Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 shkenca

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: shkenca   shkenca EmptyMon Oct 11, 2010 11:25 pm

shkenca eshte nje pike e dobet e shume popujve ne bote por megjithate duhet te ekzistojnede departamentet e shkences qofte ne kimi fizike astrologji biologji etj ku studentet dhe profesoret do te kishin qasje ne experimente te ndryshme qofte se bejne edhe nje zbulim shume te thjeshte ata do ti ndihmonin shoqerise .dhe te formohej zyra e patentimit ne kosove .ka shume njerez ne kosove qe dekurojohen per inovacionet e veta se nuk kane ku ti plasojne idete dhe inovacionet nuk eshte e thene ta kemi teknologjine kry yesorja eshte te kemi idete dhe inovacionet .per kete duhet ti bejme presion masht qe ta hape zyren e petentimit se vete kosova do te kete perfitime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyThu Oct 14, 2010 7:06 pm

Cka eshte INFINITI ne e pame se cdo gje ne univers lind jeton dhe vdes dhe prape fillon proces i ri ai quhet INFINIT OSE VETE KRIJUESI prandaj mos mendoni se jemi vetem .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyMon Oct 18, 2010 2:00 pm

eksperimenti i cernit,.10 miliaerde dollare ka kushtuar eksperimenti me i madh ne bote ku jane mbledhurte gjithe shkencetaret e botes te shohion deshtimin me te madh te tyre.ata kane ndertuar nje tunel prej 25 km ne menyre rretheore dhe mendojne te leshojne protonet me nje ane kurse neutronet ne anen tjeter me energji marrememndese dhe ne fund do te kene nje shperthim katastrofal po ashtu kane shrytezuar edhe magnetizmin. rezultati i ketij eksperimenti do te duhej te ishte materia . nuk jane te vetedijshem se materien e prodhon vetem energjia ezeze dhe prodhimi i vetem i tij jane yjet apo diejt kurse me hargjimimin e heliumit ndodh nje proces i metutjeshem prodhimi i elementeve te tjere kimik sikur qe e kemi ne sistemin tone periodik te ngurta dhe gasore .pra keshtu del se keta shkencetare deshirojne te prodhojne me nenproduktet e energjise se zeze materien gje e cila eshte e pamundshme.nje shembull te thjeshte prej qumeshtit prodhojme djath gjize kos jogurt etj por nga keto asnje nuk mund ta kthejma ne qumesht ku eshte mision imposible .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyTue Oct 19, 2010 7:47 pm

ne planetet qe nok kane uje sdo me then e se si kane elementet tjere ka mundesi te kene elemente qe nik ndodhen ne toke
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyThu Oct 21, 2010 10:18 pm

shkenca eshte opozite e feve te ndryshme por kjo eshte vetem nje nxitje me e shpejte deri te zbulimi i krijuesit shkenca experimenton kurse fete jane vetem teori teorite nik jane te domosdoshme te experimentohen nese ke mjaft fakte te bindesh njerezit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptySat Oct 23, 2010 9:05 pm

nese shkenca ka guximin te arrije qe ligjet e universit ti perdor ne toke ne hapesira te caktuare do ta ndryshoje kursin ejetes ne toke
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyTue Nov 02, 2010 2:16 pm

nese shkencetaret arrijne ta kapin apo ta formojne energjine e zeze e cila prodhon gas te heliumit por ta kene nen kontroll berthamen ta ndezin dhe ta leshojne kur ka nevoje atehere mund te ndertojme anijen kozmike nder dimensionale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyTue Nov 02, 2010 2:56 pm

nese nuk mund te futet ne kontroll berthama e energjise se zeze mund te krijohet nje mini bing bang ne toke dhe ta shkaterroje edhe sistemin diellor
pra rreziku asht shume i madh.duhet me mendu mire .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyTue Nov 02, 2010 3:03 pm

kompleksi i cernit eshte ideal per zbulimin e energjise prodhuese te materies por duhet te punohet shume per ta gjetur ate energji dhe rreziku asht i madh .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyTue Nov 02, 2010 3:12 pm

por njerezit e kane ne natyre te rrezikojne dhe mendoj qe do tia arrine qellimit te vet dhe te shkojne ne infinit dhe te behen pjese e krijuesit te perhershem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyWed Nov 03, 2010 10:33 am

per te shkuar ne infinit nuk eshte koha tani sepse duhet te eksplorohen ligjet kosmike dhe te detajohen dhe pastaj te pergatiten per kontrollin e ketyre ligjeve gje e cila nuk mund te behet sepse ato ligje mund te gjejne funksion vetem ne disa sektore si ne energji ligj i cili mund te minimizohet po per krijimin e energjise se zeze mund te coje ne proces zingjiror dhe te pakontrollueshem sepse nuk e kemi informacionin e sintetizuar dhe te analizuar mire dhe per kete arsye te gjitha experimentet me dimensione te medha siq eshte ai i cernit mund te qoje ne krijimin e dickaje te panjohur per ne cdo experiment qe i kalon parametrat e ligjeve te tokes mund te na qoje pa dashje ne dicka me te madhe dhe te rrezikshme per tere planetin por edhe sistemin diellor ai eshte nje mega kompleks eksperimental e kurrsesi nje laborator prandaj duhet te kihet kujdes ne forcat qe do te veprojne aty nuk eshte problem leshimi i protoneve dhe neutroneve eshte problem shpejtesia e valeve qe krijohen aty e ato vale mund ti kalojne potencialin e ligjeve te tokes dhe atehere pa dashje do te krijojme dicka te panjohur per ne dhe qe sjemi gati ta futim nen kontroll e atehere pa dashje keta shkencetare nderkombetare dote beheshin vrasesit e qenieve te gjalla ne toke dhe zhendosjen e trupave te sistemit diellor e cila nenkupton largimin e tokes nga shperthimi presional nga dielli dhe vdekjen e planetit kjo eshte nje paralajmerim paraprak se cdo experiment i masave te tilla duhet te kete informacione te jashtezakonshme per cdo detaj dhe veprim qe do te ndodhe per brenda experimentit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim


Male
Numri i postimeve : 610
Age : 69
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyThu Nov 04, 2010 12:00 am

Peshendetje i nerumi rrimtaf, kemi zgjedh dy tema te dnryssheme ! ti me shkenece, hulumetime,arkeologji, kulture... e une merrem em ate te historis ton Kombetare.
Se paku me pake i bezedisim dhe bezdisemi nga antaret e forumit qe merren me temat poltike dhe kritike!
Ju deshiroj tana te mirat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyThu Nov 04, 2010 12:15 am

kritika e paqelluar dhe njekohesisht e pershendetur ka shume domethenie por sdo me thane qe disa te merren me politike e edhe te tjeret patjeter duhet te merren me kto tema ky eshte forum i hapur per te gjitha temat dhe ju duhet te jeni te kenaqur qe dikush po merret edhe me hulumtime te cilat i permendet ju kjo vetem e pasuron kete forum une jam anetar edhe i nje forumi anglez sa per informim emaili eshte info.futureplanet.org dhe jam i mirepritur nga perkrahesit meqenese para nje muaji jam regjistruar dhe kam filluar te postoj me disa gjera .une ju kuptoj dhe ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyThu Nov 04, 2010 12:34 am

Ky Forum është për të gjith i njejt si dhe të përshëndes rrimtaf se edhe kto tema jan shum me vler për disa ndoshta nuk qojn pesh poe për një shumic arrij të msojn shum gjëra ,si dhe vazhdo të uroj suksese .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim


Male
Numri i postimeve : 610
Age : 69
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyThu Nov 04, 2010 12:50 am

I nerumi rrimtaf, nuk e kisha me sherr, vetem sa ju pershendeta, Une mesoj shum gjena nga postimet tua. nuk ishte ase kritike ase kuregja vetem nje mendim dhe pershendetje pa prapavija.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyFri Nov 05, 2010 7:39 pm

e falenderoj per perkrahjen moderatorin BashKom gjithashtu edhe Medalimin per mirekuptim.sa per informim .Une dhuratat qe mi jep dikush i ndaj me te tjeret .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptySat Nov 06, 2010 9:47 pm

Pra ne baze te teorise se relavitetit te ajnshtajnit drita nga dielli na vjen ne forme grimcash une mendoj se kjo nuk eshte reale dhe se drita perthehet nen ndikimin e trupave gjithashtu nuk eshte reale .Po te na vinin ne forme grimcash ne do ti kapnim ato grimca por mund te japim nje shembull praktik .Nga nje poq elekktrik kur ta ndezim na bene drite dhe leshon nxehtesi rreth vetes te njejtin sistem eka edhe dielli drita qe na vjen nga dielli eshte hije e ndriquar pa grimca dhe nxehtesi asgje tjeter me shume nje shembull tjeter ndriqimi i henes nga dielli naten reflekton ne toke si hije e dobesuar e ndriquar sikur te ishin grimca nuk do te mund te pertheheshin por do te qendronin ne hene sa per perthymjen e drites faktikisht esht e njejta gje si perthyerja nga hena qe vjen pra vetem hijet perthehen e asesi grimcat .sIKUR TE ISHIN GRIMCA NUK DO TE MUND TE KALONIN NEPER GJAMA transparent neper gjama kalon vetem hija e ndriquar dhe nxehtesia.pra ne univers kemi dy hije me te theksuarat erresira dhe drita.Pra lirisht ndricimin e diellit ne toke mund ta quajme hije te ndriquar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptySun Nov 07, 2010 1:28 pm

shkenca Koha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptySun Nov 07, 2010 2:52 pm

Ato grimca qe ikane kapur apo si quhen tajonet jane te verteta por menyra e ardhjes nuk eshte e shpjeguar se si kane mundur te vijne .faktikisht rrezet e drites pervec nxehtesise dhe drites nuk sjellin asgj tjeter me vete por kur te takohen rrezet e drites me atmosferen ato faktikisht takohen me nje materie e ajo esht Oksigjeni Azoti Carboni etj.dhe keshtu pason nje reaksion kimik ku krijohen ato grimca ,une i quaj pluhur atmosferik nje shembull i thjeshte .kur shkojme ne kinema nese qellojme te burimi i drites qe shkon ne pelhuren e kinos dhe ndezim nje cigare do te shofim me sy te lire tymin ne drite kurse nese e shikojme me aparatura te sotisfikuara do te shofim grimcat apo substancat qe lirohen nga tymi i duhanit .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptySun Nov 07, 2010 5:32 pm

shkenca Emc2r
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyMon Nov 08, 2010 2:23 pm

shkenca Dimensionet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca EmptyMon Nov 08, 2010 2:45 pm

shkenca Klouni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: shkenca   shkenca Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
shkenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: