Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu-Hurejra
Fillestar/e
Fillestar/e
Ummu-Hurejra

Female
Numri i postimeve : 17
Age : 29
Vendi : Pejë
Registration date : 06/01/2009

Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes Empty
MesazhTitulli: Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes   Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes EmptyTue Jan 06, 2009 6:45 am

Dimri dhe ditët me lagështi, rritin numrin e të infektuarve me infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, ndërsa kjo ndodh si pasojë e rënies së imunitetit dhe ndikimit të kushteve sezonale për favorizimin e zhvillimit të infeksioneve virale.
Infeksionet virale rrugëve të frymëmarrjes janë shkaku më i shpeshtë i sëmundjeve te njeriu (si te fëmijët po ashtu edhe tek të rriturit). Këto infeksione janë infeksione ngjitëse. Bartja e tyre bëhet nga personi i sëmurë te i shëndoshi, me anë të spërklave të ajrit ku gjendet virusi.

Nga infeksionet e traktit respirator rrezikohen të gjitha grupmoshat. Megjithatë rreziku kryesor ekziston te të sëmurët me sëmundje kronike, në radhë të parë të mushkërive, pastaj me sëmundje të rënda të zemrës, sëmundje të gjakut dhe të sëmurët me sëmundje të tjera kronike si dhe me imunodeficiencë.

Këto infeksione mund të jen të lehta, të mesme ose të rënda. Mund të shfaqen pneumonitë e ndryshme virale te fëmijët të cilët mund të jenë si komplikime të gripit ose parainfluencës, bronkiti, bronkioliti, format e rënda të pneumonisë të cilat mund të shkaktojë pamjaftueshmëri respiratore.

Pasqyra klinike tek infeksionet virale karakterizohet me shkuarje të hundëve, dhimbje ne fyt, kollitje, plogështi, kokëdhimbje, dhimbje të muskujve, ethe, temperaturë etj., ndërsa në rastet më të rënda edhe vështirësi në frymëmarrje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: