Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Monopolet dhe Konkurenca!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyWed Jan 21, 2009 11:13 pm

Ne kete teme do te keni mundesi qe te postoni gjithcka qe ka te beje me monopolet boterore, me firmat e pa konkurence ne bote, dhe me konkurencen ndermjet firmave tjera me te vogla.
Une do te vazhdoj njehere me monopolet boterore te cilat ende i shtypin te gjitha firmat dhe korporatat ne llojin e tyre.

E para qe prine eshte MICROSOFT CORPORATION.

Microsofti eshte ende korporata monopol ne bote e cila nuk konkuron me asnje korporate tjeter sikurse Appel, te cilat jane shume te vogla.

Microsofti, udhehiqet nga drejtori i pergjithshem Bill Gates, qe njeheresh eshte edhe shpikes i internetit. Bill Gates eshte nder multi-miliarderet me te pasur ne bote.
Monopolet dhe Konkurenca! Microsoft_logo

Microsofti njihet, dhe eshte i pazavendesueshem ne krijimin e softwerit baze Windowsit, i cili eshte i domosdoshem per hapjen e kompjuterit. Gjithashtu Microsofti eshte edhe krijues i aplikacioneve kompjuterike, Windows Media Player ( e cila konkuron ashper me Real Player), dhe aplikacionet sikurse word, pa te cilin nuk hapet asnje program tjeter ne te cilin ka shkronja, pastaj Exel, Paint (domosdoshmerisht i nevojshem per aplikacionet grafike), etj etj.Apple eshte korporate qe vetem ne kohet e fundit ka arritur sa do pak qe te shtrihet ne treg, duke prodhuar versionet Ipod dhe IPhone, me te cilat edhe njihet me se shumti kjo korporate, kurse eshte krejtesisht e mposhtur nga mikrosofti ne teknologji ne kompjuterike.

Monopolet dhe Konkurenca! Apple_logo_250

Ne nje nder pikat ku microsofti ka deshtuar ne menyren me te keqe eshte tek drejtoria e lojrave me versionin XboX, ku eshte mposhtur ne menyren me absolute nga PlayStation 2,3 dhe Nitendo.

...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyWed Jan 21, 2009 11:20 pm

Microsofti arrihet tek lojrat te ringjallet sado pak me lojen me te re, e cila eshte programuar me teknologjine e fundit, eshte Halo 2,3,dhe 4, ne XboX por gjithmone duke mbetur nen PlayStation 2,3, dhe 4, Dhe Nitendo DS.

Monopolet dhe Konkurenca! Xbox_logo

Bile drejtori i Deges per lojra te Microsoftit pat thene, se kur eshte prodhuar XboX, jemi munduar qe sa me shume ta fshehim kompanine e prodhimit (Microsoft), sepse fikesoheshim se nuk do te kemi shitje, aq shume kishim rene poshte si drejtori e lojrave, dhe aq shume kishte humbur besimi i njerezve tek ne.
Pra deshtimi total i Micoroftit ishte tek Lojrat. Pra playstation prine padyshim dhe ne mnyre te dukshme mbi keto Aplikacione.

Monopolet dhe Konkurenca! Playstation-logo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyWed Jan 21, 2009 11:30 pm

Google, Amazona, Yahoo.

Google padyshim eshte korporata me gjigante nder teknologjine e internetit, bile ne internet ajo eshte me famshme sesa microsofti ne internet. Sidomos kjo korporate arriti caqet e saja, ne teknologjine e Kerkimit "Serach Google" ku u be e mundur kerkimi per cfaredo materiali ne fushen e intenetit.

Monopolet dhe Konkurenca! Google_logo_3

Udheheqesit e Googles jane dy rus, te cileve me vone do t'i postoj edhe emrat e tyre sepse i kam harruar.
Me vone google hapi kategorine GMail, por deshtoi ne raport me versionet e Microsoftit- Windows Messegerit.
Google hapi edhe disa apliakcione sikurse video, por se shpejti do ta mbylle kete apliakcion per arsye te shikueshmerise se dobet, dhe qe tani e ka nin pronesi YouTube-n.
Google earth tregon fuqine e pakrahsueshme te googles, ku nepermes saj eshte e mundur kapja e pamjeve (fotografive) satlitaore. Google Erath Pro eshte versioni me i ri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyWed Jan 21, 2009 11:33 pm

Google gjithashtu ka kategorite: Images, Pictures, Shoping, Jobs. etj etj. Eshte padyshim monopol ne bote.
Konkurrence te plogesht i bene Yahoo, dhe Amazona-i, te cilat jane shume me te thata ne material sesa google, ku kjo e fundit ndryshoj nje here e pergjithmone teknologjine informative.

Monopolet dhe Konkurenca! Yahoo_logo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyThu Jan 22, 2009 12:09 am

Google gjithashtu sic thame ka qasje edhe ne teknologjine e komuniskimit nepermjet softwerave, por qe ka deshtuar, si pasoj te zhvillimit te madh te Messengerit dhe Skypes, te cilat prijne.

Ne prodhimin mekanik te kompjuterave, dallohen kompanite sikurse DELL, Samsung etj etj. Por qe eshte ne kete kategori nuk ka monopol ta madh, eshte konkurence shume e madhe per arritjen e shtrirjes ne treg.

Teknologjia optike

Ne kete teknologji konkurojne gjithsej tri kompani te medha, qe te tre kompanite mbahen nga amerikanet po qe jane te vendosura ne Japoni.
CANON (eshte kompani amerikane ne Japoni, merret
Monopolet dhe Konkurenca! Canon_logo
Prdhimin e foto-aparateve profesionale, kamerave digjitale, kamerave profesionale televizive, dhe instrumenteve te tjera optike. Prodhimi i fundit i Canonit eshte CANON EOS 50D, nje nder kamerat digjitale me te shitura ne bote pas NIKON-it D40, dhe D40X te cilat prijne)

Monopolet dhe Konkurenca! Canon-eos-50d-camera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyThu Jan 22, 2009 12:18 am

Ja disa te dhena mbi kete kamere digjitale:

Gjysem-profesional
15.1 Mega pixels
ISO 100-3200 mm
Lens Zoom 18- 200 mm
fotografite ne formen JPEG
Posedon 4 mikro-procesora
Ngjyra 3 dimensionale
Shpejtesi maksimale e lidhje me kompjuter

NIKON

Nikoni eshte kompani qe merret me prodhimin e instrumenteve optike, shquhet per kamerave profesionale, dhe gjysem profesionali.
Me i riu nder ta eshte NIKON D90 me rezolucioni te videos HD (high definition)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyThu Jan 22, 2009 12:25 am

12.9 megapixels
ISO 200- 3200 mm

Shquhet edhe NIKON d40 dhe NIKON d40x, si foto-aparatet edhe pse jo me te sofistikuarat me te shiturat ne bote.


Kurse samsung eshte kompani shume e dobet sesa keto dy te parat nuk vlen te vecohet ndonje produkt.

Prandaj NIKON, dhe CANONI gjenden ne konkurence te tmerrshme per arritjen e tregut, megjithse NIKONI eshte mbi CANONIN dhe po kryeson, sidomos me produktin D90.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyThu Jan 22, 2009 4:02 pm

Pepsi Dhe Coca Cola

Po shkojme pak tek tregu ushqimor...

Coca Cola eshte krijuar gjat luftes se dyte boterore, per Marinsat Amerikan si pije freskuese, dhe ne mase te madhe u perdor edhe nga ushtaret nazist gjerman.
Mbetet padyshim monopol boteror mme nje konkurnece te deshtuar te Pepsit e cila eshte krijuar mbi bazat dhe mbi recetin e Coca Coles, por qe nuk ka arritur as te bejme nje konkurence sa me te vogel ndaj coca coles.
Thuet se Pepsi qe ne fillimet e tij eshte krijuar duke u munduar te kompjonte recetin e coca coles.
Prodhimet e tjera te Coca Coles pervec vete pijes se famshme po me kete emer prodhon edhe pijet si: Fanta, Spirte, gjithashtu edhe uje te thjeshte e te gazuar.

Tek pijet alkoolike padyshim prine firma e njohur e CalsBerg firme britaneze me duket e cila eshte nje nder pijet alkoolike me te shiturat ne bote. Nuk eshte monopol konkurenca eshte shume e madhe ne kete industri.

Me poshte do te paraqes edhe nje monopol ne fushen e internetit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! EmptyThu Jan 22, 2009 4:15 pm

WIKIPEDIA- enciklopedia me e madhe ne bote.

Wikipedia eshte nje nder korporatat me te fuqishme ne bote, dhe padyshim nuk ka konkureence ne lemine e saj. Eshte krijuar ne vitin 2001 dhe ka lidhje te ngushta me koporaten e Googles. Nuk posedon teknologjine e fundit, por eshte teper e dobishme dhe e shfrytezuar nga njerezit. Merret me shpejgimin e fjaleve e termeve, me biografi, me studime, me shpejgimin e toerive shkencore, gjuhesore, fillozofike etj.
Thuajse eshte ne te gjitha gjuhet e botes, gjithsej 260 gjuhe boterore, dhe deri me tani rreth 3 milion artikuj ne gjuhen Angleze, dhe rreth 10 milin ne te gjitha gjuhet. Vetem ne shqip posedon 21 mije artikuj te ndryshem. Eshte firme shume e perparuar, qe e ka quar thujse shume shoqerine perpara. Padyshim qe eshte monopol i pakonkurence.

Monopolet dhe Konkurenca! Wikipedia

Kjo firme po rrezikohet seriozisht sidomos pas krizes boterore, sepse po kerkon nga shteti financim, meqe kriza boterore i shkaktoj deme te madh, dhe nese shteti nuk merr hapa konkret te mbajtjes gjalle te kesaj firme atehere ajo do te zhduket sigurte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
Monopolet dhe Konkurenca! Empty
MesazhTitulli: Re: Monopolet dhe Konkurenca!   Monopolet dhe Konkurenca! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Monopolet dhe Konkurenca!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: