Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 E mira e percaktuar si vullnet i mire.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptySun Feb 24, 2008 3:31 pm

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Arben_cudi

Te nderuar forumist mendoja te hapi kete teme te flitet per te ardhemen e popullit tone,pas 50 viteve si e mendoni te ardhemen e shqiptareve ne ballakan ku e dime mire se kemi shume armik afer kufive tane.?

Ate qe ne e quajm te mire per moment,nuk mund te kuptohet si brenda edhe jashte botes e mire.
Ketu ka te beje vullneti i mire,apo vullneti i botes se mire.
Funksioni i shtetit eshte,me tej,jo te behet pjes e demit personal apo e shkatrimit,por akoma per te miren e popullit me mire qe te rrite nepermjet ligjeve te tille, po edhe ligjeve botrore per mos shaktrimin e popullit.
mendoj qe e ardhmja e nje shteti eshte ideja e Shpirtit ne shfaqen e vullnetit njerzor dhe te Liris se tij.

Sikur femija qe qane per nene,
qane Prishtina per Tiranen.
I ç'one te fala Shkupi Ulqinit,
ka ardhe dita e Bashkimit.
Me shpres se shqiponja,
shume shpejt do te,
fluturoj e lire,
ne te gjithe hapsiren,
e shqiptaris Unike
pse edhe tani kemi
Pavarsin e
Kosoves Heroike.

Sipas mendimit tuaj me pak fjal si e perkufizoni te ardhemen e Shqiptareve pas 50 viteve.?


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Mon Feb 25, 2008 5:47 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ballisti
Fillestar/e
Fillestar/e
Ballisti

Male
Numri i postimeve : 16
Age : 31
Registration date : 20/02/2008

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptySun Feb 24, 2008 10:57 pm

Nje pyetje shume interesante e dashur antare, une mund te them se jam optimist dhe te ardhmen tone pas 50 viteve e shoh keshtu sikur jemi ne dy shtete te ndare por si 2 shtetet me me influence ne Ballkan dhe me perparues.
Por gjithashtu dua te permendi edhe parashikimin e Nostradamusit i cili thote kur do vije Lufta e III Boterore arsye per nisjen e saj do jete nje komb ne Europen juglindore qe kerkon bashkimin e tij etnik.
Interesante kjo le te shpresojme per mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 34
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptyMon Feb 25, 2008 4:00 pm

Hana pergezime per temen.

Per mua e ardhme e nje kombi nuk jane ndertesat e larta moderne, apo jeta e nates. Me te ardhmen une kuptoj kur qeveria ka aritur me sukses ti pergjigjet qytetarit dhe nevojat me elementare qe perkasin atij. Me fal nuk eshte turp dhe keqardhje, kur qytetari shqiptar ne vitin 2008 vuan akoma nga dritat dhe uji? Pse qytetaret duhet ende te vuajne? Pse duhet shqiptari te mari rruget e kurbetit dhe te shperndahet ne gjithe globin?Kur tjetri qe ben krimin, diten tjeter e shikon ne rruge, dhe ecen si trim? Une quaj shtet ate qeveri qe lufton per nje te ardhme te forte dhe te shendose duke krijuar nje jete te sigurte per popullin qe ka, por mbi te gjitha te ushtroje drejtesine kur rregullat zbatohen dhe nuk shtypen me kembe. Kosova mund te kete mare inaciaten te eci perpara, kete gje nuk e mohoj , por hapat me duken te vogla. Andaj pas 50 viteve nese kemi nje qeveri te tille qe kemi pasur deri me tani nuk do arrijme askund,do jemi ndoshta edhe me keq, por ne te kunderten nese qeveritaret tane vetedijesohen paksa,fillon te dominoj ligji ne cdo institucion ,Kosova do jete nje shtet ku te gjithe mergimtaret do te kthehen,do te kene vendin e tyre ku te punojne,do kene dhe te ardhme per ne Rinine qe jemi ardhmeria e ketij vendi..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptyMon Feb 25, 2008 4:36 pm

Unë vi në përfundim se znj.Hana ka hapur një temë mjaft të qëlluar,nxitëse dhe me disa vargje me vlerë shpirtërore ,artistike dhe kombëtare.Fillimisht mund të them se vargu i Hanes,shqiponjat të fluturojnë lirë,është tani e realizuar,dhe ky është suksesi më imadh i historisë sonë kombëtare mbrenda këtij shekulli.Fillimisht ky premtim i pushtetarëve tanë në ruajtëjen e sakrificës gjakut të dëshmorëve të rënë për dritën tonë u kurorëzua me Pavarësinë e Kosovës.Po gëzim,gjallëri dhe hap i parë fitorje për hedhur një hap ardhmërie është ky,për të cilin i përgëzoj Qeveritarët e Kosovës,popullin e Kosovës dhe shqiptarët në tërësi kudo që ndodhen.Ky është vetëm jetësim i emrit i pritur për një shekull,por ne që tani gjithë shqiptarët jemi para sfidave të mëdhe,por perspektivën e kemi përpara.Qfarë sfidash na pritin?Të e pregadisim shtetin e sapoformuar të hapëroj,kjo dmth Qeveria të punoj për popullin dhe anasjelltas,përë këtë funksionimi i sigurisë dhe drejtësisë duhen të jenë hapat e parë që të hapëroj qdo qytetarë yni,qka duket një optimizëm,shkëndi drite,nëse fillon bashkëpunim i ndërsjell Qeveri-individ-popull.Natyrisht hapa të mëdhenj nuk priten brenda ditës,por pritet të hapërojmë gradualisht me një dritë mençurie dhe punë.Padyshim,shtetmbajtësit dhe ligjëdhënsit duhet të kenë parasyshë,por jo vetëm kaq,po edhe duhet kontribuar që qytetari të qarkulloj i lirë,të kenë ujë të mjaftueshëm,dritë të mjaftueshme,vend pune për të papunët sipas kuadrit profesional,hartime punësimesh për kuadrot që janë duke ndjekur tani shkollimin,pagat për pensionistët që kanë shkri jetën e tyre për këtë shtet,mbështetje për familjet e dëshmorëve,invalidëve të luftës,njerëzve me të meta,mbështeteje sociale të pafuqishmëve për punë,që organizatat Rinore të trajtohen drejt dhe barabartë me partitë politike,dhe zëri i të rinjëve të ndëgjohet më me vemendje,dhe pse jo edhe krijimi i kushteve të jetesës të mërgimtarëve që synojnë të kthehen në Atdhe.Tani punët e mira vijnë më ngadal,por janë të sigurta nëse kemi një raport dhe bashkëpunim Qeveri-popull.Mbi të gjitha na duhet dituria-mësimi,dhe puna intenzive.Të gjitha do të arrihen nëse vullneti është i pa shuar te Qeveritarët,por nëse ata nuk përfillin qytetarin dhe synojnë me avazet e vjetra,padyshim shpërthimi i pakënaqësive nga populli do të jenë i madh dhe i pa durueshëm.Sa i përket "Bashkimit Kombëtar",mendoj se këtu duhet edhe shumë......................................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptyMon Feb 25, 2008 5:58 pm

Temë shumë e mirë Hana për debat.

Kësaj radhe unë nuk po zgjatem aq shumë vetëm dua të lidhem tek vargjet që i ke vënë.

Për t'i quar të fala Shkupi Ulqinit duhet populli t'ia jep shqelmin mbrapa këtyre politikanëve të verdhë dhe ate duhet mbathur një këpucë kogja të rënd e të madhe, për ta lëshuar karrigën që po e mbajnë të uzorpuar në parlament.
Pastaj të tjerat vijnë me radhë dalngadal.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptyTue Feb 26, 2008 8:50 pm

Pa dyshim se do jete ndryshe dhe shume me mire se eshte sot. Do jemi s'pari te bashkuar deri ateher pa asnje dyshim ( me dashje pa dashje), dhe njekohesishte si nje shtete me me shume perspektive, jo vetem ne ballkan por edhe ne evrope. Mendoj keshtu sepse, shqiptaret ne pergjithsi kan resurse te medha te rinis se shendoshe, te cilet pas gjithe ketyre qe kane perjetuar do jane te gatshem dhe do te dijn se si ta qojn shtetin e tyre sa me larte, ne mirkutimin e fjales.

Ballisti, me sa di une, Nostradamusi e ka qelluar per luften e par boterore dhe te dyten, kurse per te treten ( 1998 qe e ka parapar) ka deshtuar! Nuk e di se ku e pasket lexuar kete informacion se, do ndodhe ajo?

Mirmbetshi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptyFri Feb 29, 2008 6:35 pm

Pergezime po ashtu per temen e nderuar Hana ,
per nje periudhe jo shume te gjate , une mendoj qe Kosove-Shqiperi do te ndjekin shembullin e Gjermanise, do te bashkohen .Edhe une jam optimiste dhe besoj shume qe populli shqiptar do te jete faktor kryesor dhe i fuqishem ne rajonin e Europes Juglindore,

Resurse natyrore kemi mjaft, resurse njerzore kemi mjaft krejt cfar na duhet eshte ; njerez te denjë per te na udhehequr .


Edituar për herë të fundit nga Euridika në Wed Mar 12, 2008 3:06 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptySat Mar 01, 2008 4:19 am

Hana shkruajti në fillim;

Te nderuar forumist mendoja te hapi kete teme te flitet per te ardhemen e popullit tone,pas 50 viteve si e mendoni te ardhemen e shqiptareve ne ballakan ku e dime mire se kemi shume armik afer kufive tane.?

Hana armiq kemi pasur historikisht dhe do të kemi të mbrendshëm dhe të jashtëm, por ne historikisht arritëm ta ruajm gjenezën e kombit dhe ja tash me të gjitha vështërsit e armiqëve të jashtëm dhe të mbrendshëm kemi arritur deri këtu dhe po marrim hov dalngadal. Kemi arritur edhe të bëjm shumë miq në botë...Në Pranverë pa tjetër do të duken dhe shtohen lulet.

Ate qe ne e quajm te mire per moment,nuk mund te kuptohet si brenda edhe jashte botes e mire.
Ketu ka te beje vullneti i mire,apo vullneti i botes se mire.


Hana të mirën dhe të keqen sot e kuptojm siç e kupton dhe duhet ta kuptojë edhe bota, sepse vullneti dhe e drejta kanë dallime të mëdha. Vullnet është edhe ta pushtosh një copë tokë të huajën por nuk ke të drejtë, ani pse ke vullnet dhe ke forcë. Izraeli bënë masakra tek palestinezët në emër të vullnetit të mirë.

Funksioni i shtetit eshte,me tej,jo te behet pjes e demit personal apo e shkatrimit,por akoma per te miren e popullit me mire qe te rrite nepermjet ligjeve te tille, po edhe ligjeve botrore per mos shaktrimin e popullit.
mendoj qe e ardhmja e nje shteti eshte ideja e Shpirtit ne shfaqen e vullnetit njerzor dhe te Liris se tij.


Funksionin i shtetit duhet të jetë mbi parimet e mirfillta kombëtare të jetë i lidhur ngusht me qytetarin e tijë dhe ta dërgojë vullnetin e popullit në vend.
Më pas qytetari duhet t'i respektojë ligjet e shtetit. Secili Shtet në botë i ka ligjet e veta të cilat i ndërton në bazë të mirfillt të popullit të vet. Ndërsa ligjet ndërkombëtare duhet t'i repektojnë shtetet, popujt dhe qytetarët e ndryshëm.

mendoj qe e ardhmja e nje shteti eshte ideja e Shpirtit ne shfaqen e vullnetit njerzor dhe te Liris se tij.

Një popull nuk mund të jetë i lirë me një udhëheqësi të keqe, por edhe kur është i okupuar tërsisht dhe pjesërisht, psh Shqipëria dhe Kosova po ashtu edhe në trojet e tjera ku jetojnë shqiptarët nuk janë udhëheqje e mirëfillt që synojnë aspiratën e popullit sepse punën e bëjnë të mbështetur në faktorin e jashtëm dhe shkelin vullnetin e popullit për Bashkim Kombëtar. Bashkimi Kombëtar që e kërkon populli është kërkesë e ligjshme me konventa ndërkombëtare që pranon vetvendosjen e secilit popull në botë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptyThu Mar 06, 2008 8:01 pm

Shpresoi qe pas 50 viteve te ndrishon koha te jemi sa me afer njeri tjetrit ta duam njeri-tjetrin te jemi sa me afer t'i bashkojm deshirat e te njemi te gjith nje trung.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
silit
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 7
Registration date : 13/04/2008

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptyThu Jun 19, 2008 2:25 am

Derisa nje popull nuk e ndrishon gjendjen e vete ne nuk i ndimojm.Kurani.dhe duke u bazuar ne kete thenje ne duhet me i mar parasishte keto qe na udheheqin se sa kombetar i kena dhe per cfar interesash po punojn.Per inte/vetiake apo kombetare.Nuk do te thote sipas mendimit tim,se kane qen ne lufte dhe punojn per popull kam fjalen per prisit e tanishem dhe jan goxhas kombetar apo nuk shiten per ''para'' apo ndonje ''fustan'' dhe vetem po vjellin zeher se ne po punojm per popull.Ne si popull duhet me e pas sinimin ton tek dija mendoj shkollimi dhe duhet si te paret tane ta kena sinimin tek kombi pa mar parasishte fejen,duhet te duhemi si nje trup me krejt gjimtiret.Dhe te bashkuar me nje ide me nje qellim per nje shqipri te madhe duke ecur me kohen duke i hequr keto monstruma prej qeverije me zevendesim me te rij qe te jen te arsimuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. EmptyThu Jun 19, 2008 9:37 am

Kushe eshte me jete gjate dhe do te jetoj edhe 50 vjete forumist te nderuar bashkimin Shqiptar ne nje Shtet do ta perjetoni pa asnje dyshim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty
MesazhTitulli: Re: E mira e percaktuar si vullnet i mire.   E mira e percaktuar si vullnet i mire. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
E mira e percaktuar si vullnet i mire.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: