Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Trekendshi i Birmudes

Shko poshtë 
+2
Beton
Orfe@
6 posters
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 111
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes EmptySun Apr 20, 2008 1:48 pm

Qfar mendoni mbi trekendshin e birmudeve
keni ndonje informat per te ?
atehere le ta diskutojme kete?


Trekendshi i Birmudes The-bermuda-triangleCfare dini reth Trekendeshit te bermudeve.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Re: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes EmptySun Apr 20, 2008 2:00 pm

E pa besushme por e vertet se kam lexuar shume per Trekandshin e Birmundes ,thjeshet thuhet se jane forca enigmatike ,dhe eshte nje diçkaje qe mund te kete kontroll mbi oqenin ,por ne ate qe kam kuptuar deri me sote na lajmrohet mund te quajm ky ''mister'' qe na bene te kuptojm ne vete se mendja e njeriut nuk mundet ty kundeshtohet e as te zbuloj se ç'fare me te verte ndodhe ne TREKANDSHIN E BIRMUDES.

Ne ate qe kam lexuar nese nuk gabohem,para disa mujshe ne nje gazet ,fakti ishte se i biri e kerkonte te Atin e vete qe para 52 viteve kyshte humbur ne Trekendshin e Birmudes,para nje viti i Biri e provon te njejtin hulumtim te Atit (Babait)te vete ,por fatkeqesishte u humbe edhe i biri me google Earthe ,saletite ,jane ne kerkim por eshte e kote nuk eshte gjetur ende.

Nese nuk gabohem 53 vete jane te humure ne Trekandshin e Birmudes deri ne kete vite.

vazhdime te mire ne teme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Re: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes EmptySun Apr 20, 2008 2:17 pm

Anijet e zhdukura ne Trekandshin e Birmudes

1- Rosalia- u zhduk ne 1840 ne rrugen midis Havanes dhe Evropes. Ishte nje anije franceze qe u takua e abandonuar ne brendesi te trekendeshit duke lundruar normalsht, me velat te hapura me ngarkesen te pa prekur , por ishte zhdukur çdo gje e gjalle!
2- Mari Çeleste - u zhduk rreth muajit Nentor 1872, pasi doli nga porti i N. Yorkut u takua ne 4 dhjetor te po atij viti ne trekendesh pa asnje ne bord Kishte pasur 10 persona ne bord.
3- Atlanta- u zhduk ne janar 1880. Ishte nje fregate britanike qe shkonte nga ishujt Bermude ne Angli. U zhduk bashke me 209 persona ne bord shume afer ishujve Bermude.
4- Freja- u zhduk ne 4 tetor 1902. Ishte nje anije e madhe gjermane me tre direke qe u takua ne po kete muaj afer Manzanijes , ne Kube, nga ku kishte dal ne daten 3 te po atij muaji.Ishte zhdukur gjithe ekipi.
5-Ciklopi-u zhduk ne 4 mars 1918, Ishte nje anije e madhe e marine amerikane, 150 m gjatesi .U zhduk me 309 pasagjere pa leshuar asnje mesazh ndihme. Lundronte mes ishujve Barbados dhe Noorfolk kur u zhduk.
6-Raifuku Maru- u zhduk ne 1924.Ishte nje anije mallrash japoneze qe lundronte midis ishujve Bahamas dhe Kubes kur u zhduk. Kerkoi ndihme me radio.
7-Cotopaxi- u zhduk ne 1925. Ishte nje anije qe udhetonte midis Çarlestonit dhe Havanes. U zhduk afer Kubes.
8-Stavenger- u zhduk ne 1931. Ishte anije tregetare qe nodhej afer ishullit Cat, ne Bahama , kur u zhduk me 43 persona ne bord.
9- John and Mary- U zhduk ne prill 1932. Ishte nje anije prej dy direkesh qe u shfaq duke lundruar pa asnje ne bord dhe rreth 80 km ne jug te ishujve Bermude.
10-Anglo-Australian- u zhduk ne mars 1938. Ishte nje anije qe leshoi mesazhin e fundit te saj nga ishujt Azore. U zhduk me 39 njerez ne bord.
11- Gloria Colite - u zhduk ne shkurt te 1940. Ishte nje jaht i San Vincent ne ishujt Antillas angleze. U shfaq pa asnje ne bord, por me te gjitha gjerat ne rregull, duke qene 320 km ne jug te Mobile, Atlanta.
12-Rubicon- u zhduk ne 22 tetor te 1944. ishte nje anije kubane qe u zhduk ne qender te Trekendeshit. Me vone u takua nga rojet detare amerikane perbale brigjeve te Floridas pa asnje njeri ne bord, kishte shpetuar vetem nje qen qe ishte deshmimtari memec i drames.
13-Sandra-u zhduk ne qershor 1950. Ishte anije prej 106 m gjatesi qe lundronte nga Savanah, Giorgia, ne portin Cabello , Venezuela. Ishte ngarkuar me 302 tonelata insekticidesh pe plantacionet. Kaloi ne portin e Agustines ne Florida dhe me vone u zhduk me gjithe ngarkesen dhe ekuipazhin.
14-Connemara IV- u zhduk ne shtator 1955.Ishte nje yaht privat qe u shfaq complet vetem , pa asnje gjurme te asaj qe mudn tekishte ndodhur.U shfaq 640 km ne lindje te Bermudeve.
15-Sulphur Queen- u zhduk ne 4 shkurt te 1963. Ishte nje anije tregetare prej 130 m qe shkonte nga Beaumont, Texas, ne Norflok, Virginia. U zhduk pa leshuar asnje mesazh ndihme, me gjithe ekuipazhin.
16-SNO'Boy- u zhduk ne 1 korrik 1963. Ishte nje peshkarexhe e vogel , vetem 20 m dhe me 40 peshkatar ne bord. Shkonte nga Jamaica ne Cayo ne verilindje kur u zhduk me gjithe ekuipazh.
17-Witchcraft-u zhduk ne 24 dhjetor 1967.Ishte nje anije qe bente udhetime turistike (crocero). Eshte nje nga rastet me te çuditshem te trekendeshit. U zhduk papritur me pronarin dhe nje pasagjer ne bord, kur bente shetitje ne det jo me larg se 1600 m nga Miami, ne Florida.
18- Anita- u zhduk ne mars te 1973. Ishte nje anije tregetare me 20.000 tonelata ngarkese dhe lundronte nga Newport News per ne Gjermani. U zhduk ne trekendesh me 32 veta ne bord.
19-Milton Latrides- u zhduk ne prill 1973. Ishte anije qe udhetonte nga New Orleans per ne El Cabo

AVIONET E ZHDUKUR

1- Super Contellaton- u zhduk ne 30 tetor 1945. Ishte nje avion i flotes amerikane . U zhduk me 42 persona ne veri te trekendeshit.
2-Martin Mariner- u zhduk ne 5 dhjetor 1945. Ishte nje hidroavion bombardues PBM i armates amerikane me 13 persona ne bord.U zhduken te gjithe pas 20 minutash udhetim.
3- C-54- u zhduk 1947. Ishte avion ushtarak i ushtirse amerikane .U zhduk me te gjithe njerzit ne te 180 km nga ishujt Bermude.
4- Tudor IV-u zhduk ne 29 janar te 1948.Ishte nje avion tregetar katermotoresh Star Tiger. U zhduk me 31 pasagjer dhe tre personel 600 km ne veri te ishujve Bermude.
5- DC-3- U zhduk ne 28 dhjetor 1948. ishte nje avion privat ne nje udhetim tregetar qe u zhduk me 32 pasagjer dhe ekipin e tij ne nje pike te papercaktuar midis San Juan (PUerto Rico) dhe Miami.
6-Nje tjeter Tudor IV- u zhduk 17 janar 1949. Ishte nje avion tregetar i quajtur Star Ariel (binjak i Star Tiger). U zhduk midis ishujve Bermude dhe Jamaica, 600 km nga Bermudet.
7- Globemaster-u zhduk ne mars 1950.Ishte nje avion tregetar amerikan qe fluturonte per Irlande.
8-York- u zhduk ne 2 shkurt 1952. ishte nje avion tregetar britanik dhe fluturonte per Jamaika.U zhduk me 33 pasagjer ne bord ne veri te trekendeshit.
9-Martin P-5M- u zhduk ne 9 nentor 1956. Ishte nje avion amfib nga patrullat e marines amerikane. U zhduk me 10 veta ne ekuipazh shume afer Bermudeve.
10- Chase YC-122- u zhduk ne 11 janar 1957.Ishte nje avion tregetar me 4 pasagjer. U zhduk mes Palm Beach dhe Gran Bahama.
11- KB-50- u zhduk ne 8 janar 1962.Ishte nje avion tank i Forcave Ajrore Amerikane. U zhduk duke kryqezuar trekendeshin nga Virgina per ne Azore.
12-Stratotankers KC-135- u zhduk ne 28 gusht 1963.Ishin 2 avione katermotoresh totalisht te rinj t Forcave Ajrore Amerikane.Shkonin ne nje mision sekret nga Bazen Homestead, ne Florida , ne nje baze tjeter sekrete ne Atlantic, por nuk harriten kurre , u zhduken 480 km ne verilindje te ishujve Bermude.
13-Cargomaster C-132-u zhduk 22 dhjetor 1963 duke shkruar per Azore.
14- Flyng Boxcar C-119-u zhduk ne 5 qershor te 1965.Ishte nje avion tregetar me 10 pasagjer ne bord.U zhduk ne juglindje te ishujve Bahamas.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Re: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes EmptySun Apr 20, 2008 2:30 pm

Bermuda eshte nje grup ishull ne Atlantik, qe si teritor pertej detit britanez pjese e Britanise e Madhe eshte. Ndodhet lindore te Shtetit Federal North Carolina

Trekendshi i Birmudes 300px-Bermudatriangle_%28sketch%29

Kristofor Colombo ne nje nder rrugtimet e tij thot se ka pare disa kafsha ''animal'' te pa njohura ne nje vend shume afer trekenshit.

Disa marinai amerikan ne investimet e tyre kan dhen nje spjegim se e gjithe kjo ka te beje me nje (ramje e nje ''shiut'' te madhe sdi si mund te quaj ndryshe shqip shikoni Fotografit)qe ka demtuar keqe funksionimin e zones te busolles.!


Trekendshi i Birmudes Leonidas_sigloXIX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Re: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes EmptyThu May 01, 2008 11:15 am

Urime per temen biligoa.

Ka degjuar dhe kam lexuar shume per kete fenomen, dhe mendoj se edhe ky eshte vetem nje trillim, edhe pse duket shum reale, me miliona e miliona ka te tilla rast pershembull rrathet neper ara, , kitnapimi nga alienet qe vetem ne Itali ka rreth 2 milion njerze te cilet thon se jan rrembyer nga alient, ngjarja e Ruswell 1947 e cila sipas mejei afrohet shum realitetit.

Ju pershendes, vazhdim te mire...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Re: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes EmptyMon Mar 02, 2009 3:25 pm

tungjatjeta


Me duket se eshte nje Trillim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Re: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes EmptyMon Mar 02, 2009 4:00 pm

tungjatjeta

dhe un kam ndigjuar shum hisorina mbi trekendeshin e bermudave te cilat jan perdor dhe neper filma por nuk me duken gjera te vleshme se ato ujra jan te praktikuara dhe sot e nuk esht shfaqur ndo nje gje anormale kam ndigjuar per gjiron e proves se nje grup avjonash gjat luftes se dyt boterore qe po beshin nje gjiro prove nga ajo zon ne te cilen jan zhdkur nuk e di nese esht e vertet per te cilen thoshin qe para se tu shdukshin kishin hup drejtimin e busulla nuk funksiononte e mendohej qe te u jet mbaruar karburanti kurse per bussullat te ken pasur ndo nje interferenc elekto magnetike por anijet e sotme nuk shfacin ket problem thohet elle se anej posht te jet ndo nje gje teknologjike e dertuar nga njerezit qe banoshin antlantiden te cilet ishin shum te zhvilluar e qe kjo strutur te jet funksjonuese o te kreojn ndo nje energji e cila nuk esht enjohur nga ne e cila ka dal nga imagjinacjoni i ca tipave mas qe ne afersit e florides nen uj paten gjet nje rrug e cila merrte nje dejtim nga europa e duke ver ne pun imagjinacjonin e shum veteve se ne mes te atlantikut si mas platones u gjente atlantide nga e cila merr emrin atlantiku e azteket te cilet thojn qe vin nga ky vend i shvilluar por nese shohim me mi kur linden keto historia mund te kuptojm asyjen e origjinen e tyre se gjat kolonizimit te amerikes nuk u shfaqen keto historina por u shfaqen vetem gjat kohes se pirateris se ajo zon ka qen perdorur nga piratet per te ber blitce anijeve qe vishin nga euopa e ne ato zona ndolleshin ishujt ne te cilet u fsheheshin piratet pra trekendeshi merr pjes tek historinat e atlandides
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Re: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes EmptyMon Mar 02, 2009 9:13 pm

ne nje dokumentar thoshte se trakendeshi i bermudes eshte zone aliene,ku grabiten anije ,avione per studim nnga alienet,nuk e di a eshte e verte,
kurse nje tjeter thoshte qe eshte nje vend ku koha dhe hapesira ndryshojn,dmth udheton ne kohe
kjo e dyta eshte me e besueshme nga shkencetaret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Trekendshi i Birmudes Empty
MesazhTitulli: Re: Trekendshi i Birmudes   Trekendshi i Birmudes Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Trekendshi i Birmudes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: