Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE   APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 EmptyFri Mar 28, 2008 2:37 pm

Komunikimi me udhëheqësit është komunikim në drejtim të teposhtëzës. Rëndom nga kuadri udhëheqës dërgohen porosi të cilat përcaktojnë qeverisje dhe kontrollë. Për atë se politika e organizatës krijohet në nivele të larta të saj, ato nivele luajnë rol për organizmin e tërë. Është i logjikshëm edhe komunikimi që vjen nga udhëheqja që t’i përcaktojë rregullat dhe politikën organizuese. Por, problemi i cili rëndom paraqitet, gjegjësisht punëtorët të protestojnë për fshehjen e informacioneve ose joplotësisht informohen, mvaren kryesisht nga filtrimi që e bëjnë udhëheqësit në procesin e dërgimit të porosive në drejtim të punëtorëve. Edhe procesi i dërgimit nga ana e tyre mund të jetë i vetëdishëm apo i pavetëdishëm.
Fshehja e vetëdishme e informacioneve krijon probleme serioze në komunikim dhe në suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE   APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 EmptyFri Mar 28, 2008 2:39 pm

MENAXHIMI I TRËSISË KUALITATIVE

Në arenën e zhvillimit shoqërorë është prezente pika më e domosdoshme dhe kryesore që në esencë trajtohet si pika e menaxhimit të kualitetit absolut. Pasi teknologjia e prodhimit ka arritur shkallën e lartë të saktësisë dhe të përmasave ku mund të ndahen edhe atomet, gjithë kjo në pasqyrimin historik ka një rrjedhë domethënie. Duke pasur randësi në shtetet e zhvilluara ajo u bë po aq e njohur si Total Quality Menagement për të rrezatuar shenjat e para në tërësinë e kualitetit të prodhimeve . Paraqitja e parë u bë më 1949 kur Lidhja e shkencëtarëve dhe inzhinierëve të Japonisë (JUSE ) , bënë një takim në nivel të një komisioni të përbërë nga krijuesët, inzhinierët, dhe ekipe nga kuadrot shtetërore, me qëllim të përmirësimit të produktivitetit në Japoni! Gjithë kjo rrjedhë pastaj në drejtim të filozofisë Deming dhe komisionit Juran organizuan shumë ligjërata për çështjet e statistikës dhe kontrollit kualitativ për prodhimtarinë e Japonisë . Ky promovim i filozofisë së Demingut hapi shtigjet e industrializimit japonez.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE   APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 EmptyFri Mar 28, 2008 2:39 pm

Sa ka mundësi të veprohet sipas parimit të Total Quality Menagement këtu tek ne ?
Është pyetje që në realitet e preokupon gjithë shoqërinë dhe krijon përplasje të ideve që mbesin pezull. Përse ngjet kjo asnjë nuk mundet të japë përgjigje pasi gjendja në prodhimtari është e asaj natyre ku ma shpejt krijohen misteret se sa të realizohen idetë .Gjithsesi edhe në administratë është krijuar një tendencë e nebulozave . Ndërsa në sistemin e informimit duken shenjat e para se mund të ketë kthesë pozitive duke dalur ato nga tutela shekullore e diktatiit , për t’i vështruar dukuritë ashtu siç paraqiten. E gjithë kjo nxierr në shesh sistemin jo funksional të shkencës e cila jo vetëm që ka ngec por që përpiqet të paraqesë akoma teorinë e kapilaritetit në zhvillimin shoqërorë.
E vërteta kur nuk është trajtuar drejt , ajo ka sjellur konflikte në shoqëri. Ashtu si paraqitjet e shumë aspekteve në zhvillim që e dezekuilibrojnë rendin shoqëror. Japonia për këtë arsye bëri ndërhyrje qysh më 1949 dhe futi mekanizmat e inovacioneve në qeverisje. Me aprovimin inovativ ajo krijoj rrethet e kualitetit. Ndërsa në bashkëpunimin me furnitorët ajo nisi prodhimin e qerthujve -qelizave (cellular manufacturing ). Poashtu ajo rëndësi i dha prodhimit të kërkuar në moment (Just In Time ), siç i dha randësi dhe zhvillimit të planifikimit (hoshin planning).

Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE   APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 EmptyFri Mar 28, 2008 2:40 pm

Përse kjo gjendje e tillë këtu. Sepse, duke mos patur sens për të bërë reforma të përshtatshme dhe për të nis një zhvillim të ekuilibruar Maqedonia akoma synon sipas avazit federalist. Ajo i jep rëndësi koncentrimit dhe racës dominuese në pushtet. Për ata krijon perspektiva por që dalin pa sukses. Sepse sado qoftë i fortë krahu është jofunksional pa gishtrinjtë. Duke i theksuar sa për ilustrim , në Maqedoni u ngritën komplekse që sot nuk funksionojnë. Bie fjala, larg lëndëve të para të drurit u ngritën fabrikat e përpunimit të drurit që sot nuk funksionojnë. Larg minierave të hekurit u ngritën hekuranat . Në vend të hidroelektranave u ngritën termoelektrana! Në vend të zhvillimit të blegtorisë ku ka kushte u krijuan fabrika për përpunimin e qumshtit atje ku nuk ka mundësi zhvillimi. Dhe ajo që është më drastike dhe paradoksale, u lidhën me rrjetin e telefonisë fikse, kanalizimin dhe ujësjellësin fshatrat e gjithë Maqedonisë lindore, gjegjësisht fshatrat e banuar me popullatë maqedonase, edhepse në to, ditaditës, vërehej ndonjë plak e plakë e mbetur , për kundër fakteve se në fshatrat e Maqedonisë perëndimore ku banojnë kryesisht shqiptarët me numër të madh, edhe sot s’ka infrastrukturë adekuate. Edhe ajo që është ,është bërë me iniciativë dhe vetkontributin e banorëve që jetojnë atje.
Në SHBA përdorimi i Total Quality Menagement (TQM), filloi më 1980, kur u theksua se kualiteti i prodhimit industrial në Japoni e tejkaloi kualitetin e prodhimeve industriale të Amerikës. Atëherë përse në Maqedoni kjo nismë as që theksohet si e tillë por merr trajta sofistike të sajesave që e pengojnë zhvillimin! Njëkohësisht tendencat e produktivitetit kishin thekse në Japoni dhe në vendet e tjera të Azisë , e kjo u vërejtë nga SHBA, se në kohë sa ma të shkurtër, do të dominojë tregu i prodhimeve japoneze, duke e rrezikuar prodhimin idustrial të SHBA. Megjithatë, SHBA, nuk e mbylli as tregun as që u largua nga tendencat e Japonisë ! Por, iu përvesh punës me ritëm më të shpejtuar dhe me masa adekuate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE   APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
APLIKIMI SISTEMATIK I ORGANIZATAVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: