dime se jane natyrale mos mundoheni t'i bejem artificiale ata !
Kure mire e dime se krishteret e njohin si Adam pejgamerin e pare muslimanet Adem ç'fare diference ka kjo te lutem xhavo , e deri tek i fundi ISA qe krishteret vetem pse e thyrin ndrishe nga muslimanet por tek e fundit i njejti njeri ka qen o xhavo

Nuhi = Noha
Adem = Adam
Isa = Jesus

etj etj

une personalishte nuk shofe se ka nje dallim nga keta persona veqse disa besojne pejngamerin Aliun,disa Ademin,disa te tjer Isain ,e te tjeter Muhamedin ...

Mendim personal per te gjithe

Mundoheni te fitojem paqen ne bote civilizmi kshu qe nuk na vine as police as ushtri as fabrika te armeve po qe aryme kete .
Flm per mirkuptim ishte vetem mendim personal.

Mirmbetshi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyThu Jun 12, 2008 11:14 am

Natyrisht se edhe fetë tjera duhet respektuar edhe toleruar, duhet përpjekur për dialog konstruktiv pa polemizime te pafundme, sepse aty ku ska dialog, aty s'mund te dihet kurr e verteta. Por ky është një debat krejtësisht tjeter, je dal krejtesisht jasht rrjedhave.

Ku është problemi? Ju po thuani "feja" duke i përgjithesuar. Kjo nuk guxon te ndodhë, sepse në kohen dhe vendin kur është djegur Galileu ka sunduar kisha katolike nga ideja se "s'ben t'i perzihemi Zotit" apo nga koncepti i "mbretërisë qiellore". Pra kisha ka ftuar qe te flaket kjo botë, sepse është e rrejshme, mekatare. Por Islami thotë: mos e leni kete botë për botën tjetër dhe anasjelltas. Këtu është dallimi ne kete pikë. Është një dallim esencial. 

Kur jemi te paqja, këtë dilemë shkenca ska mundur ta "zbuloj", sepse nuk është problem i saj. Madje shkenca jo gjithmonë është humanizëm. Euforia e progresit shkencor në shekullin e fundit është kthyer në ankth atomik. Ky është progres kundër njeriut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyThu Jun 12, 2008 11:27 pm

mos e leni kete botë për botën tjetër dhe anasjelltas.

Xhavo _

Me spjegon te lutem kam ndegjuar se thuhet se ata fare alkaida thone dua te vdes qe shkoj ne ate bote tjeter se kjo nuk eshte me rendesi ,dhe bombat ne trup te vet dhe kamikaz vetes ç'thote feja islame per kete pse nuk i ndalon po qe nuk i takon fes islame kjo .???'

Per te fituar paqen duhet te gjithe Bashke te punojme e te mundohemi te jemi real per ndryshe nuk kemi paqe kurre dhe fajtor nuk duhet te bere ''dikon''tjeter por secili duhet te fillon nga vetja APO GABOHEM .?

Ne ,mund te jemi ajo shkece qe ta zbulojm pse jo !!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptySun Jun 15, 2008 3:50 am

guximi shkruajti:

A ka ndonje fakt qe nuk mund ta kundershtohet ne asnje menyre, ne lidhje me ekzistencen e zotit?

Kësaj pyetje mund t'i përgjigjem tërë diten, por e marr pergjigjen e nje mendimtari te madh, Mustafa Mahmud, për ta respektuar punën e tij. Ai thotë: "Zoti shfaqet në ligjet, rendin, bukurinë dhe normat, në gjethin e drurit, penden e palloit, krahun e fluturës, erën e trandafilit, këngën e bilbilit, lidhshmërinë e yjeve, në simfoninë e kozmosit. Sikur te thonim se e tërë kjo është krijuar rastësisht, do t'i përngjanim njeriut i cili konsideron se me vetë hedhjen e shkronjave në ajër, prej tyre mund të krijohet vargu ne te cilin do te gjenim një poezi te Shekspirit, do të thotë poezi pa poet". Por a ka mendje që kupton? Kjo është qështja!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptySun Jun 15, 2008 11:31 am

E riperserise pyetjen:

A ka ndonje fakt qe nuk mund ta kundershtohet ne asnje menyre, ne lidhje me ekzistencen e zotit?

Po ti a pe sheh qe nuk ke kurgjo ne dore per kete pune, nuk ke fakt, vetem fol bla bla e nuk mundesh me i vertetu shkencerisht.
Pergjegjja jote eshte e mbushur me figuracione letrare dhe nuk ka asgje konkrete e te vertetuar me argumente, nje shkencetar po ti degjonte keto fjal beso se do te qeshte me ze, sepse kjo pergjegjje eshte tersisht absurde, ja po ta hedhi posht menjehere:
Ne cfare menyre zoti shfaqet ne kengen e bilbilit po ai nuk qenka ne veti bre, kenga e bilbilit eshte zeri i cili e leshon bilbili dhe eshte e vertetuar se si ndodhe kjo, cfare ka zoti ketu, haha, keshtu vlen per te gjitha.
Kurse figuracioni i fundit me pelqeu se si e ka nderthur, por asgje ende kopnkrete dhe e vertetuar.
Po ti hedhim planete ashtu si shkronjat e shekspirit ata nuk do te levizin ne menyre te crregullt por ligjet e fizikes e spjegojn se dy trupa nga ata do levizin rreth njerit, per shkak mases qe njeri prej tyre sigurisht qe e ka me te madhe, kete perkatesisht e spjegon ligji per gravitet domethene prodhimi i dy masave thye per largsine ndermjet tyre ne kateror, ska bre cdo gje e spjegon fizika, ska zot ketu, fol faktikisht.

Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptySun Jun 15, 2008 1:58 pm

Guximi, shoku kam nje lutje per ty. Mos prite me shume nga Xhavo apo dikush tjeter sikur ky. Keta e kan bindjen e tyre, qe s'ka kush qe mund t'ua theje, edhe sikur te mbushet i gjithe forumi me fakte. Eshte mire deri ne njefare mase te diskutojme ketu, por jo ne extrem.

Une shume mire e perlmbledha me larte ate qe thone fetaret( ne veqanti ata te besimit Islam) se, " i gjithe universi tregon per ekzsitencen e Zotit", dhe as Xhavo e askush tjeter nuk tha qofte dy fjale, sepse edhe po te donin nuk munden te hudhin posht. Nuk kam shkruar perralla, e as fjale deshirash, por me shembuj faktik dhe s'ka si te jete ndryshe, perveq ashtu siq e kam deshifru une...Bile, shume here arsyetohet se ne po flasim ne pergjithsi per fet, dhe se feja Islame eshte ndryshe...Dhe, pikrishte ne ate replike kam shkruar per ate Islame. A ka kundershtime? Sigurisht qe jo, sepse qe te kundershton diqka te atill, duhet te njohesh dy anet e medales, dhe jo vetem njeren siq eshte mesuar Xhavo apo disa te tjere. Dhe ne kete raste zgjedhin heshtjen! Por, heshtja nganjeher thote:" ate qe nuk e di une, thuaje ti..."

Qysh eshte ajo fjala popullore :" Kur s'ke qka i ben gomarit, i mshon samarit". Edhe ky, eshte ka vepron njejte...hahahah.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 1:05 am

Guxim, kur te shkruash këtu mos u qaravesh ose mos shkruaj hiç.

Për ty çka është shkenca, cila është fusha dhe kufizimet e saj? Argumentoje ti shkencarisht qe s'po ekzistoka Zoti. 

Është konceptimi materialist dhe ateist i shkencës ajo që te bën ty te mos e kuptosh Zotin, sepse shkenca nuk imponon zgjidhje, e mese paku në një temë kaq të gjërë, vështir te kapshme. 

Pyetja e juaj ka hapur një dilemë krejtësisht tjetër: A mund ta zbulojë shkenca Zotin? çdo gjë qe shkenctari thotë, medon e beson nuk eshte shkencë, sepse mendja vazhdimisht flakë atë që është e mbinatyrshme dhe mban atë që bazohet në vargun e shkaqeve e pasojave, e mundesisht me eksperimente e verifikime. Kjo qe mbete pas ketij klasifikimi te ashpër është shkencë. Por falë kesaj metode shkenca pranë vetes gjen vetëm natyren, çdo gjë tjetër i ikë dhe i "rreshqet". Këta janë kufinjt e natyrshëm te shkencës. Shumë shkenctarë janë marr dhe mirren edhe me moral, me religjion, me art - por jo në funksionin e shkenctarit, por si njerëz, si personaliteti. 

Ti kërkon sikur unë ta bëj ty te ftohtit te dukshëm, qe ti te bindesh se te ftohtit me te vertetë po ekzistonka. Janë disa gjëra shumë me te komplikuara qe s'mund te argumentohen direkt apo thjeshtë. Për te zgjidhur detyren 1+1=2 nevojitet vetëm një veprim, mirpo për të zgjidhur një detyre nga ekuacionet, trigonometria etj. kërkohen shumë veprime e operacione dhe asnjëhere s'mund ta dish zgjidhjen përfundimtare para se t'i hysh punës për ta kërkuar atë.

Ligji fizik i rënjes se lirë e tregon vetëm shkakun, por nuk është shkaktari. Harmonia dhe masa e trupave nuk ka ndodhur rastësisht. Këtu është esenca!!! çdo gjë ka fillim, i cili është nisur nga diçka tjetër. Te pohosh se gjërat ndodhin rastësisht apo vetvetiu - kjo është gjithçka tjetër, por shkencë asesi.

Lajbnici thote se duhet të ketë një arsye ose një shpjegim të mjaftueshëm në lidhje me ekzistencën e gjithçkaje. Nëse kjo është e vërtetë, atëherë ekzistenca e universit duhet shpjeguar nga diçka jashtë universit, gjë që është, një qenie vetë-shpjeguese, ose Zoti.

Dekarti po ashtu pohon se arsyeja jonė na tregon se “diçka nuk mund tė vijė nga asgjė” dhe gjithashtu “më e pėrsosura … nuk mund tė jetė pasoja … e mė pak tė pėrsosurës”

"Supozo sikur një ditë je duke ecur në një fushë dhe pengohesh mbi një gur. Nëse dikush të pyet se nga erdhi ai gur, ti mund të thuash, “Nga ta di unë? Mund të ketë qenë këtu gjithë kohës për sa më takon mua.” Por nëse, në vend të një guri, do të pengoheshe mbi një orë, ti s’do të mund të jepje të njëjtën përgjigje. Duke i parë të gjitha pjesët e orës dhe si ato punojnë së bashku drejt një qëllimi, me të drejtë do të konkludoje se ora duhet të jetë dizenjuar nga dikush. Ty do të të duhej të përgjigjeshe: “Mendoj se dikush do ta ketë blerë nga një orëbërës dhe pastaj ta ketë hedhur këtu.”
Ky ilustrim na tregon se dizenjo e orës na çon në përfundimin se ora ishte bërë nga një projektues inteligjent. Tani në botën normale, dikush mund të vërejë një sasi të jashtëzakonshme dizenjosh. Vetëm mendo rreth të gjitha pjesëve të komplikuara të trupit njerëzor, të cilat punojnë së bashku dhe na lejojnë të funksionojmë në këtë botë. Gjërat që shikojmë sipas rendit të krijimit, të tilla si dielli, apo gjirafa, ose trupat tanë njerëzorë, janë si një orë. Për shkak se këto kanë një konstruksion, ne mund të nxjerrim përfundimin se është një qenie inteligjente që i ka projektuar. Ky projektues është Zoti.
Ju mund të kundërshtoni dhe të thoni, “A mund të ishte evolucioni përgjegjës për dizenjon që shohim në trupat tanë?” Në rastin më të mirë kjo është një zgjidhje e pamundur. Do ishte sikur të shkundje një sasi pjesësh metalike në një çantë dhe të formoje një orë. Nje shpjegim shume i mirë është se trupat tanë dhe çdo gjë tjetër në botë nuk “rastisën” të kishin një dizenjo, por u krijuan nga Zoti për të vepruar për një qëllim."

Ose nëse duke gërmuar ndeshim dy gurë në njëfar rendi, ose te latuar për t'i shërbyer një qellimi, ne përfundojmë se kjo është vepër e njeriut në të kaluarën e lashtë. Nëse pranë të njëjtit gur ndeshim kafkën e njeriut, deri në pafundësi më të përkryer se mjeti i gurtë, ne nuk e mbështesim tezën se është fjala për konstruksion te ndonjë Qenie të vetëdijshme. Ajo kafkë a skelet aq të përsosur qenkan bërë vetvetiu a rastësisht, sido me qenë pa ndërmjetësimin e arsyes a të vetëdijes


Në fund te fundit, nuk do të thotë se diçka që nuk e ka zbuluar shkenca, thënë më mirë shkenca aktuale, e te themi se nuk ekziston. Si mund te vertetohet shkencarisht se jeta ekziston? Shkenca merret vetëm me materien, sepse edhe kur merret me jeten apo njeriun ajo heton vetëm atë që është e vdekur dhe pavetësore në to. Ajo është njohuri për natyren. Shkenca synon të njoh ligjet dhe t'i shfrytëzoj, ajo nuk i krijon ato. Të pohosh se shkenca shpjegon çdo gjë është njejt sikur te mohosh te gjithë krijimtarinë artistike dhe letrare, është sikur ta mohosh artin.Kush mohon Zotin, ai mohon vetveten. Mohimi i vetvetes nuk është fakt i mosekzistencës, sepse gjërat nuk varen nga fakti sesa i kuptojmë.
Ndërsa ti Premtim nuk e kuptoj se për çfarë argumente e ke fjalën. A ka mundesi ta përmbledhesh me dy tri fjalë iden tënde?


Edituar për herë të fundit nga xhavo_ në Mon Jun 16, 2008 1:28 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 1:24 am

xhavo_ shkruajti:


Ndërsa ti Premtim nuk e kuptoj se për çfarë argumente e ke fjalën. A ka mundesi ta përmbledhesh me dy tri fjalë iden tënde?

Xhavo, me dy fjale sikur te kisha thene ne fillim, do te thoje " qka ke deshte me thene me keto dy fjale...". Tani qe te kam thene me me shume fjale, kerkon me dyte fjale. Kesaj i thone: kur s'ke pune luje deren.

Xhavo, bej qejf me veten. Dy here flitet ne mulli.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 1:34 am

Unë mendova qe shpjegoje ashtu siç ti din vetë, sepse unë e di qe ai shkrim nuk është i yti. Por kjo shumë pak ka rëndesi. E rendesishme është domethënja, pamarrë parasysh se kush e ka shkruar. Mirpo pasi qe ti insiston që unë ta komentoj, unë kerkoj mendimin tënd njeher. çka ke nxjerrur apo çka ke dashur te thuash me atë tekst, në temen qe po shqyrtojmë? Ai tekst fillon me një shpjegim, vazhdon me keqinterpretim dhe përfundon në diçka jasht kontestit.Prandaj edhe njëhere: thuaje ti mendimin tënd; çke dashur te thuash me atë tekst? Nese jo, atehere mos personalizo temen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 1:51 am

Xhavo, nuk eshte shkrimi im i pari ne lidhje me kete qe po diskutojme. Edhe tek tema Feja apo Kombi, kemi diskutu gjate ne dy, dhe gjate atij diskutimi ne qdo shkrim tuajin nuk te kam injoru ( apo arsyetu se nuk eshte shkrim i juaji), te kam thense se ketu pajtohem per kete arsye, dhe ketu nuk pajtohet per kete arsye. Poashtu edhe ne disa tema tjera kam bere me ty dhe qdo kend tjeter, ku kam shprehur nje mendim. Prandaj ai texte shpjegon shumeqka. Ju keni kerkuar te kunderten Xhavo, sepse nga ai shkrim mund te nxierret edhe me shume, sikur ju te kishite thene se "kjo pike nuk eshte keshtu, sepse eshte keshtu".Por ju heshtet dhe s'kisha si te shkruaj edhe me tej, qe te dukem si budall. Kur dikush nuk ka deshire ( apo nuk mundet) te diskutoj me mua, e le. Vetem se kam deshire ta nguci edhe per here te dyte, te sigurohem.

Pra, ideja eshte qe kur nuk pajtohesh me nje mendim te dikujte, te tregon mendimin tende. Kete nuk po e shoh, ne drejtim me mua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 2:17 am

Po qe jemi binde me realitetin dhe kemi fakte qe levizin te gjitha ,at'her argumenti vjen ketu ,po sikur gjithçka ne gjithesi te jete e kesaj natyre qe te levize vetem pa te vihet ne levizje ,ne kete kontekst fjala ''Levizje '' nenkupton shume me teper se thjeshte levizje .
Levizje do te thote krijim ose nxerje ne jete ,ne rast se gjithçka do te ishte vetem potencilishte ne levizje,at'her asgje nuk do te ishte ne livezje as tani ,levizja reale nuk mund te privohet nga levizja potenciale.

Me gjithe ate fakti eshte se ne bote ka levizje .
Per ta spjeguar kete fakte spjegon Aukuni ,duhet te kete nje qenie te jete e afte ,qe t'i levize te tjerat por nuk kerkon te levizet ,qenie qe eshte konkretishte e afte t'i nxjerre te tjerat ne jete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 2:31 am

A ka ndonje fakt qe nuk mund ta kundershtohet ne asnje menyre, ne lidhje me ekzistencen e zotit?

guximi pershendetje

Pyetja me e perhershme qe provokon diskutimin mbi eksizencen e Zotit,ka te beje me origjinen e objekteve te jetes njerzore dhe te gjithsis fizike.Per rrjedhoje ,ne kete kontekst Zoti mendohet si origjina e gjithe qenies, krijusi i te gjitha sendeve dhe , si i tille ,eshte jashte botes se sendeve te krijuara.
Nga ,disa konceptish te Zotit i jane veshur atribute te tjera: si ,per shembull,qe Zoti eshte qenie njerzore ,shume e mire eshte dhe e gjithe qellimshme. Ekzistenca e kesaj mbiqenie mendohet se perben nje shjegim per origjinen e te gjitha sendeve dhe qellimin e ekzistences njerzore .

guximi shpresoj qe te kam ndimuar me kete pergjigje si dhe ben mire te lexoish shkrimin e para fundit timin ''levizja'' ?
mbetesh i pershendetur .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 4:08 pm

Pershendetje Beton shoku dh faleminderite per pergjegjjen qe me dhe, shum faleminderit, gjithashtu pershendetje per ty.
Ja nje replike te shkruter per ty, vetem kam deshire:

Perderisa nuk dihet ende se si u krijuan qelizat e para edhe une mund te ngrihem ne kembe e te them qelizat e para i krijoj X personi ne Y kohen, por kjo thenje e imja nuk merret fare parasysh dhe te gjith do me konsiderojn si nje te semur mendore, por kete nuk mund ta hedh askush posht, per arsye se askush nuk mund te jap nje teori tjeter per kete pune, as shkenca nuk mund te ngrihet e te thot: "Ashtu siq po thua ti nuk eshte, po si eshte nuk e dim as ne"
Domethene thenja ime nuk hidhet posht se nuk ka fakte per kete pune.
Identike eshte edhe puna e fese, domethene ne rolin tim eshte feja ku ngrihet e jep mendime lidhje palidhje, por posht nuk mund te hidhen, eshte pershembull qeshtja e krijimit te Universit, nje teori e ashtuquajtur Big Bang e cila kryesisht e formua nga idealist e fetar qe shkojn me nje logjike teper te brisht mendoj une, por nuk hidhet posht se nuk ka teori tjeter.

Feja mund te thot se te gjitha qenjet jane krijuar nga zoti, pse ashkush nuk i'a nalon ( tek e fundit ne demokraci jemi haha) por nuk merret parasysh ne shkence dokrrat e fese sepse nuk jane te bazuara ne fakte.
Keshtu mendoj une shoku.

Tung

Xhavo hahahahahahahahahahhahahahahahahahahahhahahaha
hahahahahahahahahahhahahahahahahahahah
hahahahahahahahahahhahahahahahahahahah
hahahahahahahahahahhahahahahahahahahahhahahahahahah

Cfare eshte shkenca per mua? hahahahahahahahahahhahahahahahahahahah
Per mua shkenca eshte ajo qe e thot fjalori i gjuhes se sotme shqipe, e per ty nuk e di cfare qenka shkenca, shiko cfare thojshe: "Kesaj pyetje mund t'i pergjegjem gjith diten"
Jo une spo kerkoj gjith diten, vetem nje pergjegje, vetem nje.
Ty fakte te duken ato qe i shkruajte, mua jo shih ne fjalor qeshte fakte shkencore, e mos fyeje palidhje se nuk je kerkah, te thash mos perdore figuracione, une po te lypi dicka teper konkrete, e ate ti sot e shtatqind vjet nuk mund ta gjesh, sepse nuk ka te till o zotri, kete qart po ta them.

Une nuk ndjej urrejtje per fetaret, sikur ti qe ndjene ti per ateistet, thjesht mendoj se teorit e tyre jane pa kurrfare baze, une nuk mendoj se fetaret jane te poshter e hipokrit, jo se thash kete, mendoj se jan ne rruge te gabuar, sepse shoqeria njerezore nuk duhet te zhvillohet ne ate menyre ku si paresore vihet nje qenje e cila e kontrollon dhe e mban ne dore njerzimin, nuk duhet te zhvillohet ne ate menyre ku njerzit jane te detyruar te mbulohen e mos te lejojne ti shihet fytyra, neqoftese mendon se keto duhet te behen atehere nuk kam cfare te flas me.

Por mund te shtrohet nje pyetje fare e thjesht: Pse ekziston sot feja?
A ja ke iden t'i pergjegjesh kesaj pyetje?
Jo nuk ja ke, vec hajt te shohim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 4:55 pm

guximi

Do te thote je i kanqur me pergjigjen time se nuk kemi ende fakte se si u krijuan qelizat e pate ,vetem se Zoti mendohet si origjina e gjithe qenies ?

guximi sa per kete pytje do te mundohem une sa te mari kohe do te jap mendimin tim se pse ekziston sote feja

Por mund te shtrohet nje pyetje fare e thjesht: Pse ekziston sot feja?
A ja ke iden t'i pergjegjesh kesaj pyetje?
Jo nuk ja ke, vec hajt te shohim.

Respekt shoku me ta lodhte trurin keta pytje qe i sjell ti ha ha ha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 6:22 pm

Pershendetje Beton

Po shoku pajtohem se nuk kemi ende fakte se si u krijuan qelizat e para, sikurse te paret tane nuk e kane ditur se si krijohet rrufeja, por kjo eshte ne varesi me zhvillimin shkencor, domethene origjina e qeizave te para ende nuk dihet, kjo nuk do te thot se i krijoj zoti, kjo do te thot se nuk kemi ende ate kapacitet shkencor per te shpejguar origjinen e qelizave te para, domthene feja nuk jep fakte shkencore por flet vetem fjal, eshte shum lehte te thuash se : "Zoti i krijoj". Kete edhe shkenca di ta thot por nuk e thot sepse eshte budallaki e shpikjeve njerzore.
Me perparimin shkencor, feja po bie ne nje humner, per kete jam i sigurt.

Besoj se e di ti pergjegjjen e pyetjes sime, por mos fol tash se nuk eshte koha, me von, te shohim se cfare po na thot zotriu yne i nderuar.

Gjithashtu mbetesh i respektuar shoku, dhe te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyMon Jun 16, 2008 7:05 pm

Shkenca bashkëkohore nuk i ka ofruar fakte ateizmit, por ajo vetem se ka rrënuar idoltarinë, bestytnin, magjinë e të tjera që nuk kanë fare lidhje me monoteizmin. Mbështetja e deri djeshme e ateistëve- Materia- më nuk e ka atë primatin që e kishte deri tash, ndërsa tash flitet për FUQINË. Në këtë rast ateistet dhe besimtaret afrohen tek ky koncept se në botë sundon "njëfar fuqie" për ateistet, ndërsa "një fuqi" për besimtaret. Mirpo përdallim nga besimtarët, ateistet kësaj fuqie ia privojnë vullnetin, i cili implikon edhe nocionin intelegjencë, që është thelbi i mësimit të fesë.Përse une duhet te pres te besoj se njeriu ka shpirt derisa po e zbulojka shkenca dhe a duhet unë te pres te besoj kete qështje? A varet ekzistenca e shpirtit nga fakti sesa ne e kuptojmë? Aspak. E aq më pak ekzistenca e Zotit.  Në shkencë nuk ka bindje, aty ka fakte. Është e kotë te përpiqem te bind unë dikënd, nëse atij nuk ia kap logjika dhe kapaciteti i tij trurorë nuk e ka arritur stadin e duhur të zhvillimit. Ti Guxim mundesh me e "hedh poshtë" edhe teorinë e relativitetit dhe kjo aspak nuk ta prish ty komoditetin apo qetesinë. Por kjo mospërfillje është papergjegjësi personale - ska lidhje fare me shkencë. Shkenca s'ka mundur ende te arrij te zbuloj se çështë jeta, çështë njeriu, çështë ekzistenca, sepse këto nuk i përkasin fushës se arritjes se saj. Shkenca e mirëfillt është shumë e pavarur, ndërsa "vrimat filozofike" i mbush me materializëm dhe ateizëm. Ti me flet mua për fizikë, kurse unë me heret kam shkruar se ligjet e fizikes nuk përdoren tek subjektet, njerezit apo shoqëria, sepse janë gjëra te komplikuara - për arsye se aty ka gjëra qe nuk i kap shkenca (p.sh. vetëdija, vullneti, qëllimi etj.).Me asnjë shkencë përshembull nuk mund te shpjegohet dinjiteti njerëzor. Atë nuk e shpejgon as biologjia, as kimia apo psikologjia. Madje shkenca para se ta mbështes barazinë  e njerëzve, ajo e vë në pah jobarazinë, ndaj edhe "racizmi shkencor" është shumë logjik, sepse shkenca s'mund ta konstruktoj gjithë aspketin jetësor dhe ekzistencial.Shkenca ka arritur ta reduktoj honin e madh mes materies se vdekur e te gjallë ne nje distancë fare te vogel. Mirpo në sytë e njerezve te ditur e te qështjes, ajo distancë eshte shumë e madhe, madje fare e pamposhtur. Religjioni është religjion, shkenca është shkencë. Përse ka nevojë qe ta zëvendesojnë njëra-tjeren? Ku e bazoni ju idenë se gjërat duhet përjashtuar? Ky është perceptim bardh e zi i botës. Duke i futur gjitha gjerat me nje thes dhe pa i njohur kriteret e drejta te dallimit, ju jeni duke aplikuar shijet dhe percaktimet personale, çka mua dhe vetë temës nuk i duhen fare.Kërkoj nga ju qe te rrini ne temë dhe mos i bartni përshtypjet e juaja ndaj mendimeve te mia në tema tjera. Nëse doni hapni temën se perse po ekzistojka sot feja, atehere mund te diskutojme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyTue Jun 17, 2008 2:02 am

guximi shkruajti:

Besoj se e di ti pergjegjjen e pyetjes sime, por mos fol tash se nuk eshte koha, me von, te shohim se cfare po na thot zotriu yne i nderuar.
Nga diskutimi me njerez mund te arrihet thjeshtë te kuptohen edhe disa motive. Menyra se si ti diskuton me mua dhe me shtron pyetje me fodullëk (lidhje e palidhje) ka për motiv krenarinë qe ndjenë ti në njohuritë tua dhe lavdatat qe mund te marresh për ato, e asnjëherë dëshira qe te mesosh të vertetën e ta zbulosh realitetin. Në një situatë të tillë ty te "rreshqet" çdo gjë; fjalët mbesin vetëm shkronja e faktet fjali te thata. Unë shpresoj qe kjo të mbetë vetëm fazë e adoleshencës dhe te kaloj në shkallën tjetër: në dëshirë për ta mësuar të vertetën e të drejten! 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyTue Jun 17, 2008 4:50 pm

guximi shkruajti:

Po ti hedhim planete ashtu si shkronjat e shekspirit ata nuk do te levizin ne menyre te crregullt por ligjet e fizikes e spjegojn se dy trupa nga ata do levizin rreth njerit, per shkak mases qe njeri prej tyre sigurisht qe e ka me te madhe, kete perkatesisht e spjegon ligji per gravitet domethene prodhimi i dy masave thye per largsine ndermjet tyre ne kateror, ska bre cdo gje e spjegon fizika
Zoti kur e ka krijuar botën ia ka vënë edhe ligjshmërinë me te cilën funksionon kjo botë dhe elementet e saj. Ky ligj i fizikës e shpejgon vetëm një fakt ekzistues, një ligjshmeri fenomenale.Kush e bëri apo si u bë që një trup te ketë masë me te madhe se tjetri e t'i shërbej kaq mirë kësaj haromnie?Shkenca njeh vetëm efektet e gravitacionit, sepse ajo tek diçka sheh vetëm materialen, natyrore, por jo te mbinatyrshmen. Shkenca nuk e njeh qenësinë e gravitacionit, esencen e saj, sepse ajo është transcendete, e mbinatyrshme, e fshehtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyTue Jun 17, 2008 7:06 pm

xhavo_ shkruajti:
guximi shkruajti:

Besoj se e di ti pergjegjjen e pyetjes sime, por mos fol tash se nuk eshte koha, me von, te shohim se cfare po na thot zotriu yne i nderuar.
Nga diskutimi me njerez mund te arrihet thjeshtë te kuptohen edhe disa motive. Menyra se si ti diskuton me mua dhe me shtron pyetje me fodullëk (lidhje e palidhje) ka për motiv krenarinë qe ndjenë ti në njohuritë tua dhe lavdatat qe mund te marresh për ato, e asnjëherë dëshira qe te mesosh të vertetën e ta zbulosh realitetin. Në një situatë të tillë ty te "rreshqet" çdo gjë; fjalët mbesin vetëm shkronja e faktet fjali te thata. Unë shpresoj qe kjo të mbetë vetëm fazë e adoleshencës dhe te kaloj në shkallën tjetër: në dëshirë për ta mësuar të vertetën e të drejten!

Jo une te verteten e di, skam pse diskutoj me ty, po pres pergjegjen mos dil prej teme, urno... E din apo jo?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyTue Jun 17, 2008 8:42 pm

xhavo_ shkruajti:
E_Bukura shkruajti:

A pajtohesh me ate qe kan thene teologjite e ndryshme se ne natyre shume gjera jane "sende ne vete" dhe nuk mund te zbulohen asnjeher nga shkenca moderne, qe te mos jene me "sende ne vete" por te jene sende tonat?
.

Cila fe e ka thënë këtë?

Feja e kinezve e ka thene. Po c'rendesi ka, cila fe? Nuk e percaktova se cila fe, por thashe teologjite e ndryshme. Dhe perderisa ti ben pyetje, ateher i bije se e keni mizen ner kapuq. Na lodhet me keto dallime, duke u munduar ta paraqitni super extra fen Islame. Sikur te ishte ne fakte ashtu, gjerat do ishin me ndryshe. Mjafton qe kemi sy, vesh dhe mendje dhe i kuptojme gjerat cdo njeri ne menyren e vete, pa pritur t'na imponohen gjerat. Iku ajo kohe, kur permes nje njeriu imponohej nje mase e tere. Hapi syt dhe prano realitetin.

Hajt tash mundohu te filozofon ne vazhdim, se edhe ashtu nuk paske thene asgje, vec se je munduar te jesh ne qender te vemendjes. Por kete e bejn nganjeher edhe....

Shendet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alberti
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 20
Registration date : 26/04/2008

Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 EmptyTue Jun 17, 2008 9:52 pm

Guxim spo di qa met than vec ki t'dreit n'do aspekte Universi,Materia Dhe Koha.....un mendoi qe Do T'shkooosh dreit perparimit me keto njohur t'reja fiziko-Shkencore...mendimet e mia jon se universi ka egzistuar gjithmon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Universi, Materja, dhe Koha   Universi, Materja, dhe Koha - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Universi, Materja, dhe Koha
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» universi
» Cfare eshte Universi???
» Përmbledhje nga krijues të ndryshëm
» Bashkimi i trojeve shqiptare
» Koha e Urrejtjes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: