Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 MARKETINGU NE PERDITËSHMERI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:43 pmSot cdo cast ndeshemi me fjalen marketing. Prjeardhjen e shpjegojne fjaloret ndresafunksionalizimin e kesaj fjale do te perpiqem ta afroj me prane atyre qe do te lexojne !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:43 pm

Roli i te punesuarit ne sferen e marketingut dhe ndikimi i tij ne nivelin regjional


1. Te siguroje kontakt me shfrytezuesit , ne nivelin e pare,

2. Te promovoje shitjen e sherbimeve ne nivelin lokal,

3.Te perpiqet per vellim sa me te madh te shitjes se atyre sherbimeve !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:44 pm

MARREDHENIET FUNKSIONALE


1,Hulumtimi i tregut dhe planifikimi i sherbimeve,

2.Qeverisja sipas principeve te marketingut,

3. Reklamimi dhe promovimi i mallit,

4. Koordinimi i brendshem

5. Njoftimi me qellim te perputhjeve te udheheqesit dhe stafit udheheqes - drejtorise
!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:45 pm

BASHKEPUNIMI ME SHFRYTEZUES - PRODHUES TE MEDHENJ


A. Hulumtimi i shfrytezueseve

1.Njohja me punen e tyre dhe nevojave te tyre - ne moment dhe dhe ne ardhmeri,

2.Kuptimi mbi cdo perparesi qe ia japin sherbimet apo prodhimet tona,

3.Cila eshte vlera e punes sone,

4.Cilat sherbime i shfrytezon kompania qe duam te bashkepunojme,

5. Sa jane te randesishme per ne .

Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:46 pm

HULUMTIMI I SHERBIMEVE


1. Mesoni gjithcka per prodhimin dhe sherbimin tone

2. Njoftoheni dhe kuptoni vlerat e tyre dhe njekohesisht dobesite,

3.Respekto imixhin e kompanise- shoqates,

4. Mesoni se prej ng dhe prej ku vijne informatat,

5. Mbani shenime mbi informatat e konkurrenteve dhe per sherbimet e tyre,

6. Ruaj te dhenat - edhe te shfrytezuesit te sherbimeve ne raport me ju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:46 pm

KONTAKTI ME SHFRYTEZUESIT


1.Verteto shfrytezuesit ma me randesi dhe perdor rregulloren 80/20

2.Pergatit planin e vizites dhe vizitoj rregullisht,

3.Ne raporte qendro i afert edhe me shfrytezuesit dhe zhvilloj planet se si t'u ndihmohet me teper,

4.Be hlumtime rreth ankesave dhe siguroj se ato do te shqyrtohen,

5.Regjistroj akrivitetet dhe idete qe vijne nga konkurrenca
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:47 pm

PLANIFIKONI VIZITAT TUAJA PER SHITJE


- Gjeni cili është dhe ku është shfrytëzuesi,

1. Emtin dhe profesionin e tij

2. A është i legjitimuar të japë urdhëra për nenshkrimin e Kontratave

3.Çka do ai - cilet probleme i ka, cilat nevoja dhe dëshira,

4.Çka mund t'i ofroni : mallëra, shërbime, ndihmë, këshilla

5.Cilin material promovues do t'ia jepni per shitje ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:48 pm

CILAT QELLIME I KENI ?


1.Çka prisni të arrini nga takimet,

2.Numroj qëllimet kryesore

3.Numroj edhe qëllimet e shkallës së dytë,

4. Tregoje gjithmone datën per takimin e ardhshëm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:48 pm

BASHËPUNO ME SHFRYTËZUESIT


1. Me kujdes

2.Me interes

3.Me dëshirë dhe

4. Me aksion
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:49 pm

QENDRIMI NDAJ ANKESAVE


1.Ankesat janë gjysma e rastit

2.Pyetni per strukturën e çështjes

3.Perpiqeni qe verejtjet të jenë specifike

4.Planifikoni si t'i ndaloni apo zgjidhni,

5.Ndajeni ankesën në pjesë më të vogla dhe analizojeni

6.Kuptoje shfrytëzuesin seriozisht dhe mos i anashkalo ankesat e tij
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:50 pm

VERTETËSIA DHE BESUESHMERIA

1.Të gjitha prodhimet dhe shërbimet e kanë anbën e tyre pozitive

2.Numër i madh i prodhimeve dhe shërbimeve atakohen prej ndonje ankese

3.Kur ndesheni me ankesa përmbahuni tek e vërteta

4.Ndërto raportin me shfrytëzuesin nëpërmes besueshmërisë

5.Mos jepni premtime të cilat nuk mundeni t'i realizoni

6.Mos bini nën nivelin e autoritetit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:50 pm

SHFRYTËZONI SHËNIME PËR VËRTETIM

1.Përllogaritni rezultatin dhe vendosni për aksionin e ardhshëm se çka do

2.A i përdorër faktet e vërteta

3.A u përgjigjët me argumente ndaj ankesave

4.E kuptoj shfrytëzuesi se çka i treguat, ose a përdorët zhargon adekuat për kupt
im.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:51 pm

SHFRYTZONI SHËNIMET PËR T'U VERTETUAR


1.Sa ishte diskutimi i bazuar në nevojat e shfrytëzuesit

2.U koncentruat për qendrat ma të mira të shitjes dhe qendrat e poentimit te sherbimit

3.I udhërrëfyet pyetjet e shfrytëzuesit tuaj

4.Si vendosët për ankesën

5.E morët rezultatin e pritur

Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:52 pm

VËREJTJET


1.Vërejtjet e shfrytëzuesëve janë esenciale

2.Vërejtjet duhet të ruhen

3.Baza e të dhënave për shfrytëzuesit e lehtëson bashkeveprimin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:53 pm

RAPORTET


Shfrytëzoni sa më mirë raportet në raport me drejtorin dhe drejtorinë

* Informoheni se çka ndodh në treg

* Tregoni problemet kryesore

* Tregoni kercenimet e konkurrences

*Tregoni çka thone shfrytëzuesit e sherbimeve tuaja

* Tregoni se sa dhe si punohet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyFri Mar 28, 2008 2:54 pm

NË FUND


Mos e harroni shprehjen : Falemnderit për vëmendjen që patët !

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyWed Oct 08, 2008 9:03 pm

Gati para një muaj lexova një artikull ne interne tek një sit italian qe s'po më kujtohet tani linku qe publikonte statistikat e marketingut të internetit dhe ajo qe me mbeti ne mendje ishte qe deri ne 2010 parashikohej qe shuma ekonomike e shpenzuar për rreklama ne internet do e kaloje atë te shpenzuar për rreklamat ne telivizion dhe radio apo sisteme te tjer rreklamimi dhe kjo gjë me impresionoj jasht masë, por duke i hedhur një vështrim marketingut shqiptar kuptova qe neve jemi shum mbrapa ne këtë drejtim pasi dhe ato pak rreklama qe bëhen ne internet me anë te google jan për site dhe sme ka rastisur qe te shoh vodafonin apo amc qe te rreklamojne një oferte te re apo QTU te bëj ndonjë rreklam ose shum e shum firma dhe kompani te mëdha shqiptare, pra kjo ndikon shum dhe ne punën e webmasterave pasi fitimet me rreklama te huaja nuk jan asnjeher ne nivel sikur të kishte rreklama shqiptare ne ato te google, pra banerat e google do ishin shum me te klikuar sikur të kishte me shum rreklama shqip, gjithsesi se kuptoj këtë hezitim nga ana e kompanive te mëdha për te investuar ne botën e internetit por akoma jan te lidhur ngusht me televizionet qe ne shpesh raste jan mjaft te shtrejte edhe pse rezultatet jen te mira dhe smund te mohohet kjo gjë. Pra për neve mendoj qe 2010 do jet thjesht nesja e rreklamimit ne internet...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyWed Oct 08, 2008 9:33 pm

Nuk është një shprehje e dëgjuar rrallë nga ju.
Sot për sot shumë media po jetojne vetëm nëpërmjet REKLAMES VIZIVE dhe jo pak te tjera nga ajo radiofonike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyWed Oct 08, 2008 9:49 pm

Ne fjale te tjera, reklama është art me vete dhe ashtu sikurse duhet të kesh talent ne menaxhim, administrim dhe llogarine e kostove e te çdo gjeje tjetër ne një biznes, talent me vete duhet të kesh për te marketuar mallin tënd. Është shumë e vështirë sidomos kur mendon se bota po ndryshon me hapa gjigande dhe preferencat e njerëzve bashke me te
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI EmptyWed Oct 08, 2008 10:00 pm

Luki, te shpreh falnderim që nise te trejtosh temën e postuar qyshkur ,por pa e marrë në konsideratë domethënien e saj ! Edhepse, jetojmë në vlugun e kësaj furtune, ku pa manaxhim nuk arrihet !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty
MesazhTitulli: Re: MARKETINGU NE PERDITËSHMERI   MARKETINGU NE PERDITËSHMERI Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MARKETINGU NE PERDITËSHMERI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: