Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Dëshmi të gjalla të luftës italo-greke

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Marenglen Koçiu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Marenglen Koçiu


Male
Numri i postimeve : 152
Age : 56
Vendi : Gjirokastër, Albania
Registration date : 28/01/2010

Dëshmi të gjalla të luftës   italo-greke Empty
MesazhTitulli: Dëshmi të gjalla të luftës italo-greke   Dëshmi të gjalla të luftës   italo-greke EmptySun Sep 19, 2010 2:29 pm

Flet Nasto Kole:

Jam nga fshati Miçan i Përmetit. Kam ardhur në qytet në vitin 1951. Historia e luftës italo-greke më detyroi që të shkruaja dhe unë. Tërë këta njerëz që janë vrarë këtu, si nuk i morën nënat dhe baballarët e tyre? Si i lanë kaq vjet kështu?

Erdha punonjës në polici 8-9 vjet, pastaj punova në ushtri, në repart special për kufirin. Pa ardhur demokracia, erdhën italianët për të marrë eshtrat e ushtarëve të vrarë, Hysen Adem Pac dhe Muharrem Pac quheshin.

Kemi nxjerrë eshtrat jo vetëm në Përmet, por edhe në vende të tjera. Zgjati shu-më nxjerrja e tyre. Ka patur ushtarë të vrarë edhe në Kë-lcyrë, Kiçok. Kujtoj që italia-nët morën eshtra të ushta-rëve të tyre, por morën e-dhe eshtra ushtarësh grekë.

“Do t’ua japim, ne, thanë ata, për ato eshtra që s’iu takonin.

Edhe te fusha pas stadiumit në Përmet i morën të gjitha eshtrat (grekër dhe italianë)

Lanë vetëm disa që nuk dukeshin, sepse ishin mbuluar me shkurre. Kur u bë stadiumi, nga gërmimet u zbuluan mbi 10 varre. Më thotë Hysen Paci se ata i-shin të grekut, se kishin she-njat e tyre që dalloheshin, si: medalionin e varur dhe kryqet në qafë. Kurse italianët kishin si shenjë dalluese, përveç kryqit dhe një si hark mbi kryq. U mblodhën këto 10 varre, por s‘më kujtohet mirë se kush i mblodhi, i mo-rën në makinë e s’di se ku i çuan…Ka pasur dhe doku-mente, por në vitin 1997 u dogjën. Siç kam dëgjuar, në kishën e Kosinës ishte një gjeneral. Erdhi një familje nga Greqia dhe e ka marrë. Mendoj se Italia edhe grekët i ka marrë për hesap të vet.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dëshmi të gjalla të luftës italo-greke
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Uniforma e Ilirit, dëshmi e sakrificës për liri....
» VÉLLEZÉR PUNTORÉ GREKÉ DHE EMIGRANTÉ TÉ HUAJ!
» Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !
» Paralelizmi skizofrenik i OMONIA-s greke
» GJYKATA GREKE DHE XHAMIA NË ATHINË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: