Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 U LIRUAN TETE USHTARET JUGOSLLAVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 58
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

U LIRUAN TETE USHTARET JUGOSLLAVE Empty
MesazhTitulli: U LIRUAN TETE USHTARET JUGOSLLAVE   U LIRUAN TETE USHTARET JUGOSLLAVE EmptyThu Apr 23, 2009 10:37 pm

Tere java e dyte e janarit 1999 ne qarqet diplomatike kaloi ne shenje te tete ushtarakeve jugosllave te ndaluar nga UCK-ja, ne fshatin BARE te Shales se Bajgores, te cilet i trajtonte si 'rober lufte'. Perfaqesuesit e UCK-se pranuan negociatat me perfaqesuesit e KDOM-it lidhur me lirimin e tyre por me kusht qe te kembeheshin me ushtare te UCK-se, qe jane zene nga trupat jugosllave. Ushtaret e ndaluar jugosllave kane kontaktuar me familjet e tyre permes telefonit, ndersa televizioni BBC World ka bere biseda me ta. Ata kane deklaruar se "trajtimi i tyre eshte jashtezakonisht korrekt". Lirimin e tyre zeshem e kane kerkuar shume qarqe diplomatike, madje edhe vete sekretari gjeneral i NATO-s, Havier Solana. Pales shqiptare, nderkaq i ka mbetur hatri se diplomacia boterore fare nuk can koken per mijera te zene rober, te arrestuar arbitrarisht e te kidnapuar, nderkaq qe ben ngjarje mediale dhe zhurme planetare (ceshtja ka arritur deri ne OKB permes nje raporti rus) per tete ushtare te zene jugosllave.
Kreu jugosllav fillimisht ka dhene ultimatum per lirimin e ushtareve qe i trajtonte si 'pengje' ose, ne te kunderten, do ta perdorte forcen per lirimin e tyre. Gjate tere javes jane verejtur grupime trupash jugosllave dhe druhej se ky do te sherbente si pretekst per nje ofensive te re, por, te merkuren, me 13 janar, gjendja duket te jete ctensionuar. Ne Bajgore te shales kane shkuar ambasadoret Hill dhe Petric qe te negociojne me UCK-ne per lirimin e tyre dhe duket sikur eshte arritur nje marreveshje, sipas se ciles pala jugosllave do te lironte nga burgjet nje numer te burgosurish politike shqiptare. Flitej per mundesine e lirimit te Ukshin Hotit... Mirepo, sipas burimeve diplomatike, pengesat kane dale ne momentin kur perfaqesuesit e UCK-se kane kerkuar garance me shkrim nga KDOM-i dhe OSBE -ja per lirimin e shqiptareve te mbajtur ne arrest. E, kete garanci te huajt nuk mund ta ofronin... Sidoqofte, gjithcka perfundoi me nje epilog te pritur: ushtaret jugosllave jane liruar nga UCK-ja dhe kjo ne qarqe te ndryshme politike konsiderohet si shenja e pare e mire ne kete fillviti drejt ctensionimit te situates ne terren dhe kthimit ne procesin politik. Dhe nga ky miment UCKja njihet ne tere boten si ushtri e rregullt qe i respekton konventat nderkombetare dhe ligjet e luftes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
U LIRUAN TETE USHTARET JUGOSLLAVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: