Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mulla Hasan Masurica (1869-1942)

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 72
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Mulla Hasan Masurica (1869-1942) Empty
MesazhTitulli: Mulla Hasan Masurica (1869-1942)   Mulla Hasan Masurica (1869-1942) EmptySun Sep 20, 2009 1:31 am

Mulla Hasan Masurica (1869-1942) U1_MullaHasanMasuricaMulla Hasan Masurica
(1869-1942)

Nga Mexhid Yvejsi, Gjakovë

Mulla Hasan Masurica, përveç që ishte hoxhë, mësues, predikues, dijetar e shkencëtar, ishte edhe atdhetar e luftëtar…

Hasan Masurica lindi me 22 janar 1869 në katundin Krilevë në rrethin e Kamenicës. Rrjedhë prej një familje besimtare, intelektuale dhe atdhetare. Babai i tij, Mulla Islami, ishte hoxhë dhe mësues në Xhaminë e Krilevës…
Kjo familja është me prejardhje nga rrethi Vranjes, nga katundi Dllugajnicë, afër Masuricës në rrethin e Vranjës.
Nga rrethi i Vranjës u shpërngulën, siç janë shpërngulur edhe nga rrethi i Toplicës, Leskovcit e Nishit, më se 20 mijë familje shqiptare, nga afër 600 katunde, të atyre rretheve, nga zullumi serb, para e pas Kongresit të Berlinit….
Mësimet fillestare, shkollën “Ruzhdie”, Hasan Masurica, i kreu në Gjilan, në vitin 1883, me rezultat të shkëqyeshëm. Ndërsa në Shkup, në vitin 1907, u diplomue në shkollën e njohur “Dar-ul Mauliminë”.
Pas diplomimit, Mulla Hasan Masurica fillojë me shërbye si hoxhë, mësues e predikues nëpër katunde të ndryshme, si në Zarbicë, Dobërçan, Muçivërcë etj.
Mulla Hasani, qysh kur ishte i vogël, por edhe kur u rritë, në vazhdimësi, edhe kur ishte i ri , i shtohej etja për dituri…
Babai i tij, Mulla Islami, një hoxhë i ditur, i ngritur, i ndritur, kishte një bibliotekë të pasur në shtëpi, por për hatër të djalit, Mulla Hasanit, që e kishte pasion leximin, e pasuronte me libra, në vazhdimësi, bibliotekën e tij.
Mulla Hasani, përveç librave më përmbajtje fetare, letrare, juridike, historike, filozofike, mistike, lexonte gjithçka që i vinte përdore, por në veçanti lexonte e studionte leteraturë shkencore…
Përveç leximit e studimit të leteraturës shkencore, Mulla Hasan Masurica, me ndihmën e Zotit, gjithçka i vinte përdore.
Përveç që ishte lexues, studiues, hulumtues, ai arriti të bëhet edhe krijues, ndërtues…
Në shtëpinë e tij, në Plevicë të Gjilanit, kishte ndërtue një punëtori, në të cilën hartonte, projektonte, së pari në letër e pakëz më vonë i bënte në vepër.

Për veprat e tij ka shumë dëshmi….
Në vitin1899, kur ishte në moshën 30 vjeçare, Mulla Hasan Masurica e ndërtoi aeroplanin me dërrasat e plepave dhe nga pëlhurat e lueme me dyll. Ky aeroplan u ngjitë 50-70 metra lartësi dhe fluturoi përmbi fshatin Zarbicë rreth katër kilometra përtej, duke e parë me habi shumë fshtatarë e barinj që ruanin e kullotnin bagëtinë…
Kjo ngjarje ndodhi katër vjet para se vëllezërit amerikanë Wilbur Wright (1867-1912) dhe Orville Wright (1871-1948) të fluturojnë për herë të parë në histori, me 17 dhjetor 1903.
Mulla Hasan Masurica e ndërtoi pushkën me një fishek, më vonë me pesë fishekë e kur e bani me njëzet’ e pesë fishekë, atëherë i kishte dalë zani deri në Stamboll tek Sulltani…
Sulltani, Abdyl Hamidi e ftoi në Stamboll dhe Mulla Hasan Masurica shkoi e nuk pritoi që zbulimet e tij para Sullanit i prezentojë…
Mulla Hasan Masurica, gjithashtu, ka ndërtue një mulli në katundin Zarbicë, në rrethin e Bujanovcit, i cili ka punue me ujë, por kur shterrej uji punonte me ndihmën e erës dhe bluente deri në 1000 kg. drithë në ditë…
Ka ndërtuar tricikletën, mulli për bluarjen e kafesë, vagë, peshore precize, sahat të murit, kalendar, ku përcaktohej pozita dhe udhëtimi i planeteve në gjithësi dhe të tjera risi…
Mulla Hasani, përveç që ishte hoxhë, mësues, predikues, dijetar e shkencëtar, ishte edhe atdhetar e luftëtar…
Ky hoxhë atdhetar e luftëtar mori pjesë si vullnetarë në luftërat Ballkanike kundra ushtrive pushtuese armike, ku edhe ishte plagosur….
Në vitin 1916, gjatë Luftës së Parë Botërore, shërbente si Imam në Xhaminë e katundit Zarbicë, por hynë ushtria bullgare dhe ia dogjën shtëpinë me gjithë bibliotekën e pasur me libra fetare, letrare, historike, filozofike, mistike, shumë krijime punë-dore dhe vepra shkencore…
Mulla Hasan Masurica ndrroi jetë në katundin Muçivërc, në rrethin e Kamenicës, në vitin 1942, në moshën 73 vjeçare, duke lanë emër e vepra me të cilat duhet të krenohet bota shqiptare…


Mexhid Yvejsi, Gjakovë

Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Mulla Hasan Masurica (1869-1942) Empty
MesazhTitulli: Re: Mulla Hasan Masurica (1869-1942)   Mulla Hasan Masurica (1869-1942) EmptySun Sep 20, 2009 1:37 am

Per cfare te krenohemi me keto pacavura o shoki kemi me ke krenohemi ne si popull jo me keto leshe palare e rensa po lej mose sjell hazbullahun ktu ka plote Deshmore qe kane bere gjerat shue me te bukura se keto idijota Palesitne
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Mulla Hasan Masurica (1869-1942) Empty
MesazhTitulli: Re: Mulla Hasan Masurica (1869-1942)   Mulla Hasan Masurica (1869-1942) EmptySun Sep 20, 2009 2:22 am

çonju, o shqyptare, prej gjumit çoniu,,

te gjithe si vllazen ne nji bese shtrengoniu

edhe mos shikoni kisha e xhamia,

fe e shqyptarit asht Shqyptaria.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Mulla Hasan Masurica (1869-1942) Empty
MesazhTitulli: Re: Mulla Hasan Masurica (1869-1942)   Mulla Hasan Masurica (1869-1942) EmptySun Sep 20, 2009 6:23 pm

Urime Bajramin dhe suksese ne te ardhmen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Mulla Hasan Masurica (1869-1942) Empty
MesazhTitulli: Re: Mulla Hasan Masurica (1869-1942)   Mulla Hasan Masurica (1869-1942) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mulla Hasan Masurica (1869-1942)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mulla Hasan Masurica (1869-1942)
» Askush se kujtoi
» Myderriz HASAN EF.NAHI
» HASAN DOSTI , NJË JETË NË LUFTË
» Kush është Hasan Prishtina-Polaci

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: