Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Te rejat nga Shkenca

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_


Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

Te rejat nga Shkenca Empty
MesazhTitulli: Te rejat nga Shkenca   Te rejat nga Shkenca EmptyThu Feb 19, 2009 1:31 pm

Kete teme po e hapi te sjellim materiale te reja nga fushat shkencore.


Zbulohet ilaci qe fshin kujtimet e keqija
Te rejat nga Shkenca 1234871303-KujtimetHolandezet zbulojne ilacin qe fshin kujtimet e keqija, apo ngjarjet qe kane lene trauma ne jeten tone.
Nje grup shkencetaresh te Universitetit te Amsterdamit kane zbuluar menyren si njerezit te harrojne nje perdhunim, nje periudhe zie, mbetjen ne nje provim, ose kujtime te tjera traumatike. Ilaci mund te jete edhe zgjidhja per personat qe vuajne nga stresi posttraumatik dhe qe nuk arrijne te kalojne ngjarjet e dhimbshme apo fobite. Behet fjale per ilacin e quajtur propranolol, nje beta bllokues te perdorur tek pacientet qe vuajne nga hipertensioni.

Ai bllokon kalimin e kujtimeve nga kujtesa afatshkurter tek ajo afatgjate. Profesori Merel Kindt e ka testuar ilacin ne nje grup njerezish qe kane frike nga merimangat dhe tek personat qe perdoren ilacin, frika u pakesua. Perdorimi me i efektshem eshte kur behet direkt pas perjetimit te nje dhimbjeje nga nje person. Por kritiket e ilacit thone se s’mund te fshihen kujtimet e keqija, pasi njeriu eshte i lidhur ngushte me to.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Te rejat nga Shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: Te rejat nga Shkenca   Te rejat nga Shkenca EmptyThu Feb 19, 2009 2:01 pm

pajtohem edhe une me ata kritik qe paskan then se kujtimet nuk mund te fshihen, cdo tentim per nderhyrje do ndikoj ne personalitetin e atij qe e provon kete ilaq mbi supet e veta

klm
lajm interesant
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Te rejat nga Shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: Te rejat nga Shkenca   Te rejat nga Shkenca EmptyMon Nov 30, 2009 4:53 pm

Rikthehen UFO-t. Deshmia e frikshme e gjeneralit 77 - vjecar.

Ish-piloti i forcave ajrore amerikane Milton Torres është i bindur se ka takuar një anije kozmike me Aliene në qiellin e Anglisë në vitin 1950.

Ai ishte parajmëruar të rrinte urtë për atë që ka parë. Por herët a vonë vendosi të flasë rreth ngjarjes. 31 vjet më vonë i dërgoi një realacion Ministrit të Brendshëm të Anglisë dhe i tregoi skedarët me përshkrimin e anijeve kozmike që kishte parë në qiellin anglez.

Në natën e 20 majit të 1957, Dr. Torres atëherë në moshën 25 vjeç ishtë pranë Manston në Kent kur mori urdhrin sekret që e trazoi. Ai kishte treguar për kapjen e UFO me një model fluturimi të pazakontë mbi Anglinë Perëndimore.

Më vonë u detyrua të ngre një alibi. Ka qenë shumë verenjtur kështu që nuk mund të shihej asgjë por edhe objektet që shiheshin, fshihesin menjëherë nga radarët”, kishte deklaruar ai.

Dr Torres tani 77 vjeç jeton në Miami, Florida tha se ishte duke fluturuar kur kishte parë Alienët në Anije Kozmike. Sipas tij ato e kishin urdhëruar të mos flasë për ato që pa. Ata kanë një forcë magnetike që mund të na terheqin pranë tyre, shtoi ai.

Në këtë kuotim incidenti ishte zhdukur pa trazira. Ndërsa Dr David Clarke, ekspert në studimin eUFO-ve tha se “dyshon se ushtria amerikabe mund të ketë bërë testime sekrete për të kapur radarët sovjetik”.

Unë mendosj se ekzamimine të ngashme mund të bëhen me kompjuret, tha ai. Por dr. Torres rikujton këto janë gjëra që një njeri nuk mund t’i bëjë.

Dokumentet sekrete të depozituara nga ish-ushtaraku dëshmojnë se si UFO-t mund të ndërhynin në të dhënat e tyre në anije kozmike për të fshirë informaicioent e regjistruara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Te rejat nga Shkenca Empty
MesazhTitulli: Re: Te rejat nga Shkenca   Te rejat nga Shkenca Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Te rejat nga Shkenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rejat e bëjnë vjehrrën për spital

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: