Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 UDHET E KOMBIT DHJETOR 2011 MARENGLEN KOÇIU

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Marenglen Koçiu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Marenglen Koçiu


Male
Numri i postimeve : 152
Age : 55
Vendi : Gjirokastër, Albania
Registration date : 28/01/2010

UDHET E KOMBIT DHJETOR 2011 MARENGLEN KOÇIU Empty
MesazhTitulli: UDHET E KOMBIT DHJETOR 2011 MARENGLEN KOÇIU   UDHET E KOMBIT DHJETOR 2011 MARENGLEN KOÇIU EmptyFri Dec 30, 2011 9:19 pm

Botuar nën kujdesin e LZHK, Qarku Gjirokastër
Nr. 12 (24) Viti II i botimit
DHJETOR 2011

Urojmë të gjithë shqiptarëT: “Gëzuar Vitin e Ri 2012!”
Peticion i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar (LZHK) e Qarkut Gjirokastër, drejtuar
Diplomacisë Botërore
Ramush Haradinaj, djali dhe vëllai ynë, po futet në këngët e popullit i gjallë për atë ç’ka ai i ka dhuruar dhe po i dhuron Kosovës dhe tërë shqiptarizmës, si një luftëtar besnik deri në vdekje i idealeve të lirisë dhe Bashkimit Kombëtar.
Ai sot po i shërben Kosovës si burrë shteti. Ai sot meriton përkrahjen e miliona shqiptarëve kudo që janënë trojet etnike dhe në botë.
Rrugëtimi i Ramush Haradinaj është i gjallë drejt kë-ngës së popullit shqiptar, që e lindi dhe e rriti me atdhe-dashurinë e tij kombëtare.
Hajradinaj eshte “Qytetar Nderi” i Gjirokastres, per kontribut te çmuar ne çeshtjen kombetare shqiptare dhe ne ngritjen e institucioneve.

Nga Uresa F. Syla


Krahu i djathtë i amerikanëve
Gjate vizites se tij ne Maqe-doni zoti Marenglen Kociu realizoi takime ne nivel shu-me te larte me titullare ma-qedonas dhe shqiptare. Me kete rast u nenvizua dhe u deshmua edhe nje-here kontributi i larte qe ai perfaqeson ne kontributet dhe vizionin per nje Eu-rope moderne dhe per nje Ballkan pa kufij.
Duke permendur institucionet qe ai perfaqesonte ne takimet e ndryshme, gjate vizites zyrtare ne Maqedoni iu dha nje detyre e re, me shume pergje-gjesi dhe mjaft e rendesishme. Per-veç pergjegjesise si kryetar i LZHK per qarkun e Gjirokastres, drejtor dhe botues i gazetes “Udhet e Kombit” dhe perfaqesues i biznesit hebre per jugun shqiptar, atij iu besua emerimi i formes se prere si Drejtor Ekzekutiv per Ballkanin, qe vjen nga Presidenti i “Thompson Global Strategies Inc” .
Kjo eshte Kompani lobuese qe, fa-le tentativave dhe lidhjeve te Drejtorit Gjeneral Brent L. Thompson, sot shteti Bullgar eshte pjese e strukturave atlantike dhe shume shtet te tjera, te cilat sot jane pjese e Bashkimit Europjan dhe NATO-s. Kjo organizate multinacionale ka per detyre lobimin politiko-ekono-mik ketu z.Kociu do te jete ekselent per Ballkanin dhe me gjere.
Z.Thompson vlereson lart kontribu-tin qe z.Kociu ka dhene deri me tash per zhvillimin e demokracise dhe te drejtave te njeriut, keto parime baze te politikes amerikane, Z.Thompson percjell mesazh per zotin Marenglen I. Ko-çiu dhe per gazeten “Udhet e Kombit”: “Mr.Marenglen Kociu is the right man in the right time with the right efforts to work in this position always serving his nation and the common interests “.
Ne fund z.Kociu eshte krahu i djath-te i Amerikaneve per Ballkanin, pozite shume e merituar dhe e fituar me shu-me mund.
Zoti e bekofte Shqiperine Ameriken dhe Izraelin!! Ne emrin tim dhe ne em-rin e “Thompson Global Strategies for Europe” ne cilesine e sekretarit perso-nal te z.Thompson ju uroj festat e fundvitit me shprese se viti 2012 do je-te me i begatshem dhe me i frutshem.
Xhem MUSTAFI
Sekretar i Pergjithshem i “Thompson Global Strategies Inc”


RIGHT HAND OF AMRERICANS FOR THE BALKANS
During his visit to Macedonia H.E.Marenglen Kociu had meetings in very high level ëith tittles from the Albanian and Macedonian site in which mee-tings was emphasized and proofed one more time the contribution of mr. Kociu and the institutions that he represents that are for modern Europe and Balkans without borders.
Mentioning the institutions that he representing in the different meetings that in his first day of his official visit to Macedonia there added one more task with a lott responsibilities and very important one beside in that he was keeping in his shoulders the Israeli Business and since noë he will be Chief Executive Director for the Balkans of Thompson Global Strategies Inc. n this article we will emphasize and we will talk more about this company that thank’s to this company and the connections of it, actually the connections of the President Brent L.Thompson today Bulgaria is part of atlantic structures and may other countries that today are part of EU and NATO.This multinational organization has for duty political and economical lobbyism and here mr. Kociu will be excellent for the Balkans and abroad.
Otherwise mr.Thompson highly evaluates the contribution that mr. Kociu has been given so far on the development of the democracy and human rights these are the basic principals of the US policy, so dear readers I will pass a messag from mr.Thompson for the Newspaper “Path of the Nation” “Mr.Marenglen Kociu is the right man in the right time with the right efforts to work in this position always serving his nation and the common interests “. In the end mr.Kociu as the tittle is he is the right hand of Americans for the Balkans, deserved position and with much efforts earned.
God bless Albania , America and Israel !!!
On behalf of Thompson Global Strategies Inc and on my personal name serving as personal secretary of mr.Thompson I wish you a Merry Christmas and Happy New Year with hope that 2012 will be worthy and fruitfull year.
Shalom Shalom

2013-a, vit i shqiptarëve

Në një intervistë dhënë për gazetën maqedonase “LAJM”, drejtori dhe botuesi i gazetës “Udhët e Kombit”, kryetar i LZHK për Qarkun e Gjirokastrës,. Marenglen Koçiu flet për situatën politike mbarëshqiptare, bashkimin e shqiptarëve të ndarë, hapjen e degës së LZHK-së në Maqedoni, zhvillimin e biznesit etj.
LAJM: Sa ka humbur Shqipë-ria me vdekjen e mbretit Zog, a do të mundeni ta vazhdoni rru-gën e nisur nga ai?
Koçiu: Sikur edhe çdo vend të botës kemi parasysh mbretëritë e mëdha që dinastitë e tyre vazh-dojnë edhe sot Shqiptarët kudo që janë dhe jetojnë kanë humbur matematikisht mbretin e tyre simbolin, por kjo nuk do të thotë se Mbretëria është shuar. Pasardhësi Leka Zogu II është pasar-dhës i një klase tepër të lartë patjetër njerëzore dhe intelektuale por i denjë dhe i zot për të drejtuar di-nastinë mbretërore shqiptare. Humbja e Leka Zogut I ishte vërtetë e dhimbshme kuptohet largohet nga jeta një njeri i larguar nga regjimi komunist që Shtetit i ka munguar edhe tashmë me kthimin e tij në 2002 i dha një autoritet tjetër trevave etnike shqiptare. Në përgjigje të pyetjes tuaj se a do mund ta vazhdojmë rrugën të nisur nga ai, po por koha e mbretërive në gjithë botën ka evoluar dhe janë simbole të kombit dhe vlera kombëtare. Rinia sot nuk e shef më me atë sy sepse evoluimi ka bërë të veten por ne shqiptarët e kam fjalën et-nikisht do ta duam pasardhësin, do ta vlerësojmë dhe respektojmë bre-nda të gjithave kapaciteteve njerë-zore, demokratike dhe ligjeve të mbretërisë,duke pasur një pasardh-ës të aftë unë jam i sigurt se mbretëria do të konsolidohet dhe këtu kuptohet do të vazhdojë rru-gën e nisur për të tashmen në ko-hët moderne ngelin një dinasti e fuqishme për shqiptarët. Këtu kam parasysh vlerësimin e madh që Qe-veria Shqiptare, populli dhe faktori ndërkombëtar por dhe diaspora së bashku me përfaqësues të mbretërive simotra asaj të Italisë etj.
LAJM: Nëse nuk gaboj, Lë-vizja për Zhvillim Kombëtar ka në qendër të filozofisë së vet rindërtimin e shtetit shqiptar, ba-shkimin e shqiptareve të ndarë. Si mund të arrihet ky synim në shekullin 21?
Koçiu: Është një pyetje shumë e drejtë që po më bëni e saktësuar shumë saktë nga ju, dhe ju vlerë-soj për këtë. Lëvizja për Zhvillim Kombëtar është qendra e djathtë shqiptare, është qendra e të qenurit shtet shqiptar, është qendra e të qenurit kombëtar dhe brenda filozofisë se saj kuptohet nga vet emri ky është shekulli i 21 të besojmë te Zoti dhe të ecim në fjalë të kësaj force politike, shqiptarët sot janë krenare kudo që janë sepse ora dhe e vërteta është rikthyer në inte-resat reale shqiptare,kohët moder-ne janë më të konsoliduara për ta, kam parasysh këtu problemet etni-ke, konsolidimin e shtetit shqiptar dhe investimet e mëdha të gjitha këto bashkë janë qendra e filozofi-së tonë, e vlerësimit tonë dhe këtu kuptohet që kombi shqiptar sot është në stadin e një pjekurie poli-tike kombëtare kuptojmë këtu me mbështetjen dhe lobimet e shqiptarëve të diasporës,me mbështetjen e fuqive të mëdha sikurse ësh-të tradicionalisht Shtetet e Bashku-ara të Amerikës e të tjerë. Shqi-përia është përpara një fakti të rë-ndësishëm historik të viteve të afër-ta që vijnë i duhet qetësi politike, maturi kombëtare sepse 2013 do të jetë viti i tyre.

LAJM: Si e vlerësoni situatën politike mbarëshqiptare, a mund të themi se ky shekull është i shqiptarëve?
Koçiu: Këtu ka vend të ndalesh në trojet etnike si Presheva, Bujanovci, Maqedonia e Greqia. Ngelet e pa sofistikuar të drejtat dhe liritë e shqiptarëve sikurse është simb-oli kombëtar, gjuha amtare, arsimi, sikurse është liria e tyre deri në ma ksimumin e lirive dhe të drejtat e njeriut brenda standardeve ndërko-mbëtare. Më ngelet të aludoj pak grindjen midis forcave shqiptare në Maqedoni sepse kujt ja bëjnë këtë hyzmet dhe me ngelet të kritikoj sinqerisht në radhë të parë vëlle-zërit e mi shqiptare për gjetjen e gjuhës së bashkimit kam parasysh këtu z.Thaci, z.Ahmeti, z.Osmani për bashkimin kombë-tar. Politika shqiptare në Maqedoni du-het të jetë me konform, më e unifikuar se-pse nëse kë-shtu janë një faktor real shtetformus në Maqedoni. Unë personalisht jam këtu për të forcuar bashkëpunimin në mes tyre që nga baza Kosovë dhe Maqedoni dhe Greqi. LZHK-ja dhe filozofia e saj është se çështja kombëtare është primare, etike për të gjithë shqipta-rët.
Gjej rastin të bëj një thirrje drej-tuesve shqiptare, aq më tepër pse jam këtu në Maqedoni ti lënë debatet ndërmjet tyre, ti shtrohen pu-nës, të përfaqësohen denjësisht në Parlamentin që të jenë zyrtarisht brenda standardeve për të kërkuar tërësisht çka ju takon të drejtat që deri më sot i kanë munguar. Nga këtu dalim se edhe Qeveria maqedonase dhe z.Gru-evski duhet të ketë parasysh më shumë, më mirë dhe më saktë se shqiptarët janë një çelës i fortë në Maqedoni dhe përçarja mbase jo e iniciuar po i vjen fundi, ne jemi për një fqinjësi te mire, për një bashkë-punim dhe për një integritet vëlla-zëror.

LAJM: Po situatën në Veri të Kosovës, si do të reagojnë shqi-ptarët nëse kjo situatë zgjat e-dhe më tutje?
Koçiu: Duke u mbështetur te fjala se ky vërtetë është shekull i shqiptareve ku demokracia i shtriu rrënjët e saj dhe liritë e saj te pa-kthyeshme dhe Kosova sot është çdo gjë e paprekshme dhe e pa-kthyeshme. Me dhjete mercenar qe protestojnë kuptohet qe nuk mund te lozin dot me. Këtu kam pa-rasysh mbështetjen e madhe ndër-kombëtare, rrugën e konsolidimit te shtetit kosovar, sot Kosova ka Parlamentin, Presidentin, Krye-ministrin, Gjykatat dhe Prokuroritë dhe kuptohet qe me vatrën e Mitro-vicës ka struktura qe merren me to Prokuroria, Policia bashkërendu-ar këtu, forcat e NATO-s. Me Kosovën nuk mund te bëhen me pazare, por Evropa duhet te këtë parasysh njohjen sa me shpejte te Kosovës, te kuptoj sakte dhe drej-te se shqiptaret sot janë faktorë ne Ballkan dhe me gjere. Unë flas kë-tu edhe ne statusin Si Drejtor Ek-zekutiv te Thompson Global Stra-tegies Inc për Shqipëri, kompani lobuese amerikane qe fale saj shte-tet e rajonit janë pjese e familjes se NATO-s.
LAJM: Me cilat subjekte rea-lizuat takime në Maqedoni dhe për çfarë biseduat?
Koçiu: Vizita ime ne Maqedoni ishte e përqendruar pse jo te jem realist ne statusin tim siç e përmenda pak me larte, gjithashtu si përfaqësues i Shtetit te Izraelit për biznesin, gjithashtu si Kryetar i Qarkut te Gjirokastër te LZHK-se por edhe drejtor botues i gazetës kombëtare Udhët e Kombit. Shume thjeshte mund te kuptoni qëllimin e kësaj vizite ne Maqedoni, lëvizjen kombëtare, investimet ekonomike, te drejtat e njeriut, lobimin dhe se fundmi do ta quaja mbledhje ne një familje ku kryefamiljari diskuton probleme. Këtu pata takime edhe me te djathtën maqedo-nase për ti vlerësuar subjektet maqedonase majtas e djathtas por vërej se politika ekzekutive duhet te liroj rruge për bashkëpunim, te afroj bashkëpunim institucional ne te miren e Maqedonisë pa dallim.

LAJM: A planifikoni të hapni degë të Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar edhe në Maqedoni?
Koçiu: Sinqerisht po dhe vër-tetë kam gjetur rrënjë te mira pse jo është e mundur, e drejte dhe e paqshme shtrirja e Lëvizjes sonë dhe ne Maqedoni, ne do te udhë-tojmë edhe ne Kosove ku dhe aty si këtu do te kemi dite te ngar-kuara me takime qe janë me te-mën e pyetjes suaj. Kuptohet qe Shqipëria e ka te konsoliduar këtë lëvizje, po konsolidohet dhe Kosova dhe Maqedoni, këtu shtojmë se lobimet e LZHK-se janë ne te gjithë Evropën ne kontakt dhe ne diaspore matanë oqeanit me rini dhe intelektuale qe çdo dite e me shume na emocionojnë me informacionet dhe emailet për këtë lë-vizje madhore kombëtare.

LAJM: Cili është mendimi juaj, a po i kushton Shqipëria vëmendjen e merituar shqipta-rëve të Maqedonisë?
Koçiu: Mendimi im ne lidhje me kushtimin e vëmendjes te ve-ndit ame, Shqipëria dhe Qeveria Shqipta-re është e predispozuar për një vëmendje te madhe faktorit shqiptar,konkretisht dhe shqi-ptareve te Maqedonisë. Vizitat bilaterale sikurse e Kryeministrit Berisha ne Maqedoni ishte ne te-mat e agjendës se tij bashkëpunimi gjithëpërfshirës patjetër për shqiptaret e Maqedonisë por dhe për politiken maqe-donase. Këtu gjej rastin te falënderoj gazetën tuaj LAJM ta vlerësoj z.Saliu dhe njëkohësisht me ane te kësaj ga-zete dua te përshëndes njerëzit e medias te Maqedonisë, Shoqa-tën e Gazetareve te Maqedonisë qe me penën e tyre te jene te pa-ret te mbështetin me te mirën e mundshme për vendin e tyre.


Rrugëtim drejt BE
-Nga “Udhët e Kombit”-
13 prill 2010- Qeveria shqiptare dorëzon Pyetësorin pranë Komisionit Europian.
15 dhjetor 2009 - Komisi-oni, nëpërmjet Ambasadorit të BE-së në Tiranë, dorëzon Pyetësorin e BE-së për Shqi-përinë, prej rreth 2880 pyetjesh, 33 ka-pitujsh, bazuar te i cili Komisi-oni përgatit opinionin për Këshi-llin, në fitim të statusit të Vendit Kandidat.
8 prill 2009 - Shqipëria apli-kon për vend anëtar në BE.
1 prill 2009 - Hyn në fuqi MSA.
Në qershor 2008 - Komi-sioni paraqet një hartë objektivash që përcaktojnë kërkesat për liberalizimin e vizave me Shqipërinë.
Në mars 2008 - Fillon dialogu BE-Shqipëri për Liberalizi-min e Vizave
18 shkurt 2008 - Këshilli vendos rishikimin e Partnershipit të BE-së për Shqi-përinë.
22 shkurt 2008 - Shqi-përia dhe BE nënshkruajnë Marrëveshjen e Financimit për Instrumentin e Asistencës Para-Asocimit (IPA), Prog-rami Kombëtar, 2007.
Në janar 2008 — Marrëveshja për Liberalizimin e Vizave hyn në fuqi.
18 tetor 2007 - Shqipëria nënshkruan Marrëveshjen Ku-adër të IPA-s.
Në shtator 2007 — Nën-shkruhet Marrëveshja për Lehtësimin e regjimit të Viza-ve Shqipëri-BE.
Në maj 2007 - Miratohet Dokumenti që Planifikon Iniciativën Shumëvjeçare (MIP-D) 2007-2009 për Shqipërinë, nën IPA-n.
Në janar 2007 - Hyn në fuqi instrumenti IPA (Asis-tenca Para-Asocimit).
Në dhjetor 2006 - Hyn në fuqi Marrëveshja Interim.
Në qershor 2006 - Nën-shkruhet MSA, gjatë mbledh-jes së GAC-it, në Luksenburg.
Në maj 2006 - Hyn në fuqi Marrëveshja BE-Shqipëri për Riatdhesimin.
Në janar 2006 - Këshilli vendos rishikimin e Partnership-it të BE-së për Shqi-përinë.
Në qershor 2004 - Këshilli vendos mbi Partnershipin e pa-rë Europian me Shqipë-rinë.
Në qershor 2003 — Në mbledhjen e Këshillit vendo-set për Procesin e Stabilizimit dhe Asocimit (SAP) si Politikë e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor.
Në janar 2003 - Presidenti i Komisionit, Prodi, lançon ne-gociatat për MSA-në Shqi-përi-BE.
Në tetor 2002 - Miratohen Direktivat për Negocimin e MSA-së.
Në vitin 2001 - Komisioni rekomandon nisjen e negocia-tave mbi MSA- në. Në mble-dhjen e Këshillit në Goteborg, Ko-misioni ftohet të paraqesë direktivat mbi Draft-Negocia-tat e MSA-së.
Në vitin 2001 - Viti i parë i Programit CARDS (Commu-nity Assistance for Recons-truction, Development and Stabilisation) i specifikuar për vendet që marrin pjesë në Procesin e Stabilizim-Asoci-mit.
Në nëntor 2000 - Samiti i Zagrebit lançon SAP (Stabili-sation and Association Process) për 5 vendet e Europës Juglindore, përfshirë Shqipëri-në.
Në qershor 2000 — Në mbledhjen e tij në Feira, Kë-shilli vendos që të gjitha vendet e SAP janë “potential candidates” për anëtarësim në BE.
Në vitin 2000 - Zgjerimi i hyijes pa pengesa doganore të produkteve shqiptare.
Në vitin 1999 - Shqipëria përfiton nga Preferencat Auto-nome Tregtare me BE-në.
Në vitin 1999 - BE propozon SAP për 5 vendet e EJL, përfshirë Shqipërinë.
Në vitin 1997 - Approach rajonal. Këshilli vendos Kushtet Politike dhe Ekonomike për zhvillimin e marrëdhënieve bila-terale.
Në vitin 1992 - Nënshkruhet Marrëveshja e Tregtisë dhe Bashkëpunimit Shqipëri-BE. Shqipëria bëhet vend i për-shtatshëm për të marrë fonde nga Programi PHARE i BE-së.




Rishkrimi i historisë, Berisha: Të nxirren në shesh të vërtetat e mëdha
Kryeministri Berisha i është rikthyer çështjes së rishkri-mit të historisë sot gjatë një aktiviteti për Ditën e Albanologjisë. Rishkrimi i historisë jashtë ideologjisë ishte mesazhi i përcjellë për historianët gjatë fjalës së kryeministrit. “Më fatkeq se ne nuk ka pasur popull. Unë kam qenë pasionant i i historisë, por mund të them se nuk e njoha kurrë historinë e vendit tim se ajo ishte e deformuar dhe e ndrydhur në bunker. Ju keni shansin e jashtëzakonshëm ta shkruani mbi bazën e të vërtetave, ta interpretoni jashtë ideolo-gjive pushtuese, edhe komunizmi ashtu ishte”, u shpreh Berisha.
Për kryeministrin, 100-vjetori i shpalljes së pa-varësisë së shtetit shqiptar duhet të shndërrohet në një moment të nxjerrjes në shesh të vërtetave të mëdha. “Ne kemi pasur ngritjet dhe rëniet tona, por kemi 1001 arsye për të qenë krenarë me historinë tonë. A ka më primi-tive se shqiptarët të mos dinë kush ishte kryetar i Lidhjes së Prizrenit”, tha kreu i ekzekutivit.
Duke u ndalur në çë-shtjen e gjuhës shqipe, Be-risha u shpreh se ajo kërcënohet nga agresioni mediatik.
“Duhet ta mbrojmë gju-hën nga agresioni mediatik. Gazetarët janë pje-së e çmuar e kësaj shoqë-rie, po ata duhet të jenë të vetëdijshëm se sa shumë kanë në dorë ta mbrojnë e ta zhvillojnë gjuhën”, u shpreh Berisha

Mërgimi mbretëror
Pas Luftës së Dytë Botërore, Shqi-përisë i duhej një mbret i ri, post i cili iu ofrua personave të ndryshëm. Gjatë viteve 1920, një prijës shqiptar, me ndihmën e oficerëve në pension të ush-trisë Britanike, vendosi rend në vend. Në vitin 1928, ai mori titullin Mbreti Zog. Në vitin 1938, Mbreti Zog shënoi arritjen më të madhe në aspektin e marrëdhënieve me publikun, kur u martua rne konteshën e bukur amerikano- hungareze e cila mori titullin Mbre-tëresha Geraldinë. Mes dhurata-ve të martesës ishte edhe një ma-kinë Mercedes i kuq, dhuruar nga Hitleri. Mbreti me mbretëreshën u bënë me djalë në prill 1939. Dy ditë pas lindjes së Princit Leka, italianët u dyndën dhe pushtuan Shqipërinë, prandaj familja mbretërore u arratis në mërgim. Ata përjetuan Blitz-in në Londër në hotelin Ritz dhe më pas u zhvendosën në Ascot në vitin 1941. Pjesën më të madhe të kohës së Iuftës ata banuan në Parmoor House, Frieth që ndodhej mes Henley-on-Thames dhe High Wycombe në Buckinghamshire, të Anglisë.
Drama e tyre zgjati edhe gjatë Luftës së Ftohtë pasi familja mërgoi në Egjipt, Francë, Spanjë, Rodezi dhe Afrikën e Jugut - duke kërkuar gjatë gjithë kohës përmbysjen e regjimit komunist, që kishte zëvendësuar mbretërinë.
Familja u kthye në Shqi-përi vetëm në vitin 2002.
Për herë të parë, ky libër tregon anën sociale të kë-saj historie të vërtetë, duke u bazuar në kujtimet dhe fotografitë e dëshmitarëve të atyre ngjarjeve.
Marrë nga Arkiva


Thënie të mençura

“Unë tnik besoj në njerëzit e mëdhenj të caktuar nga providenca; shumica e politikanëve të famshëm kanë fituar popullaritet për shkak të disa rrethanave të cilat edhe vetë nuk i kanë pritur” Bizmarku
“Nuk më bënë të madh talenti dhe aftësitë e mia, por rrethana që nëna ime ishte mikeshë e Soulltit, njëriprej të 300-ve që më ndihmuan Bizmarku

“Unë mendoj se në këtë botë ekziston një shoqëri elite dhe pikërisht ajo udhëheqë një qeveri elite e cila imponon qeverisjen përmes drejtuesve të saj, sepse nuk iu beson njerëzve tjerë që t’i prijnë asaj Ronald Regan

“Tragjedia e luftës është ajo që e shfrytëzon anën më të mirë të njeriut që ta bëjë atë më të keqen Emersoni

“Lufta më mundon jo për atë pse vdesin njerëzit, por për atë se, njerëzit të cilët i shtyjnë
të tjerët të vdesin, vetë vazhdojnë të jetojne Dr. Dufi Bot

“Suksesi i një lufte përcaktoliet nga përmasat e dëmeve të saj”.
Viktor Ygo
“Lufta botërore, në të ardhmen si e tillë, do të bëhet me gurëz”.
Ainshtaini

“Të vrasish një njeri është vrasje, kurse të vrasish miliona njerëz është statistikë
Robert Kenedi
“Çdo vdekje njerëzore më nënçmon, sepse edhe unë jam pjesë e asaj shoqërie
njerëzore”. Xhon Dani
"Në kohë paqe fëmijët i vorrosin prindërit e tyre; në kohë lufte prindërit i vorrosin fëmijët
e tyre” Herodoti
"Nuk janë njerëzit dashamirë të luftës, por liderët e tyre"
Ralf Bançi
" Po qe se keni parë vetëm një ditë lufte, do t’i luteni Zotit të Gjithfuqishëm që asnjëherë
të mos e shihni përsëri”. Markizi i Velingtonit

"Asnjëherë nuk ka pasur luftë të mirë ose paae të keae”.
Benxhamin Franklin




Greqia të zhbllokojë hyrjen e Maqedonisë në Nato

Promoncim i Daniel Server ambasadori amerikan në Shkup
Në intervistën për “Zërin e Amerikës” zo-ti Daniel Server, Profesor në departamentin për studimet e larta ndërkombëtare, pra-në universitetit “Jon Hopkins”, deklaron se Greqia duhet të ngrihet mbi kushtet ballkanike në të cilat humbja e njerës palë është automatikisht përfitim për palën tjetër, duke tregu-ar largpamësinë europia-ne me atë që do ta zhbllo-kojë hyrjen e Maqedonisë në Nato. Server rekomandon që Maqedonia së pari të pranohet me referencën IJRM, ndërsa më pas të zgjidhet cështja e emrit.
Ai konsideron vendimin e gjykatës ndërkombëtare për drejtësi pas ankesës së Maqedonisë kundër Gre-qisë.
Sipas tij, kjo do të thotë se Shkupi do të fitojë dhe se ajo shkon në drejtimin që e ka dëshiruar shteti, me vërtetimin se Greqia e ka thyer marrëveshjen kohore kur ka bllokuar anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.
Gjykata shumë qartë theksoi se nuk kish pasur dëshirë të dëgjojë se Athina do të përsërisë gabimin që ka bërë në vitin 2008. Ai nuk mund të supozojë se do të bëhet pjesë e aleancës në samitin e ardhshëm, por thotë se shpreson që Greqia do ta shqyrtojë pasi është rruga e drejtë të pranojë Maqedoninë si anëtare të Natos dhe të vazhdojë me negociata për zgjedhje permanente.
Greqia nuk do të fitojë asgjë me kundërshtimin e kësaj cështjeje mund vetëm të humbë. Kohëve të fundit mjaft ka humbur. Mendoj se do të jetë në favor, nëse e lë këtë cështje pas vetes.

Marrë nga gazeta “Lajm”, Maqedoni


Himni që lindi nga ndjenja


Njëqind vjet Amerikë
Nga Xhelal Luca
Njëqind vjet
Të kam pritur Amerikë
Njëqind vjet
Të pata ëndërr
Të pata shpresë
Të pata dritë

Kombi im
Gjeografikisht në kryqëzim
Nuk më lanë kurrë
Në fatin tim.
Njëra pas tjetre
Më shkelën perandoritë
E s'më lanë me pa ditë.
Sa herë
*****ëritë e Evropës
E çuan popullin tim
Në buzë të gropës

Jemi gjenezë e ngjashme
Sy ndër sy
Dhëmbë për dhëmbë
Flakë për flakë
Por duke të patur larg
U lava me gjak.
Dua besën tënde Amerikë
Ti gjoksin me yje që dritësojnë
E unë plot plagë që kullojn
I desha bijtë e tu
Si dritën e syve
Ndaj me shpirt
Jam pjesëz e gjashtëdhjetë e katër yjeve.
I ngrita shtatore Klintonit
Në tef të ballkonit
Të urtësohen çakejntë e Ballkanit
Do ti ngre legjendë
Do ta mbaj në gji
Shekull mbas shekulli
Do ta mbjelli në fëmijë
Do tu them:
Ky na njohi si Shqiptari.

Dje më rrejtën
Dje më trembën
Nuk me lanë me të pa drejt
Oooo u shofshin krejt.

Sot do të fali djalin
Do të falin bijnë
Veç mos ma lënë
Copa Shqipërinë.

Ndaj mirëserdhe Amerikë
Të kam shpresë
Të kam dritë
Do ta dua besën
Që ma dhe
Sot e njëqind vjet.
Mooooor do ta dua
Mot e jetë.
Tirane, Dhjetor 2011
Dy poezi nga Mero Mjerani

Kush më bën?
Kush më bëri të kap
malin?
Kush më bën të harroj hallin?
Cili më shëroi trupin?
Kush më bën të kap
Çajupin?
Kush më ëmbëlsoi
gjakun?
Kush më bëri djal mua, plakun?
Kush më bëri ky që s’isha?
Rrofsh e qofsh,
Sali Berisha!


Arben Dukës

Kam kaq kohë që s’të kam parë,
për ty malli më ka marë.
Arben, të gjeta në “Shekull”
Arben Duka, je bërë
tempull.
Për një gjë po më vjen keq:
Beni, dua të të ndreq.
Më vjen keq që ngele majtas,
Ke haruar të shohësh djathtas.
Të mos më shash më Salinë,
Që tretet për Shqipërinë.







Një urim “me kusht” për pushtetin e katërt

Mediat e qytete-ve, te varfra, pa profesionalitet te ndrydhura ne rru-get e demokracise, te hesh-tura me drejtesine pa nje lajm a projekt per pronen komuniteti universitetet shum te dobet ne nivelit nden mesatar ne rutinen e lajm dhe kaq rafje problemi per moshat mungon rinia, ajo nuk angazhohet dhe ambjentet mungojne. Ne kete veshtrim jemi keq, por shpresojme qe e sotmja te qeshet nga e neser-mja me pune, plane e projekte afatgjate liria e demokracia jane rruga ku sot duhet te shkojme.
Urojme te jene me ne baze te problemeve e lajmeve te qyteteve perkates Lypset nje standart i ri investimet ne teknol-ogji, por dhe rritjen profesio-nale. Primare mbetet dashuria me profesionin, pasi gazetaria nuk eshte nepunesi, sikurse e katandisin disa. Nga ana tjeter, gazetaret te mos i tremeben presioneve por te kene zerin e tyre te lire.

Larg politikës së kurbaneve, pro reformave demokratike


Politika sot nuk behet ne rruget e bisnezit kurrban, emigrim e shetitje, me... Kurban, por ketu me pla-ne projekte reale ne baze te dukshme e te prekeshme. Nda j gjej rastin te them se z Rama duhet et beje nje opozite serioze e me konstruktive. Vendi ka nevoje per opozite, zeri i opozites nje realitet fallco sot ne vend. Hateret ne politke per karrige personale. Zoti Rama, leri rruget shtroju pu-nes, kombi ka detyra e misjone te pakonkretizuara, ndaj uluni ne ta-voline e kombit bash-karisht e te dukshme me eksperte e zgjidhni ngercet pa kushte e azare ne ku-rriz te popullit. Jemi ne shekullin e shqipta-re-ve. dhe zoti e bekon mbas tij demo-kracia boterore eshte lodhur me fjale tona te pa zgjidhshme jemi ne udhekryqin e zgjidhjes kombetare. Ndaj thirja eshte: uluni ne tavoline e bashke degjoni nderkombetaret me vemendje, per nje bashkepu-nim madhor kombetar shqiptar. O-ra e shekulli po, jane sot te shqip-tareve. Duhet bashkim mbi intere-sat e ngushta per vleresim real e demokratik te udhe-rrefyeseve te demokracise reale. Jemi ne oren e vendin e duhur. Ju, nje kryetar i pa-duhur ne vendin qe mbani. Kush ndjen veten shqiptar du-het qe Zotit ti falet pa dallim, sepse ketu fillon njohja, mirenjohja, be-simi e nderimi. Pbas zotit ne qiel,l ne toke, ku demokracia po ecen, eshte shteti. Pbas tij USA, qe vepron, nderon njerezit e ketij rruzulli, ku dhe ne kemi vendin e falur prej zotit, qe me shekuj e mbron demokracia amerikane. Ndaj mirenjohes ne jete te jeteve ketyre gjenive te jetes mbare, hebrenjte dhe lidhje te vjetra ndo-dhen qe ligjet e ekonomia te buroje nga fuqi te padukshme ,por qe ne dore te njerezve te thjeshte, humane, qendron liria e demokra-cia, qe sot kerkon respekte e liri per pakica e kombe qe po kupto-jne te verteten. Lobimet ameri-ka-ne, lobimet izraelite jane ekselente te lirive boterore, komiteti i te 300 eve eshte nje lob boteror, qe nevoja e jetes e sheh e kerkon vertet te vendose lirite, ekonomite, politikat e demokracine ne sta-ndarte. Qe jeta te perkoje e vle-resuar, e respektuar me te gjitha standartet, ne gjithe gjuhet e bo-tes. Me fjalen nene babe familje shtet e se fundi besim sot shekulli 21 eshte ne standarte revolucioni ku e vereteta eshte e qarte e duk-shme dhe e prekeshme. Ketu duhet te qendrojme. Ketu paqia esh-te e prekshme, ketu lirite jane de-tyre, pradaj ekonomia, ura lidhese, zbutese, eshte celesi i jetes (pro-na baraz me identitet kombetar).Evolimi i pashmangeshem do te sjelle paqe pune e dashuri lobi-met politke ekonomoke ne themel kane rrugen me te mire te demok-racise e te paqes luajale po ndar-je, me liri e drejtesi, rruget jene te hapura mbi vlerat e individeve, qe shkrihen ne demokraci.
MIK
Urimi ynë: Nga Udhët e Kombit, për Kombin

Shqiptarë e bashkekombas kudo qe jeni, etnike e diaspore: Gëzuar pavarësine, Gëzuar lirine, Gëzuar demokracine! Nderim dhe respekt kombatarëve pa dallim, që shkrinë pasurine për Shqipërine. “Udhët e Kombit” vijnë te ju me më të mirin urim, vijnë me bekim për zgjimin e atdhedashurise, për zgjimin e vlerave kombëtare e bashkim kombëtar, që e ardhmja të jetë më e mirë, që të sotmen ta qeshi e nesërmja, që fëmijët tanë të jenë krenarë dhe të lumtur, të jenë krenare qe jane shqiptare. Të behen te zotë ti dalin balle për të ruajtur me fanatizëm prejardhjen, arritjet dhe për të cuar më tej vlerat tona kombëtare.
Gezuar vitin e 100 vjetorit te Pavarësise, historiane, politikane, ekonomiste, akademike, intelektuale. Gezuar edhe per shqiptarin më te fundi, deri tek fëmija I porsalindur.
Thirrja jonë është sa më kombëtare. Redaksia e gazetës “Udhët e Kombit” ju uron: Gëzuar Pavarësine, Gëzuar lirine. Njeqindvjetori i dyte i Pavaresise qofte I mbarë dhe i bekuar, duke bere qe te lihen mënjanë grindjet, përcarjet, polemikat për t’ju kthyer punës, paqes e dashurise kombëtare. Që këtë vend, që Zoti na e fali, ta duam dhe ta respektojme, ta kthejmë në lëndinën më të bukur për jetën e femijve tanë.
Gëzuar, shqiptarë, bekuar shqiptarë!


Stafi i Gazetës “UDHËT E KOMBIT””

Drejtor, Botues: Marenglen KOÇIU
Kryeredaktor: Thoma NIKA
Juristë: Sokol KOÇIU, Jovan TAÇI, Klodiana ÇIÇO

Gazetarë:
Kristo STOJA, për qarkun e Gjirokastrës
Abdurrahman SHEHU, për arsimin, kulturën, shkencën, turizmin
Jorgo TELO, redaktor, korrektor letrar
Ilir BERISHA, për problemet historike dhe etnike
Klodiana SANXHAKU, për problemet juridike & institucionet
Aleksandra PUCI, për problemet ekonomike
Jovan TAÇI, konsulent për marrëdhëniet, kombëtare e ndërk.
Iris Matathia, korrespondente në Izrael
Uresa F. SYLA, korrespondente në Kosovë
Xhem MUSTAFI, korrespondent në Maqedoni
Jasa ALFANDARI, korrespondent në Mal të Zi




Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
UDHET E KOMBIT DHJETOR 2011 MARENGLEN KOÇIU
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» UDHET E KOMBIT DHJETOR NR.24 MARENGLEN KOÇIU
» UDHET E KOMBIT NR.23 NENTOR 2011 Marenglen Koçiu
» "UDHET E KOMBIT" NR 14 MARENGLEN KOÇIU
» UDHET E KOMBIT" NR 14 MARS MARENGLEN KOÇIU
» MARENGLEN KOÇIU "UDHËT E KOMBIT" GUSHT NR.8

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: