Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 galaktikat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: galaktikat   galaktikat EmptyThu Oct 07, 2010 11:22 pm

galaktikat Universin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptyFri Oct 08, 2010 5:53 pm

galaktikat jetojne 10-12*miliard vet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptyMon Oct 11, 2010 7:43 pm

galaktikat vete i kane formuar vrimat e zeza.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptyTue Oct 12, 2010 9:50 pm

galaktikat jane te njohura per qendrimin horizontal edhe per ate vertikal
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptyMon Oct 18, 2010 12:08 pm

disa shkencetare kane arritur deri aaty sa te thojne rse universi po zgjerohet kjo eshte nje e pavertete .Universi zgjerohet kur formohen big bang te rinj ejo me keto galaktike por perderisa ate nuk e kane dite se universi apo hapesira leviz ata nuk jane fajtore kur levizhapesira eshte normale qe levizin edhe galaktikat ata i kane pare galaktikat duke u ofruar dhe cd gje afrohet rritet edhe hapesira ndermjet tyre do te kete etapa edhe kur do te largohen dhe do te duken se po ikinnese do te jemi ne qender te galaktikes nuk do ta verenim ndryshimin por nese jemi ne ndonje kend te galaktikea atehere do te verejme ndryshimine une mendoj se sistemi yne diellor gjendet ne nje skaj te galaktikeskrejt varet prej cfare kendi e shiko .kjo eshte thjesht kur je ne aeroplan ne lartesi cdo gje te duket e vogel ne toke por kur fillon te zbresesh gjera fillojne te rriten pra ose ne po shkojme drejt ature galaktikave dhe na duket se universi po rritet ose ato galaktika po vijne drejt nesh dhe ato po na duken se po zgjrohet univeri po ashtu edhe graviteti nuk i lejon mu largue edhe pse deri sot nuk eshte besuar se galaktikat nuk kane gravitet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptyMon Oct 18, 2010 10:39 pm

varet ku gjendesh ne aeroplan nese je ne fillim fillon ti shohesh ipari gjera qe po rriten e ne mes me ngadale e nese je ne fund edhe me ngadale .ose nese je ne tren gjerat qi le pas zvogelohen kurse ato qe vijne perpara ato rriten kjo seshte asgje tjeter pos nje mashtrimi optik.qe te dergon ne teori qesharake .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptyTue Oct 19, 2010 7:44 pm

kemi galaktika dhe mega galaktike .megagalaktiket i kane edhe 2 apo 3 vrima te zeza
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptyThu Oct 21, 2010 10:13 pm

cdo big bang jeton 10-12-14 miliard vjetdhe cdo bing bang vdes ne te njejtan kohe me diferencederi ne 2 miliarde vite me shume e me pak
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptySat Oct 23, 2010 9:12 pm

pas procesit te vdekjes se big bangut krijohet hapesire e re per krijimin e big bangut te rii cili zjat 34 miliarde vjet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat EmptySun Oct 31, 2010 11:07 pm

teoria e ajnshtajnit pjesa ku thuhet se hapesira ndrydhet nga sferat ose galaktikat mendoj qe nuk eshte e drejte nese do te kishte ndrydhje te hapesires atehere do te jepnim fakte se egziston graviteti ne hapesire cfaredo graviteti por kjo nuk eshte e mundshme sepse hapesira apo eteri eshte hapesire anti gravitacionale dhe nuk e lejon as nje milimeter e ndrydhet mund te kete ripozicionim te sferave per shkak te ndryshimeve te vellimeve te diejve por perthymje te hapesires asesi ne hapesire nuk eksiston kurrfare materie ne forme te gasit atehere do te kishim perthymje te hapesires perderisa nuk eksiston asi materie nuk mund te deshmojme qe mund te perthyhet hapesira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

galaktikat Empty
MesazhTitulli: Re: galaktikat   galaktikat Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
galaktikat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: