Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?

Shko poshtë 
5 posters
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyMon Aug 25, 2008 12:57 am

Ju ftoj te debatojm per ket teme forumiste te nderuar.

Po filloje me nje shembull te thjeshte.

Nje i ri nuk mund te gjeje pune sepse i mungone eksperienca ! ose ka nga ata qe gjejne nje vend pune por me vone dhe me kohe e fiton eksperiencen !

C'fare duhet bere nese nuk kemi eksperience ne jete ?


vazhdime te mbare ju uroje ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyMon Aug 25, 2008 3:19 am

nuk vlen asnje aftesi e njeriut nese nyk ka eksperience, eksperienca per mua eshte menyre e te mesuarit, gjate kryerjes se nje pune njeriu edhe nese nuk ka ditur pothuaj asgje nga ajo ai fillon te mesoje per ate pune, pa praktike nuk vlen as teoria, pra pa e provuar nje gje nuk ja vlen te mesosh per te
Mbrapsht në krye Shko poshtë
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili


Male
Numri i postimeve : 459
Age : 64
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyTue Sep 02, 2008 3:09 pm

Eksperienca(me drjetë dhe më shqip)është e rëndësishme por jo fundamantale! Më e rëndsishme është zgjuarsia(inteligjenca) dhe të mësuarit !
Për fat të keq sikur edhe me gjërat tjera edhe me te manipulohet - sidomos byrokratet !
Ajo kërkohet nga ata (byrokratët) sepse ata duan që ta pamundsojnë dikend që ta fitoj ate !
Pervoja nuk mesohet por fitohet (krijohet ) me kohë duke zbatu,ushtru dijet,shkathtësitë e mësuara .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyTue Sep 02, 2008 4:14 pm

stabili

Ka nga ata qe kane z'gjuartesi (inteligjence) ,por nuk kane ekspeienze jete .!
Nuk do te thote te mbilleshe ne kater muret e sobes me liber ne dore te jet (intelegjen) ,kjo ka te beje edhe me ekperienzen e vete jetes ,mendoi se vete jeta eshte koha ka njher dhe koha eshte jeta .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili


Male
Numri i postimeve : 459
Age : 64
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyTue Sep 02, 2008 4:29 pm

Kush bazohet vetem ne eksperience mund dhe ta pesoi si gomari i Andersenit !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyTue Sep 02, 2008 4:37 pm

stabili

Nuk thashe nje gje te tille te bazohemi vetem ne eksperienze ,sepse edhe gomarit po qe ja tregon rrugen shkon deri tek shkolla ,dhe dine te kthehet perseri ne shtepin e vete .!
Edhe ky ishte nje ''del facto'' !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyTue Sep 02, 2008 4:46 pm

stabili shkruajti:
Kush bazohet vetem ne eksperience mund dhe ta pesoi si gomari i Andersenit !

Stabili

Kush na qenka ky Gomari i ''Andersenit'' ka mundesi me gjersishte te zmadhoheshe !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
lilu
Moderator
Moderator
lilu


Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 43
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyTue Sep 02, 2008 4:53 pm

Ekseprienca eshte shume thelbesore ne jete, te paketn jeta ka treguar qe njeriu pa ekseperience eshte si detari ne mes te detit pa busull. Nese do te bazoheshim tek teoria atehere nuk do te ekzistonte praktika. Per mendimin tim teoria ne jete eshte si parafjala ku hyet ne nje liber, kurse eksperienca eshte linja kryesore e librit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyTue Sep 02, 2008 5:43 pm

lilu shkruajti:
Ekseprienca eshte shume thelbesore ne jete, te paketn jeta ka treguar qe njeriu pa ekseperience eshte si detari ne mes te detit pa busull. Nese do te bazoheshim tek teoria atehere nuk do te ekzistonte praktika. Per mendimin tim teoria ne jete eshte si parafjala ku hyet ne nje liber, kurse eksperienca eshte linja kryesore e librit.

Shume perkufizim i shendoshe lilu pajtoheme !

Nga kjo kuptoi se njeriu per te patur nje Emer duhet te patur edhe Mbiemer vetem Mbiemeri nuk mjaftone !

Rrespekt lilu !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili


Male
Numri i postimeve : 459
Age : 64
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyTue Sep 02, 2008 10:32 pm

Beton shkruajti:
stabili shkruajti:
Kush bazohet vetem ne eksperience mund dhe ta pesoi si gomari i Andersenit !

Stabili

Kush na qenka ky Gomari i ''Andersenit'' ka mundesi me gjersishte te zmadhoheshe !

Edhepse (te me fal gomari -me g te vogel e jo te madhe)kete e kam pershkru me pare - per te mos ju lodhe juve dhe plotsu kersherine tuaj po e perserise tregimin e Andersenit(pa thonjeza !):
"Nje gomar cdo dite bartte barra te ndryshme dhe nje dite duke kaluar uren rastesisht u rrezua dhe ra ne lum(uji).Meqe at dite ishte i ngarkuar me krip kur u ngrite verejti se barra iu lehtesu dukshem.
Te nesermen me qellim ra ne uji!Por kesaj radhe u mbyt meqe ishte i ngarkuar me lesh ! "
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyWed Sep 03, 2008 12:12 pm

stabili

Te falemenderoi per gjersimin e spjegimit per gomarin e Andersenit Interesesant !

Per temen ;

Eksperienca eshte shkolle e rendesishme per jeten !
Ajo qe eshte e rendesishme ka te beje edhe me politikanet tane mare vetem nje shembull qe nuk kan eksprience jete (provoi pune),e kjo ka te beje shume me kohen e vuane populli shume nga keta udheqes te pa patur eksperience pune .....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyWed Sep 03, 2008 12:31 pm

Une mendoj se zgjuarsia, eksperienca, vetebesimi, besimi ne Zot, deshira dhe vullneti, e pastaj GATISHMERIA i ndihmojne njeriut qe t'i perballoj sfidat qe i paraqiten ne jete. Dhe ne kete rast mund ta ndjeje veten pothuajse plotesisht te lire, te qete, dhe njeri me ambicie te medha, dhe nuk do te hezitonte pamvarsisht nga situatat qe i paraqiten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? EmptyFri Sep 12, 2008 2:25 am

Pike se pari duhet te marre parsyshe fakti i thjeshte se per dike qe eshte ne fillim te ecurise te tij t'i bluaje gjerat mire ne koke .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content

Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty
MesazhTitulli: Re: Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?   Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çfarë është e veshtirë në jetë?
» Cili eshte modeli juaj ne jete dhe pse?
» Kush eshte krenar qe eshte shiptare
» Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??
» 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Sociologji-
Kërce tek: