Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 KIMIA 8

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ana maria
Fillestar/e
Fillestar/e
Ana maria


Female
Numri i postimeve : 1
Age : 21
Vendi : Tirane
Registration date : 04/02/2015

KIMIA 8 Empty
MesazhTitulli: KIMIA 8   KIMIA 8 EmptyWed Feb 04, 2015 4:42 pm

1)Karbonati i kalciumit shperbehet me nxehje sipas barazimit CaCO3=Cao+CO2

Llogaritni c'sasi CaCO3 jane shperbere ne qofte se jane fituar 44.8liter CO2?

2)sa mole acid klorhidrik veprojne me sulfitin e natriumit kur gjate reaksionit fitohet 4.48liter SO2 , sipas barazimit

Na2SO3+2HCl=2NaCl+H2O+SO2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KIMIA 8
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: