Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Thonjtë, një tregues i shëndetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 33
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Thonjtë, një tregues i shëndetit  Empty
MesazhTitulli: Thonjtë, një tregues i shëndetit    Thonjtë, një tregues i shëndetit  EmptyThu Apr 28, 2011 1:28 am

Thonjtë na rrëfejnë jo vetëm nëse janë të kuruar dhe të rregulluar, por edhe nëse trupi ynë ka ndonjë shqetësim.
Fillimisht është e nevojshme të dihet se kur thonjtë ndryshojnë formë, përmbajtje dhe ngjyrë atëherë në trup ka një problem.
Ja disa prej shqetësimeve më të përhapura:

Nëse thonjtë janë me nuancë të verdhë...
Nëse thoi është i verdhë atëherë ngjyruesit që përdorni kanë cilësi të dobët. Thonjtë mund të bëhen të tillë edhe nëse ka probleme më frymëmarrjen, me sinuset kronikë apo bronkitin. Në këtë rast janë të verdhë thonjtë e duarve dhe të këmbëve.

Nëse thonjtë janë të dobët...
Kur thonjtë thyhen, këputen me lehtësi ka mungesë të vitaminës A, B6, E ose të kripërave minerale. Shpesh kjo mungesë mund të vijë prej trajtimeve me medikamente apo prej dietave të drastike. Thonjtë bëhen të dobët edhe nëse përdorni manikyr agresivë ose nëse përdorni mjete pastruese të forta në shtëpi.

Nëse thonjtë kanë njolla të bardha...
Prania e njollave të tilla tregon mungesë vitaminash. Në kohën e komunizmit pjesa më e madhe e njerëzve kishin njolla të bardha në thonj.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thonjtë, një tregues i shëndetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: