Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 LUFTA PSIKOLOGJIKE NË INTERNET

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 110
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

LUFTA PSIKOLOGJIKE NË INTERNET Empty
MesazhTitulli: LUFTA PSIKOLOGJIKE NË INTERNET   LUFTA PSIKOLOGJIKE NË INTERNET EmptyThu May 01, 2008 8:26 am

Të nderuar lexues!

Ashtu si në çdo forumë tonë në internet, e dij se edhe këtu ka raste ku nuk janë krejt shqiptarë, por edhe të tjerë me qëllime të dëmshme, që bëjnë edhe bënë punën e tyre në forma ndër ma të ndryshmet, me methoda ndër ma të ushtruarat psiko-filozofike, duke vepruar për shkatrrimin e personave e personaliteteve ndër ma të rrallat kombëtare edhe na kujtojmë se si mund të shprehet një shqiptarë i tillë ashtu...edhe bëjmë be e rrfe se vërtetë nuk tek jemi askushat e kësaj bote!

Interneti kërkon studim ndër ma të mirfilltët, serioz, nga të gjitha fushat shkencore. Kjo gjë nuk është kuptuar as nga shumë shqiptarë, ndër ma të zgjuarit që i thonëvetes e që i thonë tjerët për ta...

Këtë themë të luftës psikologjike armike e kam shtruar shumë kohë ma parë, që në fillim të hapjes së internetit shqiptar edhe anipse ishja shumë syshqiponje e vështrues bukur i mirë, duke debatuar me shumë shqiptarë iu kam hequr maskat ndër ma misteriozet dhe dolën pikërisht bash anëtarë e moderatorë forumesh tona para ma shumë se dhjetë vitesh - ku në mes edhe të stafeve e moderatorëve kishim e kemi asi personash që nuk mund ta besoni as vet, e do të ndëshkonit vetveten, do të hanit gur e dhe e nuk do ta besonit realitetin e hidhur! Në vijim do të paraqesim disa shembuj tipik të tillë dhe pa asnjë droje do të flasim bashkarisht...

Rasti i shaban cakollit për motren azbuka ''abetarja'', nuk më bëri aq përshtypje, ngase që në fill, kur 'shfletova' këtë forum, e vërejta se është AZBUKA, ku me mjeshtri, person i ushtruar, që njeh shqipen për mrekulli edhe që bënë copy/paste të shkrimeve ndër ma të ndryshmet, duke huazuar shkrime të ndryshme nga interneti, nga gjuhët tjera, e forumet tjera dhe duke i përshtatur mjeshtrisht temperamentit shqiptar - duke filluar fushatë kriminale, armiqësore, me methoda ndër ma të rryerat, ta shkatrroj personalitetin shqiptar, në mënyrë shpirtërore e dweri tek shumë sakrifica që kanë pasur pikërisht edhe vet antarët e këtij forumit...

Jam i bindur se shumë shqiptarë edhe këtu u bënë pre e azbukes 'abetares'
edhe kanë pasë kontakte ndër ma të ndryshmet me atë, edhe panë pasë pasoja ndër ma të ndryshmet, sepse azbuka ka qenë qëllimisht këtu e gjithkund nëpër forumet shqiptare, duke shkatrruar jovetëm shpirtërisht personalitete tona, por edhe fizikisht me mjete e methoda ndër ma misteriozet...që as mendja nuk ua pret askujt...

Lufta psikologjike në internet zhvillohet me format ma të ndryshme kriminale, përmes mashtrimeve, plagiateve, shprehjeve të dashurisë, miqësisë, afërsisë deri edhe tek ajo familjare... ku dij shumë raste, që personat pësuan keq e ma keq, sa janë akte aq tragjike, në forma rrenqethëse, trishtuese dhe me mjeshtri aq të rrallë psikologjike, sa që në një aspekt edhe duken si komike, ku mund të qeshesh me lot...

Dihet se aq sa është pozitive një gjë, poaq edhe është negative kur keqpërdoret dhe i ndrrohet kahja e veprimit... Tash veç pakëz po preku pulsin, të synohet një vështrim i mirëfilltë, duke vijuar me pasojat dhe të viktimizuarit e azbukes, që mesiguri azbuka, ka hyrë në thelb të çështjes
në kontakte ndër ma të ndryshmet edhe me antarë të këtij forumit...

Për luftën psikologjike në internet mund të shkruhen vëllime të tëra dhe as që preket çështja në esencë, sepse ka aq shumë shembuj e raste ndër ma misteriozet, ku me yshtje e mashtrime, maska e sulme misterioze, të fshehta, me spijunime e shpifje të pregatitura me eksperiencë të rrallë, vepruesit armiq, të shërbimeve sekrete, janë kudo në mes tonë, me nofka e zgjuarsi, parapsikolog të pregatitur, duke shfrytëzuar dëshmi gjykimesh, intriga e shpifje ndër ma të paskrupulltat, duke përdorë afërsinë miqësore e deri tek ajo familjare, duke mos e diktuar askush - e bënë dhe e bëjnë punën e dreqit në mesin tonë! Ata aktorë krimesh të tilla janë të të gjitha fushave shkencore, politike e fetare, diplomatike e kriminalistike, që veprojnë deri në atë shkallë sa ta mohosh vetveten e kombin tënd dhe familjen tënde!

Shumë nga rastet me veprime indirekte, janë ushtruar ne veprime sekrete
që veprojnë aq thellë në forma psikologjike e parapsikologjike, me njohuri të shfrytëzuara të tjerëve, duke përdorë mjete e instikte psikologjike, të shprehura përmesh shkrimit, si veprime kriminale elektronike - sa që as mendja nuk ua pret, se vërtet mund të ndodhi diçka e tillë, sa nuk iu beson as syve tuaj se çfarë lexon... Kemi shumë viktima elektronike...

Këtu mund të debatojmë bashkarisht, të shprehim mendimet tona edhe e dij se edhe këtu kemi të tillë si azbuka, por që dëshiroj të veprojmë në forma shumë të përsosura shprehjesh dhe veç përmes dy-tre periudhave mund ta hetoj secilin tip të tillë 'misterioz'!

Le ta provojmë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
LUFTA PSIKOLOGJIKE NË INTERNET
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Iluzionet
» LUFTA PËR TREPÇËN
» Pamje nga lufta
» Lufta me 2001 ne Maqedoni?
» A eshte lufta ne prag ne IRJM ???

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Emigracioni-
Kërce tek: