Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mjekimi me ane te ushqimeve.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
morena
Anëtar
Anëtar
morena

Numri i postimeve : 298
Registration date : 21/03/2008

Mjekimi me ane te ushqimeve. Empty
MesazhTitulli: Mjekimi me ane te ushqimeve.   Mjekimi me ane te ushqimeve. EmptySun Mar 08, 2009 10:36 pm


Artritet

Dhimbja kronike e kyceve mund te parandalohet nga omega-3, nje lloj vaji qe ndodhet ne te gjitha ushqimet nga deti.

Kanceri

Ne disa studime eshte arritur ne perfundimin se, 50% e njerezve semuren
me kancer per shkak te nje ngrenieje te paekuilibruar. Para cdo vakti
merr nje luge caji vaj, nga farat e kungullit, ose dy luge "ketchup".

Celuliti

Filon qe ne moshen 14 vjec. Shkaktohet nga toksinat ne trup. Mundohu te
eleminosh ushqimet qe i shtojne ato, si: alkooli, kafeja, pikantet,
duhani, ilacet per gjume, dietat e paekuilibruara. Pini 8 gota uji ne
dite.

Diabeti

Ka dy lloj dietash
1.Me baze proteinash bimore
2.Me baze proteinash shtazore
Eshte provuar se nje fete buke ka me shume burime sheqeri, se nje pjese mishi pule ose peshku.

Ftohja

Pini cdo dite leng limoni, uje mineral, dhe merrni vitaminen C.

Gripi

Zgjat maksimumi 4-5 jave. Kerkon, pasterti, ajrosje, izolim, ushqime te
vecanta vitaminoze, leng frutash ne forme mualebish. Qumeshti te zihet
ne zjarr te forte dhe te rrije i mbuluar. Ne mengjes dritherat ne forme
cerealesh mund te merren me pak gjalpe.

Gastriti

Zakonisht gastritet acarohen me ndryshimin e kohes. Brenda 24-oreve
trupi duhet te prodhoje 2 litra leng gastrit per nevojat e tretjes.
Ushqimet me acaruese qe keshillohen te shmangen jane: domatja,
cokollata, mendra. Per te ulur aciditetin perdorni camcakez ose pini
caj nga farat e luleve.

Semundjet e zemres

Zemra ka dy pjese te cilat lidhen me anen e valvolave, qe kontraktohen
60-80 here ne minute, per nje regjim normal. Kur rrahjet jane 40-50 ne
min,dhe 90-150 ne min, konsultohu me doktorin. Ka gjithashtu edhe
arteriet-tubat e daljes se gjakut nga zemra, dhe venat-ato te futjes se
gjakut ne zemer. Cfare ndodh kur ne ushqehemi me ushqime qe
crregullojne levizjen e gjakut, si ushqimet me shume yndyre? Ato
formojne depozita qe kufizojne levizjen e gjakut deri ne bllokim te
tyre. Hani lakra, thjerreza, spinaq, dhe sallate jeshile si burime te
magneziumit dhe manganit. Pastaj perdorni dhe fruta, zarzavate, peshk,
hudher, qepe, vaj ulliri. Te gjitha keto ushqime ndihmojne ne pasurimin
e gjakut me vlera ushqyese dhe levizjen e tij ne menyre normale.

Lodhja

Ha mengjes si nje kampion. Merr ushqime me permbajtje te larte kaliumi.
Trupi i njeriut merr 60% te kaliumit nga dritherat, fasulet, 30% nga
perimet dhe 10% nga frutat. Edhe ne ujin mineral ka rreth 2 mlg kalium,
keshtu qe keshillohet te pihet 1,5-2 liter uje ne dite. Kur lodhja
zgjat me shume se 6 muaj atehere quhet semundje. Lodhja nuk iken kur
pushon. Ulet perqendrimi dhe kujtesa. Shfaqet:faringiti, dhimbje qafe,
dhimbje muskujsh, veshtiresi per gjume, dobesim nervash. Merrni ushqime
me vitamine B: peshk, veze, fasule, mish derri, drithera. Ushqime me
vitamine C: agrume, kivi, speca, luleshtrydhe. Ushqime me vitamine
E:sallate, melci. Ushqime me permbajtje te larte Magnezi: miser,
banane, arra, fruta deti. Ushqime me permbajtje te larte Kalciumi:
qumeshti dhe nenproduktet e tij. Ushqime me permbajtje te larte zinku:
peshku, melcia, soja.

Sistemi nervor

Sistemi nervor vegjetativ eshte rregullatori i punes se te gjitha
organeve te trupit. Ai mbledh te gjitha reagimet e botes nga jashte dhe
i shpreh ne anen e ndjenjave: dhembje, dashuri, urrejtje, etj. Dy feta
djathi ne dite ose nje luge gjelle me arra te qeruara, ndihmojne ne nje
funksionim sa me te mire, te sistemit nervor. Sigurisht, te mos
harrojme qe, ne rastet kur keto semundje jane ne nje faze te avancuar,
kryesor eshte mjekimi i kontrolluar nga mjeku specialist.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 28
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Mjekimi me ane te ushqimeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Mjekimi me ane te ushqimeve.   Mjekimi me ane te ushqimeve. EmptyWed Apr 08, 2009 9:31 pm

Mrekullia hyjnore na vërteton neve se përveç bukurisë, edhe forma e pemëve dhe perimeve nuk është bërë për kot!

I lartësuar qoftë Allahu.

Në emër të Allahut fillojmë…

Studimet e specializuara në lidhje me trupin e njeriut dhe ushqimin përmendin faktin se forma e çdo peme, bime apo perimi tregon pjesën e trupit për të cilën është e dobishme…
Ja disa shembuj:

Gjeje ç'është kjo?

Mjekimi me ane te ushqimeve. 9126

Kjo është karrotë e prerë për së gjëri; i përngjan bebzës së syrit; dhe me të vërtetë, studimet kanë vërtetuar se karrota është shumë e dobishme për shikimin.

A e din ç'është kjo?
Mjekimi me ane te ushqimeve. 9127
Kjo është një shtresë domate e kuqe, e cila ka katër zgavra, sikurse zemra e cila ka ngjyrë të kuqe si dhe katër zgavra. Të gjitha studimet bashkëkohore vërtetojnë se domatet janë ushqim i zemrës dhe gjakut.

I lartësuar qoftë Allahu.
Mjekimi me ane te ushqimeve. 9128
Tufa e rrushit i përngjan formës së jashtme të zemrës, dhe çdo kokërr rrushi i përngjan një qelize të gjakut. Tashmë studimet tregojnë se rrushi është i shëndetshëm për zemrën, e poashtu edhe për gjakun.

Mjekimi me ane te ushqimeve. 9129
I lartësuar qoftë Allahu; vepër hyjnore… Arra i përngjan së tepërmi formës së trurit me dy hemisferat e tij, i lartësuar qoftë Allahu! Studimet vërtetojnë se ngrënia e arrës ndikon në rritjen e shumë qelizave nervore të cilat ndihmojnë veprimtarinë e trurit… Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut.
Mjekimi me ane te ushqimeve. 9130

Fasuleja u ndihmon veshkëve në kryerjen e punës së tyre…; ajo i përngjan formës së tyre…

Mjekimi me ane te ushqimeve. 9131

Selino i përngjan formës së eshtrave, madje është e dobishme për to. Sasia e sodiumit në selino është 23 %; e njejta përqindje gjendet në eshtra.

Mjekimi me ane te ushqimeve. 9132

Avokado, patëllxhani dhe dardha, të gjitha janë të domosdoshme për shëndetin e mitrës së gruas. Studimet tregojnë se nëse gruaja ha një kokërr avokado për çdo javë, një gjë e tillë ndihmon në barazpeshën e hormoneve të mitrës si dhe pakëson gjasat e sëmundjes së kancerit të qafës së mitrës. Është me rëndësi të përmendim faktin se avokado ka nevojë për 9 muaj që të piqet plotësisht.

Mjekimi me ane te ushqimeve. 9133

Fiku..

Është pemë e mbushur plotë e përplotë me farra, dhe se përdorimi i tij është i dobishëm për burrat, pasi rrit numrin e spermatozoidëve si dhe pakëson gjasat e sterilitetit.

Mjekimi me ane te ushqimeve. 9134

Ulliri është i dobishëm për shëndetin dhe punën e vezoreve të gruas… I lartësuar qoftë Allahu.

Allahu është betuar në këto dy fruta, dhe pas betimit vazhdon me fjalët e Tij:

"Vërtet, Ne e krijuam njeriun në formën më të bukur". (Et-Tin: 4)
Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut.

Mjekimi me ane te ushqimeve. 9136

Patateja e ëmbël për nga forma i përngjan pankreasit dhe ndihmon në barazpeshën e sheqerit në gjak
Mjekimi me ane te ushqimeve. 9137

Portokalli, limoni dhe agrumet tjera u përngjajnë gjëndrave të cilat tajitin qumështin në gjoksin e gruas, madje ato janë të rendësishme për shëndetin e gjirit…

Mjekimi me ane te ushqimeve. 9138

Qepa… u përngjan qelizave të trupit… Studimet tregojnë se qepa ndihmon në pastrimin e trupit nga sekrecionet, si dhe i bën sytë të lotojnë, me ç'rast lotët bëjnë pastrimin e shtresave të syve.

I lartësuar qoftë Allahu.

Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mjekimi me ane te ushqimeve.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: