Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 David Copperfield

Shko poshtë 
5 posters
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: David Copperfield   David Copperfield EmptyThu May 01, 2008 11:41 am

Pershendetje

E hapa kete teme sepse me intereson vertet mendimi juaj.
David Copperfield eshte nje nder magjistaret me te famshem ne bote. Pak me poshte do te paraqes disa nga magjite e tij, a jane vertet magji apo vetem ndonje trik e bere mjeshtrisht.
A e mohon shkenca magjine?
Shkenca sipas mendimit tim nuk mund ta mohoj magjine, vet ajo thot se truri njerzore funksionon vetem 2%.
Simbas kesaj truri i ndoinje njeriu funksionon pak me shume dhe kjo mund te sjell deri te gjerat jashtezakonshme qe mund te bejen njerzit.
Te kalohet muri kinez tejpertej (te cilen do ta shihni ne videon e meposhtme) ne syrin e shume njerzve e te thuhet se eshte nje mashtrim apo ndonje montazhe, per mendimin tim eshte teper absurde.

Ja disa video te magjive te David Copperfieldit

https://www.youtube.com/watch?v=j9U3pZFPNcc
https://www.youtube.com/watch?v=jtG6t6LcNAU
https://www.youtube.com/watch?v=fXB1mI1jlp8
https://www.youtube.com/watch?v=iXoJBhzKDBg&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=d3G6iKva85M&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=Xt5X9PMZvnk
https://www.youtube.com/watch?v=gupANtHInWc&feature=related

Ka edhe shum te tjera por keta jane qe me kan interesuar me shume.
Shikoni dhe analizoni vet, dhe me tregoni mendimin tuaj.

Tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyMon Mar 02, 2009 3:22 pm

Tungjatjeta.

Koperfildi nuk eshte asgje tjeter perpos nje iluzionisti te shkelqyer, manipulues i mrekullueshem i iluzioneve optike.

Cito :
Guximi shkroi:
Shkenca sipas mendimit tim nuk mund ta mohoj magjine, vet ajo thot se truri njerzore funksionon vetem 2%.
Nuk pajtohem me ju, ku bazoheni apo ne cka, per te dhene nje perfundim te till nevoitet krahasimi, pra matja nuk eshte asgje perpos krahasimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyMon Mar 02, 2009 5:16 pm

Socratus, sipas bindjes time, magjia nuk eshte dicka perrallore, e mbinatyrshme, dicka anti-dialektikore, eshte nje far forme e energjise qe shkenca ende nuk ka arritur ta definoje e t'i jap kuptim. Isha gabim socratus e ke e te drejte, jo 2 %, e verteta eshte qe vetem 5 % e e krejte kapacitetit te truri shfrytezohet, truri tani per tani, liron energji sa nje poq i zakonshem elektrik. Mund te jete edhe vetem iluzionist, e pamohueshme.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyMon Mar 02, 2009 6:24 pm

Tungjatjeta

Kerkoj ndjes por prap se prap me duket se gaboheni me keto perqindje qe i ceket 2 % apo 5%.
Me intereson se si keni ardhur ne kete perfundim se ne e shfrytezojm kete perqindje te trurit. Me qka jeni duke e krahasuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyMon Mar 02, 2009 6:31 pm

Socratus nuk ka problem. Socratus nuk eshte kurfar krahasimi ky, une po te tregoj nje fakt qe pranohet gjithandej nga opinioni shkencor. Nuk eshte perfundim i imi absolut jo. Njeriu shfrytezon vetem 5% te aftesive te pergjithshme te trurit.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyMon Mar 02, 2009 6:43 pm

Tungjatjeta.

Jeni te repektuar ne syrin time per mendimet qe i posedoni.

Mendimi ime eshte se cdo njeri e shfrytezon 100%, gjate gjithe kohes 100% i trurit punon madje edhe duke qeruar qepe.
Qe te mund te themi se dikush momentalisht po shfrytezon 5% te kapacitetit te tije aj nje here ne jeten e tije duhet te arije ate 100%.

Ilustrim:
Une nese theme jame i gjate. Ju nuk do e kuptoni kete gjatesin time, por nese them une jam me i gjate se Guximi ju tani e keni me te qarte keni nje ide mbi gjatesin time.

Matja do te thote krahasim, perderisa nuk kemi nje krahasim ne shkrimin e siperm pra mbi aftesin qe ne e shfrytezojm do gabohemi vazhdimisht.
Pa nje krahasim nuk ka matje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyMon Mar 02, 2009 6:58 pm

tungjatjeta

krahasimi matja siq jeni duke than per mu jan jasht temes se shfutezimit te turit i cili esht ne rritje ne rrall te par besoj e jo ne zbritje, perveq kesa ju that

"Mendimi ime eshte se cdo njeri e shfrytezon 100%, gjate gjithe kohes 100% i trurit punon madje edhe duke qeruar qepe"

nga kjo fjal kuptoj se ne lindim te zhvilluar e jo qe kemi nevoj per mesim qe te arrim e te vujm ne pun trurin o qe te shfuezojm ate duke kapur ato livele qe pretendohet tek nje person qe ka nje tip lluntije pra nje pyetje
dhe kur flen njeriu perdor 100% te trurit?

un nuk i besoj magjis por dhe tek percinja qe vujm ne praktik e thanun nga ju kam dushime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyMon Mar 02, 2009 9:49 pm

Tungjatjeta Agrone


Ja do mundohem te tregoj arsyen se pse mendoj ne kete menyre:

Matja eshte nje krahasim qe i behet nje objekti sendi ndaj nje objekti apo sendi tjeter.
Ne parimin e siperm bazohet made edhe kur ju thoni se rruga eshte 6m, temperatura eshte 30 grade etj. Pra ne te gjitha keto paraprakisht eshte vendosur nje objekt si p.sh metri e pastaj krahasojm.

Ku kjo ecuri zbatohet ne funksionimin e trurit ne ngecim, pasi qe nuk kemi me kende ta krahasojm besoj se eshte me e kjart per ju. Pra nuk dihet se cka eshte 100%
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyMon Mar 02, 2009 9:55 pm

nuk ishte ajo pyetja se un e kuptova qe me par shembullin tuaj e nuk ishe ajo pyetja qe ju bera do munohem qe te ja u shpie goj me mir por tashi nuk mundem se me duhet te ik naten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyTue Mar 03, 2009 3:39 pm

Tungjatjeta

Ja informacion mbi matjen si percaktohet dhe ceshte:


Matja
në kuptimin e përgjithshëm është procesi i krahasimit të një sasie të njohur me
një sasi të panjohur për të fituar informacion për sasinë e panjohur.


Matja është krahasimi i sasisë me një shkallë të caktuar me qëllim përcaktimin (brenda kufijve të saktësisë së shkallës së dhënë) të vlerës numerike në shkallën që i përkon sasisë që matet.
Matja është procesi i grumbullimit, i sigurimit të një përshkrimi numerik të shkallës në të cilën një person ose një send zotëron disa karakteristika. Elementi i përbashkët në këto përkufizime të matjes është krahasimi.
Pra, matja është një proces krahasimi. Kjo do të thotë që matja nuk është e mundshme pa një standard të përcaktuar dhe të vlerësuar qartë i cili mund të përdoret si bazë e krahasimit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyTue Mar 03, 2009 3:47 pm

Socratus pershendetje.

Nuk ka te beje ketu me krahasime, aq me pak kur eshte fjala per nje fakt, qe ka statistika te sakta. Krahasaimi perdoret ne rastet kur nuk jeni i sigurte se cfare intensiteti ka madhesia, kurse ketu po, eshte 5% e nje kapitali prej 100%, cka do te thot kjo, kjo do te thot qe truri njerezor prej 100 njesiva shfrytezon vetem 5 prej tyre.

Puna eshte perzier, ato pjese te cila i shfrytezon njeriu (truri i madh, i vogel, dhe ndermjet truri), po ashtu eshte, domethene shkojne shkalle-shkalle gjithmone duke u persosur prej vegjelise deri tek mosha padhore, por une po flas per pjese te posatshme te cilat shkenca ende nuk e ka vertetuar se ato shfrytezohen nga njeriu per nevojat e veta. Prandaj ketu nuk ka te beje me mos shfrytezim te pjeseve te cilat kryejn nje funksion por ka te beje me mos funksinim (apo mosshrytezim) te disa organeve ne tru.

Pershembull truri i ka 15 organe te ndryshme, prej tyre shfrytezohen vetem 4, keto 4 organe te cila shfrytezohen normal qe shfrytezohen 100% ne te shumten e rasteve, por une po flas per ato 11 organe te cilat nuk shfytezohen e nuk di kush cfare funksioni kane. Truri eshte organi me misteret e sekretet me te medha te organizmi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 110
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyTue Mar 03, 2009 4:01 pm

"Breaking the Magician's Code" demaskon shumë "magji" apo mashtrime të "magjistarëve"...

http://en.wikipedia.org/wiki/Breaking_the_Magician%27s_Code

Nëse dëshironi të shkarkoni disa video apo episode të "Breaking the Magician's Code" më dërgoni një mesazh privat dhe do t'ju dërgoj lindhjet e shkarkimit.

Unë për veten time nuk u besoj fare këtyre gjërave , iluzion dhe mashtrim asgjë më shumë.

Kam pas rastin të takohem disa herë me një "magjistar" që e thirrja mashtrues. Dhe m'i ka mësuar 2-3 mashtrime, këto mashtrime të gjithë njerëzve që ua kam tregu kanë mbetur me gojë hapur...e në të vërtetë kanë qenë vetëm disa mashtrime që syri i njeriut nuk mund t'i kapë ose kuptojë.

Përgëzime për temën,
vazhdim të mbarë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptyTue Mar 03, 2009 4:03 pm

Tungjatjeta.

Nuk pajtohem me ju.

Jo vetem ne trurin njerzor por i gjithe trupi njerezor shfrytezon 100% te organeve dhe 100% te kapacitetit funksional te tyre.

Perfundimi juaj nuk eshte i logjikshem:
Cito :
Guximi shkroi:
Pershembull truri i ka 15 organe te ndryshme, prej tyre shfrytezohen
vetem 4, keto 4 organe te cila shfrytezohen normal qe shfrytezohen 100%
ne te shumten e rasteve, por une po flas per ato 11 organe te cilat nuk
shfytezohen e nuk di kush cfare funksioni kane. Truri eshte organi me
misteret e sekretet me te medha te organizmi.
Se keto p.sh 11 organe qe pretendoni qe nuk i shfrytezojm, nga pasiviteti i tyre do shkatrohej.
Edhe gjate gjumit me ane te valeve te ndryshme elektromagnetike verehet se ka aktivitet ne te gjithe siperfaqen e trurit duke vequar pjesen frontale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptySun Mar 15, 2009 7:35 am

socratus shkruajti:
Tungjatjeta.

Nuk pajtohem me ju.

Jo vetem ne trurin njerzor por i gjithe trupi njerezor shfrytezon 100% te organeve dhe 100% te kapacitetit funksional te tyre.

Perfundimi juaj nuk eshte i logjikshem:
Cito :
Guximi shkroi:
Pershembull truri i ka 15 organe te ndryshme, prej tyre shfrytezohen
vetem 4, keto 4 organe te cila shfrytezohen normal qe shfrytezohen 100%
ne te shumten e rasteve, por une po flas per ato 11 organe te cilat nuk
shfytezohen e nuk di kush cfare funksioni kane. Truri eshte organi me
misteret e sekretet me te medha te organizmi.
Se keto p.sh 11 organe qe pretendoni qe nuk i shfrytezojm, nga pasiviteti i tyre do shkatrohej.
Edhe gjate gjumit me ane te valeve te ndryshme elektromagnetike verehet se ka aktivitet ne te gjithe siperfaqen e trurit duke vequar pjesen frontale.

pershendetje

arsyja qe doja te thoja perse nuk e perdorimm 100% trurin se nuk po gjesha as temen nga qe ndryshon dhe emri pra esht per arsyje se jo vec un por dhe ju nuk mund ti kushtoheni o te bejm dy gjera ne nje koh nje shembull, nje person qe esht duke ecur me makin me nje shpejtesi ne te cilen rrezikon jeten ai perdor 100 senset qe ka e i perdor qe te mos gaboj kethesat por ne te njejten koh nuk esht i zoti dhe te kujtoj pra kujesa esht funksjon i trurit ka njerez te rrall si bill geits mendoj flasin ne telefon dhe bisedojn me guan pra tre gjera por nuk do te thot se ne te njeten koh ai perdor dhe imagjinaten dhe sa i perket senseve ato jan si diturija qe nuk merrin 100% per 100% nga qe jan perdit ne rritje si nje qe nuk sheh senset i zhvillohen me shum se nje qe sheh, un besoj se truri nuk mund te matet si nje rrug por te krahasohet me shum si nje serbator benxine i cili i vuar ne makin nuk perdoret plotsisht por pak ka pak e si injetoret qe qojn bexin motorrit ashtu dhe truri ndan kapacitetin e merritur kur ben dy gjera te cilat mund te behen me mir kur i ben nje ka nje per arsyje qe nuk jemi te zotet qe ti shfutezojm komplet ato kapacitete dhe ka raste qe nje person nuk mendon si ne gjaknzetesi o ne kom, ne shkojm ne shkoll qe te mesojm te vujm ne pun trurin i cili zhvillohet me an te lendeve si matematika etj. por nuk besoj te merrim ate 100% per 100% truri punon si dhe ato organet tjer por dhe organet tjer ka raste qe kan aktivitete te ndryshme si perdorimi i foces qe loll fizikun duke shtuar rrahjet e zemres si muskujt qe nuk jan njesoj kur nje person nuk ben gje me nje tjeter qe qon pesha matja e trurit matet ashtu si matet rruga dhe serbatori por perdorimi i tij a esht i plot plot? un ju kuptova kur beni shemullin qe nese ne mendojm nje gje asaj i shkon vemendja e plot por per mendimin tim truri ka dhe kualitete te tjera te cilat ne ate moment ne nuk i perdorim duke perdorur ndoshta ate 100% per sa i perket ati kualiteti te cilim perdorim rreth asaj qe jemi duke i kushtuar vemendjen si serbatori qe mund te mbaj 20 litra atij mund ti fusim dhe 10 litra benxin poraty mbetet prap ai vend per dhe 10 litra te tjer pra jo shfrutezimi i plot ashtu dhe truri kur nenvlehesojm nje gje duke mos i llen shum rendesi mund te bejm shum shemuj dhe te flasim gjat nese doni te deni ndo nje pyetje rreth ides time do e kemi me te kollajt kuptimin

un nuk them se magjija ekziston se un nuk i besoj per mu cdo gje ka shpjegimin e vet dhe e pa shpieguara pergigjet vetem duhen kerkuar po nuk i kerkuam nuk do i gjejm e keshtu nuk do te zbulojm as hilen e magjistarit nese nalemi ke shikimi se sot mund e bejm cdo gje te mundur me an te efekteve vizive
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptySun Mar 15, 2009 11:09 am

eshte e pamundur qe ne te perdorim 100 % te aftesive tona.atehere evolucioni i njeriut nuk ka ekzistuar.
mund te beje nje njeri 100 gjera per nje here?
te merret me pun ,me dashurine ,me shtepine ,me sportin ,te flase me 3,4 veta ne telefon etje etj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield EmptySun Mar 15, 2009 11:12 am

gjithsesi david kopperfield ose eshte iluzionist i mire ,manipulues i mire,ose ka nje perqindje me shume te kapacitetit se ne,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

David Copperfield Empty
MesazhTitulli: Re: David Copperfield   David Copperfield Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
David Copperfield
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: