Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Djathi forcon imunitetin...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Merisa
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Merisa

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 28
Vendi : Kosovë
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

Djathi forcon imunitetin... Empty
MesazhTitulli: Djathi forcon imunitetin...   Djathi forcon imunitetin... EmptyTue May 25, 2010 1:57 pm

Djathi forcon imunitetin... F.0524095955555_m
Djathi forcon imunitetin


Sipas një studimi të ri të shkencëtarëve finlandezë, konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave të moshuar.
Dihet se bakteret probiotike nga jogurti forcojnë sistemin imunitar, ndërsa me këtë studim është zbuluar se edhe djathi mund të jetë i pasur me baktere probiotike dhe të ketë veprim dobiprurës në shëndet.
Në studimin e publikuar nga FEMS Immunology & Medical Micro kanë marrë pjesë vullnetarë të moshave ndërmjet 72 dhe 103 vjeç, të cilët janë ndarë në dy grupe. Për një periudhë katërjavore, grupi i parë ka konsumuar djathë të pasur me bakteret probiotike Lactobacillus rhamnosus dhe Lactobacillus acidophilus, teksa grupi tjetër ka marrë djathë-placebo.
Rezultatet kanë treguar se konsumimi i djathit me përmbajtje probiotike, forcon imunitetin e personave të moshuar, gjë që është shumë e rëndësishme në këtë moshë, pasi që ata vazhdimisht i nënshtrohen dobësimit të imunitetit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Djathi forcon imunitetin...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: