Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 MIGJENOLOGJIA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MIGJENOLOGJIA Empty
MesazhTitulli: MIGJENOLOGJIA   MIGJENOLOGJIA EmptyThu Oct 24, 2013 12:24 am


MIGJENOLOGJIA

IDE E LINDUR NË DITËN, KUR FESTUAM DITËLINDJEN E MIGJENIT NË SALLËN E AKADEMISË SË SHKENCËS MË DATËN 13 TETOR 2013 DHE DISA “VOGËLUSHË” HODHËN HI MBI KËTË SIPËRMARRJE GJIGANDE ,VEPRIMTARI KJO EKRYER NGA NJË DEGË LIDHJEJE , KU VETË SHTETI HESHTI PËR URUGANIN, NDËRSA NJË GAZETARE DEMAJ ELAJ SHKROI NJË SHKRIM KUNDËR KËSAJ VEPRIMTARIE TE GAZETA SHEKULLI, DUKE E MINIMIZUAR FESTIMIN POETIK …

nga Kristaq F. Shabani IWA, WPS, AOM

Duke u nisur nga përvojat bashkëkohore dhe përçapjet e bëra dhe nga vendet e tjera , si dhe nga nismimi për studimin e veprave polidimensionale të autorëve, krijuesve nivelorë, sikundër është nismimi dhe realizimi i Sheksipirologjise, Tolstoilogjisë etjerë e pse edhe në Shqipëri, sikundër është nisma e parë Mjedologjia, të cilën e përshëndesim .
E pse në Shqipëri të mos ngrihet në rang shtetëror studimi i veprave të Migjenit, Ismail Kadaresë, duke i quajtur Migjenologjia, Kadarelogjia . Kështu mund të veprohet dhe me të tjeret , të mëdhenjtë !
Është tashmë koha për të nismuar një gjë të tillë, një nismin , cili duhet të organizohet dhe të veprimohen studies seriozë të fushës së dhe të letërsisë e gjuhësisë .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
MIGJENOLOGJIA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: